جاباما
۱۳۹۱۸۱۵
۷۰۵
۷۰۵
پ

دی‌جی و موسیقی در قلب تاریخی عربستان سعودی

این صحنه شگفت‌انگیزی از کشوری است که ۵ سال قبل برای اولین بار اجازه برگزاری جشنواره‌هایی را داد که دختران و پسران می‌توانند در کنار هم شرکت کنند.

عصر ایران: "«بوی مدرنیته» قلب تاریخی جده را به عرصه رقص و موسیقی تبدیل می کند" این تیتر خبرگزاری فرانسه برای جشنواره موسیقی "بلد بیست" در عربستان سعودی است. این جشنواره در بافت تاریخی بندر جده برگزار می شود.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه می نویسد: در بخش تاریخی شهر جده عربستان سعودی، جمعیتی از شهروندان گرد هم آمده اند و خواننده رپ "Ty Dolla Sign" را احاطه کردند. آنها با آهنگ های او و سؤالات گاه جسورانه اش همراهی می کنند.

دولت سعودی جشنواره موسیقی "بلد بیست" Balad Beast را از چند سال قبل تاکنون، هر ساله در بافت تاریخی "البلد" شهر جده برگزار می کند.

خواننده ۴۱ ساله آمریکایی که نام اصلی او "تایرون ویلیام گریفین جونیور" است، در میان تشویق ها، کنسرت اجرا می کند.

 جشنواره موسیقی  "بلد بیست" در قدیمی ترین محله های شهر جده در عربستان سعودی  در ۱۸ ژانویه ۲۰۲۴  - خبرگزاری فرانسه

دی‌جی و موسیقی در قلب تاریخی عربستان سعودی

 

دی‌جی و موسیقی در قلب تاریخی عربستان سعودی

پس از اجرای آهنگ دیگری در طول کنسرت خود در جشنواره موسیقی "بلد بیست" Balad Beast، تای همچنان به پرسیدن سؤالات خود ادامه داد: "چند نفر از شما در تلاش هستید تا بعد از نمایش امشب اوج بگیرید؟"

این صحنه شگفت‌انگیزی در کشوری است که برای اولین بار 5 سال قبل اجازه برگزاری جشنواره‌هایی را داد که دختران و پسران می‌توانند در کنار هم در آن شرکت کنند.

اجرای "تای" در قدیمی ترین محله جده معروف به "البلد"، در کنار هنرمندانی مانند "وو تانگ کلن" و "میجر لازر"، تلاش هایی برای تغییر چهره این منطقه تاریخی است. سعی می شود بیش از قبل، جوانان سعودی و خارجی ها به این منطقه تاریخی و برنامه های آن جذب شوند.

تای گفت: "هر بار که به عربستان سعودی می آیم، فضای مثبتی را احساس می کنم."

دی‌جی و موسیقی در قلب تاریخی عربستان سعودی

دی‌جی و موسیقی در قلب تاریخی عربستان سعودی

در چارچوب پروژه بلندپروازانه "چشم انداز 2030" هدف مقامات سعودی ساخت سه هزار اتاق هتلی در منطقه تاریخی "البلد" شهر جده هستند. این بخشی از برنامه جذب میلیون ها گردشگر است.

براساس چشم انداز 2030 ، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به دنبال جهش درآمدهای غیرنفتی و قطع وابستگی به درآمدهای نفتی است.  بخش های ورزش، سرگرمی و تفریحات، گردشگری و حمل و نقل از مهمترین بخش غیرنفتی درآمدزایی در این برنامه هستند. عربستان سعودی هم اکنون بزرگترین صادرکننده نفت خام در جهان است. 

در کنار فعالیت های جشنواره موسیقی "بلد بیست"، این منطقه 2.5 کیلومتر مربعی با تعداد زیادی کافه، موزه، فضاهای نمایشی و کارگاه های آموزشی هنرمندان و صنعتگران شاهد تحول بزرگی است.

دی‌جی و موسیقی در قلب تاریخی عربستان سعودی
علی عاصی دی جی لبنانی در کنسرت موسیقی در جده عربستان سعودی

ساکنان شهر جده اعتراف می کنند در مورد تغییرات در محله ای که به شدت با بازارهای سالانه حج و ماه رمضان مرتبط است، احساس نگرانی می کنند.

 اما موج شرکت کنندگان در جشنواره موسیقی بلد بیست که در مقابل سکوی روباز کنسرت جمع شده بودند، چنین چیزی را نمی گوید. برخی از آنها چهره خود را با رنگ روشن نقاشی کرده اند و عصاهای نورانی در دست داشتند.

شهری تاریخی با فضایی مدرن

منطقه  البلد در قرن هفتم به عنوان مرکزی برای حجاج و بازرگانان به وجود آمد. ملک عبدالعزیز بنیانگذار پادشاهی سعودی شهر جده را در دهه 1920 فتح کرد.

در سال 1947، رشد سریع شهر، مقامات را بر آن داشت تا دیوارهای اطراف "بلد" را خراب کنند اما برخی از دروازه‌های دیواری همچنان پابرجا هستند، مانند ساختمان‌های سنگی مرجانی متمایز در مرکز شهر که بسیاری از آنها دارای بالکن‌هایی هستند که از چوب ساج مشبک ساخته شده‌اند.

یونسکو البلد را در سال 2014 در فهرست میراث جهانی ثبت کرد. در سال 2018، تلاش‌های به روزسازی و بازسازی این منطقه با نظارت وزارت فرهنگ آغاز شد.

دی‌جی و موسیقی در قلب تاریخی عربستان سعودی

دی‌جی و موسیقی در قلب تاریخی عربستان سعودی

امروزه، موانع سبزی که توسط این وزارتخانه برپا شده از فعالیت های مرمتی ویلاها، مساجد و بازارهایی با قدمت چند صد ساله موسوم به "الاسواق" محافظت می کند.

"علی عاصی" دی جی لبنانی با نام مستعار "لوش" که به مدت 20 سال در جده زندگی می کند گفت برنامه رو به رشد جشنواره ها و نمایشگاه های هنری، این محله را احیا و افرادی را جذب می کند که ممکن است علاقه زیادی به آن نداشته باشند.

وی افزود: اگر جشنواره "بلد بیست" و دیگر برنامه هایی که الان برگزار می شود نبود، هیچکس از نسل جدید به این منطقه نمی آمد. آنها به ساحل می رفتند. آنها علاقه ای به آن مغازه های قدیمی ندارند.

عاصی در عین حال گفت برای برخی از ساکنان مسن، موارد جدیدی که اضافه شده می‌تواند آزاردهنده باشد. او این موضوع را به مادربزرگ‌هایی تشبیه می‌کند که حاضر به ترک صندلی مورد علاقه‌ خود نیستند حتی اگر صندلی بشکند.

دی‌جی و موسیقی در قلب تاریخی عربستان سعودی

دی‌جی و موسیقی در قلب تاریخی عربستان سعودی

عاصی افزود: "مادربزرگ هرگز به شما اجازه نمی دهد صندلی را بردارید یا دور بیندازید، حتی اگر تکه تکه شود... این صندلی اوست. این همان چیزی است که الان روی می دهد."

خانم سعودی "عبیر ابوسلیمان" راهنمای تور گردشگردی گفت اکثر مردم در مورد آینده منطقه تاریخی "البلد" هیجان زده هستند. کسانی که چنین حسی ندارند "می توانند در خانه بمانند. آسان و ساده است."

ابوسلیمان افزود که برای محله های تخریب و حذف شده که بیشتر آنها از مرکز تاریخی شهر دور بوده اند ناراحت نیست. او انتظار دارد که با محله ای بهتر جایگزین شود.

دی‌جی و موسیقی در قلب تاریخی عربستان سعودی

دی‌جی و موسیقی در قلب تاریخی عربستان سعودی

او افزود: "خیلی خوشحالم که این محله ها رفته اند. این مناطق ساخت و ساز بی برنامه بودند... نه مدرسه، نه پارک، نه درمانگاه. برخی از مردم حتی خانه های خود را بدون مالکیت زمین ساختند."

ابوسلیمان ترجیح می دهد بر جنبه های جدید زندگی در البلد تمرکز کند، مانند کسانی که تا پاسی از شب در بلد بیست جشن گرفتند.

 "استثنایی"

بحث در مورد آنچه در منطقه البلد اتفاق می افتد تا حدی به دلیل تغییرات گسترده تری در جده است.

پیش بینی می شود پروژه 20 میلیارد دلاری بازسازی منطقه البلد تا نیم میلیون نفر را از این منطقه جابه جا می کند.

مقامات، این پروژه را به عنوان جایگزینی برای محله های فقیر نشین با امکاناتی مانند استادیوم، حوض ماهی و سالن اپرا در پروژه جدید ارائه می کنند.

با این حال، برخی از ساکنان آسیب دیده شکایت کردند که نمی دانند چگونه به دنبال غرامت ساختمان های خود باشند. آنها از تصویری که مقامات از محله شان به عنوان لانه های مواد مخدر و جرم نشان می دهند، ناراحت هستند.

دی‌جی و موسیقی در قلب تاریخی عربستان سعودی
عدنان منجل دی جی موسیقی در جشنواره جده

عبدالرحمن الحبشی (20 ساله)، دانشجو که در این جشن شرکت کرده بود؛ گفت: "مثلاً من دوست دارم لباس های قدیمی بپوشم. همین اتفاق در اینجا می افتد. (...) ما خودمان را داریم. ساختمان‌های قدیمی و همراه با آن‌ها حسی از مدرنیته."

دی‌جی "عدنان منجل" که در جده به دنیا آمده در مورد توسعه "البلد" گفت دیدن تحول این منطقه اتفاق عالی است. نه فقط به منطقه میراث فرهنگی و ثبت در فهرست یونسکو تبدیل شده بلکه به محل رقص هم تغییر کرده. می توانی ابعاد مختلف آن را ببینی.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج