جاباما
۱۳۸۶۹۲۳
۲ نظر
۲۰۸
۲ نظر
۲۰۸
پ

هشدار سازمان ملل درباره زن‌کشی و خشونت علیه زنان

فرانس ۲۴ در گزارشی به برخی اتفاقات سال گذشته که برای زنان در گوشه و کنار رخ داده، پرداخته است. با مرور اتفاقات می‌توان سطح بالای تفاوت و اشتراک بین کشورهای جهان در رابطه با حقوق زنان را دریافت. از طرفی در کشورهای اروپایی مدام به دنبال آسان‌کردن شرایط روزمره زنان هستند و از سوی دیگر طالبان جلوی تحصیل دختران را برای بیشتر از هفت سال گرفته است. از سویی دیگر سازمان ملل نسبت به افزایش «زن‌کشی» هشدار می‌دهد و آن را همچون یک «همه‌گیری جهانی» توصیف می‌کند؛ اتفاقی که در آرژانتین و دیگر کشورهای آمریکای جنوبی، آفریقا و خاورمیانه تکرار می‌شود. طبق گزارش این رسانه، سال ۲۰۲۲ با تنش زیادی در عرصه حقوق زنان در جهان همراه بود؛ از تلاش دیوان عالی آمریکا برای جلوگیری از حق «سقط جنین» تا ناپدید‌شدن مداوم زنان از زندگی عمومی در افغانستان‌.

شرق: فرانس ۲۴ در گزارشی به برخی اتفاقات سال گذشته که برای زنان در گوشه و کنار رخ داده، پرداخته است. با مرور اتفاقات می‌توان سطح بالای تفاوت و اشتراک بین کشورهای جهان در رابطه با حقوق زنان را دریافت. از طرفی در کشورهای اروپایی مدام به دنبال آسان‌کردن شرایط روزمره زنان هستند و از سوی دیگر طالبان جلوی تحصیل دختران را برای بیشتر از هفت سال گرفته است. از سویی دیگر سازمان ملل نسبت به افزایش «زن‌کشی» هشدار می‌دهد و آن را همچون یک «همه‌گیری جهانی» توصیف می‌کند؛ اتفاقی که در آرژانتین و دیگر کشورهای آمریکای جنوبی، آفریقا و خاورمیانه تکرار می‌شود. طبق گزارش این رسانه، سال ۲۰۲۲ با تنش زیادی در عرصه حقوق زنان در جهان همراه بود؛ از تلاش دیوان عالی آمریکا برای جلوگیری از حق «سقط جنین» تا ناپدید‌شدن مداوم زنان از زندگی عمومی در افغانستان‌.

‌اعتراض زنان تایوانی به سیاست‌مداران

از اتفاقاتی که در سال 2022 رخ داد و به نظر فرانس 24 شایان توجه بود، رسیدن موج جنبش «می‌تو» به تایوان آن هم در بین زنان فعال در حزب‌های سیاسی است. این تابوشکنی با پخش یک سریال نتفلیکس آغاز شد. بیش از پنج سال از محکومیت «هاروی واینستین» تهیه‌کننده هالیوودی با اعتراض زنان عرصه سینما و رسانه می‌گذرد. جنبش «می‌تو» باعث ایجاد کمپین آگاهی‌رسانی در رسانه‌های اجتماعی از ایالات متحده تا بسیاری از نقاط جهان شده است. در این میان، سریال «موج‌سازان»، یک درام هشت‌قسمتی از نتفلیکس است که در آغاز سال 2022 ساخته و پخش شد؛ یک تریلر سیاسی که عملکرد درونی یک تیم تخیلی کمپین ریاست‌جمهوری را نشان می‌دهد ‌و نحوه برخورد زنان در قدرت را با آزار جنسی! خیلی زود، چند زن تایوانی برای افشای تجربیات خود در محل کار، تابوی اجتماعی را شکستند. کارمندان زن حزب حاکم دموکراتیک مترقی، اولین موج بزرگ را با متهم‌کردن سیاست‌مداران قدرتمند به آزار و اذیت جنسی به راه انداختند. این پدیده به محافل فرهنگی و دانشگاهی گسترش یافت و قربانیان، افراد مشهور، پزشکان و استادان را متهم کردند.

یک سال پس از لغو قانون آزادی سقط جنین در ایالات متحده، همچنان اعتراض‌ها زیاد است و روز به روز هم بیشتر می‌شود. در حال حاضر در 14 ایالت، سقط جنین غیرقانونی شده است؛ در برخی موارد حتی زنانی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند یا از سوی محارم خود باردار شده‌اند نیز حق سقط جنین ندارند. از سوی دیگر، 17 ایالت برای حمایت از حقوق سقط جنین، قوانینی وضع کرده یا همه‌پرسی برگزار کرده‌اند. این نگرانی وجود دارد که در سایر ایالت‌ها نیز سخت‌گیری در این زمینه بیشتر شود. حتی استفاده از برخی داروهای سقط جنین در ایالت‌ها نیز ممنوع شده است. در حال حاضر دفاع از حق «سقط جنین» تبدیل به یکی از موضوعات انتخابات ریاست‌جمهوری شده است. از سویی تظاهرات برای حق سقط جنین در مکزیک بارها در سال گذشته برگزار شد. تظاهرات‌کنندگان خواستارجرم‌زدایی از سقط جنین در مکزیکو‌سیتی هستند. اولین حوزه قضائی در آمریکای لاتین در سال 2007 سقط جنین را مجاز کرد. در گوشه دیگر جهان، در اروپا نیز مکرون لایحه‌ای را برای دفاع از حقوق سقط جنین در قانون اساسی فرانسه پیشنهاد داده تا این حق در قانون اساسی فرانسه تثبیت شود.

‌آپارتاید جنسیتی در افغانستان

اخباری که در ‌سال گذشته و همین چند روز‌ ‌از افغانستان منتشر می‌شود، همراه با نگرانی برای زنان و حذف آنان از عرصه عمومی و کوچاندنشان به کنج خانه‌ها‌ست. به گزارش خبرگزاری فرانسه، طالبان به سمت «آپارتاید جنسیتی» و «جنایت علیه بشریت» می‌لغزد‌. سال گذشته برای زنان افغانستان با ممنوعیت از کار در سازمان‌های کمک‌رسانی ملی و بین‌المللی همراه بود. همچنین فرمانی صادر شد که طبق آن، تمام سالن‌های زیبایی تعطیل شد تا معدود مراکزی که برای حضور زنان باقی مانده بود و می‌توانستند در خارج از خانه کنار هم جمع شوند، از آنان گرفته شود. به این ترتیب حداقل 60 هزار زن دیگر نیز بی‌کار شدند. زنان افغانستانی حتی امکان این را که کمک‌هایی از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد دریافت کنند، از دست دادند. به گفته دیده‌بان حقوق بشر، از زمان بازگشت طالبان به قدرت در تابستان 2021 حقوق زنان این کشور مرتب کاهش پیدا می‌کند و این کشور را در معرض «جدی‌ترین بحران حقوق زنان در جهان» قرار داده است. به گزارش نهادهای بین‌المللی، طالبان در این کشور «سیستمی را که برای مقابله با خشونت خانگی و جنسیتی در افغانستان ایجاد شده بود، به‌طور کامل برچیده است».

‌ایران به دنبال قانون حجاب

در این گزارش همچنین به اقدامات جدید مجلس شورای اسلامی در ایران برای نوشتن قانون جدید حجاب اشاره شده است؛ قانونی که باید به تأیید شورای نگهبان برسد.

‌مراکش و حمایت از زنان

اما هر چقدر شرایط برای زنان افغانستان در حال بدتر‌شدن است، زنان مراکش امیدوار به بهبود اوضاع و افزایش حقوق خود هستند. پادشاه مراکش، محمد ششم، نامه‌ای به عزیز آخانوش، نخست‌وزیر‌ این کشور و رئیس دولت این کشور فرستاده و دستور افزایش حقوق زنان در خانواده را داشته است. این دستور امید زنان مراکشی را که محروم از حقوق متعدد مانند ارث، نفقه و حضانت هستند، برای افزایش حقوق جنسیتی افزایش داده و قرار است بر اساس مشورت با همه طرف‌های ذی‌نفع، از‌جمله فعالان جامعه مدنی و کارشناسان، تصمیمات لازم گرفته شود. حدود 20 سال پیش نیز چند اصلاح در قوانین این کشور رخ داد؛ از‌جمله حداقل سن ازدواج به ‌18 سال افزایش یافت و به زنان حق درخواست طلاق و آزادی انتخاب همسر بدون مجوز قیم اعطا شده بود.

‌زن‌کشی در جهان

بر اساس آخرین تحقیقی که در یک سال گذشته توسط سازمان ملل انجام شده است، حدود 89 هزار زن و دختر در سال 2022 به‌طور عمدی کشته شده‌اند که بالاترین رقم رسمی و گزارش‌شده در 20 سال گذشته است. گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور خشونت علیه زنان، در بیانیه مشترکی که سال 2023 در آستانه روز جهانی منع خشونت علیه زنان منتشر کرد، خواستار پایان‌دادن به «اپیدمی جهانی زنان‌کشی» شد. زنان در گوشه و کنار جهان از افغانستان تا آرژانتین به این روند اعتراض کرده‌اند؛ آن‌هم در‌حالی‌که امنیت کافی نداشته‌اند و بارها مورد حمله قرار گرفته‌اند.

‌اعتراض علیه خشونت

زنان با استقبال از جنبش‌هایی نظیر «می‌تو» و... سکوت را شکسته و نشان داده‌اند که خشونت علیه زنان، دختران و نوجوانان در سراسر جوامع در حال وقوع است. این اتفاقات مشخص کرده است ‌اصلاحات کافی در قوانین و سیاست‌ها رخ نداده و نتایج و تغییرات مورد نیاز برای بهبود شرایط زنان و زندگی روزمره آنان به وقوع نپیوسته است.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  نظر کاربران

  • ناشناس

   تقصیر خودشونه، زور ندارن،اعصاب آدم رو هم خورد میکنن!!!!

  • ناشناس

   به نظرم تنها راهی که میتونیم این مردا رو درست کنیم تربیت نسل های بعده اینا رو باید مدارس آموزش بدن

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج