۸۲۸۳۶۵ ۲۴ نظر
۵۰۰۰

جهرمی: ماهواره دوستی برای پرتاب آماده شد

آذری جهرمی وزیر ارتباطات گفت‌: ماهواره "دوستی" هم اینک آماده است و برای قرارگرفتن در مدار در انتظار اعلام نهایی وزارت دفاع هستیم.

خبرگزاري ايلنا: محمد جواد آذری جهرمی اظهار داشت: یکی از برنامه‌های مهم نظام که در اسناد بالادستی هم بدان تاکید شده و دولت تدبیر و امید هم با جدیت پیگیری می‌کند و در بودجه هم به آن توجه شده اشتغال جوانان است.

وی گفت: ما ظرفیت بسیار بالایی از جوانان دانش آموخته دانشگاهی کشور در حوزه‌های فناوری داریم چنان که بالغ بر ۱۷ درصد دانش‌آموختگان دانشگاه‌های کشور در رشته‌های فناوری اطلاعات و رشته‌های مرتبط آن فعالیت میکنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: این به مفهوم برخورداری کشور از ظرفیت بسیار بالای نخبگانی در این رشته است که با توجه به ضریب بهره‌وری نامناسبی که در بخش‌های مختلف در کشور شاهدیم، در واقع هم استعداد و هم بازار مستعد بسیار خوبی برای رشد فناوری دارا هستیم که سبب بهبود بهره‌وری می‌شود.

آذری جهرمی گفت: تقاضای این جوانان از دولت و حاکمیت؛ تسهیل‌گری، رفع موانع و توانمندسازی است که اگر این سه مهم انجام شود جهش بزرگی در ایجاد اشتغال و رشد فناوری و توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور خواهیم داشت.

وی ادامه داد: بر این اساس ما با هماهنگی که با سایر دستگاه‌ها و اخذ مجوز از وزارت علوم و شورای عالی عطف؛ شبکه پارک‌های فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد دیجیتال را در سراسر کشور ایجاد می‌کنیم که به مثابه منطقه آزاد خواهند بود و از مقررات بیمه‌ای و مالیاتی ویژه‌ای برخوردارند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در این میان بخشی از امکانات و زیرساخت‌های مناسب، برگزاری دوره‌های آموزشی مناسب و فضای اداری ارزان قیمت را با هدف تسهیل‌گری و رفع موانع برای آنان فراهم می‌کنیم چنان که در مشهد ۹ هزار متر مربع فضا با ساختمان و امکانات مناسب برای آنان در نظر گرفته شده است.

آذری جهرمی گفت: در این میان در راستای توانمندسازی آنان هم به جای آنکه منابع حمایتی را خرد کنیم و در اختیار شرکت‌ها بگذاریم که خود سبب اتلاف منابع و عدم بهره‌وری مناسب می‌شود، در تمام این پارک‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و صندوق‌های نوآوری و شکوفایی حضور دارند و معاونت علمی ریاست جمهوری هم مشارکت می‌کند و شرکت‌ها می‌توانند از خدمات توانمندسازی استفاده کنند.

وی تصریح کرد: تاکنون برای ۱۲۰ شرکت در مشهد و ۱۵۰ شرکت هم در تهران ظرفیت‌سازی شده که در مجموع ۲۷۰ شرکت در این قالب فعال شده‌اند و امید است تا هفته دولت سال آینده ۱۰ استان دیگر به این پارک‌ها مجهز شوند.

وزیر ارتباطات اظهار داشت: در صورتی که بتوانیم با سازمان برنامه و بودجه بر سر منابع مالی مورد نیاز به تفاهم برسیم، تا پایان ۹۸ تمام استان‌های کشور را به این ظرفیت تجهیز می‌کنیم که جهش و گام بزرگ در توسعه اقتصاد دیجیتال در ۴۰ سالگی انقلاب خواهد بود و حرکتی پرشتاب به سمت ایران دیجیتال را آغاز می‌کنیم که خواسته جوانان است.

آذری جهرمی پیرامون ارسال ماهواره گفت‌: ماهواره "دوستی" هم اینک آماده است و برای قرارگرفتن در مدار در انتظار اعلام نهایی وزارت دفاع هستیم.

آذری جهرمی تصریح کرد: "ماهواره دوستی" به کارفرمایی سازمان فضایی ایران توسط دانشگاه صنعتی شریف به صورت خاص با هدف توسعه و دستیابی به فناوری‌هایی طراحی و ساخته شده و برای نخستین بار در ماهواره‌های بومی نصب و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه دانشمندان تاکنون ماهواره‌های مختلفی را طراحی و اجرا کرده‌اند و جوانان ما در این حوزه توانمندی‌های بسیاری دارند افزود: هر چند در تهیه تصاویر ماهواره‌ای محدودیت‌هایی داریم اما معطل ارسال تصاویر خود ماهواره به فضا نشده‌ایم و امسال در همایش دو ماه قبل وزارت جهاد کشاورزی بیش از ۱۰۰ استارت آپ این حوزه فعال بودند و خدمات خود را در این زمینه به کشاورزان ارائه می‌دادند.

آذری جهرمی عنوان کرد: همچنین مبتنی بر اطلاعات آزاد شده از طریق سازمان فضایی، آرشیو ۴۰ ساله از تصاویر ماهواره‌ای کشور را در سازمان فضایی آزادسازی کردیم.در این راستا عملیات اجرایی نخستین پارک حوزه اقتصاد دیجتیال با محوریت کسب و کارهای فضاپایه در مازندران برای ارائه خدمات به کشاورزان آغاز شد.

وی همچنین از 'تفاهمنامه آمایش سرزمینی، تفاهمنامه همکاری با وزارت نیرو پیرامون ستاد سازگاری با کم آبی و برنامه اجرایی پارک ملی گلستان در برابر حوادث آتش سوزی برای حفاظت از منابع طبیعی را از دیگر دستاوردهای حوزه خدمات فضایی عنوان کرد.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  • دهنتونو ببندید ،اول مرتاب کنید ،اگه موفق بود بیاید بکنید تو بوق و کرنا
   مثل قبلی نشه ابرو واسمون نموند

   پاسخ ها

   • بی نام

    اصلا مگه الان ما مشکلمون ماهوارست؟ همه مشکلات حل شد یه ماهوارم رم کم داریم که اونم خداروشکر دوستان دارن می فرستن هوا

   • بدون نام

    آمریکا شاتل چلنجر رو میخواست بفرسته . چند ثانیه بعد از پتاب جلوی چشم هزاران خبرنگار و میلیارد ها تماشاگر زنده ی تلویزیونی منفجر شد و تمام 7 سرنشین که بعضی خارجی هم بودند جزغاله شدند و میلیارد ها دلار هزینه دود شد اما مثل شماها کوته فکر و ابله و کوته بین
    نبودند
    آمریکا صدها شکست در برنامه ی فضاییش داشته

   • بدون نام

    بی نام 12:25
    بهتره مثل تنبل ها و مفت خور ها منتظر نباشی تا یکی دیگه مشکلات و وظایف تو رو حل کنه
    خیلی از مشکلات هم ناشی از تنبلی و توقع نابجا و همت نداشتن خودتونه

   • بدون نام

    مطابق معمول و طبق وظیفه تا یه مطلب مهم منتشر میشه یه مشت منافق نوکر آل سقوط و جیره خوران دشمن و همدستان اسرائیل و وطن فروش ها حمله ور میشن و چندین و چند پست مشابه تخریب میزارند و سعی میکنند همه چی رو بد جلوه بدهند و مردم رو عصبانی و یا نا امید و افسرده کنند
    40 سالست که این کار را میکنند و شکست خورده اند. هزار سال دیگر هم به آرزوی کثیفشان نخواهند رسید

   • بدون نام

    آمریکا شاتل چلنجر رو میخواست بفرسته . چند ثانیه بعد از پتاب جلوی چشم هزاران خبرنگار و میلیارد ها تماشاگر زنده ی تلویزیونی منفجر شد و تمام 7 سرنشین که بعضی خارجی هم بودند جزغاله شدند و میلیارد ها دلار هزینه دود شد اما مثل شماها کوته فکر و ابله و کوته بین
    نبودند
    آمریکا صدها شکست در برنامه ی فضاییش داشته

  • همینم ترامپ ساقطش میکنه حتی اگه رفته باشه خود مریخ. منتظر پیام سقوطش باشید

   پاسخ ها

   • بدون نام

    هیچ کاری نمی تواندبکند

   • بدون نام

    ترامپ سگ کی باشه ؟؟؟؟؟
    اونوقت فکر میکنی ما نمیتونیم ماهواره های آمریکایی رو ساقط کنیم ؟؟؟؟

  • فکر نکنم راه بجایی ببره .. سرنوشت همون ماهواره قبلی در انتظارشه ..... اقیانوس هند

   پاسخ ها

   • بدون نام

    بازم میفرستیم

   • بدون نام

    تا چشتون درآد بازم میفرستیم و موفق میشیم

  • خخخخخخخ اینم مثل مزرعه هفتاد هکتاری کشت خشخاش نباشه که رییس سازمان مبارزه با مواد مخدر فوری جواب داد در ایران مزرعه ۷۰ هکتار کشت خشخاش نداریم

   پاسخ ها

   • بدون نام

    معلومه که رئیس مبارزه با مواد مخدر نباید تایید کنه که مزرعه ی هفتاد هکتاری مواد مخدر در کشور وجود داشته! اگه تایید کنه که باید سرشو بذاره بمیره! آبروی خودش میره

  • سرمایه کذاری بسیار بجاییست کشورهای ثروتمند وپیشرفته تمامی ثروتشان را از علم ودانششان دارند نه نفت ومنابع زمینی مثل ژاپن کره

  • خسته نشدی
   آقا چقدر دوست دارین پول مردم به فنا بدین
   اگه عرضه دارین اول مشکل آب استانهای بهران زده درست کنید بعد برین دنبال این کارا

   پاسخ ها

   • بدون نام

    ماهواره میتونه به مدیریت منابع آب سطحی و زیرسطحی و همچنین پیشبینی هوا و مدیریت بحران کمک کنه

  • محل سقوطش دقیقا کجاس

   پاسخ ها

   • بدون نام

    روسرتو!خخ

  • اسمشو می گذاشتین ماهواره دشمنی بهتربود

   پاسخ ها

   • بدون نام

    نه که ماهواره های آمریکا و روسیه و اروپا و اسرائیل همه ماهواره های عشق و محبت و انساندوستی و گفتگو و تفاهم هستند!!!!!!!!!!!!!!!

  • چرا نظرات دقیق و کارشناسی من رو منتشر نکردید و بجاش اراجیف یه مشت آدم معلوم الحال رو منتشر میکنید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج