جاباما
۱۳۸۸۲۱۷
۱۲۸۳
۱۲۸۳
پ

تصمیم جدبد برای تدریس طلبه‌های زن در دانشگاه

سیده زهره برقعی، مدیر جامعة الزهرا: مأموریت جامعة الزهرا تربیت بانوان تراز انقلاب برای ایجاد تمدن نوین اسلامی است. در جامعة الزهرا ، دوره‌های مختلفی مانند دوره تربیت پژوهشگر، تربیت مترجم، تربیت مدرس، تربیت مبلغ و غیره برای تربیت و مهارت افزایی بانوان طلبه برگزار می‌شود

دیده‌بان: سیده زهره برقعی، مدیر جامعة الزهرا: مأموریت جامعة الزهرا تربیت بانوان تراز انقلاب برای ایجاد تمدن نوین اسلامی است. در جامعة الزهرا ، دوره‌های مختلفی مانند دوره تربیت پژوهشگر، تربیت مترجم، تربیت مدرس، تربیت مبلغ و غیره برای تربیت و مهارت افزایی بانوان طلبه برگزار می‌شود.

سیده زهره برقعی در برنامه «گفت‌وگوی ویژه معارفی آرمان» که از شبکه قرآن و معارف سیما پخش شد، به تاریخچه تأسیس جامعة الزهرا اشاره کرد و اظهار داشت: جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها به دستور حضرت امام خمینی بنیانگذار بنا نهاده شد و در همان زمان، امام خمینی(ره) به خاطر اهمیت تحصیل بانوان، فضلا و علمای بزرگی همچون  آیت الله فاضل لنکرانی، آیت الله مشکینی،آیت الله موسوی اردبیلی، آیت الله شرعی و آیت الله جنتی را به عنوان هیئت مؤسس این حوزه علمیه برگزیدند.

 مدیر جامعة الزهرا افزود: در جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها، هیئت امنا تعیین شد که فعالیت‌های داخلی جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها را مدیریت می‌کردند. پس از امام راحل (ره)، جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها با عنایت مقام معظم رهبری مدظله العالی به فعالیت‌های خود ادامه داد و الحمد لله امروز به عنوان بزرگترین حوزه علمیه بانوان جهان اسلام مطرح است و با توجه به ظرفیت‌های عظیمی که در مجموعه وجود دارد، نظیر آن در هیچ نهاد آموزشی در جهان اسلام نیست.

تحصیل بانوان از بیش از صد کشور جهان در جامعة الزهرا 

برقعی بیان کرد: فارغ التحصیلان و دانش آموختگان جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها توانستند مناصب تأثیرگذاری در عرصه‌های مختلف کسب کنند و باعث افتخار و خوش نامی جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها شوند.

مدیر جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها تصریح کرد: تاکنون، بانوانی از بیش از صد کشور در جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها مشغول به تحصیل بودند و از کشورهای مختلف فارغ التحصیل داریم که بسیاری از آن‌ها در جهان شناخته شده هستند و مسئولیت‌های مختلفی در حوزه‌های علمیه، دانشگاه ها، پارلمان‌ها و غیره دارند.

وی با بیان اینکه جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها با توجه به اقتضائات خواهران برنامه‌های مختلفی را به شیوه‌های مختلف اجرا می‌کند، گفت: در جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها امکان تحصیل بانوان در مقاطع مختلف تحصیلی از سطح دو تا چهار وجود دارد، همچنین شیوه‌های مختلف تحصیل مانند حضوری تمام وقت و نیمه وقت در نوبت صبح و یا عصر، غیرحضوری و مجازی، برای بانوان برنامه ریزی شده است.

برقعی خاطرنشان کرد: امتحانات پایان ترم طلاب غیرحضوری و مجازی در شهرهای مختلف برگزار می‌شود و بانوان طلبه در نزدیک ترین شهر اقامت خود می‌توانند در امتحانات شرکت کنند.

وی با اشاره به تنوع رشته‌ها و گرایش‌ها در مقاطع مختلف تحصیلی، یادآور شد: در مقطع سطح دو، هفت گرایش در سطح سه، ۱۳ رشته و در سطح چهار، پنج رشته تحصیلی وجود دارد، همچنین دوره عالی فقه و اصول که دوره اجتهاد است، در این مجموعه راه اندازی شده است.

برگزاری دوره آموزش‌های آزاد و مهارتی ویژه بانوان علاقه مند به معارف اسلامی

مدیر جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها اضافه کرد: در این مجموعه، سرای حضرت خدیجه سلام‌الله‌علیها برای طلاب خوابگاهی در نظر گرفته شده که دارای تجهیزات مناسبی است و طلاب غیرساکن استان قم می‌توانند از شرایط اسکان در این سرا بهره مند شوند.

برقعی در ادامه به برگزاری دوره آموزش‌های آزاد و مهارتی ویژه بانوان علاقه مند به معارف اسلامی اشاره کرد و افزود: در این مجموعه اگر بانوان بخواهند در یک رشته و یا دانش خاص تخصص پیدا کنند، می‌توانند در دوره‌های آموزش‌های کوتاه مدت و حوزه آزاد شرکت کنند.

وی تصریح کرد: برنامه‌های ما در دوره‌های آزاد و کوتاه مدت، اختصاص به بانوان طلبه ندارد و برای همه بانوان آزاد است، این دوره‌ها به صورت مجازی هم برگزار می‌شود و همه بانوان در شهرها و کشورهای مختلف می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند.

تاریخچه حضور بانوان در حوزه‌های علمیه خواهران

مدیر جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها در پاسخ به سوال مجری برنامه «آرمان» درباره عنوان «بانوی طلبه» و نقش آفرینی و کنشگری بانوان طلبه در سطح جامعه، عنوان کرد: ما قبلا عنوان «طلبه» برای بانوان نداشتیم، اما از صدر اسلام تا کنون بانوانی در جامعه حضور داشتند که در علوم دینی متبحر بودند و خدمات زیادی در جامعه داشتند و تأثیرگذار بودند، اما اینها به صورت فردی عمل می‌کردند و به واسطه پدر، برادر و یا همسر تعلیم می‌دیدند.

برقعی ادامه داد: ما در عصر حاضر، بانو مجتهده امین و بانو همایونی را داشتیم، اما حوزه‌های علمیه بیشتر حوزه‌های علمیه آقایان بودند. در سال ۱۳۶۳، با پیشنهاد برخی علما و فضلای حوزه و تأیید رهبر کبیر انقلاب، جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها برای تحصیل بانوان تأسیس می‌شود.

وی تصریح کرد: زیرساخت جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها، مکاتبی بود که از قبل وجود داشت؛ مانند مکتب توحید، مکتب امام علی علیه‌السلام، مکتب فاطمه الزهرا سلام‌الله‌علیها و غیره که این مکاتب به فرمان حضرت امام (ره) با هم ادغام شدند و تحت عنوان جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها به فعالیت خود ادامه دادند.

مدیر جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها تأکید کرد: از آن موقع تا کنون، تحصیلات حوزوی بانوان رسمیت پیدا می‌کند و در طول زمان با توجه به اشتیاق زیاد بانوان به تحصیل علوم حوزوی، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران تشکیل شد که هم اکنون بیش از ۵۰۰ حوزه علمیه در سراسر کشور فعالیت دارند.

برنامه‌های جامعة الزهرا در جهت تربیت بانوان طلبه کنشگر در اجتماع

برقعی با بیان اینکه جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها برای اینکه بانوان طلبه، کنشگر اجتماعی تأثیرگذاری در جامعه باشند، برنامه‌های متنوعی در بخش مهارت‌ها در نظر گرفته است، گفت: در جامعة الزهرا ، دوره‌های مختلفی مانند دوره تربیت پژوهشگر، تربیت مترجم، تربیت مدرس، تربیت مبلغ و غیره برای تربیت و مهارت افزایی بانوان طلبه برگزار می‌شود.

وی افزود: در دوره تربیت مبلغ، دوره‌های تخصصی با موضوعات مختلف مانند خانواده، مهدویت، عفاف و حجاب و غیره در نظر گرفته شده است، همچنین دوره‌های تربیت مبلغ مخاطب محور ویژه مهدکودک، دانشگاه، مدارس و حتی دوره تربیت مبلغ ویژه ناشنوایان برگزار می‌شود.

مدیر جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها تصریح کرد: بانوان با توجه به مسئولیت‌ها و رسالت‌هایی که در خانه دارند، علاوه بر شغل و مسئولیت اجتماعی، نیاز به مهارتی دارند که بین مسئولیت‌های اجتماعی و مسئولیت خانواده جمع کنند؛ در جامعة الزهرا سلام‌الله‌علیها سعی شده برای کسب این مهارت‌ها برنامه ریزی شود.

مأموریت جامعة الزهرا تربیت بانوان تراز انقلاب برای ایجاد تمدن نوین اسلامی است

برقعی با تأکید بر اینکه مأموریت جامعة الزهرا تربیت بانوان تراز انقلاب برای ایجاد تمدن نوین اسلامی است، عنوان کرد: همه همکاران تلاش می‌کنند زنجیره معناداری بین آموزش، پژوهش و تبلیغ ایجاد کنند و مرتب برنامه‌ها رصد می‌شود؛ البته سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها نیاز به اصلاح دارد و امید است به شرایط مطلوب‌تر برسیم.

وی به سخنان رهبر معظم انقلاب مدظله‌العالی در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۹ درباره حوزه‌های علمیه خواهران که فرمودند: «پدیده خواهران طلبه خیلی پدیده عظیم و مبارکی است، هزاران عالم، پژوهشگر، فقیه و فیلسوف در حوزه‌های علمیه خواهران تربیت شوند؛ این چه حرکت عظیمی خواهد بود. ببینید نگاه دنیای مادی نسبت به پدیده زن و جنس زن چه نگاه بدی است، چه نگاه تحقیرآمیزی است، چه نگاه منحرفانه‌ای است. حضور دانشمندان اسلامی زن در عرصه‌های مختلف _ مثل حضور دانشمندان فرزانه و فهمیده دانشگاهی زن که متدین و متشرع هستند _ اثرات بسیار عظیمی را در دنیا می‌گذارد؛ برای انقلاب آبروست. بانوان باید خوب درس بخوانند. البته هدف نهایی درس‌خواندن بانوان، تنها مجتهد شدن یا فیلسوف شدن نیست - ممکن است عده‌ای علاقه‌اش را داشته باشند، استعدادش را داشته باشند، وقتش را داشته باشند، عده‌ای هم نه - آشنائی با معارف اسلامی و قرآنی است که می‌تواند برای خود آنها و برای دیگران مورد استفاده قرار بگیرد» اشاره کرد و اظهار داشت: این سخنان رهبر معظم انقلاب مدظله‌العالی، وظیفه ما را در این مسیر نشان می‌دهد.

 

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج