۸۶۸۳۴۹ ۳۹ نظر
۵۰۰۰

داریوش ارجمند: مجری‌های تلویزیون مانکن هستند

بازیگر سریال امام علی (ع) در انتقاد از مجریان تلویزیون گفت: شما لباس‌های مجریان تلویزیون را ببینید؛ شلوار‌های تنگی می‌پوشند که پدربزرگِ من هنگام رفتن به رخت‌خواب می‌پوشید. این‌ها مانکن هستند نه مجری! از سَر و زلف و لباس تا دیالوگ گفتن؛ آدم فکر می‌کند از روی ترجمه صحبت می‌کنند

خبرگزاری تسنیم: شب‌های ماه مبارک رمضان یکی از اتفاقات خوب تلویزیونی، بازپخش دوباره سریال امام علی(ع) است که آن دیالوگ‌های ارزشمند و بازی‌های درخشان، درس دیگری برای سریال‌سازی و هنرنمایی کارگردان بزرگ آن داود میرباقری و بازیگران حرفه‌ای و تخصصی «امام علی(ع)» به رخ کشیده می‌شود.

همیشه این سوال مطرح بوده که چرا سریال امام علی(ع) ماندگار شد؟

بازیگرانی که با «امام علی(ع)» احیاء و شناخته شدند

سریالی که در نیمه اول دهه ۱۳۷۰ شمسی ساخته شد و بارها روی آنتن رفت و از سازندگان آن قدردانی و تمجید شد. به تعبیر "داریوش ارجمند" یکی از بازیگران اصلی این سریال تلویزیونی که نقش «مالک‌اشتر» را ایفا کرد بیست و یکم آبان سال ۷۰ فیلمبرداری «امام علی(ع) کلید خورد.

او اعتقاد دارد این سریال به عنوان اولین تولید فاخر تاریخی- مذهبی بعد از انقلاب، نقطه درخشانی در کارنامه تلویزیون به شمار می‌رود. بسیاری از بازیگران همچون چنگیز وثوقی(وردان) و سیروس گرجستانی(اباقطام) احیاء شدند و بسیاری به مانند ویشکا آسایش(قطام) و فرهاد اصلانی(یزید) هم بیشتر شناخته شدند.

داریوش ارجمند: مجری‌های تلویزیون مانکن هستند

قرار بود خسرو شکیبایی ابن‌ملجم شود

البته گفته می‌شود قرار بود به جای کریم اکبری مبارکه(ابن ملجم)، خسرو شکیبایی این نقش را ایفا کند و حتی تست گریمش هم منتشر شد. اگر این اتفاق می‌افتاد، بمبی بود که آن فضای رمانتیک سریال «خانه سبز» را منفجر می‌کرد.

۲۸ سال قبل وقتی فیلمبرداری این سریال آغاز شد شاید هیچکس فکرش را هم نمی‌کرد کاری که جلوی دوربین رفته، تبدیل به سریالی ماندگار و اثرگذار شود؛ اما این اتفاق، پنج سال بعد افتاد؛ وقتی که اولین قسمت‌های آن روی آنتن شبکه اول رفت. خیلی‌ها تصور نمی‌کردند این سریال آن‌قدر دیدنی و جذاب باشد که بعد از ۲۲ سال هنوز هم بیننده داشته باشد.

امروز دوره «هزارپا» و «رحمان ۱۴۰۰» است نه سریال‌هایی مثل «امام علی‌»!

ارجمند در پاسخ به این سوال که چرا دیگر سریال‌هایی مثل «امام علی(ع)» ساخته نمی‌شوند، تصریح کرد: برای اینکه دیگر مشتری ندارد. البته نه مردم بلکه مسئولین دیگر مشتری این‌گونه سریال نیستند. دنبال محصولات زودبازده هستند و الان دیگر عصر مالک‌اشتر و عبدالعظیم حسنی‌ها نیست.

دوره ساخت «راه آبی ابریشم» و «ناخدا خورشید» گذشته و انگار آن‌گونه ساخت و پرداخت‌ها و کاراکترها مُردند و رفتند. امروز دوره «هزارپا» و «رحمان ۱۴۰۰» است که چند جُک و دلقک‌بازی کنار هم قرار می‌گیرند تا فقط مردم صرفاً بخندند و از این خمودگی دربیایند.

ابتذالی که در ترانه و آهنگ‌های ما وجود دارد، شرم‌آور است

وی خاطرنشان کرد: دنیا، دنیای کمیّت‌هاست و هرچه فیلم بفروشد و سریال پربیننده باشد مهم است. همه دنبال زرق و برق و چهره صرف هستند و سینما و تلویزیون هم از این قاعده مستثنی نیست. دنبال این هستند کاری دو هفته‌ای تمام شود و به آنتن برسد.

مهم نیست چه چیزی هست و نیست. آنقدر آشفته‌بازار و عجولانه کارها پیش رفته و پژوهش و مطالعه‌ای در پشت آن نیست رهبر انقلاب هم گلایه کردند. ترانه، موسیقی، فقدان ادبیات و زبان فارسی باعث شد تا ایشان خوب و به موقع وارد شوند تا جلوی روند فرسایشی از بین رفتن زبان و ادبیات فارسی خصوصاً در صداوسیما و رسانه‌ها، گرفته شود.

واقعاً ترانه‌ها و موسیقی‌های سطحی امروز فاجعه است که عمده آن‌ها روی آنتن تلویزیون هم می‌رود. این ابتذالی که در ترانه، موسیقی و آهنگ‌های ما وجود دارد آنقدر شرم‌آور است که با خودم می‌گویم صد رحمت به آن آهنگ‌های فیلم‌فارسی‌های قدیم که هیچ‌ادعایی هم نداشتند.

دنبال سریالی مثل «امام علی(ع)» نگردید

بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون با اشاره به اینکه دنبال سریالی مثل «امام علی(ع)» نگردید، اظهار کرد: متأسفانه امروز فیلم‌هایی ساخته می‌شوند که خجالت می‌کشیم با خانواده به تماشایشان بنشینیم. شما در این فضا به دنبال سریالی مثل «امام علی(ع)» نگردید.

مخاطب آن سریال، آدم‌های مظلوم، ستمکش و ستم‌دیده بودند قطعاً پورشه‌سواران و بنزسواران به دنبال ساخت سریال «امام‌علی(ع)» نیستند! خواستگاه امثال آن‌ها، سریال‌های دیگری است که زنگ افول فرهنگ و هنر ما را به صدا درمی‌آورد. واقعاً ناراحتم که روزگار، روزگارِ کمیّت‌هاست و کیفیت در این فضا یک مُرده حقیقی است.

ارجمند با انتقاد از رویه حضور بازیگران روی آنتن تلویزیون، گفت: شما لباس‌های مجریان تلویزیون را ببینید؛ شلوار‌های تنگی می‌پوشند که پدربزرگِ من هنگام رفتن به رخت‌خواب می‌پوشید. این‌ها مانکن هستند نه مجری!

از سَر و زلف و لباس تا دیالوگ گفتن؛ آدم فکر می‌کند از روی ترجمه صحبت می‌کنند. تلویزیون برای برون رفت از این مشکلات و پاسداشت زبان فارسی باید بر روی این عبارت تأمل کند "عالم دیگری را باید ساخت و از نو آدمی!".این‌ها مانکن هستند نه مجری!

چرا سریال «امام علی(ع)» ماندگار شد؟

بازیگر نقش «مالک‌اشتر» سریال امام علی(ع) با اشاره به ساخت این مجموعه تلویزیونی، خاطرنشان کرد: جالب است بدانید «امام علی(ع)» در ۱۹ ماه فیلمبرداری ساخته شد و برای آن ۲۵۰ میلیون هزینه کردند.

اما آثاری هم ساخته شدند که هزینه بالایی هم صرف شد تا ظهور و بروز پیدا کنند و آن‌طور که باید و شاید نتوانستند تأثیری بگذارند. این‌ها برمی‌گردد به اندیشه و پژوهشی که سال‌ها داود میرباقری از هیچ کوششی برای به ثمررسیدن بهترین اتفاقات برای این مجموعه تلویزیونی، دریغ نکرد.

«امام علی(ع)» یک سریال ماندگار شد چون میرباقری متمرکز، با اندیشه و متخصص بود و عوامل پشت دوربین این سریال هم از بهترین‌های عرصه سینما و تلویزیون بودند.

گلایه‌های رهبری تکلیف تلویزیون را روشن کرد

وی با اشاره به اینکه تکلیف تلویزیون روشن شد، افزود: گلایه‌ها و فرمایشات اخیر رهبر انقلاب تکلیف تلویزیون را روشن کرد. وقتی ترانه‌ها را به دست آدم‌های بی‌هنرِ کم‌سواد واگذار می‌کنند چنین موسیقی‌های سطحی را می‌شنویم. همان چیزهایی که وزارت ارشاد هم تصویب می‌کند و به بازار هم می‌آید.

واقعاً چه معنی دارد این همه برجسته، ستاره‌مربع‌ها و تبلیغات را در تلویزیون مطرح می‌کنیم. هر برنامه‌ای را نگاه کنید باید یک پیامک بزنید و صرف شاید جایزه بگیریم و شاید جایزه نگیریم، مخاطب تا پایان تماشاگر این برنامه باشد. بعد تلویزیون می‌گوید پول نداریم سریال‌های الف بسازیم و دستمزد بدهیم.

برای نقش «مالک اشتر» مبعوث شدم

بازیگر سریال «ستایش» که چندی دیگر سری سوم آن روی آنتن می‌رود به نقش‌هایی که دوست داشت بازی کند اشاره می‌کند؛ او گفت: نقش‌هایی که دوست داشتم بازی کنم از سنم گذشته ولی آرزویم بود نقش حضرت عباس(ع) را بازی کنم. الان هرچه خداوند مصلحت کند بازی می‌کنم.

اعتقاد دارم برای بازی در نقش «مالک اشتر» هم مبعوث شدم. هرکسی برای هر نقشی مبعوث می‌شود به شرطی که قدر آن را بداند و بفهمد. کار آسانی نبود نقش «مالک‌اشتر» را بازی کنم.

یک مقداری وسواس به خرج دادم و خواستم لباس‌ زره چرم و چکمه چرم برای «مالک» تهیه شود. گفتم خودم شمشیرم را انتخاب‌ می‌کنم و عمامه‌ام را عبدالله اسکندری(گریمور) بگذارد.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج