۱۲۵۶۹۹۰
۱۲۹۱
۱۲۹۱

این ۴ نفر، آخرین خط خورده‌های کی‌روش

با دعوت از ۱۶ بازیکن به اردوی تیم ملی برای بازی دوستانه با نیکاراگوئه که قرار است ۱۹ آبان برگزار شود، شمایل لیست نهایی کارلوس کی‌روش برای حضور در جام جهانی تقریبا مشخص شده.

روزنامه اعتماد: با دعوت از ۱۶ بازیکن به اردوی تیم ملی برای بازی دوستانه با نیکاراگوئه که قرار است ۱۹ آبان برگزار شود، شمایل لیست نهایی کارلوس کی‌روش برای حضور در جام جهانی تقریبا مشخص شده. 

روز شنبه چهاردهم آبان این نفرات در اردوی تیم ملی حاضر شدند: علیرضا بیرانوند، سید حسین حسینی، محمدرضا اخباری، پیام نیازمند، سامان فلاح، مرتضی پورعلی‌گنجی، روزبه چشمی، ابوالفضل جلالی، شجاع خلیل‌زاده، محمدحسین کنعانی‌زادگان، میلاد سرلک، وحید امیری، مهدی ترابی، امید ابراهیمی، رامین رضاییان و امید نورافکن. 

به این ۱۶ بازیکن ۱۴ لژیونر از مجموع ۱۷ لژیونری که ایران در سطح اول و دوم فوتبال اروپا و همچنین امارات دارد، اضافه خواهند شد. نفراتی همچون امیر عابدزاده، میلاد محمدی، احسان حاج‌صفی، مجید حسینی، علی کریمی، صادق محرمی، سعید عزت‌اللهی، علی قلی‌زاده، سامان قدوس، علیرضا جهانبخش، سردار آزمون، مهدی طارمی، کریم انصاری‌فرد و احمد نوراللهی. 

لیست نهایی تیم ملی شامل ۲۶ بازیکن است و به این ترتیب ۴ نفر از مجموع ۳۰ بازیکنی که نام‌شان در بالا ذکر شد، کنار خواهند رفت. 

به اعتقاد برخی کارشناسان و رسانه‌ها جنگ بقا در لیست نهایی کارلوس کی‌روش در این چند روز حسابی بالا خواهد گرفت. تعدادی از بازیکنان تیم ملی جایی تضمین شده در ترکیب نهایی دارند، اما برخی دیگر از بازیکنان باید همه تلاش‌شان را بکنند که در آن لیست ۴ نفره جهنمی قرار نگیرند. بدون شک خط خوردن در آخرین مرحله اردو می‌تواند هر بازیکنی را از لحاظ روحی و روانی تا مرز نابودی بکشاند. 

با این وجود به نظر می‌رسد پیدا کردن این ۴ بازیکن از همین لیست فعلی نباید کار سختی باشد و اگر مصدومیت احتمالی را کنار بگذاریم، متوجه می‌شویم کی‌روش از همین حالا تا حد زیادی تصمیمش را گرفته است. 

در میان۱۶ بازیکنی که فعلا در اردو هستند و ۱۴ بازیکنی که قرار است اضافه شوند ۵ دروازه‌بان دیده می‌شود. از آنجایی که در لیست نهایی تیم ملی تنها ۳ دروازه‌بان حضور خواهند داشت، دو نفر از این ۵ نفر خط خواهند خورد. پس تا اینجای کار تکلیف ۵۰ درصد از لیست جاماندگان مشخص شده. از میان بیرانوند، حسینی، عابدزاده، اخباری و نیازمند،که دعوت شدند، فیکس بودن بیرانوند قطعی است. همچنین حسینی با عملکرد خیره‌کننده در فصل قبل لیگ برتر و ۱۱ هفته‌ای که از لیگ امسال گذشته امید بسیار زیادی برای حضور در لیست نهایی دارد. در دوره قبل جام جهانی نیز همه تصور می‌کردند حسینی راهی روسیه خواهد شد، اما در آخرین لحظه خط خورد؛ با این حال این‌بار احتمال کمی وجود دارد که گلر آبی‌ها سفر به قطر را از دست بدهد. علاوه بر حسینی، عابدزاده هم به واسطه حضور در فوتبال اروپا از شانس بیشتری نسبت به اخباری و نیازمند برخوردار است. بنابراین با درصد بالای ۹۰ می‌توان گفت نیازمند و اخباری دو نفر از چهار خط خورده نهایی هستند. 

می‌ماند دو خط خورده دیگر که احتمالا باید در سمت چپ خط دفاعی، دفاع میانی و مرکز میدان دنبال آنها گشت. در سمت چپ خط دفاعی فعلا ۴ بازیکن به اردوی تیم ملی فراخوانده شدند: احسان حاج‌صفی، میلاد محمدی، ابوالفضل جلالی و امید نورافکن. از این چهار نفر به احتمال خیلی زیاد یک نفر خط خواهد خورد. آن یک نفر قطعا احسان حاج‌صفی نیست. برخلاف دروازه‌بان‌ها پیدا کردن نفر خط خورده از بین جلالی و محمدی و نورافکن واقعا کار سختی است. اینکه در لحظه آخر کی‌روش به چه چیزی فکر می‌کند، اهمیت دارد. از یک طرف این پیش‌فرض هست که کی‌روش دوست‌دارد بازیکنان لژیونر و کسانی که قبلا با او کار کرده‌اند را داشته باشد. از این منظر میلاد محمدی حتما راهی جام جهانی خواهد شد. از طرف دیگر نباید فراموش کرد که در اردوی اتریش، کی‌روش رسما محمدی را نادیده گرفت و به جلالی و حاج‌صفی و حتی نورافکن بازی داد. پس احتمالا برای پیدا کردن آن بازیکن بدشانس از بین محمدی و نورافکن و جلالی باید تا پایان موعد مقرر صبر کرد هر چند با درصد قابل توجهی از خطا می‌توان گفت آن بازیکن ابوالفضل جلالی است. 

لیست نهایی کی‌روش یک خط خورده دیگر هم دارد. در دفاع میانی فعلا ۶ بازیکن حضور دارند: شجاع خلیل‌زاده، محمدحسین کنعانی‌زاده، مجید حسینی، مرتضی پورعلی‌گنجی، سامان فلاح و روزبه چشمی. همچنین در پست هافبک مرکزی نیز ۵ بازیکن به چشم می‌خورند: سعید عزت‌اللهی، امید ابراهیمی، احمد نوراللهی، میلاد سرلک و علی کریمی. پیدا کردن بازیکن خط خورده از این ۱۱ نفر کاری است در حد پیش‌بینی‌های نوسترداموس! البته می‌توان با تکنیک حذف، احتمالات را کاهش داد. مثلا به خاطر عصبانیت کی‌روش از نبود شجاع و کنعانی‌زادگان در ابتدای اردوی چند روز قبل می‌توان فهمید که سرمربی پرتغالی چقدر روی این دو بازیکن حساب کرده. این مساله در مورد پورعلی‌گنجی و روزبه چشمی هم صدق می‌کند. بازیکنانی که کی‌روش واقعا به آنها علاقه دارد. مجید حسینی هم در جام جهانی قبلی شاگرد خود کی‌روش بوده و این مزیت را دارد که در اروپا بازی می‌کند. پس در نهایت انگشت‌های اشاره در خط دفاع میانی به سمت یک بازیکن گرفته می‌شود: سامان فلاح. بازیکن جوانی که حضورش در جمع ۳۰ انتخاب نهایی کی‌روش هم یک دستاورد بزرگ محسوب می‌شود. 

با فرض اینکه کی‌روش قصدی برای سورپرایز کردن طرفداران تیم ملی ندارد و نمی‌خواهد به یک‌باره بگوید فلاح را جای مثلا شجاع خلیل‌زاده به قطر می‌برم، تنها شانس ممکن بازیکن جوان تیم ملی این است که کی‌روش برای خط زدن نفر آخر برود سراغ خط میانی. سرمربی پرتغالی برای سیستم ۱-۳-۲-۴ معروف خود به دو هافبک دفاعی نیاز دارد. بازگرداندن امید ابراهیمی در ۳۶ سالگی نشان داده کی‌روش روی او حساب باز می‌کند پس امید ابراهیمی خط نخواهد خورد. عزت‌اللهی هم همانند پورعلی‌گنجی و چشمی جزو علاقه‌مندی‌های کی‌روش است پس او هم بلیت سفر به قطر را در جیب خود می‌بیند. درخشش احمد نوراللهی هم اجازه نمی‌دهد او در جام جهانی خانه‌نشین باشد. مخصوصا با اعتمادی که کی‌روش در اردوی اتریش و دو بازی دوستانه به احمدنور کرد.

می‌ماند میلاد سرلک و علی کریمی. علی کریمی در دوره قبلی حضور کی‌روش جزو دعوت‌شدگان به اردوی تیم ملی بود، اما مصدومیت‌ها اجازه نداد آنچنان‌که باید و شاید زیر نظر سرمربی پرتغالی کار کند. همین مساله امروز در مورد سرلک صدق می‌کند. هافبکی که کی‌روش بازی‌اش را پسندیده اما هنوز نتوانسته به‌طور کامل او را در اختیار داشته باشد و در بوته آزمایش قرارش دهد. پس باز هم با کمی احتمال خطا می‌توان گفت نفر چهارم لیست خداحافظی کی‌روش از بین سامان فلاح، علی کریمی و میلاد سرلک انتخاب خواهد شد و با در نظر گرفتن خطای بیشتر این شخص سامان فلاح خواهد بود.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج