آوینا_استیکی 2
adexo3
۱۴۳۱۰۴۶
۱ نظر
۱۲۴۸
۱ نظر
۱۲۴۸
پ

جزئیات حمله وحشیانه به یک وکیل در سعادت‌آباد

سوءقصد به جان وکلا و قتل آنان سال‌هاست که واکنش‌های منفی از سوی این قشر داشته است. در حالی که این اتفاقات ناگوار هنوز نتوانسته عملکرد مدیران نهاد وکالت و مسوولان قضایی را تغییر دهد تا امنیت نسبی برای وکلا فراهم سازد.

روزنامه اعتماد: سوءقصد به جان وکلا و قتل آنان سال‌هاست که واکنش‌های منفی از سوی این قشر داشته است. در حالی که این اتفاقات ناگوار هنوز نتوانسته عملکرد مدیران نهاد وکالت و مسوولان قضایی را تغییر دهد تا امنیت نسبی برای وکلا فراهم سازد.

جزئیات حمله وحشیانه به یک وکیل در سعادت‌آباد

طبق بررسی‌ها از اخبار رسمی منتشر شده، طی دو سال گذشته (۱۴۰۱ و ۱۴۰۲) دست‌کم ۲۱ وکیل مورد سوءقصد قرار گرفتند که از این تعداد ۶ وکیل به قتل رسیدند. سال ۱۴۰۱، ۴ قتل و ۱۰ مورد سوءقصد بخشی از آمار وکلای در معرض خطر بوده و سال ۱۴۰۲، ۲ قتل، یک مرگ مشکوک و ۴ مورد سوءقصد بخش دیگری از این آمار بوده که البته این آمار به دلیل رسانه‌ای شدن در دسترس قرار گرفته است.

طی چند روز گذشته نیز خبر سوءقصد به جان «افشین قاسمی»، وکیل دادگستری رسانه‌ای شده است؛ ۷ خردادماه ۱۴۰۳، قاسمی در حالی که نزدیک دفتر کار خود در سعادت‌آباد تهران بوده چند ضارب که صورت خود را پوشانده بودند به او حمله و او را مصدوم می‌کنند. تصاویر این حادثه ناگوار توسط دوربین‌های مداربسته ثبت و چند روز بعد در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.

افشین قاسمی در مورد روز حادثه به «اعتماد» می‌گوید: «در فاصله ۱۰۰ الی ۲۰۰ متری دفتر کارم در سعادت‌آباد بودم که ضاربان مرا از پشت سر غافلگیر کردند. این افراد از دو، سه ساعت قبل از اینکه من از دفتر کارم خارج شوم در همان حوالی با یک ماشین پژو ۴۰۵ سفید که شیشه‌هایش نیز دودی بود، حضور داشتند و کشیک می‌دادند؛ ساعت حضور این افراد در فیلم دوربین‌های مداربسته ثبت و ضبط شده است. وقتی من از دفترم خارج شدم آنها بلافاصله پشت سر من حرکت کردند و همان لحظه آن اتفاق برایم افتاد.»

این وکیل دادگستری در ادامه می‌گوید: «به خاطر چند پرونده موادمخدر و تجاوز به عنف که در دست داشتم، تهدید شده بودم. حادثه‌ای که برایم رخ داد قاعدتا مربوط به یکی از این پرونده‌ها می‌شود. فعلا پلیس در حال بررسی و تحقیقات است. اگر ضاربان دستگیر شوند به افرادی که ضاربان را اجیر کردند، خواهیم رسید. ضاربان نقاب داشتند و کلاه مخصوص گذاشته بودند که صورت‌شان مشخص نشود.»

افشین قاسمی در پاسخ به اینکه ضاربان چه سلاحی با خود همراه داشتند و شما از چه ناحیه‌ای مورد حمله قرار گرفتید، می‌گوید: «ضاربان با قمه، ساطور، چاقو و یکسری گرزهای عجیب که به آن زنجیر و تیغ وصل بود به من حمله کردند. من تا آن روز اصلا چنین سلاح عجیبی ندیده بودم. بدنم از ۷ ناحیه دچار آسیب شد. حتی تاندون پای چپم قطع شد که مجبور شدم عمل جراحی کنم و کف دستم نیز به‌ شدت آسیب دید.»

قاسمی همچنین می‌گوید: «امیدوارم این اتفاق سرمنشایی باشد که هم جلوی سوءقصد به وکلا گرفته شود و هم کانون‌های وکلا و قوه قضاییه با حساسیت‌های بیشتری این مسائل را پیگیری کنند.»

قتل و سوءقصد به جان وکلا در سال ۱۴۰۲

۱۴ فروردین ماه، مهدی عمارلویی از وکلای مرکز وکلای قوه قضاییه در دفتر وکالتش حوالی میدان امام شهر نیشابور به قتل می‌رسد. اگرچه پیکر خونین مهدی عمارلویی توسط همسرش در دفتر وکالت او کشف و او با افت شدید علایم حیاتی به اورژانس منتقل می‌شود، اما عمارلویی در بیمارستان جانش را از دست می‌دهد. متهم به قتل او چند وقت بعد دستگیر و مشخص می‌شود یکی از موکلان مقتول بوده که فروردین سال۱۴۰۰ بابت وکالت در موضوع پرونده حضانت فرزندانش به دفتر او مراجعه‌ کرده بود. در این پرونده که به دلیل اظهارات خلاف واقع موکل، رای به نفع او صادر نشده بود متهم خواستار پس گرفتن حق‌الوکاله می‌شود و به‌رغم پس گرفتن آن، عمارلویی را به قتل می‌رساند.

۲۱ اردیبهشت ماه، امین‌الله صفایی، عضو کانون وکلای فارس و کهگیلویه و بویراحمد در حالی که داشته از خانه خود در شهر یاسوج خارج می‌شده یک خودروی پژو ۴۰۵ با پلاک مخدوش از پشت سر به او تیراندازی می‌کند. در جریان این تیراندازی، ۱۶ ساچمه به داخل انگشتان پای او نفوذ می‌کند و تاندون ۲ انگشت پا قطع و استخوان یک انگشت دیگر دچار شکستگی می‌شود. صفایی گفته بود این حادثه در راستای وظایف وکالتی‌اش رخ داده است.

۱۰ مرداد ماه، نسرین کی‌قبادی، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز پس از خروج از دادگاه در شاهرود مورد سوء‌قصد چهار موتورسوار قرار می‌گیرد. ضاربان شیشه ماشین کی‌قبادی را به وسیله یک میله فلزی با ضربه یک موتورسوار می‌شکنند و موتورسوار دیگر یک ضربه به سر این وکیل می‌زند تا او را از حرکت بازدارد. کی‌قبادی در مصاحبه‌ای که در همان روزها با «اعتماد» داشت، گفته بود: «پس از این اتفاق سریع از صحنه حادثه فرار کردم و ضاربان به علت حضورم در کانکس پلیس راهور از تعقیبم خودداری می‌کنند.» این وکیل علت حادثه را پرونده‌ای با موضوع شکایت کیفری عنوان کرده بود که برای متهمان به‌رغم ارتکاب جرایم سنگین و مجازات کیفری، جزای نقدی تعیین شده بود و کی‌قبادی مجددا شکایت دیگری را طرح کرده بود. به گفته مقامات قضایی ۴ نفر از سوءقصد‌کنندگان شناسایی و دستگیر شدند. ۱۷ خرداد ماه، حسین محمدزاده، کارآموز وکالت شهر وحدتیه شهرستان دشتستان در استان بوشهر به قتل می‌رسد. مقتول کارآموز مرکز مشاوران و همچنین از پذیرفته‌شدگان اخیر آزمون وکالت در کانون وکلای دادگستری بوشهر بود که دو ماه از دوران کارآموزی خود را سپری کرده بود. نایب رییس کانون وکلای بوشهر در مورد این حادثه گفته بود قتل رخ داده ارتباطی با وظایف حرفه‌ای این کارآموز وکالت نداشته و ناشی از یک خصومت دیرینه بوده است. با این وجود اطلاعات بیشتری از آخرین وضعیت پرونده منتشر نشده است.

۴ مهر ماه، برخی منابع محلی در استان آذربایجان شرقی از مرگ مشکوک رحیم سعیدی، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز در خانه‌اش در شهرستان مرند خبر می‌دهند. او در خانه باغ خود که در حومه روستای دولت‌آباد شهرستان مرند بود، جان خود را از دست می‌دهد. به گفته حسین عبدالله‌ پوراقدم‌شربیانی، رییس اسبق کانون وکلای آذربایجان شرقی مرحوم در تهران سکونت داشته و به علت وجود املاکی که در مرند داشته گاهی به این شهر رفت و آمد می‌کرده است. بر اساس آخرین اطلاعات موجود کانون وکلای مرکز به مرگ مشکوک وکیل رحیم سعیدی ورود نمی‌کند.

۲۵ آذر ماه، حامد میرابوالقاسمی، عضو کانون وکلای دادگستری مازندران در نزدیکی دادگستری نوشهر توسط اشخاصی به وسیله چاقو مورد سوءقصد قرار می‌گیرد و ماشین او نیز با تبر و قمه تخریب می‌شود. از پنج متهم پرونده، دو متهم اصلی که سردسته گروه مجرمانه و از اشرار نوشهر بودند، دستگیر و بازداشت می‌شوند. وکیل میرابوالقاسمی در مورد اتفاقی که برای موکلش افتاده بود، گفت که روز حادثه موکلش از میرابوالقاسمی خواسته که او را تا مسیری برساند، اما افرادی از سوی طرف مقابل پرونده، راه را بر آنان می‌بندند. این افراد مسلح که داس، تبر و... به همراه داشتند، مسیر را می‌بندند و میرابوالقاسمی راه فرار نداشته است. حامد میرابوالقاسمی در این حادثه فدای موکلش می‌شود و به طرز فجیعی آسیب می‌بیند. موکلش در این حادثه آسیبی نمی‌بیند و مرتکبان با جمع شدن مردم، متواری می‌شوند.

۲۴ دی ماه، احسان روانگردی، عضو کانون وکلای دادگستری بوشهر در حالی که دختر خردسال خود را به مهدکودک می‌برده، توسط چهار فرد ناشناس با سلاح سرد مورد سوءقصد و ضرب و شتم شدید قرار می‌گیرد. این افراد با خودروی ۲۰۶ رنگ‌ سفید فاقد پلاک با سلاح سرد چماق به روانگردی ضربه می‌زنند و به شدت او را زخمی می‌کنند به حدی که برخی از نواحی بدن (سر، صورت، دست و پا) دچار شکستگی می‌شود. به گفته برادر این وکیل دادگستری، حادثه در ارتباط با وظایف وکالتی او بوده است.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت برترین ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نظر کاربران

  • ا م

   عجب شغل پر خطری،،

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج