۸۳۷۸۴۹
۵۰۰۰

درخواست آیدین آغداشلو از هنرمندان جوان

آیدین آغداشلو با اشاره به آثار ارائه شده در هفتمین دوسالانه نقاشی دامون‌فر، اظهار کرد: هربار که در این مسابقات کارهایی را می‌بینم که ممکن است شاهکارهای مورد آرزوی من هم باشد، شگفت‌زده می‌شوم که جوانان ما چقدر خوب کار می‌کنند و چقدر جای امید وجود دارد. امید به اینکه این پرچم روی زمین نمی‌ماند و جوان‌ها در هر شرایطی آن را حمل می‌کنند.

ایسنا: آیدین آغداشلو با اشاره به آثار ارائه شده در هفتمین دوسالانه نقاشی دامون‌فر، اظهار کرد: هربار که در این مسابقات کارهایی را می‌بینم که ممکن است شاهکارهای مورد آرزوی من هم باشد، شگفت‌زده می‌شوم که جوانان ما چقدر خوب کار می‌کنند و چقدر جای امید وجود دارد. امید به اینکه این پرچم روی زمین نمی‌ماند و جوان‌ها در هر شرایطی آن را حمل می‌کنند.

درخواست آیدین آغداشلو از هنرمندان جوان

از همه هنرمندان جوان می‌خواهم که فروتنی را فراموش نکنند. فروتنی لطف الهی است که شامل همه نمی‌شود. فروتنی نشانه محض شعور است و فقط آدم باشعور فروتن است.

مراسم اختتامیه هفتمین دوسالانه نقاشی دامون‌فر روز جمعه (۱۰ اسفندماه) با حضور سیدمحمد مجتبی حسینی (معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، هادی مظفری (مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی) و جمعی از هنرمندان و شرکت‌کنندگان در این دوسالانه در پردیس ملت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سیف‌ا... پویا راد، مدیر دوسالانه نقاشی دامون‌فر که برای جوانان هنرمند زیر ۲۵ سال برگزار می‌شود با ابراز خوشحالی از اینکه با وجود مشکلات اقتصادی فراوان توانستند هفتمین دوره را برگزار کنند، گفت: علاقه‌مندم تا زمانی که توان دارم این رویداد را برای جوانان ادامه دهم؛ زیرا به توانایی و خلاقیت جوانان این سرزمین در همه زمینه‌ها ایمان راسخ دارم. اگر راه جوانان هموار شود، آنها می‌توانند اقتصاد و هنر کشور را شکوفا کنند.

قلب من مملو از عشق شما جوانان است و امیدوارم دامون‌فر دریچه‌ای باشد برای راهیابی جوانان به آینده هنر ایران.پویا راد خاطرنشان کرد: در هفت دوره دوسالانه دامون‌فر ۷‌هزار و ۱۳۴ هنرمند شرکت کرده‌اند و این دوره نیز یکی از بهترین دوران نمایشگاه‌های دامون‌فر محسوب شد؛ زیرا آثاری که در نمایشگاه عرضه شد دارای کیفیت بسیار بالایی بود. همچنین نکته قابل توجه این است که در این دوره ۷۸‌درصد شرکت‌کننده‌ها را خانم‌ها تشکیل می‌دادند.

در ادامه پس از پخش کلیپی از برگزیدگان دوره‌های قبل و مراحل داوری این دوره از دوسالانه، آیدین آغداشلو، رئیس شورای داوران هفتمین دوسالانه نقاشی دامون‌فر در سخنانی اظهار کرد: در هر مسابقه تعدادی اثر انتخاب شده و به نمایش در می‌آیند، اما این موضوع برای من هیچ‌وقت جدی نبوده است؛ زیرا اگر تعداد دیگری داور در یک مسابقه حضور داشته باشند ممکن است رأی آنها چیز دیگری باشد و آثار دیگری را انتخاب کنند.

در نتیجه این انتخاب‌ها را نمی‌توان چندان کامل و تاثیرگذار دانست و انتخاب شدن یک تعداد کار به معنای نفی سایر کارها نیست.او ادامه داد: من هیچ‌وقت در هیچ‌مسابقه‌ای شرکت نکردم، چون دلم نمی‌خواست نفر دوم شوم. الان هم که به‌عنوان یک نقاش در چنین جشنواره‌ای حضور دارم به این معنا نیست که به مسابقه اعتقادی داشته باشم، اما به هر حال تشویق کردن جوانان به هر صورتی بسیار مفید است.

آغداشلو یادآور شد: هر بار که در این مسابقات کارهای را می‌بینم که ممکن است شاهکارهای مورد آرزوی من هم باشد، شگفت‌زده می‌شوم که جوانان ما چقدر خوب کار می‌کنند و چقدر جای امید وجود دارد. امید به اینکه این پرچم روی زمین نمی‌ماند و جوان‌ها در هر شرایطی آن را حمل می‌کنند. گاه کارهایی را می‌بینم که با خود می‌گویم کاش من آن را کشیده بودم، اما درست‌تر این است که هر آدمی به‌جای خود کار کند، رویای خود را بازگو کند و آن را به ما سرایت بدهد.

این هنرمند نقاش با بیان اینکه «جوانان ما با شایستگی تمام کار می‌کنند»، افزود: آن هم در شرایط دشواری که البته دشوارتر از دوران من یا آسان‌تر از دوران بعدی نیست. در این نمایشگاه شاهد بودم که کارهای پرمدعا کم بود و آثار بیشتر صمیمانه و برآمده از دل بودند. معمولا در کار هنرمندان جوان نوعی خودنمایی وجود دارد زیرا فکر می‌کنند همه‌چیز را بلد هستند.

اما واقعیت این است که هیچکس به تنهایی همه چیز را بلد نیست و در حرکت موازی با جهان اطراف است که قد می‌کشد و رشد می‌کند.آغداشلو گفت: از همه هنرمندان جوان می‌خواهم که فروتنی را فراموش نکنند. فروتنی لطف الهی است که شامل همه نمی‌شود. فروتنی نشانه محض شعور است و فقط آدم باشعور فروتن است، زیرا او قاعدتا باید بداند که در دنیا چه می‌گذرد و نسبت خود را در مقایسه با این جهان پر تکاپو می‌سنجد و فکر می‌کند که کجا ایستاده است.

اما آدمی که نمی‌داند در دنیا چه می‌گذرد نمی‌تواند فروتن باشد چون خود را برتر از همگان می‌داند.همچنین یورگن بران، مدیر منطقه‌ای صادرات فابرکاستل پس از پخش کلیپی از درگذشتگان دنیای هنر در سال گذشته، ضمن ابراز خوشحالی از اینکه در هفتمین دوره فستیوال دامون‌فر شرکت دارد از همکاری ۴۵‌ساله پویا راد با شرکت فابرکاستل به نیکی یاد کرد و گفت حضور برگزیده این دوسالانه در آکادمی فابرکاستل آلمان بسیار جای خوشبختی است.دوسالانه دامون‌فر بر اساس رسمی همیشگی هر سال به تقدیر از یکی از چهره‌های نامدار هنر ایران می‌پردازد و در این دوره نیز تقدیر از منوچهر معتبر انجام شد.

ابتدا فیلم کوتاهی از گفت‌وگو با این هنرمند پخش شد که صحبت‌های او درباره تحصیلات هنر و تجربیاتی که در داخل و خارج از ایران در زمینه هنر کسب کرده بود، پخش شد. پس از آن آیدین آغداشلو و سیف‌ا... پویا راد مراسم تجلیل از منوچهر معتبر را اجرا کردند.اجرای گروه موسیقی موت و تقدیر از اعضای هیات داوران بخش‌های بعدی برنامه بود و پس از آن ایمان افسریان به نمایندگی از هیات داوران بیانیه‌ای را به این شرح قرائت کرد: «هیات داوران هفتمین دوسالانه دامون فر به‌دلیل تمرکز بر کیفیت آثار و شکل ارائه مطلوب آنها، تعداد محدودی از آثار را برگزید.

به این دلیل همه هنرمندان جوانی که به این دوسالانه راه یافته‌اند را شایسته تقدیر می‌دانیم. با اینکه هیات داوران تاکید دارند که دنیای هنر عرصه رتبه‌بندی نیست، اما برای تشویق هنرمندان جوان آثاری را برگزیده‌اند. در این دوسالانه در بخش هنرهای دیجیتال اثری که در حد انتظار هیات داوران، در مقایسه با کیفیت سایر آثار ارسالی باشد، تشخیص داده نشد. به این ترتیب اثری از بخش هنرهای دیجیتال در نمایشگاه نیست.

هیات داوران امیدوار است شما هنرمندان جوان با مداومت و صداقت و تواضع به فعالیت ادامه دهید تا سال‌های آینده شاهد فعالیت شما در عرصه حرفه‌ای هنر باشیم.»در ادامه نوبت به معرفی برگزیده بخش انتخاب مردمی رسید و مهتاب متینی به‌عنوان برگزیده مردم معرفی شد.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج