۹۰۸۵۷۳ ۳۱ نظر
۵۰۰۰

یک کارشناس محیط زیست مطرح کرد:

انتقال آب از خزر؛ پیام سخاوتمندانه به کویرنشینان

یک کارشناس محیط زیست گفت: زمانی مجبور می‌شویم طرح‌هایی مثل انتقال آب یا سدسازی را اجرا کنیم که هیچ راه دیگری برای تداوم استقرار مردم در یک منطقه نداشته باشیم و مردم به شدت با کمبود آب مواجه بوده و بیم مهاجرت وجود داشته باشد.

خبرگزاری ایلنا: محمد درویش درباره انتقال آب از خزر به سمنان اظهار داشت: زمانی مجبور می‌شویم طرح‌هایی مثل انتقال آب یا سدسازی را اجرا کنیم که هیچ راه دیگری برای تداوم استقرار مردم در یک منطقه نداشته باشیم و مردم به شدت با کمبود آب مواجه بوده و بیم مهاجرت وجود داشته باشد. اگر همه راه‌ها را رفته باشیم؛ سیستم‌های بازچرخانی آب را امتحان کرده باشیم، راندمان در بخش کشاورزی و شرب در حداکثر خود باشد، باز هم با کمبود آب مواجه باشیم و هیچ چاره‌ای جز این جراحی نداشته باشیم.

انتقال آب از خزر؛ پیام سخاوتمندانه به کویرنشینان

۵۰۰ میلیون متر مکعب آب را هدر می‌دهیم که ۲۰۰ میلیون متر مکعب منتقل کنیم

وی افزود: اکنون مقامات استان سمنان اعلام می‌کنند که در بخش کشاورزی حداقل 300 میلیون متر مکعب آب هدر می‌رود، میزان قابل توجهی از آب شرب به دلیل فرسودگی لوله‌ها از دسترس خارج می‌شود، بسیاری از صنایع استان از کارایی لازم برخوردار نیستند و پِرت آب فوق العاده زیاد است، مجموع این ارقام حدود 500 میلیون متر مکعب در سال می‌شود، سوال این است، آیا بهتر نیست به جای اینکه این همه هزینه کنیم تا 200 میلیون متر مکعب آب را شیرین و به سمنان بیاوریم با یک دهم آن رقم میزان پِرتِ آب را در استان کاهش دهیم و سراغ روش‌هایی مثل بازچرخانی آب و استفاده از پساب برویم؟ اگر همه این کارها را کردیم و باز هم سمنان با کمبود آب مواجه بود دیگر کسی مخالفت نمی‌کند، چون چاره‌ای نیست جز اینکه برای جلوگیری از مهاجرت کاری انجام دهیم.

یک پیام به مردم برای هدررفت بیشتر آب

این کارشناس مسائل محیط زیست تصریح کرد: کاری که اکنون دولت انجام می‌دهد مثل رفتار یک خانواده ثروتمند با فرزند لوس خود است، وقتی به خانه می‌رود و می‌بیند اسکناس‌های 10 هزار تومانی را برای گرم کردن خود در شومینه آتش می‌زند، به جای اینکه برخورد کند، می‌گوید اشکال ندارد، در کمد اسکناس‌های بیشتری وجود دارد بردار و استفاده کن. ما هم با انتقال آب همین پیام را می‌دهیم، به جای اینکه مردمی را که 500 میلیون متر مکعب از آب خود را هدر می‌دهند، وادار کنیم روش‌هایشان را تغییر دهند که آب هدر نرود، می‌گوییم اشکال ندارد از جای دیگر آب می‌آوریم، همین کار را برای یزد، اصفهان کردیم و دریاچه ارومیه می‌کنیم و کاری می‌کنیم که مردم تن پرور بار بیایند. مردم یزد زمانی به اینکه بیشتر از هر استان دیگر قدر آب را می‌دانستند و اهل قناعت بودند، معروف بودند، اما اکنون از نظر هدر رفت آب 27ام هستند یعنی فقط 4 استان بیشتر از یزد آب را هدر می‌دهند، می‌گویند چرا ما باید صرفه جویی کنیم؟ ما هم می‌خواهیم استخر داشته باشیم، اگر بخواهیم آب را برایمان می‌آورند.

۱۵ هزار میلیارد تومان هزینه برای هدررفت بیشتر

وی گفت: این روش‌ها اشتباه است، ما در کشوری زندگی می‌کنیم که کمربند خشک جهان است به شدت با محدودیت منابع آبی روبرو هستیم، باید رفتارمان را متناسب با اقلیم‌مان تغییر دهیم، تا چه زمانی می‌توانیم با این وضع ادامه دهیم؟ آن 15 هزار میلیارد تومانی که می‌خواهند هزینه کنند تا آب را به سمنان منتقل کنند، به راحتی می‌توانیم خرج اعتلای آموزش و پرورش کشور کنیم، تا استعدادها از کشور فرار نکنند و به تابآوری سرزمین کمک کنند، این کار فوق‌العاده خطرناک است و هرگز آیندگان کسانی را که این کار را کردند، نمی‌بخشند.

هیرکانی و خزر را نابود می‌کنیم تا هدررفت ۵۰۰ میلیون متر مکعبی تداوم یابد

درویش با اشاره به مشکلاتی که برای استان‌های مبدا بوجود می‌آید، گفت: مهمترین مشکل این است که جمعیت صیادی استان گیلان و مازندران با مشکل مواجه خواهد شد، صیادانی که کیلکا صید می‌کردند ورشکست شده‌اند، به شدت تنوع زیستی دریای کاسپین را از دست دادیم و توان دیگری برای ورود پساب ناشی از دستگاه‌های آب شیرین کن وجود ندارد. علاوه بر آن رویشگاه جنگلی در هیرکانی به شدت آسیب دیده، بطوریکه از 3.5 میلیون هکتار رویشگاهی که در دهه 1330 داشتیم به کمتر از 1.6 میلیون هکتار رسیدیم که از این میزان هم 800 هزار هکتار مخروبه است، اگر این جنگل‌ها را باز هم با یک گسست اکولوژیکی روبرو کنیم، می‌توانیم بگوییم که آخرین میخ را به تابوت جنگل‌های هیرکانی کوبیدیم. اگر جنگل‌های هیرکانی از بین بروند فقط تنوع زیستی از بین نرفته، فقط فرسایش خاک تشدید نشده، بلکه سیل افزایش پیدا می‌کند و خسارت سنگینی به مردم گیلان و مازندران وارد کرده‌ایم، آنگاه ابعاد فاجعه بسیار بیشتر از آن چیزی می‌شود که تصور می‌کردیم.

۳۹۹۷ درخت قطع می‌شود

وی یادآور شد: در گزارش ارزیابی آمده 3997 درخت قطع می‌شود، یک بار گفته می‌شود آب در مبدا و بار دیگر می‌گویند در مقصد شیرینسازی می‌شود، یک بار گفته شد از سرشاخههای میانکاله و بار دیگر می‌گویند از سفیدرود آب را منتقل می‌کنند، هنوز هیچ چیز شفاف نیست.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  • احمق جون خزر دریا نیست دریاچه هست.
   همانطور که گاز را به شهرها برده اند از دریای جنوب هم آب شرب را به شهرهای ایران برسانند.

   پاسخ ها

   • بدون نام

    از خوزستان این همه دارند مهاجرت می کنند به شمال و تهران و کرج چرا اونجا این کارها رو نمی کنید که فرهنگ متفاوتشونو نیارند این ور؟ فقط موقع غارت کردن شمال خوب توجیه میارید

   • بدون نام

    مگه جنگلهای(باقیمانده) هیرکانی رو ثبت جهانی نکردند؟ خب الان سازمانهای جهانی باید جلوی این زامبی ها بایستند

   • اشکان

    اب شیرین سفید رود وکارون هست اینها چرا اب شور دارن میبرن شهر های جنوبی

  • انشالا خدا به شماها خیر نده که ایران رو با این طرحهای غیر کارشناسی تون تبدیل به ویرانه کردید. اگر این همه منابع رو هدر نمی دادیدجنگلها و کو ها و تالاب ها رو از بین نمی بردید ابهای زیر زمینی رو به تارج نمی بردید نیاز به این کارها نبود. دریاچه ارومیه کافی نبود. واقعا چرا اینها هر کاری دلشون می خاد می کنن و ما حق نداریم هیچی بگیم

   پاسخ ها

   • بدون نام

    الهههههی. آمییییییین

  • توخودتو ناراحت نکن برات خوپ نیست

  • هیچ موقع موفق نمیشین تا این طرح احمقانه رو اجرا کنین.شمالیا هیچ وقت اجازه اینکارو به شماها نمیدن

   پاسخ ها

   • دونالد ترامپ

    احسنت شمال زير بار حرف زور نميره

  • این کار علمی تخصصی هست و باز احساسی یه کار میکنید پول مردم رو نابود میکنید بعد میگید این کار از اساس غلط بوده

  • این طرح سراپا اشکال است
   کلانتری در حال نابودی محیط زیست ایران است

  • از ا باب تون پوتین اجازه گرفتید یانه

  • کاملا درسته نظرتون.مردم مازندران مخالف این موضوع هستند و نمیگذارند این اتفاق بیفته..

  • اب دریاها هم یه روزی تموم میشه ولی ایرانیان ما ادم بشو نیستن

  • بسیار عالی میشه اگه انتقال بدن.
   چون اگه این کار نکنن .بقیه کشورها این کارو میکنن.

   پاسخ ها

   • بدون نام

    آی کیو خزر دریاچه است نه دریا با کیا شدیم ۸۰ میلیون

   • شاهرخ خان

    از اونجا که خزر بزرگترین دریاچه دنیاست بعضا بهش میگن دریا؛ و این ایرادی هم نداره. به قول برنامه "صبح جمعه با شما" که پرسیدن دریا بزرگتره یا دریاچه، گفت دریاچه بزرگتره چون یه "چه" بیشتر داره!!

  • بله میخان استان گلستان را نابود کنند با طبیعت زیبا و زمینهای کشاورزی و مردمان سخت کوشش را ...

   پاسخ ها

   • بدون نام

    فقط گلستان نیست هر ۳ استان و نابود میکنن البته از دولت به اصطلاح سازندگی با برشهای چوب هر ۳ استان و نابود کردن

   • بدون نام

    الان میگیم منتقل نکنن بعد که کردن و فاجعه به بار اومد سرزنشش و نصیب شمالی ها میکنن حکایت ۲۰ سال پیشه و برش چوبه

  • مقصر جلو دادن مردم , نشانه خرد نیست. , به طور مثال در کشور های دیگر دولتها به مردم کمک می کنند که وسایل پر مصرف برقی خود را با کم مصرف عوض کنند , مسئولین ما چی ؟ قیمت لامپها صد برابر , کولرها چند برابر ,.....و همه تغلبی و بی کیفیت !

  • از قیمت قبض های آب معلوم هست که اب چقدر در این مملکت مهمه، هزار هزار میلیارد از این پول ها هم که صرفه جویی بشه میره تو حلقوم رانت خوارها و اختلاسگرها، از ماست که بر ماست

  • به اندازه کافی با این حجم زمین خواری و جنگل خواری محیط زیست نابود شد.بااین حجم از مسافرینی که خیلیاشون اسیب بیشتر میزنن به محیط زیست.واقعا این طرح دیگه هیچگونه جای توجیح نداره برای مردم این مناطق.لطفا پیگیر طرحهای دیگه باشید برای هموطنان عزیزمون.

   پاسخ ها

   • بدون نام

    جالبه زمین خواری از تهران استارت خورد و سند سازیها برای نابودی مراتع و زمینهای شمال درست مثل صادرات چوب درختان به ترکیه تهش که گند زیست محیطیش در اومد با پررویی تمام فحشش و به شمالیها میدن که شمالیها طبیعت و نابود کردن الانم انتقال آب خزر به کویره که داره انجام میشه بازم مردم شمال مخالفن مثل دهه ۷۰ سر تغییرکاربری زمینهای کشاورزی که مفت از چنگ کشاورزها با وعده های محقق نشده درآوردن الانم بی اعتنا به مخالفت مردم آب خزر و منتقل میکنن به کویر بعد که گند محیط زیستیش دراومد میندازن گردن شمالیها که طبیعت و شمالیها نابود کردن حالا شما هی بگید اینا مگه حرف حالیشونه

  • شاید موجب خشک شدن تالاب ها بشه در اون صورت با فاجعه ای بزرگتر از دریاچه ی ارومیه روبرو شویم حتی امکان دارد نمک تا منطقه ی گرگان با جریان باد بیاید.... خزر ، خطر ناکه بهتره از دریای عمان آب انتقال پیدا کنه درسته که راه طولانی تره ولی خطرش کمتره.....اطمینان داشته باشید انتقال آب از خزر فاجعه بار خواهد بود هرکس طرح میده یا اقدام به انتقال می کنه باید امضا کنه و اطمینان بده که پای عواقب کارش می ایسته ... این انتقال از خزر انتقال فاجعه های زیست محیطی است....

   پاسخ ها

   • بدون نام

    آفرین متاسفانه چون تو ایران به لفظ میگن دریای خزر خیلیا فکر میکنن خزر واقعا دریاست درصورتیکه دریاچه است انتقال آب از دریاچه میخواد ارومیه باشه یا خزر حماقت محضه و موجب خساران زیست محیطی جبران ناپذیری میشه حالا اینکه خیلیا فکر میکنن دریاست میگیم مردم علم ندارن ولی دیگه کارشناس سازمان حفاظت محیط زیست یا رئیس سازمان حفاطت محیط زیست باید فرق بین دریاچه و دریا رو بدونن و اگر ندونن که گویا حضرات اصلا نمیدونن خزر دریاچه است دریا نیست که مثل دریای عمان به آبراههای بین المللی راه داشته باشه کلا باید فاتحه محیط زیست و خوند

  • چطور آب خزرو هرچی که توشه دراختیار روسیه و چین هس شما از اونا بگیر بعد به فکر مردم باش

   پاسخ ها

   • بدون نام

    مثل مرغ یه چیزی و که من و تو تو مختون کردن تکرار میکنید پس شرکت حفاری نفت شمال چیه ؟ چین بدبخت چه ربطی داره به خزر ؟ زوم کردید رو روسیه قزاقستان ترکمنستان جمهوری آذرباییجان کشورهایین که دارن استفاده میکنن از خزر در کنار روسیه و ایران نه چین

  • طرح نابودی ایران وگرنه ۲۰ملیون افغانی درروزچندمیلیاردلیتراب مصرف میکنن

  • بهتره از دریای عمان و خلیج فارس حداقل سه کانال قابل کشتیرانی تا شمال ایران بکشن تا با این کارشون هم ایرانو آباد کنن و هم حق ترانزیت کشتیرانی بگیرن و کشورهای خارجی راغب بشن کالاهاشونو تا مرزهای شمالی ایران از این کانالها عبور بدن. با این کار خیلی از مشکلات این کشور برای همیشه حل میشه. همونطور که اگه آزادراه تهران شمال زودتر درست بشه مشکل آلودگی هوا و مصرف سوختی که تو ترافیکها هدر میره از بین خواهد رفت.

  • ادامه کامنت:
   ایکاش مسئولین کار درستو انجام بدن. انتقال آب دریای خزر منطقی نیست.

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج