جاباما
۱۳۹۴۴۸۳
۳۵ نظر
۵۱۳۴
۳۵ نظر
۵۱۳۴
پ

خواب تازه دولت برای پول‌های سرگردان مردم

دولت ابراهیم رئیسی از طرح جدیدی رونمایی کرده که بر اساس آن در قالب دریافت سپرده‌های مردم با پرداخت سود ۳۰ درصدی به دنبال خروج سرمایه شهروندان از بازار ارز و سکه و جمع‌ آوری نقدینگی خانگی و جذب آن در سیستم بانکی است!

برترین‌ها: دولت ابراهیم رئیسی از طرح جدیدی رونمایی کرده که بر اساس آن در قالب دریافت سپرده‌های مردم با پرداخت سود 30 درصدی به دنبال خروج سرمایه شهروندان از بازار ارز و سکه و جمع‌ آوری نقدینگی خانگی و جذب آن در سیستم بانکی است!

خواب تازه دولت برای پول‌های سرگردان مردم

چند روز گذشته بود که احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی از برنامه بانک مرکزی برای اعطای مجوز انتشار ۲۸۰ هزار میلیارد تومان گواهی سپرده خاص به شبکه بانکی خبر داده بود.

حال خبر رسیده که این اوراق با هدف جمع‌آوری نقدینگی سرگردان جامعه و با هدف کنترل تورم و در قالب سیاست پولی انقباضی، عرضه و با نرخ سود علی‌الحساب ۳۰ درصد در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت. دارندگان این گواهی می‌توانند از آن به عنوان وثیقه جهت دریافت تسهیلات بانکی نیز استفاده کنند.

بانک مرکزی اعلام کرده که تصمیم اخیر برای تامین سرمایه در گردش مردم است؛ اما نگاهی به روند بازار ارز در چند روزه اخیر و افزایش چند هزار تومانی بهای دلار در بازار آزاد، این گمانه زنی را تقویت می‌کند که  سیاست جدید بانک مرکزی برای جذب نقدینگی برای تامین سرمایه پروژه‌هاست. همه اینها در شرایطی است که با توجه به نرخ تورم ۴۳.۶ درصدی، اقدام سیاستگذاران اقتصاد کشور در خصوص افزایش نرخ سود بانکی برای جمع‌ آوری نقدینگی خانگی و کنترل بازار سکه و ارز، گریزناپذیر است.

خواب تازه دولت برای پول‌های سرگردان مردم

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی به نقد و بررسی سیاست اقتصادی جدید دوات رئیسی پرداخته که بخشی از آن را می‌خوانید:

* بانک‌ها حدود ۴روز است که به انتشار این اوراق مبادرت می‌ورزند، گزارش میدانی از شعب بانک‌ها حاکی از آن است که بیشتر بانک‌ها انتشار گواهی سپرده را متوقف کرده‌اند.

* علت این توقف استقبال گرم سپرده‌گذاران از این طرح اعلام شده و بسیاری از شعب از اتمام ظرفیت تخصیص یافته برای انتشار گواهی سپرده خبر داده‌اند. انتشار گواهی سپرده با نرخ ۳۰درصد می‌تواند در مهار انتظارات تورمی موثر واقع شود.  طبق آخرین گزارش‌ها حدود۹۸درصد از این گواهی‌ها صادر شده است. استقبال از این طرح قابل توجه بود و بسیاری از بانک‌ها با اتمام سقف، جواب رد به مشتریان می‌دهند.

* به نظر می‌رسد این سیاست به منظور جلوگیری از خروج پول از بازار ارز و سکه و جمع آوری نقدینگی مورد در منازل ایرانی هاست.

* احتمال وجود دارد با این سیاست، شرایط برای تداوم نرخ سود ۳۰درصدی وجود داشته باشد و این سیاست به سایر نرخ‌ها نیز سیگنال بدهد، حال سوال بسیاری از مردم در روز گذشته این بوده که آیا این سیاست تمدید خواهد شد یا اینکه موقتی بوده است؟

* این طرح معاف از مالیات و بدون محدودیت سپرده‌گذاری بوده و بازخرید آن در تمام شعب بانک‌ها امکان‌پذیر است. علاوه بر این، صاحبان این اوراق می‌توانند از آن به‌عنوان وثیقه برای دریافت تسهیلات استفاده کنند.

خواب تازه دولت برای پول‌های سرگردان مردم

* گزارش میدانی نشان می‌دهد که بیشتر شعب با اعلام پر شدن ظرفیت و اتمام سهمیه تخصیص‌یافته به این طرح، صدور گواهی سپرده جدید را متوقف ساخته‌اند. بر این اساس، طبق اعلام کارمند یکی از شعب بانک پارسیان، هر شعبه این بانک سقفی برای انتشار گواهی سپرده دارد که هم‌اکنون این سقف برای تمامی شعب پر شده است. بانک پاسارگاد تنها بانکی بود که در پاسخ به خبرنگار ما اعلام کرد که صدور گواهی سپرده خاص همچنان در این بانک ادامه دارد؛ اما حداقل مبلغ برای صدور این گواهی را ۱۰۰میلیون تومان اعلام کرد. کارمند یکی از شعب بانک ملی نیز از توقف صدور گواهی سپرده در این بانک خبر داد.

* یکی از کارمندان شعب بانک ملی با تاکید بر اینکه سقف افتتاح سپرده با سود ۳۰درصد تکمیل شده است، از یک ابلاغیه جدید مبنی بر پرداخت سود با نرخ جدید کمتر از ۳۰درصد خبر داد. هرچند معاون سپرده‌های این شعبه از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرد، اما به کسانی که برای افتتاح حساب مراجعه می‌کردند، تاکید می‌کرد تا پایان وقت روز یکشنبه حساب خود را افتتاح کنند؛ زیرا مشخص نیست فردا نرخ سود چقدر باشد. همچنین او در پاسخ به یکی از مراجعان که درباره ذکر نشدن نرخ سود روی گواهی خود سوال پرسید، گفت: چون پایان وقت روز یکشنبه نرخ‌ها تغییر می‌کند، نرخ سود روی گواهی ذکر نشده است.

* بانک ملت و شهر نیز بانک‌های دیگری بودند که از توقف صدور گواهی سپرده با سود ۳۰درصد خبر دادند. بر این اساس، بانک شهر اعلام کرد که سهمیه اختصاص‌یافته به شعب این بانک به پایان رسیده و این بانک دیگر گواهی سود ۳۰درصدی صادر نمی‌کند. یکی از شعب بانک ملت نیز اعلام کرد احتمالا تا ساعاتی دیگر ظرفیت سپرده‌گذاری این بانک نیز به پایان برسد. باید توجه داشت که وضعیت هر یک از شعب بانک‌ها با دیگری متفاوت است و این احتمال همچنان وجود دارد که برخی شعب از بانک‌های نامبرده، همچنان به صدور گواهی سپرده ادامه دهند.

* بخشی از وجوهی که به واسطه دستیابی به سود بالاتر وارد بازار ارز و سکه می‌شد، اکنون با این طرح به شکل سپرده بانکی مدت‌دار نزد بانک‌ها سپرده‌گذاری شده است.

* سوالی که بسیاری از مخاطبان ارائه می‌کنند این است که آیا سیاست انتشار گواهی سپرده با نرخ سود ۳۰درصد ادامه خواهد داشت؟ به نظر می‌رسد این سیاست دولت رئیسی در راستای این است که، مردم به جای سرمایه‌گذاری در بازارهای پرریسک حتی با وجود نرخ شکست پایین از این طرح استقبال کنند. از سوی دیگر، بانک‌ها نیز در شرایط کنونی برای افزایش اعتبار خود در سپرده‌گیری از این طرح استقبال کردند که کسری بودجه خود را تامین کنند.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  نظر کاربران

  • ناشناس

   سالهاست دست دولت توی جیب مردم است

   پاسخ ها

   • ناشناس

    شرايط به گونه اى وخيم است که حتى اقدامات اصلاحى نيز نمى تواند کارى از پيش ببرد به عنوان مثال استقراض از مردم در ازاى فروش اوراق قرضه و دادن ٣٠ در صد سود به اين معنا است که اگر اين پول در راه توليد به کار گرفته شود بايد حداقل ٤٠ درصد سود به قيمت تمام شده کالا اضافه کند و چنين کالاى توليدى وقتى به دست مصرف کننده برسد که اوراق قرضه را خريده وى حداقل بايد ٥٠ درصد سود به اضافه قيمت تمام شده کالا برايش پرداخت کند

   • کلاه بردار

    آهای مردم بیچاره می‌شید اگر ساده لوحی کنید. وبرید جلو.بورس یادتونه. حتی بعدا همان پول خودتونو نمی‌تونید پس بگیرید دستتان به هیچ جایی بند نخواهد سد

  • ناشناس

   باشه حتما
   مردم گوشتو میدن دست گربه

  • ناشناس

   تکلیف ادمهای سرگردان را هم در اولویت بگذارین

  • خودم

   تو تورم رسمی ۴۵ درصدی و غیر رسمی ۶۰ تا ۷۰ درصدی کدوم انسان عاقلی پول میده بانک که یکسال کامل بخوابه ۳۰ درصد بگیره...تازه پول رو زودتر برداری ۱۲ درصد میدن...این خود کلک زدن هست...

   پاسخ ها

   • ناشناس

    کسانیکه پولشون کمه و نیچ کاری ازشون برنمیاد مجبورن

  • خنگول

   ریسک سرمایه گذاری در بانکها ، از ریسک سرمایه گذاری از هر جای دیگر بالاتر است!
   ۳۰ در صد که بماند حتی اگر اوراق سود صددرصد هم چاپ کنند ، مردم میدانند که پول دست این بانکها دادن یعنی از بین رفتن اصل سرمایه!

  • ناشناس

   سیاست کثیف

  • ناشناس

   قطار پیشرفت 😄 😄

  • ناشناس

   بدترین کار گذاشتن پول تو بانک

  • حسین

   این کار اگر بشود که عالیست پول از به بانک بره خیلی بهتره تا خرید دلار . اوضاع اقتصادی هم بهتره میشه .

  • ناشناس

   به شرطی و شروطی واقعا امیدی دارید دولت این پول رو خرج مملکت و مردم کنه جک جدید

  • ناشناس

   گفتی نظرت را شنیدم به دل وجان
   بودم همه ی عمر تورا گوش به فرمان...

  • ناشناس

   پولشون رفت رو هوا ،خخخخخخخ

  • ناشناس

   بعد از انتخابات برای همین سپرده ها هم خواب میبینند!

  • ناشناس

   خاک برسرما مردم بکنند ک گول اینا رو داریم میخوریم این تورم وگرونی تقصیر خودمردم هستش

  • پدرام

   فعلا سود سی درصد می ده شناسایی شد هم مالیاتش را به موقع می گیرند وهم شناسایی شده اند.
   ملت دیگه با طناب این دولت تو چاه نمی ره!

  • ناشناس

   انتظار دارید مردم با طناب پوسیده این دولت و مغزهای نخبه ای ! که کنترل امور این دولت رو در دست دارند به چاه برن ؟ زهی خیال باطل .

  • سهیل حسنی

   تورم ۶۰ درصدی و سود ۳۰ درصدی. یعنی عملا سال بعد ارزش پول شما نسبت به تورم ۳۰ درصد عقب‌تره

  • ناشناس

   چرا نرخ واقعی تورم و نمیگید 43.6 درصد آیا.....

  • سقراط

   پولمون پیش خودمون باشه پر سود تر وامن تر هست جاش

  • ناشناس

   بانکها خودشون عامل ایجاد تورم هستن. به جای سرمایه گذاری سالم، با پول مردم طلا و ارز و ملک میخرن و دپو میکنن.
   یه تیم اقتصادی از اساتید مطرح اقتصادی و نخبگان این کار درست کنید و بالاغیرتا مصوباتشون رو درست اجرا کنید.

  • ناشناس

   گوشت رو بدن دست گربه

  • مهدی ولی

   کلا در روز اول شرکتهای بزرگ همه این اوراق رو بالا کشیدن ،منتطر ۳۰ درصد نباشید

  • ناشناس

   پولمون پیش خودمون امنتره،ممنون

  • ناشناس

   اگه سود بانکی بالا بیاد خیلیها استقبال میکنن

  • ناشناس

   وقتی بانک سود ۳۰ درصدی بده منتظر یک ابرتورم در سال جدید باشید

  • ناشناس

   سود بانکی باید یک درصد بیشتر از تورم باشه تا بصرفه بذاریش تو بانک. مثلا اگه تورم ۳۰۰ درصده سود بانکی باید ۳۰۱ درصد باشه.

  • آخرین سنگر سکوته

   چرا هر برنامه ای میریزن سریع به حرفاشون گوش میدید صف میکشید نکنید آقا نکنید تا کی سادگی هر کاری میخان باهامون میکنن بعد هم مینالیم.

  • Reza Tanka

   بانکداری اسلامی

  • عبداله

   سلام وقتی بنا باشه سی درصد سود بدن وام را چند درصد می دن

  • ناشناس

   دولت چنان مالیاتی از این پولها بگیره که مردم در تاریخ این رکبی که از دولت خوردن رو‌ ثبت کنند

  • ناشناس

   بانک۳۰درصدسودمیده!!!!چنددرصدبه دیگران وام میده؟!!!!

  • بدون‌نام

   سنگ‌بزرگ‌نشانه‌نزدن‌است‌نتیجه‌این‌دست
   ودل‌بازی‌دولت‌بعد‌از‌عید‌معلوم‌می‌شود

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج