جاباما
۱۳۸۶۸۳۵
۹ نظر
۱۳۱۵
۹ نظر
۱۳۱۵
پ

اولین واکنش به فعالیت چینی‌ها در دریاچه ارومیه

نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: هر از چندگاهی شایعاتی درباره بستر دریاچه ارومیه در فضای مجازی بزرگ‌نمایی می‌شود، طبق پیگیری‌ها تا جایی که بنده اطلاع دارم چینی‌ها در بستر دریاچه ارومیه مشغول فعالیت نیستند و اصلا دریاچه ارومیه فاقد لیتیوم است که چینی‌ها و یا هر شرکت دیگری بخواهد آن را استحصال کند.

ایلنا: نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: هر از چندگاهی شایعاتی درباره بستر دریاچه ارومیه در فضای مجازی بزرگ‌نمایی می‌شود، طبق پیگیری‌ها تا جایی که بنده اطلاع دارم چینی‌ها در بستر دریاچه ارومیه مشغول فعالیت نیستند و اصلا دریاچه ارومیه فاقد لیتیوم است که چینی‌ها و یا هر شرکت دیگری بخواهد آن را استحصال کند. 

وحید جلال‌زاده درباره آخرین وضعیت احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: نزدیک دو دهه از کاهش سطح تراز دریاچه ارومیه می‌گذرد یعنی از سال ۷۴ دریاچه روند کاهشی داشته است، در طول این دو دهه ستاد احیای دریاچه تشکیل شده و اقدامات مختلفی بر اساس مطالعات و پژوهش‌ها انجام و مصوب شده و برخی از این برنامه‌ها در طول سال‌های گذشته در دستور کار قرار گرفته و اقدام شده است. 

همه اقدامات دو دهه گذشته برای نجات دریاچه

وی افزود: هرچند در مجلس یک تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه در دولت‌های سابق تشکیل دادیم و هنوز قطعیت پیدا نکرده است؛ اما به هرحال ستاد احیاء در سال‌های گذشته اقداماتی انجام داده و اتفاقات مثبتی هم رخ داده است از مهمترین این اقدامات افتتاح تونل کانی‌سیب بود که آب را از جنوب استان به سمت دریاچه منتقل می‌کند، در فاز اول که ابتدای سال به افتتاح رسید، میزان ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه انتقال داده می‌شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: وزیر نیرو زمان افتتاح کانال انتقال پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب ارومیه را عنوان کرد که تقریبا پروژه‌های فیزیکی احیای دریاچه رو به اتمام است، این بدان معناست که پروژه عمرانی جدیدی در حوزه وزارت نیرو نداریم و پروژه‌های سخت‌افزاری تمام شده و باید به سمت اتمام پروژه‌های نرم‌افزاری دریاچه برویم. اکنون باید پروژه انتقال پساب تصفیه‌خانه تبریز را که در بردارنده ۱۰۰ میلیون متر مکعب است جدی بگیریم و با تزریق اعتبار لازم به پایان برسانیم، همچنین باید الگوی کشت در حوزه آبریز دریاچه که در شمال استان‌های آذربایجان غربی، شرقی و کردستان است با جدیت توسط وزارت جهاد دنبال شود و از سوی دیگر باتوجه به تنش آبی که در کشور با آن مواجهیم باید برای مصرف آب در حوزه کشاورزی که عمده مصارف آب را شامل می‌شود تدبیر کنیم، آبیاری قطره‌ای در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با یک حرکت جهادی پیگیری شود زیرا در حال حاضر عمده اراضی به صورت غرقابی آبیاری می‌شود این هدررفت آب را در منطقه افزایش می‌دهد.

مالچ‌پاشی در سطح دریاچه ارومیه صحت دارد؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا موضوع مالچ‌پاشی در سطح دریاچه صحت دارد یا خیر، توضیح داد: بنده از مسئولین ستاد احیا خواستم باتوجه به نگرانی افکار عمومی واقعیت ماجرا و کم و کیف مالچ پاشی را توضیح دهند و اجاه ندهند که دیگران روایت اول را داشته باشند، دریاچه برای همه مردم ایران و خصوصا برای مردم آذربایجان یک موضوع مهم زیست محیطی است،  طبق توضیحاتی که داده شد ظاهرا مالچ‌پاشی بدون هماهنگی ستاد احیا صورت گرفته و یک کار تحقیقاتی بوده است این عدم هماهنگی باعث نگرانی‌هایی در افکار عمومی شد که بنظر بنده نیاز به شفاف‌سازی دارد، مسئولین امر نباید اجازه دهند روایت‌های مغایر اصالت پیدا کند، باید سریعا توضیح دهند.

ماجرای لیتیوم در دریاچه ارومیه چه بود؟

جلال‌زاده درباره اخباری مبنی خشک کردن دریاچه توسط چینی‌ها برای برداشت لیتیوم نیز گفت: هر از چندگاهی شایعاتی درباره بستر دریاچه ارومیه در فضای مجازی بزرگ‌نمایی می‌شود، طبق پیگیری‌ها تا جایی که بنده اطلاع دارم چینی‌ها در بستر دریاچه ارومیه مشغول فعالیت نیستند و اصلا دریاچه ارومیه فاقد لیتیوم است که چینی‌ها و یا هر شرکت دیگری بخواهد آن را استحصال کند، این موضوعات بیشتر از سوی کسانی مطرح می‌شود که خشک شدن دریاچه ارومیه را عمدی می‌دانند و به جمهوری اسلامی نسبت می‌دهند. 

وی برداشت لیتیوم از دریاچه ارومیه را کذب دانست و تصریح کرد: بنده قبلا استاندار آذربایجان غربی بوده‌ام و نسبت به علل خشک شدن آن اطلاع کافی دارم، این شایعه که جمهوری اسلامی بدنبال خشک شدن دریاچه برای استحصال منابع آن است؛ کذب است، همه دولت‌ها در طول سال‌های گذشته زحمات خود را در زمینه احیای دریاچه کشیده‌اند، اما آنچه ما انتظار داریم سرعت عمل در اقدامات مصوبه ستاد احیا است که بتوانیم شرایط را بهبود ببخشیم.

ستاد ناامید نیست/ برنامه‌های جدید در دستور کار قرار می‌گیرد

عضو هیات نمایندگان استان آذربایجان غربی درباره اخباری مبنی بر ناامیدی ستاد احیاء از نجات دریاچه و لزوم اجرای اقدامات جدید برای احیای دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: قطعا باتوجه به شرایط موجود اقدامات هم باید بروز شود اما اینکه ستاد احیا ناامید شده صحت ندارد و در اراده مسئولین امر نیست، هم دولت و هم ستاد احیا تلاش لازم را دارند و انتظار ما سرعت عمل بیشتر و نو شدن اقدامات احیا است، اکنون پیشنهادات جدیدی از سوی برخی از دانشمندان و اساتید دانشگاه مطرح می‌شود که باید در ستاد بررسی شود، اگر مورد تائید قرار گرفت روش‌های جدید را نیز به اقدامات قبلی بیافزاییم.

سطح تراز دریاچه ۱۲۷۰ متر است

وی درباره سطح تراز دریاچه بیان داشت: اکنون سطح تراز دریاچه ۱۲۷۰ متر بالای سطح دریاهای آزاد است و این دریاچه شرایط خوبی ندارد و تراز آن پایین آمده است، امیداوریم با اقدامات همه جانبه‌ای که صورت می‌گیرد وضعیت دریاچه از حالت بحرانی خارج شود. 

 

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  نظر کاربران

  • ناشناس

   😏😏

  • .

   ماهی داره تووش؟

  • .

   ماهی نمکی

  • دکتر قهرمان

   سی سال را میگه نزدیک دو دهه

  • ناشناس

   تو اگه واقعا نماینده ارومیه بودی وضعیت دریاچه به اینجا ختم نمی شد

  • ناشناس

   شماکه راست میگید این حرفتون هم مثل بقیه حرف هاتونه زمان همه چیز رو مشخص میکنه فعلا که خشکش کردید

  • ناشناس

   هرچی پول بود خرج دررییاچه کردید دیگه بسه

  • ناشناس

   بخاطرارومیه آبهای کردستان تبریزرامیبرن کل هزاران هکتارباغات زیتون طارم علیا سفلی سوخت وازبین رفت

  • ناشناس

   🥺🥺🥺🥺🥺

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج