adexo3
۱۴۳۷۵۳۰
۲۱ نظر
۱۱۲۸
۲۱ نظر
۱۱۲۸
پ

جلیلی در دیدار با پزشکیان چی را تبیین کر‌د که قبلا نکرده بود؟!

اصل دیدار و تبریک به رقیب پیروز با دیدگاه‌هایی کاملا متفاوت امر بسیار نیکویی است. منتها اصرار بر تبیین دیدگاه‌هایی که اکثریت ملت با دو زبان ( رأی ندادن و رأی به رقیب) مخالفت خود را با آنها ابراز داشتند قابل تأمل و نقد جدی است.

هومان دوراندیش در عصر ایران نوشت: در کشور ما اخبار عجیب فَت و فراوان است ولی با این حال گاهی خبرهایی می‌خوانیم که واژۀ "عجیب" هم برای توصیف‌شان کفایت نمی‌کند! مثلا در آغاز هفتۀ جاری در خبرها آمده بود: «سعید جلیلی شامگاه شنبه با حضور در دفتر مسعود پزشکیان با رئیس جمهور منتخب دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار صمیمی، جلیلی با تبریک مجدد انتخاب پزشکیان، دیدگاه‌های خود را پیرامون مهمترین مسائل کشور و راهکارهای رفع آنها تبیین کرد.»

جلیلی در دیدار با پزشکیان چی را تبیین کر‌د که قبلا نکرده بود؟!

اولین سؤالی که به ذهن خوانندۀ این خبر می‌رسد این است که مگر دیدگاه‌های سعید جلیلی دربارۀ "مهم‌ترین مسائل کشور و راهکارهای رفع آن‌ها" در آن مناظره‌های "چند به یک" و "یک به یک" و نیز در گفت‌وگوهای جلیلی با کارشناسان تلویزیون تبیین نشده بود که جناب جلیلی در جلسۀ تبریک پیروزی پزشکیان در انتخابات، مجددا دیدگاه‌های خودشان را تبیین کردند؟

البته اگر آقای جلیلی در این جلسه کوشیده باشد تا دیدگاهش دربارۀ "حجاب و عمق راهبردی" را تبیین کند، کار نیکویی کرده چون در پرسش و پاسخ حسین انتظامی با جلیلی، کسی متوجه نشد یقه‌گیری از دختران این سرزمین شیعی و اسلامی بابت حجاب و پوشش‌شان، چه ربطی به عمق استراتژیک کشور ایران دارد. اما همین توضیح احتمالی هم ضرورتی نداشته چراکه اکثریت رای‌دهندگان موافق نظرات جلیلی نبودند و نخواستند دیدگاه‌های او در این کشور محقق شود.

نکتۀ مهم‌تر اینکه، پزشکیان اساسا برای عدم تحقق دیدگاه‌های جلیلی و افرادی نظیر او کاندیدای ریاست جمهوری شد و از درِ تقابل با این قبیل اصول‌گرایان تندرو درآمد. وقتی پزشکیان با نگاه جلیلی به مسائل سیاست داخلی و خارجی مخالف است، دیگر چه دلیلی دارد که پس از پیروزی در انتخابات، جلیلی بکوشد که او را نسبت به نظرات خودش شیرفهم کند؟!

اطرافیان و حامیان پزشکیان معتقد بودند نگاه جلیلی و جلیلیست‌ها به مسألۀ آزادی‌های اجتماعی و پوشش زنان و ضرورت لیبرالیزاسیون و دموکراتیزاسیون و مقولاتی از این دست، نگاهی یک‌سره منفی و طالبانی است.علاوه بر این، پزشکیان اساسا قبول نداشت که "راهکارهای رفع مسائل کشور" در جیب جناب جلیلی است. اگر چنین چیزی را قبول داشت که به نفع جلیلی از انتخابات کنار می‌کشید! بگذریم که قطعا پزشکیان و جلیلی بر سر "مسائل کشور" هم اتفاق نظر ندارند.

مثلا سعید جلیلی- چنانکه مصطفی پورمحمدی گفت- فعالیت آزادانۀ نهادهای غیردولتی در سطح جامعۀ مدنی را زمینۀ وقوع انقلاب مخملی در کشور می‌داند، ولی پزشکیان به تبع خاتمی حتی‌المقدور موافق آزادی عمل این نهادهاست.

و یا جلیلی آزادی پوشش را زمینه‌ساز براندازی حکومت می‌داند اما پزشکیان دست کم الآن چنین دیدگاهی ندارد و ضمنا معتقد است بسیاری از زنان ایرانی به دلایل اعتقادی و تربیتی، حتی در شرایط کاملا آزاد نیز پوشش اسلامی و متعارف را رعایت می‌کنند.

 در پرانتز باید گفت این نظر که رشد بی‌حجابی زمینه‌ساز سقوط حکومت می‌شود، برخلاف ظاهرش که موضع جانبدارانه‌ای نسبت به حفظ حکومت دارد، مبتنی بر این مفروض اساسی و عجیب است که حکومت آن قدر سست‌بنیان است که پایه‌هایش با تغییر سبک و سیاق پوشش زنان فرو می‌ریزد.

اصرار جلیلی بر تبیین نظراتش در دیدار با پزشکیان شبیه این بود که مثلا پس از انتخابات سال 84، هاشمی رفسنجانی با احمدی‌نژاد ملاقات می‌کرد و دربارۀ نظراتش راجع به مسائل کشور و راه حل آن مسائل به او توضیح می‌داد. قاعدتا احمدی‌نژاد هم در پاسخ هاشمی می‌گفت من اساسا رئیس جمهور شده‌ام تا این نظرات شما مبنای عملکرد دولت نباشد و کشور تحت تاثیر چنین نگاهی اداره نشود.

آقای جلیلی بیش از ده سال است که دولت در سایه تشکیل داده و در این انتخابات برای بار سوم نامزد ریاست جمهوری شد و برای بار دوم تا آخر در عرصۀ رقابت باقی ماند؛ ولی نزدیک به 80 درصد مردم واجد حق رای در این کشور، با اینکه در این ده سال و به ویژه در مناظره‌های اخیر از نظرات جلیلی به خوبی مطلع شدند، متقاعد نشدند که راه نجات کشور از مشکلات کنونی، رای دادن به سعید جلیلی است.

  کمی بیش از 50 درصد مردم که اصلا رای ندادند، تقریبا 27 درصد کل واجدان شرایط هم به پزشکیان رای دادند. یعنی 77 درصد ایرانیان واجد حق رای، "دیدگاه‌های سعید جلیلی پیرامون مهم‌ترین مسائل کشور و راهکارهای رفع آن‌ها" را قبول ندارند.

تنها اندکی بیش از 22 درصد از صاحبان حق رای با نظرات سعید جلیلی موافق بودند که اگر "آرای معیشتی" او را منها کنیم، حداکثر 15 درصد از کسانی که به او رای دادند، با او همسویی ایدئولوژیک دارند.

ولی حتی اگر بگوییم همۀ آن 22 درصد "رای ایدئولوژیک" داده‌اند، باز ناگفته پیداست که اکثریت چشم‌گیری از مردم ایران با دیدگاه‌های جناب جلیلی موافق نیستند. در چنین شرایطی، آدم اگر دموکرات باشد، پس از دیدار با فردی که به ریاست جمهوری رسیده، در جمع هوادارانش تلویحا نمی‌گوید چیزی به نام "مسیر انقلاب" وجود دارد و "ما" تشخیص می‌دهیم که دولت جدید در این مسیر حرکت می‌کند یا نه؛ و اگر حرکت نکرد، وظیفه داریم چنین و چنان کنیم.

پزشکیان هم می‌تواند به جلیلی بگوید مسیر انقلاب را ما بهتر از شما تشخیص می‌دهیم. ولی حتی اگر چیزی به نام "مسیر انقلاب" وجود داشته باشد و مرجع تشخیص انحراف دولت‌ها از این مسیر، آقای جلیلی و همفکرانش باشد، باز نباید فراموش کرد که "انقلاب" زادۀ "ملت" است و ملت نیز پدیده‌ای سیال و متحول است.

در ایران امروز تقریبا اکثر عقلای معتقد به "مسیر انقلاب"، بر این رأی‌اند که حدود و ثغور این مسیر را بنیادگرایان تندرویی نظیر سعید جلیلی نباید تعیین کنند وگرنه این مسیر شبیه راه‌های خالی از رهروی می‌شود که بر آن‌ها نام "جادۀ قدیم" می‌نهند و رهروان ترجیح می‌دهند از بزرگراه‌ها و آزادراه‌هایی بگذرند که در کنار این جاده‌های قدیمی تاسیس شده‌اند.  

---------------------------

یادداشت بالا ناظر بر آن جمله است که "دیدگاه‌های خود را تبیین کرد". چون در مناظره‌ها و برنامه‌ها و سفرها و نطق‌ها ساعت‌ها تبیین کرده و گاه به خاطر کلی‌گویی و انکار واقعیت و دفاع از انزوای ایران بسی حوصله ها‌به سر برده بود وگرنه اصل دیدار و تبریک به رقیب پیروز با دیدگاه‌هایی کاملا متفاوت امر بسیار نیکویی است. منتها اصرار بر تبیین دیدگاه‌هایی که اکثریت ملت با دو زبان ( رأی ندادن و رأی به رقیب) مخالفت خود را با آنها ابراز داشتند قابل تأمل و نقد جدی است.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت برترین ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نظر کاربران

  • ناشناس

   فعلا جلیلی ۱۲ هزار میلیارد بابت تبلیغاتشون برای عمق راهبردی به جیب ملت بدهکارند

  • ناشناس

   جلیلی طوری طلبکارانه حرف میزنه که گوئی همه موظفند اوامر او را اجرا کنند.

  • ناشناس

   عمق راهبردی خرابکاری هایش را تبیین کرده.

  • ناشناس

   اومده بهش بگه ما هستیم حالا خود دانی

  • ناشناس

   دقیقا

  • ناشناس

   اگر میخواستیم نظرات شما اجرایی بشه به تو رای میدادیم اقای جلیلی

  • ناشناس

   آقای پزشکیان بساط دولت سایه برچینید

  • ناشناس

   بهترین جمله این بود : " انقلاب زائیده یک ملت است و یک ملت اساساً یک پدیده سیال و قابل تحول است " . در یک کلام ملت ایران از اینها عبور کرده اند ، رای به پزشکیان هم فقط و فقط بابت رد تفکرات طالبانی و متحجر جلیلی و دار و دسته اش بود . افسوس که با سماجت دائمی هنوز سعی در نفهمیدن دارند

  • ناشناس

   باختی بدم باختی
   فقط برووووو

  • ناشناس

   ۴۰ درصد مردم بین بد وبدتر بد را انتخاب کردند
   پس ببین کجای کاری !!!؟ اقای ساده زیست

  • ناشناس

   ۱۰/۵۱ باهات کاملا موافقم. نمیخوان قبول کنند شکست خوردند آنها پنج نفر بودند ما یک نفر. همان یک نفر رای آورد اگر اصولگرایان ۱۰ نفر هم باشند مردم به آن یک نفر اصلاح طلب رای میدهند هر وقت مردم گسترده در پای صندوق آمدند. اینها. رای نیاوردند

  • ناشناس

   دقیقا همینطوره

  • ناشناس

   جفتشون کاپشن پوشیدن یه کارآگاه گجت میخواد وسطشون وایسه با بارانی بلند 😁

  • ناشناس

   من در روستا زندگی می کنم . عکس های رنگی جلیلی روی هر تیر چراغ برق ۲ عدد چسبانده بودند. حداقل ۲۰۰ عکس. یولش را از کجا اورده. حتی یک عکس از پزشکیان نبود

  • سینا

   این جلیل میخواد عمو مسعود بزنه زمین ،خیلی موزیه

  • آفتاب

   جلیلی باید کنار بکشد و به ۱۴میلیون رای به قول خودش دلخوش نباشد ،بزاره دولت جدید کار خودشو انجام بدهد ایشان و هواداران سنگ اندازی نکنند کمک پیشکش ...

  • ناشناس

   تز تیم جلیلی وهم مسلکان آنها تحمیل نظر است نه تبیین نظر.چنانچه آقای جلیلی صراحتا بعد ازملاقات باپزشکیان پیروز هم تاکیدکرد که اگر پزشکیان هم جهت بافرمایشات ونظرات تحمیلی ماحرکت کردباهاش مدارامیکنبم ولی چنانچه برخلاف منافع ونظرات ما وکاسبان تحریم وارد عمل شد ماهم باتمام قدرت واردعمل میشویم.

  • ناشناس

   جلیلی ازفضا اومده فضایی حرف میزنه

  • ناشناس

   مات نظر خود را در مورد اعماق جلیلی بیان و رد کرد ایشون هم بره خو نه 4سال دیگه بیا

  • ناشناس

   دین اجباری اوج بی دینیست بگید حجاب نزارید روزه نگیرید مسجد نرید جوونا دقیقا عکس عمل میکنن

  • ناشناس

   پزشکیان خودش برنامه راهبردی داره

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج