۱۴۰۱۴۳۸
۱۲۱۲
۱۲۱۲
پ

اظهارات خبرساز امیرعبداللهیان درباره رفراندوم

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با شبکه چهار انگلیس، ضمن پاسخ به سوالاتی درباره غزه، گفت «اگر همزمان یک رفراندوم در ایران و انگلیس با موضوع حمایت مردم از نظام‌شان برگزار شود، تردید نکنید که در این رفراندوم انگلیس باخته است».

خبر آنلاین: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با شبکه چهار انگلیس، ضمن پاسخ به سوالاتی درباره غزه، گفت «اگر همزمان یک رفراندوم در ایران و انگلیس با موضوع حمایت مردم از نظام‌شان برگزار شود، تردید نکنید که در این رفراندوم انگلیس باخته است».

اظهارات خبرساز امیرعبداللهیان درباره رفراندوم

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با یک رسانه انگلیسی، درباره اوضاع در منطقه و به‌ویژه فلسطین نظرات خود را بیان کرد.

وزیر خارجه ایران در در مصاحبه با شبکه چهار انگلیس در جریان سفر به ژنو برای شرکت در پنجاه و پنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل، در پاسخ به سوالی درباره استقبال ایران از آتش‌بس احتمالی در غزه و موضع تهران درباره نقش حماس در آینده این باریکه گفت: ما از توقف نسل کشی و جنایات صهیونیست‌ها علیه غزه استقبال می‌کنیم و از همان ابتدای حملات رژیم اسرائیل علیه غزه و کرانه باختری به صراحت اعلام کردیم که جنگ راه‌حل نیست.

امیرعبداللهیان در ادامه گفت: ما بارها تاکید کرده‌ایم که باید هرچه زودتر جنگ و کشتار مردم فلسطین متوقف شود و محاصره انسانی علیه مردم غزه از میان برداشته شود.

او با اشاره به رایزنی‌های خود با رهبران گروه‌های فلسطینی گفت: من ۲ هفته پیش با رهبران حماس و برخی از گروه‌های مقاومت فلسطینی در منطقه ملاقات داشتم. آن‌ها ایده‌های بسیار مترقی مطرح کردند که هم تضمین‌کننده حقوق مردم فلسطین است و هم مسیر جنگ را تغییر می‌دهد و می‌تواند تضمینی برای امنیت پایدار در منطقه باشد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال مجری این شبکه و اصرار او برای اظهارنظر درباره نقش حماس در آینده حکمرانی در غزه گفت: مهم‌ترین مساله‌ای که وجود دارد این است که حماس به دنبال یک آتش‌بس پایدار است ولی آنچه که نتانیاهو پیگیری می‌کند یک آتش بس موقت است، چراکه نتانیاهو فقط می‌خواهد مشکلات خودش حل شود و فقط به دنبال آزاد کردن اسرای اسرائیلی است و او به آتش بس فکر نمی‌کند چرا که می‌داند به یک آتش‌بس پایدار یعنی پایان دولت افراطی نتانیاهو و پایان خود نتانیاهوست.

امیرعبدالهیان خاطرنشان کرد: ما از هر تصمیمی که رهبران فلسطین بگیرند و حماس بگیرد حمایت می‌کنیم. ما معتقدیم که هرگونه توافقی باید در چارچوب فلسطینی‌ها صورت بگیرد و به توافقی که فلسطینی‌ها و به صورت مشخص حماس از آن حمایت کند به آن احترام می‌گذاریم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوال مجری این گفت‌وگو مبنی بر این‌که در عملیات «طوفان الاقصی» تعدادی از غیرنظامیان و زنان و کودکان به گروگان گرفته شدند و مشکلاتی برای آن‌ها ایجاد شد تصریح کرد: هفته اول بعد از عملیات هفتم اکتبر من به دوحه قطر رفتم و با آقای اسماعیل هنیه دیدار کردم از آقای هنیه وضعیت را سوال کردم و او برای من به روشنی توضیح داد که حماس و نیروهای حماس صرفا با هدف گرفتن اسرای نظامی اسرائیلی وارد این عملیات شده‌اند اما بعد از این‌که دیوار فرو ریخت، تعدادی از جوانان عادی غزه با موتورسیکلت و وسائل نقلیه خود وارد شهرک‌های اشغالی فلسطینی شدند و آن‌ها تعدادی از زنان و حتی کودکان را با موتور و وسائل نقلیه خود به غزه آوردند و براساس اظهارات آقای هنیه، حماس هیچ نقشی در گرفتن این افراد و اسرای غیرنظامی اسرائیلی نداشته است.

امیرعبدالهیان ادامه داد: من به آقای هنیه پیشنهاد دادم اگر این‌گونه است خوب است که به سرعت وارد یک توافق و تعامل شوند که این افراد تبادل و آزاد شوند. آقای هنیه در پاسخ گفتند ما هیچ مشکلی نداریم و آمادگی داریم در صورتی که یک آتش‌بس موقت شکل بگیرد، این افراد را در داخل غزه شناسایی کنیم، آن‌ها را از خانواده‌هایی که این افراد در اختیار آن‌ها هستند تحویل بگیریم و تبادل کنیم که این اتفاق نیز افتاد.

دیپلمات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در همین رابطه گفت: من آنچه که گفتم تمام واقعیتی بود که رهبر سیاسی حماس برای من توضیح داد. همین طور در خصوص کشتار دختران و پسران اسرائیلی که در یک باشگاه بودند، در همان روز صبح هفتم اکتبر، گفتند نیروهای نظامی اسرائیلی برای این‌که این افراد را نجات دهند وارد باشگاه شدند با نیروهای حماس در آن منطقه درگیر می‌شوند نیروهای حماس درصدد بودند که افراد نظامی اسرائیلی را به اسارت بگیرند، اما وقتی ارتش و نیروهای نظامی صهیونیست‌ها وارد می‌شوند تمام افرادی که داخل سالن بودند چه نیروهای حماس و فلسطینی و چه نیروهای اسرائیلی را به قتل رساندند. تکرار می‌کنم این همه آن چیزی بود که آقای هنیه به ما گفتند در همان هفته اول جنگ.

امیرعبدالهیان در ادامه گفت: ما شاهد این بودیم که حماس در اولین آتش‌بس موقت زنان و کودکان را براساس توافق صورت گرفته آزاد کرد و ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌کنیم که مخالف کشتار کودکان، زنان و غیرنظامیان در هر کجای دنیا هستیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت‌وگوی خود با شبکه چهار انگلیس در پاسخ به سوالی در مورد حمایت‌های نظامی ایران از حماس و حزب‌الله و این‌که ایران تسلیحات در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد، اظهار کرد: اولا، حماس در حال حاضر امکانات لازم را در اختیار دارد و از طرف دیگر دنیای امروز دنیایی نیست که اگر یک طرفی بخواهد سلاحی تهیه کند این امر برایش دشوار باشد. قاچاقچیان فروش سلاح در سایه جنگ‌ها و بی‌نظمی‌هایی که در نظام بین‌الملل وجود دارد به راحتی می‌توانند امکانات مورد نیاز خود را تهیه کنند.

امیرعبداللهیان در ادامه گفت: حماس و حزب‌الله نیز می‌توانند نیازهای خود را از جاهای مختلف دریافت کنند و ما اکنون به حمایت‌های سیاسی، بین‌المللی و رسانه‌ای خود از مقاومت در برابر اشغال فلسطین ادامه می‌دهیم و معتقد هستیم که اشغال یک امر موقت است. همان‌طور که دهه‌ها پیش الجزایر در اشغال بود ولی اکنون در اشغال نیست. طولانی شدن زمان اشغال حتما حقی را برای اشغالگر ایجاد نمی‌کند و همانطور که اشاره کردم ما به حمایت‌های سیاسی، معنوی و بین‌المللی خود از مقاومت در برابر اشغال ادامه می‌دهیم.

او همچنین در پاسخ به سوال دیگر مجری این گفت‌وگو در ارتباط با نگاه افکار عمومی ایران به حمایت نظام سیاسی کشور از موضوع مقاومت و فلسطین اظهار کرد: برداشتی که شما مطرح کردید یک برداشت کاملا غلط است. افکار عمومی در ایران کاملا از موضوع فلسطین حمایت می‌کند و از زمان تحولات اخیر در فلسطین تا به امروز مردم ایران با هر تفکری و دینی و همچنین گروه‌های مختلف سیاسی متحدانه از فلسطین و مردم فلسطین حمایت کرده‌اند.

وزیر خارجه ایران خطاب به مجری این برنامه تصریح کرد: در ایران علاوه بر مسلمانان، مسیحیان و یهودیان نیز آزادانه زندگی می‌کنند. در مجلس شورای اسلامی دارای نماینده هستند ما به یهودیان احترام می‌گذاریم و مساله صهیونیست‌ها و اشغالگری فلسطین موضوع دیگری است.

او تصریح کرد: ما برای کمک به مقاومت در راستای مقابله با اشغال کارهای بزرگی انجام داده‌ایم افکار عمومی ایران و مردم ما از این ایده حمایت می‌کنند. در جریان تحولات اخیر ده‌ها هزار تن کمک مردمی برای ارسال به مردم فلسطین و غزه جمع‌آوری شد و این‌ها همه بیانگر این است که برداشت شما نادرست است.

امیرعبداللهیان همچنین در پاسخ به سوال دیگری در همین ارتباط تشریح کرد: من با آقای کامرون (وزیر خارجه انگلیس) در حاشیه اجلاس داووس دیدار داشتم ما تصاویر مخالفت مردم در لندن علیه رژیم اسرائیل را به خوبی می‌بینیم و این یعنی افکار عمومی در لندن کاملا در مقابل دولت کنونی لندن در این ارتباط قرار دارد.

او اضافه کرد: من به آقای کامرون به صراحت گفتم ما با هم در مورد این‌که راه‌حل در غزه چیست بحث کردیم و من به آقای کامرون گفتم شما می‌دانید که مساله فلسطین ریشه در یک اندیشه انگلیسی دارد و شما یکبار بعد از ۸۰ سال بگذارید که خود فلسطینی‌ها، خودشان برای آینده‌شان تصمیم بگیرند.

وزیر خارجه ایران همچنین در پاسخ به سوال دیگر مجری که مدعی بود مردم ایران در انتخابات شرکت نمی‌کنند، گفت: اولا شما ۷۵ درصد را از کجا به دست آورده‌اید که چنین ادعایی را مطرح می‌کنید؟ ثانیا ما از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران تاکنون هر سال حداقل یک انتخابات آزاد با مشارکت مردم داشته‌ایم و نکته سوم این‌که ما مردم را به مشارکت تشویق می‌کنیم اما سیاست تنبیهی در این زمینه اعمال نمی‌کنیم برای کسی که مشارکت نکند در حالی که در برخی کشورهای غربی اگر یک فرد در انتخابات شرکت نکند محرومیت‌های اجتماعی موقتی برای آن فرد در نظر می‌گیرند و یا آن فرد باید جریمه مالی بپردازد. آمار شما کاملا برعکس است. مشارکت در کشور ما در سطح بالایی قرار دارد ما در منطقه یکی از قوی‌ترین دموکراسی‌ها را داریم.

او خطاب به مجری گفت: اما در مورد اغتشاشات که شما از آن صحبت کردید؛ من در سخنرانی خودم در روز دوشنبه در پنجاه‌وپنجمین نشست شورای حقوق بشر گفتم که خانم‌ها و آقایان به یاد دارید که ماه‌ها پیش به خاطر فوت غم‌انگیز یک دختر ایرانی چه هیاهویی در نشست شورای حقوق بشر انجام شد و کمیته حقیقت‌یاب تشکیل دادیم و اکنون چرا با گذشت پنج ماه از نسل‌کشی و کشتار زنان و کودکان فلسطینی در غزه با بمب‌های کشورهای غربی از جمله آمریکا و انگلیس که در اختیار رژیم صهیونیستی گذاشته می‌شود و این همه زنان و کودکان کشته می‌شوند هیچ کس در شورای حقوق بشر فکری برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب نمی‌کند و این همان دموکراسی و حقوق بشر دوگانه‌ای است که ما امروز در غرب می‌بینیم.

امیرعبداللهیان در ادامه تصریح کرد: دموکراسی و حقوق بشر در ایران ریشه در اعتقادات ما و تمدن چند هزار ساله ایران دارد و من بدون تردید به شما می‌گویم که دموکراسی و حقوق‌بشر در ایران امروز به مراتب قوی‌تر از دموکراسی و حقوق‌بشر در انگلیس است. اگر در این مورد و هم در مورد مشارکت قوی مردم در انتخابات و تعیین سرنوشت‌شان باور ندارید از شما دعوت می‌کنم که در روز جمعه که انتخابات برگزار می‌شود به ایران بیایید و از نزدیک این موضوع را مشاهده کنید.

او همچنین در پاسخ به سوال پایانی این گفت‌وگو که حدود ۱۶ دقیقه به طول انجامید، درباره اینکه «شما از کدام‌یک می‌ترسید؟ مردم خود که خسته شده‌اند و یا انتخاب مجدد ترامپ» گفت: دخالت‌های انگلیس و القای چنین ادبیات نادرستی توسط انگلیس به جامعه ایران. مایل هستم این را اضافه کنم که ارزیابی‌های شما و یا اطلاعاتی که در اختیار شما در ارتباط با ایران هست، کاملا ساختگی، تصنعی و جهت‌دهی شده است و پشتوانه دولت و نظام ما مردم هستند که شاهد آن حضور چند ۱۰ میلیونی مردم ایران در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بود که طی چند هفته گذشته برگزار شد و این حضور نشان می‌دهد که اطلاعات شما کاملا غلط است.

امیرعبداللهیان گفت: ترامپ و یا هر رئیس جمهور دیگری از نظر ما با رفتارش مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و این‌که مردم آمریکا چه کسی را انتخاب می‌کنند موضوعی است که به مردم آمریکا بر می‌گردد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان صحبت‌های خود گفت: اگر همزمان یک رفراندوم در ایران و انگلیس با موضوع حمایت مردم از نظام‌شان برگزار شود تردید نکنید که در این رفراندوم انگلیس باخته است.

 

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
آموزش هوش مصنوعی

تا دیر نشده یاد بگیرین! الان دیگه همه با هوش مصنوعی مقاله و تحقیق می‌نویسن لوگو و پوستر طراحی میکنن
ویدئو و تیزر میسازن و … شروع یادگیری:

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج