۱۴۰۶۳۸۸
۳۱۶۵
۳۱۶۵
پ

۵ سریال کره‌ای که طرفداران «افسانه دونگ‌یی» باید ببینند

در این جا بهترین سریال‌های کره‌ای را معرفی می‌کنیم که از زوایای مختلف به ماجراهای دوران زندگی «دونگ‌یی» و اطرافیان و نزدیکان او پرداخته‌اند.

فرادید: داستان سریال «افسانۀ دونگ‌یی» اگرچه آمیخته با تخیل نویسندۀ فیلمنامه است، اما در اصل بر اساس ماجراهایی ساخته شده که حدود ۳۰۰ سال قبل در دربار پادشاه سوکجونگ روی دادند. سوکجونگ نوزدهمین فرمانروای سلسلۀ جوسئون بود که بیش از ۴۰ سال حکومت کرد. در طول این مدت وقایع مختلفی رخ داد که برخی از آن‌ها را در سریال «دونگ‌یی» دیده‌ایم؛ از اعدام یکی از همسران امپراتور به اسم «بانو جانگ» گرفته تا روابط مختلف میان جناح‌های سیاسی و همینطور درگیری‌های سیاسی بر سر مسئلۀ جانشینی.

در این جا بهترین سریال‌هایی را معرفی می‌کنیم که همگی از زوایای مختلف به ماجراهای این دوره از تاریخ کره پرداخته‌اند. از سریالی با محوریت شخصیت بانوجانگ گرفته تا سریالی که ماجرای پسر دونگ‌یی را دنبال می‌کند.

۱. قمارباز سلطنتی (The Royal Gambler)

5 سریال کره‌ای که طرفداران «افسانه دونگ‌یی» باید ببینند

سریال «قمارباز سلطنتی» روایتی آمیخته با تخیل و افسانه از وقایعی است که در مسیر پادشاه شدن یی‌گئوم (پسر دونگ‌یی) اتفاق می‌افتند؛ این سریال همچنین اشاره‌ای به ماجرای شورشی دارد که در ابتدای به تخت نشستن یی گئوم توسط یکی از جناح‌های سیاسی به راه افتاد. این جناح سیاسی معتقد بودند که یی گئوم به دلیل جایگاه طبقاتی پایینی که مادرش داشته، نمی‌تواند جانشین مشروع و قانونی پدرش یعنی امپراتور سوک‌جونگ باشد. اصل داستان سریال بر محور یک بازی قمار می‌چرخد؛ قماری میان یکی از معروف‌ترین قماربازان کره به اسم دائه گیل از یک طرف و شاهزادۀ جوان یعنی یی‌گئوم از طرف دیگر. دائه گیل در این بازی بر سر جان خودش قمار می‌کند و شاهزاده نیز کل پادشاهی جوسئون را به عنوان گرو در این قمار به میان آورده است. در همین حال پای دختر جوانی به اسم دام‌سئو به ماجرا باز می‌‌شود که به دلایلی تنها هدف زندگی‌اش انتقام گرفتن از شاهزاده است. شخصیت چوی سوک بین یا دونگ‌یی نیز به عنوان مادر شاهزاده، یکی از شخصیت‌های اصلی سریال به حساب می‌آید.

2. جانگ اوک‌جونگ، زندگی با عشق (Jang Ok-jung, Living by Love)

5 سریال کره‌ای که طرفداران «افسانه دونگ‌یی» باید ببینند

در سریال «افسانه دونگ‌یی»، شخصیت «بانو جانگ» مهم‌ترین «ضدقهرمان» داستان بود که در نهایت به خاطر توطئه‌هایش به اعدام محکوم شد. اما در سریال «زندگی با عشق» بانو جانگ شخصیت اصلی و محوری داستان است. این سریال زندگی پرتلاطم جانگ اوک جونگ (با بازی کیم ته هی) را دنبال می کند که کار خود را به عنوان یک «طراح لباس» آغاز می‌کند و به جایگاه همسری امپراتور می‌رسد.

آنچه که این سریال را به یک مورد تقریبا استثنایی تبدیل می‌کند زاویۀ دید متفاوتی است که برای روایت داستان انتخاب کرده است. در حالی که بانو جانگ در سریال «دونگ یی» یک شخصیت تقریبا شرور و بدخواه است، اما در این سریال او یک قهرمان عاشق است که هر کاری انجام می‌دهد فقط برای حفظ شرافت خانوادگی و عشق به پادشاه است.

نکتۀ جالب‌تر اینکه شخصیت دونگ‌یی در این سریال، بر خلاف سریال «افسانۀ دونگ‌یی»، بیشتر به یک دختر مکار و موذی شبیه است که به نوعی به یک مزاحم در زندگی عاشقانۀ بانو جانگ تبدیل شده است. ملکه اینهیون هم در اینجا دیگر آن شخصیت فرشته‌خوی سریال دونگ‌یی نیست بلکه یک اشراف زادۀ مغرور است که ملکه بودن را حق خودش می‌داند و هیچ شریکی را تحمل نمی‌کند.

3. هائچی (Haechi)

5 سریال کره‌ای که طرفداران «افسانه دونگ‌یی» باید ببینند

این سریال که فیلمنامۀ آن را کیم یی یانگ یعنی نویسندۀ فیلمنامۀ سریال «دونگ‌یی» نوشته است، روایتی از ماجرای به قدرت رسیدن یی‌گئوم پسر دونگ‌یی است.

شخصیت‌های اصلی این سریال چهار نفر از طبقات مختلف اجتماعی هستند که هدف مشترکشان رساندن شاهزاده یی‌گئوم به پادشاهی و اصلاح سیستم ادارۀ بازرسی سلطنتی است. یکی از این چهار نفر خود شاهزاده یی‌گئوم است؛ او با وجود اینکه یک شاهزادۀ باهوش است، اما به دلیل طبقۀ اجتماعی پایین مادرش، از سوی درباریان به عنوان کسی که استحقاق جانشینی را دارد شناخته نمی‌شود.

نفر دوم یئو جی است؛ یک کارآگاه زن در ادارۀ بازرسی که تسلط زیادی به هنرهای رزمی و زبان‌های خارجی دارد. نفر سوم باک مون سو است؛ مردی ظلم‌ستیز که برای کمک به مردم فقیر وارد قصر می‌شود و در امتحان مقام افسر بازرسی شرکت می‌کند. و نهایتا نفر چهارم دال مون است که در قالب یک گدای دلقک، شبکه‌ای از خبرچینان را در سراسر پایتخت اداره می‌کند.

4. ملکه اینهیون (Queen Inhyeon)

5 سریال کره‌ای که طرفداران «افسانه دونگ‌یی» باید ببینند

این یکی از قدیمی‌ترین سریال‌های کره‌ای دربارۀ ماجراهای دونگ‌یی است که در سال 1988 (1367 شمسی) ساخته شد؛ سریالی که با وجود برخی جنبه‌های ضعیف و ابتدایی‌اش، رگه‌هایی از جذابیت سریال‌های جدید کره‌ای را نیز در خود داشت.

سریال «ملکه اینهیون» اگرچه شیوۀ روایت خاص خود را دارد و با تمرکز بیشتری بر گذشتۀ «بانو جانگ» ساخته شده است، اما تقریبا همان داستانی را روایت می‌کند که 22 سال بعد دوباره در سریال دونگ‌یی روایت می‌شود.

در سریال «ملکه اینهیون» نیز شخصیت دونگ‌یی حضور دارد و نهایتا خود اوست که با هوش و کنجکاوی خودش متوجه می‌شود که بانو جانگ علیه ملکه اینهیون دست به توطئه زده است. در این سریال ایفای نقش دونگ‌یی به عهدۀ کیِئون می‌ری (Kyeon Mi-ri) بوده است؛ بازیگری که مخاطبان ایرانی چهرۀ او را با نقش بانو چوئی در سریال «جواهری در قصر» و نقش مادر تسو و یونگ‌پو در سریال «جومونگ» به یاد می‌آورند.

5. ملکه و من (Queen and I)

5 سریال کره‌ای که طرفداران «افسانه دونگ‌یی» باید ببینند

این سریال ترکیبی دیدنی از تخیل و تاریخ است که سفر در زمان را با ماجراهای دوران سلسلۀ چوسئون پیوند می‌زند. ماجرای سریال دربارۀ اخراج ملکه اینهیون از قصر و تلاش یک اشراف‌زاده برای بازگرداندن اوست. اما این اشراف زاده در مسیر تلاش خود به شکلی معجزه‌آسا به زمان حال می‌آید و در کرۀ امروزی با زن بازیگری ملاقات می‌کند که از قضا در یک سریال تاریخی نقش «ملکه اینهیون» را به عهده گرفته است.

در سریال «ملکه و من» شخصیت دونگ‌یی حضور ندارد اما برخی از شخصیت‌های اصلی سریال «افسانۀ دونگ‌یی» مثل پادشاه سوکجونگ، بانو جانگ و ملکه اینهیون حضور دارند.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود
آموزش هوش مصنوعی

تا دیر نشده یاد بگیرین! الان دیگه همه با هوش مصنوعی مقاله و تحقیق می‌نویسن لوگو و پوستر طراحی میکنن
ویدئو و تیزر میسازن و … شروع یادگیری:

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج