۱۳۹۸۶۱۰
۱۵۶۰
۱۵۶۰
پ

چطور بفهمیم که تاریخ انقضای عطرمان تمام شده است؟

تاریخ انقضا عطر و ادکلن، موضوعی است که اکثر مردم به آن بی‌توجه هستند یا بسیاری حتی نمی‌دانند که ادکلن تاریخ انقضا دارد یا نه!

روزیاتو: تاریخ انقضا عطر و ادکلن، موضوعی است که اکثر مردم به آن بی‌توجه هستند یا بسیاری حتی نمی‌دانند که ادکلن تاریخ انقضا دارد یا نه! برخی از افراد فکر می‌کنند که عطر‌ها به واسطه داشتن مواد الکلی تاریخ انقضا ندارند، اما این موضوع یک باور غلط است. چراکه بعد از باز شدن عطر و استفاده از آن، عطر شروع به اکسید شدن با هوا کرده و به مرور منقضی می‌شود.

عوامل دیگری هم در منقضی شدن عطر دخالت دارند که در ادامه به توضیح این موارد، راه‌های تشخیص ادکلن تاریخ گذشته و راهکارهای نگهداری و افزایش عمر عطر و ادکلن می‌پردازیم.

چطور بفهمیم که تاریخ انقضای عطرمان تمام شده است؟

آیا ادکلن تاریخ انقضا دارد؟

اگر بخواهیم پاسخ کوتاهی به این سؤال بدهیم باید بگوییم که متأسفانه ادکلن یا پرفیوم بعد از چند وقت استفاده، کیفیت اولیه خود را از دست داده و به اصطلاح منقضی می‌شود. در واقع پس از اولین مصرف عطر، به مرور هوا به ظرف آن نفوذ کرده و باعث اکسید شدن عطر می‌شود.

شاید این خبر کمی ناراحت‌کننده باشد، به‌ خصوص اگر در حال حاضر چند عطر باز روی میز خود دارید. اما خبر خوب این است که یک عطر می‌تواند به طور متوسط حدود دو سال دوام بیاورد که البته این عدد بستگی به مواد تشکیل دهنده آن عطر دارد. گاهی یک عطر ممکن است تا چند سال هم بدون تغییر بماند.

چطور بفهمیم که تاریخ انقضای عطرمان تمام شده است؟

نحوه تشخیص تاریخ انقضای عطر

از آنجاکه تاریخ عطر روی شیشه درج نمی‌شود، ممکن است فکر کنید که عطر فیک خریده‌اید! چرا که تشخیص اصل بودن ادکلن هم کار چندان آسانی نیست. یکی از علائم ادکلن تاریخ گذشته این است که بوی آن کمی ترش یا تند می‌شود و به اصطلاح اکسید شده است. در کل برای تشخیص انقضای پرفیوم‌ها به موارد زیر توجه کنید:

 • رنگ عطر که ممکن است تغییر کند

 • رایحه عطر که تغییر آن به دلیل تغییراتی در مواد تشکیل دهنده عطر است

 • حجم عطر که اگر مدت زمانی از آن استفاده نکنید به دلیل اکسیداسیونی که در نت‌های پایه آن اتفاق می‌افتد، ممکن است کم شود.

عطر چگونه اکسید می‌شود؟

اکسید شدن عطر در نت‌های ابتدایی مشخص‌تر است. چراکه وقتی عطر اکسید شود، بوی آن تغییر می‌کند. به طور کلی، نت‌های اولیه مرکبات، میوه‌ها، نت‌های سبز و نعناع هندی بیشترین حساسیت را نسبت به اکسیداسیون دارند و رایحه متالیک و فلزی به خود می‌گیرند.

بنابراین اگر عطری که همیشه دوست داشتید آن را مدام بو کنید، به مرحله‌ای رسید که شک کردید این همان رایحه دوست‌ داشتنی است یا خیر، در محاسبه تاریخ انقضا عطر دچار اشتباه شده‌اید و عطر شما منقضی شده است.

چطور بفهمیم که تاریخ انقضای عطرمان تمام شده است؟

آیا ظاهر عطر تاریخ گذشته عوض می‌شود؟

باید بگوییم بله. در واقع یکی دیگر از علامت‌هایی که نشان می‌دهد عطر منقضی شده، تغییر رنگ مایع عطر است. اگر رنگ عطر تیره‌تر و کدرتر به نظر می‌رسد یا به زرد متمایل شده، معمولاً به معنی اکسید شدن عطر است.

به‌طور کلی اگر راجع به تاریخ عطر شک دارید، می‌توانید برای تشخیص تاریخ انقضای اسپری و عطرها و زمان دور انداختن ادکلن از نشانه‌های بالا یا اطرافیانی که شامه تیزی دارند، کمک بگیرید.

البته این روزها برندهای مختلف نظیر لالیک در تلاش هستند تا ماندگاری عطرهای خود را افزایش دهند و از تثبیت‌کننده‌ها و فیلترهای UV استفاده می‌کنند تا مولکول‌های عطر نسبت به اکسیداسیون، حساسیت کمتری از خود نشان دهند. اما برای تشخیص تاریخ انقضای ادکلن لالیک هم حواستان به مدت استفاده از آن باشد و عدد تاریخ مصرف دو سال را برای این عطر هم درنظر داشته باشید؛ به‌ خصوص اگر در آن باز شده باشد.

چطور بفهمیم که تاریخ انقضای عطرمان تمام شده است؟

تاریخ انقضای عطرهای باز شده

باز شدن یا نشدن عطر روی مدت زمان منقضی شدن آن تاثیر دارد. یکی از راه‌‍‌های تشخیص تاریخ انقضای عطرهای باز شده این است که بعد از مدتی دیگر آن بوی فریبنده اول را نخواهد داشت. البته مدت ماندگاری عطر، به نحوه نگهداری آن نیز بستگی دارد.

اگر عطر دور از نور خورشید و گرما نگه داشته شود، دوام بیشتری (حدود ۲ سال) دارد اما اگر آن را در دمای بالا نگهداری کنید، فقط ۳ تا ۶ ماه ماندگاری خواهد داشت.

تاریخ انقضای عطرهای باز نشده

در مورد تاریخ انقضای عطر باز نشده و ادکلن پلمپ باید بگوییم که با توجه به نحوه نگهداری آن می‌تواند چندین سال دوام بیاورد. البته طول عمر هر عطر متفاوت است و نمی‌توان یک قانون کلی برای آن ایجاد کرد اما ممکن است که حتی اگر بعد از چند سال سراغ یکی از عطرهای باز نشده بروید، درصورتی‌که آن را در شرایط مناسبی نگهداری کرده باشید، هنوز هم کیفیت خود را مثل روز اول حفظ کرده باشد. به همین دلیل بهتر است چند عطر را همزمان باز نکنید.

چطور بفهمیم که تاریخ انقضای عطرمان تمام شده است؟

چطور ماندگاری عطر را بیشتر کنیم؟

بعد از رسیدن تاریخ انقضا ادکلن، دیگر نمی‌توان از آن استفاده کرد. به همین دلیل بهتر است به فکر راهی برای پیشگیری از زودتر خراب شدن آن باشید.

 • اکسیژن

 • نور

 • گرما

 • رطوبت

۴ دشمن بزرگ عطر به‌ حساب می‌آیند. بنابراین برای افزایش ماندگاری عطر، باید آن را دور از گرما و در یک مکان تاریک، خنک، دور از نور خورشید نگهداری کنید. زیرا اشعه فرابنفش خورشید می‌تواند فرمول عطر را خراب کند. به عقیده عطرساز معروف، گابریلا چلاریو (Gabriela Chelariu) یخچال می‌تواند بهترین دما و مکان را برای نگهداری عطر فراهم کند.

داشتن اطلاعات کافی درباره نحوه زدن عطر هم روی ماندگاری آن بسیار اثرگذار است. گاهی ممکن است رایحه ادکلن قیمت بالا و جدید شما روی بدن مدت زمان زیادی دوام نیاورد و فکر کنید لابد ادکلن شما منقضی شده است اما بسیار مهم است بدانید کجای بدن عطر بزنیم که ماندگاری بیشتری داشته باشد!

ویژگی‌ عطر‌های با ماندگاری بالا

بعضی از عطرها ماندگاری بیشتری نسبت به عطرهای دیگر دارند. عطرهای شرقی با نت‌های تند، وانیلی و چوب نسبت به سایر دسته‌بندی‌ها ماندگارتر هستند. دلیل آن هم به این موضوع برمی‌گردد که ماهیت مواد طبیعی موجود در این فرمول‌ها، قوی‌تر بوده و از نظر ساختاری پایدارتر هستند و درنتیجه، مقاومت بیشتری از خود در برابر اکسیداسیون نشان می‌دهند.

عوامل مختلفی از جمله اعتبار برند، نحوه نگهداری و ترکیبات استفاده شده  در عطر و ادکلن می‌توانند در تاریخ انقضا آنها تأثیرگذار باشند.

چطور بفهمیم که تاریخ انقضای عطرمان تمام شده است؟

عوارض ادکلن تاریخ  مصرف گذشته

اکسیداسیون، فرآیندی طبیعی است که در طول عمر هر عطری اتفاق می‌افتد و حتی عطرهای لاکچری هم از آن در امان نیستند و فقط می‌توان با نگهداری صحیح، تاریخ انقضا عطر را به تعویق انداخت. به‌طور کلی می‌توان گفت ادکلن تاریخ مصرف گذشته به‌جز رایحه کمی نامطبوع، عوارض جدی دیگری ندارد.

با این‌حال، لازم به ذکر است که در طول فرآیند طبیعی اکسیداسیون ممکن است فرمولاسیون عطر تغییر کند و برای بعضی از پوست‌ها تحریک‌کننده باشد، اگر پوست حساسی دارید، امکان بروز آلرژی وجود دارد و بهتر است تاریخ انقضا عطرها را جدی‌تر بگیرید.

سوالات متداول درباره تاریخ انقضا عطر و ادکلن

۱. آیا عطرها تاریخ انقضا دارند؟

بله تمامی عطرهای اصل تاریخ انقضا دارند که احتمالا روی بسته بندی آن‌ها حک شده است. اگر هم عطری علامت تاریخ مصرف را نداشته باشد؛ بهترین زمان مصرف آن ۲ سال تخمین زده می‌شود که البته این عدد بسته به مواد تشکیل دهنده عطر ممکن است متغیر باشد.

۲. چطور بفهمیم تاریخ انقضا عطر گذشته است؟

نحوه تشخیص تاریخ انقضا عطر و ادکلن با چند نشانه همراه است: تغییر رنگ عطر، تغییر رایحه عطر و گاهی تغییر حجم آن در صورت باز بودن و استفاده طولانی مدت از عطر.

۳. چطور ماندگاری عطر و ادکلن را بیشتر کنیم؟

سعی کنید عطر را دور از نور خورشید، گرما و رطوبت نگهداری کنید. بهترین مکان نگهداری از عطر و ادکلن، جای تاریک، خنک و خشک است. حتما بعد از استفاده، درپوش شیشه عطر را بگذارید. از تکان دادن عطر قبل از استفاده پرهیز کنید.

کلام آخر

تغییر رنگ، یکی از نشانه‌های عطر تاریخ مصرف گذشته است، اما امکان دارد به سرعت متوجه این تغییر نشوید و تنها زمانی به سر رسیدن انقضای عطر شک کنید که بوی آن تغییر کرده باشد. تشخیص تاریخ انقضا ادکلن، عطر یا اسپری برای بیشتر مردم کار آسانی نیست. اما راه‌های متعددی برای محاسبه تاریخ انقضا عطر وجود دارد که می‌توانید به کمک آن‌ها بهترین زمان مصرف عطر خود را بفهمید.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
آموزش هوش مصنوعی

تا دیر نشده یاد بگیرین! الان دیگه همه با هوش مصنوعی مقاله و تحقیق می‌نویسن لوگو و پوستر طراحی میکنن
ویدئو و تیزر میسازن و … شروع یادگیری:

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج