جاباما
۱۳۸۵۶۸۴
۶۵۶
۶۵۶
پ

پنج واقعیتی که درباره رهبر کره شمالی نمی‌دانید

تصور می‌شود که تولد کیم جونگ اون در ۸ ژانویه است، اما آیا اینطور است؟ و او چند ساله خواهد شد؟

فرارو: تصور می‌شود که تولد کیم جونگ اون در ۸ ژانویه است، اما آیا اینطور است؟ و او چند ساله خواهد شد؟

پنج واقعیتی که درباره رهبر کره شمالی نمی‌دانید

تصور عمومی بر این است که روز تولد رهبر کره شمالی ۸ ژانویه است، ولی درباره این که تولد او دقیقا چه روزی است، اتفاق نظری وجود ندارد؛ و این تنها راز نهفته کیم نیست. در اینجا پنج سوال بی‌پاسخ را درباره دیکتاتور کره شمالی مرور می‌کنیم که از سال ۲۰۱۱ بر مسند قدرت نشسته است.

۱. کیم جونگ اون کی به دنیا آمد؟

پاسخ قطعی این سوال را نمی‌دانیم. دکتر ادوارد هاول، استاد علوم سیاسی در دانشگاه آکسفورد به بی‌بی‌سی گفت: «بحث‌های زیادی درباره سال تولد او وجود دارد که گفته می‌شود در یکی از این سال‌ها رخ داده است: ۱۹۸۲، ۱۹۸۳ یا ۱۹۸۴.»

روز هشت ژانویه که به عنوان روز تولد او عنوان می‌شود، یک روز کاری معمولی در این کشور کمونیستی است. در حالی که تولد پدرش کیم جونگ ایل، که هر سال در روز ۱۶ فوریه جشن گرفته می‌شود به عنوان روز «ستاره درخشان» نام‌گذاری شده و تعطیل رسمی است.

روز ۱۵ آوریل زادروز کیم ایل سونگ، پدربزرگ رهبر فعلی کره شمالی هم «روز خورشید» نام دارد. اما جزئیات و اطلاعات مربوط به حلقه بزرگتر خانواده آن‌ها همچنان پوشیده در رمز و راز است. آقای هاول که متخصص امور کره شمالی است می‌گوید ما می‌دانیم که کیم برادران ناتنی دارد، که یکی از آن‌ها -کیم جونگ نام- در سال ۲۰۱۷ در مالزی به قتل رسید.

تصور می‌شود که پدر کیم جونگ اون دست کم چهار شریک زندگی مختلف داشته، اما این روابط او عموما از چشم مردم دور نگه داشته می‌شده است. گفته می‌شود «کو یونگ هوی»، مادر کیم در ژاپن زاده شده و در دهه ۱۹۶۰ میلادی برای کار به عنوان رقصنده به کره شمالی رفته است.

همچنین گفته شده که او در میان زوجه‌های کیم جونگ ایل، سوگلی او بوده است. سال ۲۰۱۸ عکس‌هایی از کو یونگ هوی پیدا شد که در جریان سفرش به ژاپن در سال ۱۹۷۳ گرفته شده بود.

پیونگ یانگ علاقه چندانی به پوشش خبری یا تبلیغاتی زندگی کو نداشت، چون او یک رقصنده بود و پس‌زمینه خانوادگی‌اش با ژاپن مرتبط بود.

دکتر هاول می‌گوید: «این که در ژاپن به دنیا آمده بود، کشوری که در جریان جنگ جهانی دوم شبه جزیره کره را اشغال کرده بود، در حالت عادی باعث می‌شد که کلاس اجتماعی او پایین بیاید، اما، چون با کیم جونگ ایل ازدواج کرده بود، سبک زندگی پر زرق و برقی داشت.»

۲. همسر کیم جونگ اون کیست؟

گزارش‌های خبری حاکی از آن است که آقای کیم ممکن است ری سول جو را در یک اجرای موزیکال دیده باشد. درباره این موضوع هم اطلاعات زیادی نداریم. می‌دانیم که او همسری به نام «ری سول جو» دارد، اما مطمئن نیستیم آن‌ها دقیقا کی ازدواج کرده‌اند (شایعاتی هست که می‌گوید این اتفاق در سال ۲۰۰۹ افتاده است).

درباره «رفیق ری سول جو» چیز زیادی نمی‌دانیم. آیا او خواننده‌ای بوده که در جریان یک اجرا نظر آقای کیم را جلب کرده است؟ یک خواننده اهل کره شمالی به همین نام وجود دارد، اما هرگز رسما تایید نشده است که این دو در واقع یک نفر هستند.

یک وکیل به نقل از مقام‌های اطلاعاتی گفته است که آن‌ها بر این باورند که ری سول جو سال ۲۰۰۵ به عنوان عضوی از گروه تشویق‌کنندگان یا چیرلیدر‌های کره شمالی در جریان مسابقات قهرمانی دوومیدانی آسیا به کره جنوبی سفر کرده، و زمانی هم در چین آموزش خوانندگی دیده است. کره شمالی هیچ اطلاعاتی بیشتر از این که او همسر آقای کیم است، ارائه نداده است.

۳. کیم جونگ اون چند فرزند دارد؟

کیم جونگ اون با کیم جو آئه در انظار عمومی ظاهر شده است، اما او فرزندان دیگری نیز دارد و اطلاعات کمی در مورد آن‌ها وجود دارد

این هم یکی دیگر از مسائل خانوادگی او است که جواب دقیق آن را نمی‌دانیم. شایعات مربوط به باردار بودن ری سول جو، سال ۲۰۱۶ بعد از غیبت او در انظار عمومی آغاز شد، اما هرگز به صورت رسمی تایید نشد.

گفته می‌شود که دو فرزند قبلی او در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ به دنیا آمده‌اند، اما معلوم نیست که آیا هیچ یک از آن‌ها پسر هستند که به عنوان جانشین کیم در نظر گرفته شوند. در واقع چیز زیادی درباره آن‌ها نمی‌دانیم.

رهبر کره شمالی چند بار با دخترش «کیم جو آئه» در محافل عمومی ظاهر شد است. گفته می‌شود که او حدودا ۱۰ ساله و دومین فرزند بزرگ رهبر کره شمالی است. این دختر در سال ۲۰۲۳ دست کم پنج بار در انظار عمومی ظاهر شد و به همین دلیل بیش از بقیه فرزندان کیم درباره او می‌دانیم.

دکتر هاول یادآوری می‌کند که اولین بار دنیس رادمن، بسکتبالیست سابق آمریکایی و دوست نزدیک کیم جونگ اون بود که نام دختر او را در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۳ فاش کرد. آقای هاول می‌گوید: «ما هنوز داستان کامل فرزندان او را نمی‌دانیم… او بچه‌های دیگری هم دارد که اطلاعات کمی درباره آن‌ها موجود است. ما خبر نداریم که مادر آن بچه‌ها چه کسانی هستند.»

آقای هاول بر خلاف بسیاری از تحلیل‌گران دیگر -و البته دستگاه جاسوسی کره جنوبی- اعتقاد ندارد که کیم جو آئه، دختر رهبر کره شمالی، برای جانشینی پدرش آموزش داده می‌شود.

او هنوز خیلی کوچک است و کیم یو جونگ، خواهر پرنفوذ رهبر کره شمالی، تجربه بیشتر و ارتباطات بهتری با مقام‌های پیونگ یانگ دارد و این موضوع باعث می‌شود گزینه محتمل‌تری برای جانشینی برادرش محسوب شود.

دکتر هاول می‌گوید: «رهبر کره شمالی در مراسم پرتاب موشک، در ضیافت‌ها یا در مسابقات فوتبال همراه دخترش دیده می‌شود، چون دوست دارد او را به عنوان مرد خانواده و رهبری مهربان بشناسند.»

۴. در کشوری تا این حد فقیر، چرا کیم زندگی مجللی دارد؟

رهبر کره شمالی اغلب از وسایل حمل و نقل مجلل استفاده می‌کند. کره شمالی و رهبرش به دلیل ساخت و توسعه تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیک، سال‌ها است که با تحریم‌های سنگین سازمان ملل متحد و کشور‌های غربی روبرو هستند.

اما آقای هاول می‌گوید کیم جونگ اون هر کاری از دستش بر بیاید برای دور زدن این تحریم‌ها انجام می‌دهد. «این کشور بودجه‌ای دارد که به طور مشخص برای استفاده رژیم کنار گذاشته می‌شود. کیم قصد دارد که این بودجه را حفظ کند تا او و خانواده‌اش بتوانند به سبک زندگی مجللشان ادامه دهند.»

آقای هاول بر این باور است که شبکه‌هایی از کشور‌های مختلف در سرتاسر جهان وجود دارد که مایلند برای کره شمالی پول فراهم کنند. همچنین گزارش‌هایی از تامین بودجه از شیوه‌های دیگری هم وجود دارد.

دکتر هاول می‌گوید: «مردم اغلب فکر می‌کنند که کره شمالی یک کشور کاملا منزوی است که اینترنت هم ندارد. این کشور اینترنت تحت نظارت دولت دارد و جنگ‌های سایبری در طول زمان به یکی از استراتژی‌های مهم آن تبدیل شده است. رژیم کیم سیستم‌های کامپیوتری کشور‌های دیگر را برای سرقت پول هک می‌کند تا با کمک آن اقتصاد و برنامه هسته‌ای خود را پیش ببرد.»

۵. آیا مردم کره شمالی برای کیم جونگ اون اهمیت دارند؟

منتقدان می‌گویند سبک زندگی رهبر کره شمالی با شخصیت عمومی دلسوز او در تضاد است سخنرانی رهبر کره شمالی در جریان یک رژه نظامی در سال ۲۰۲۰ روی متفاوتی از او نشان داد.

او در آن نطق از نیروهایش به خاطر تلاش‌هایشان در جریان همه‌گیری کرونا و بلایای طبیعی که در آن زمان رخ داده بود، قدردانی کرد، و وقتی درباره معضلات کشورش صحبت می‌کرد، اشک‌هایش را پاک کرد. این لحظه نادری بود که در آن رهبر کره شمالی احساساتش را بروز می‌داد.

بعضی ناظران این نظریه را مطرح کرده‌اند که او احتمالا تلاش می‌کند در حالی که کشورش با بحران اقتصادی روزافزون روبرو است، از خود چهره‌ای فروتن و مردمی به نمایش بگذارد.

اما سبک زندگی پرخرج و افراطی رهبر کره شمالی چیز دیگری می‌گوید.

کیم جونگ اون همچنان سنت سفر‌های طولانی با قطار‌های پر زرق و برق را که پدربزرگش، کیم ایل سونگ آغاز کرده بود، حفظ کرده است. یک فرمانده نظامی روسیه که سال ۲۰۰۱ کیم جونگ ایل (پدر رهبر فعلی) را در سفر با قطار همراهی می‌کرد، در کتاب خاطراتش به نام «اورینت اکسپرس» (قطار سریع‌السیر شرق) درباره میزان تجملاتی بودن این سفر‌ها نوشته است.

او می‌نویسد: «امکان سفارش هر نوع غذای روسی، چینی، کره‌ای، ژاپنی و فرانسوی وجود داشت.» لابستر زنده برای خوردن بود و شراب‌های بردو و بورگاندی که از پاریس سفارش داده می‌شد.

این قطار‌ها و وسایل حمل و نقل پر زرق و برق دیگر مانند هواپیما‌های شخصی، تناقض آشکاری با زندگی پر فقر و فلاکت مردم کره شمالی دارد.

افرادی از کره شمالی به بی‌بی‌سی گفته‌اند غذا آن قدر کمیاب است که بعضی همسایگان آن‌ها از گرسنگی مرده‌اند. کارشناسان می‌گویند کره شمالی با بدترین وضعیت خود از دهه ۱۹۹۰ روبرو است. این وضعیت درباره اولویت‌های کیم چه می‌گوید؟

دکتر هاول می‌گوید: «تن‌ها چیزی که او می‌خواهد این است که حکومت خود و رهبری ظالمانه و خودکامه‌اش را حفظ کند. به نظر نمی‌آید که اهمیت چندانی برای ۲۶ میلیون جمعیت ساکن این کشور قائل باشد.»

 

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج