آوینا_استیکی 2
adexo3
۱۴۲۸۱۰۵
۳ نظر
۶۱۲
۳ نظر
۶۱۲
پ

تکرار شیوه مناظره سال ۸۸ در مناظرات ۱۴۰۳؟

نماینده پیشین مجلس گفت: آقای لاریجانی با فن بیان و تسلط بسیار بالایی که دارند حتما در مناظره ها موفق خواهد بود،چون ایشان مسلط هستند.

خبر آنلاین_ جواد مرشدی: نماینده پیشین مجلس گفت: آقای لاریجانی با فن بیان و تسلط بسیار بالایی که دارند حتما در مناظره ها موفق خواهد بود،چون ایشان مسلط هستند.

تکرار شیوه مناظره سال ۸۸ در مناظرات ۱۴۰۳؟

انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم در پی سانحه سقوط بالگرد رئیسی و همراهانش زودتر از موعد انتخابات برگزار خواهد شد، انتخاباتی که با فاصله کوتاه از انتخابات مجلس دوازدهم برگزار می شود و این احتمال که مشارکت در این انتخابات به مثابه انتخابات اسفندماه حداقلی باشد همچنان وجود دارد.

فارغ از میزان مشارکت موضوع کاندیداتوری چهره ها در این دوره از جمله علی لاریجانی نیز از دیگر مباحث مورد تحلیل طی روزهای اخیر است.

ابراهیم نکو، نماینده پیشین مجلس معتقد است «آقای لاریجانی قطعا با دو رویکرد ثبت نام کرده اند ،یکی اینکه حق خودشان می دانند و مسلما دلایل محکمی دارند که هیچ مدرکی مبنی بر رد صلاحیت ایشان وجود ندارد»

وی همچنین می گوید؛«آقای احمدی نژاد به احتمال قوی رد خواهد شد.»

مشروح این گفت و گو را بخوانید:

میزان مشارکت مردم در انتخابات سال های ۹۸ و ۱۴۰۰ کم بود ، در این دوره مجلس هم علیرغم تاکیدات رهبری مبنی بر مشارکت حداکثری این روند ادامه داشت وکارشناسان پیشنهاد دادند این موضوع مورد بررسی قرار گیرد تا در انتخابات ۱۴۰۴ این اتفاق نیفتد. با توجه به حادثه اخیر و کاندیداتوری آقای لاریجانی آیا این میزان مشارکت تغییر خواهد کرد؟

توییت و نوعی پیام روز پنجشنبه آقای لاریجانی تحت عنوان "شروع از کجا و رسیدن به کجا"یک تاکتیک تبلیغاتی است و نشان از هوش و ذکاوت بسیار بالای ایشان دارد.به عبارت دیگر آقای لاریجانی با نمادها،فن و فرمول های کلاسیک شناخته شده و قابل فهم برای مردم صحبت کرد.ایشان در یک پیام کوتاه نشان داد که عزم من برای حضور در انتخابات جدی است ،همچنین در این پیام شاهد یک اعتماد به نفس بالا هستیم که ایشان حتما از این نقطه قصد ورود به پاستور را خواهد داشت.

این تاکتیک برای مردم جذاب بود؟

بله ایشان یک چالش بسیار فنی در مردم ایجاد کرد که کسی به ذهنش نمی رسید،دیدید که در هنگام ثبت نام خبرنگار از ایشان بابت آن نمودار سوال کرد که شما با اسنپ آمده اید یا تپسی.چرا؟ چون در آن نمودار یک نقطه شروعی وجود دارد که به یک نقطه دیگری می رسد و از آن نقطه به نقطه نهایی می رسد،یعنی از بیت به سمت ثبت نام در وزارت کشور و نهایتا به پاستور.بنظرمن این ترسیم از هر سیاستمداری بر نمی آید که بتواند چنین پیام واضحی را به مردم برساند.آقای لاریحانی در حقیقت خیلی کوتاه با این پیام گفت که برای موفقیت به حمایت مردم نیاز است.

دور قبل که ایشان رد صلاحیت شدند رهبری فرمودند در حق یکی از کاندیداها جفا شده و ادامه داستان.بنظر شما آیا آقای لاریجانی از طرف بیت و شورای نگهبان سیگنال های مثبتی دریافت کرده اند که پا به این عرصه گذاشتند؟

من با دونگاه به این قضیه می پردازم ،اولا آقای لاریجانی با این پیام گفت عزم جدی دارد و تا پایان هم پای این قضیه می ایستد و همین می تواند جهت گیری های برخی تصمیم گران در رسیدگی به صلاحیت ایشان را یک مقدار هوشمندانه کند،به عبارت دیگر در رسیدگی به صلاحیت ایشان جدیت وی را لحاظ خواهند کرد .ضمن اینکه اقبالی که صورت گرفته و فعلا بالغ بریک میلیون نفر این پیام را دیده اند و این رقم کمی نیست و کما اینکه می تواند به صورت تصاعدی افزایش پیدا کند.

آقای لاریجانی قطعا با دو رویکرد ثبت نام کرده اند ،یکی اینکه حق خودشان می دانند و مسلما دلایل محکمی دارند که هیچ مدرکی مبنی بر رد صلاحیت ایشان وجود ندارد .مثلا اگر بنا بر حضور فرزندان ایشان در خارج از کشور باشد دیگران هم همین موضوع را دارند و برایشان اتفاقات دیگری افتاده است ،پس لذا ایشان احتمالا این سری با دست پر آمده اند و بنظرم این دست پر آمدنشان و اینکه اقناعی از طرف ایشان برای مجموعه بررسی کنندگان صلاحیت صورت بگیرد انجام خواهد شد.امکان اینکه ایشان رایزنی های قبلی داشته باشند را ضعیف می دانم ،بنظرم خود آقای لاریجانی با یک هوشمندانگی متوجه شده اند که احتمالا یک انعطاف ها و یک بازبینی های دیگری وجود خواهد داشت .اینکه قولی گرفته باشد را من رد می کنم ،آقای لاریجانی بر خلاف خیلی از سیاستمداران کشور ما به سادگی هر مسئله ای را مطرح نمی کند و هر تصمیمی را در مقاطع خاص به سادگی نمی گیرند.ضمن اینکه این استقبال شایان می تواند در تصمیاتی که وجود خواهد داشت تاثیر گذار باشد.

جنس متفاوت ورود احمدی‌نژاد و لاریجانی

با توجه به اختلاف نظر احمدی نژاد و لاریجانی، ثبت نام لاریجانی می تواند از جمله محرک‌های احمدی نژاد برای ثبت‌نام بوده باشد؟

احمدی نژاد متفاوت از آقای لاریجانی است ،آقای لاریجانی با احمدی نژاد تفاوت های پنهان و آشکار زیادی دارد و مشکلاتی که از جانب احمدی نژاد متوجه خیلی از ارکان های نظام شده از طرف آقای لاریجانی وجود نداشته و به همین دلیل حضور آقای احمدی نژاد و آقای لاریجانی دو جنس متفاوت خواهد بود و بنظر من رسیدگی به صلاحیت آقای احمدی نژاد با چالش های زیادی روبرو خواهد بود و تقریبا با درصد بالا رد صلاحیت ایشان را جدی می دانم،چون کنش ها و واکنش هایی ایشان در مواقع و زمان های خاصی ویژه و منحصر بوده که دلیلی بر رد ایشان می تواند باشد .

رایزنی با قالیباف برای ثبت نام

اگر ایشان رد صلاحیت نشوند مثلثی تشکیل می شود که راس ضلع های آن آقایان لاریجانی،احمدی نژاد و جلیلی هستند و قطعا مناظراتی صورت خواهد گرفت.تحلیل تان از خروجی این مثلث چیست؟

آقای احمدی نژاد به احتمال قوی رد خواهد شد ولی اگر مبنا را بر تایید صلاحیت ایشان بگذاریم همان مثلثی که شما گفتید تشکیل خواهد شد آقای قالیباف هم نهایتا، وارد این عرصه شوند.

ویژگی‌های مناظره احمدی‌نژاد و لاریجانی

حالا ما مبنا را بر همان مثلث می گذاریم،ارزیابی تان از مناظره این مثلث را بگویید.

مسلما آقای لاریجانی با فن بیان و تسلط بسیار بالایی که دارند حتما در این مناظره ها موفق خواهد بود،چون ایشان مسلط هستند و تاکنون گاف های قابل توجهی از ایشان ندیده ایم ولی این گاف ها برای دیگران وجود دارد.اما بی‌پروایی و یا سفسطه های آقای احمدی نژاد می تواند چالش‌ساز باشد و در مناظرات پرده دری هایی را از سوی ایشان شاهد خواهیم بود.

آقای جلیلی هم از اخلاق دور نخواهند شد اما فن بیان و نداشتن برنامه های کافی برای کشور می تواند از ایشان یک کاندیدای ضعیف را به نمایش بگذارد.مسلما برنده این مناظرات را آقای لاریجانی می بینم و معتقدم ایشان در مواجه با آقای احمدی نژاد در صورت لزوم واکنش هایی نشان خواهند داد که بنظر من شاید برای احمدی نژاد گران تمام شود.

اگر آقای احمدی نژاد در مناظره با آقای لاریجانی به سبک مناظره با اقای موسوی در سال ۸۸ برخورد کند چطور؟

اگر از آن سبک استفاده کند بنظر من می تواند معادلات را به هم بریزد مگر اینکه سبک پاسخگویی آقای لاریجانی با آقای موسوی فرق داشته باشد.ما نباید فراموش کنیم قطع به یقین آقای احمدی نژاد هم آقای لاریجانی را خواهند زد و هم آقای جلیلی را. در این صورت آقای جلیلی و آقای لاریجانی امکان غلبه بر ایشان را خواهند داشت و کار برای احمدی نژاد سخت خواهد شد.بنظر من آقای لاریجانی در این قضیه موفق خواهند بود.

لاریجانی چهره کاربلد و هوشمندی است

آقای پزشکیان گفته اند که فکر نکنم اصلاح طلبان از آقای لاریجانی حمایت کنند،تحقق این موضوع تا چه حد می تواند بر آرای آقای لاریجانی تاثیر گذار باشد؟

من کاملا مخالف این صحبت های ایشان هستم ،گروه های قابل توجهی که الان تشکیل شده نشان از این دارد که شگفتی ساز این انتخابات اتفاقا مجموعه اصلاح طلبان خواهند بود در حمایت از آقای لاریجانی.معمولا اصلاح طلبان بخاطر تجربه های تلخی که در گذشته دارند و افرادی که با پرچم اصلاحات آمده اند و زیان هایی را متوجه اصلاح طلبان کرده اند اکنون این زیان ها را در حمایت از آقای لاریحانی نمی بینند ،ضمن اینکه می توانند از این طریق رشد خوبی داشته باشند .

آقای لاریجانی در مصاحبه خوبی که داشتند گفتند از افراد کار بلد از هر جناحی استفاده خواهند کرد که این نشانگر این است که ایشان آدم هوشمند و کاربلدی هستندو از عهده این انتخابات بر خواهند آمد کما اینکه ایشان دارای برنامه های اقتصادی و سیاسی در سطح خرد و کلان هستند و انشاالله موفق خواهند شد.بنظر من بدنه عظیمی از اصلاح طلبان رویکرد خوبی را به آقای لاریجانی نشان خواهند داد.

برخی معتقدند، احمدی نژاد با دادان یارانه و سهام عدالت هنوز طرفدارانی دارد؟

ببینید آقای احمدی نژاد یک رای سنتی ، احساساتی و حتی اعتقادی دارد ،یعنی کسانی در اقصی نقاط کشور به ایشان اعتقاد دارند و حتما به نفع ایشان پای صندوق خواهند رفت.به عبارت دیگر این افراد بدون اینکه به حرف های کاندیداهای دیگر گوش دهند صرفا ایشان را از الان انتخاب می کنند. اما تعداد این آرا،خیلی هم قابل توجه نیست ولی یک پایه رای مثبت و خوب است.آقای احمدی نژاد بخاطر قرار گرفتن در مقابل دو جریان و نحله فکری (آقای لاریجانی و آقای جلیلی) و یارانشان مسلما مغلوب خواهد بود چرا که آقای لاریجانی قطعا بصورت منطقی خیلی چیز ها را رو خواهد کرد که ایشان به کشور و نظام حاکمیت چه آسیب هایی زده اند .

 

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • ناشناس

   تامیتونن زیراب هم میزنند.بعد میشن همکارتودولت

  • ناشناس

   فقط محمود

  • ناشناس

   رای احمدی نژاد

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج