۱۲۷۲۳۳۰
۱۵۶۶
۱۵۶۶

یک شبکه ماهواره‌ای به دنبال برکناری اسکوچیچ بود

امیر عابدینی رئیس اسبق فدراسیون فوتبال گفت: لیگ انگلستان قوی است اما تیم ملی این کشور قوی نیست. ما هم قبول داریم لیگ انگلستان قوی است اما تیم ملی این کشور قدرتی ندارد.

خبرورزشی: امیر عابدینی رئیس اسبق فدراسیون فوتبال گفت: لیگ انگلستان قوی است اما تیم ملی این کشور قوی نیست. ما هم قبول داریم لیگ انگلستان قوی است اما تیم ملی این کشور قدرتی ندارد.

امیر عابدینی، درباره شرایط تیم ملی فوتبال ایران بعد از جام‌جهانی، عملکرد مهدی تاج در فدراسیون فوتبال و آینده فوتبال ایران، مصاحبه‌ای انجام داد که در ادامه، بخش‌هایی از آن را می‌خوانید:

*این روزها حالم خوب نیست. غم و غصه عجیبی در سینه ماست و برای جوانان مملکت شرایط خوب نیست و خوب رقم نمی‌خورد. عده‌ای هم این روزها از رسانه‌ها استفاده می‌کنند و نمک به زخم مردم می‌پاشند. مثلا یک مجری در یک برنامه تلویزیونی درباره یکی از پاک‌ترین افراد این مملکت در حوزه ورزش حرف می‌زند. هیچکس هم جلودار آنها نیست. آنها حق دارند هرچه دوست دارند بگویند و این‌طرف کسی حق دفاع ندارد. با این‌حال من درباره ورزش صحبت می‌کنم و درباره مسائل دیگر صحبتی ندارم.

*قبل از اینکه بگوییم چرا کی‌روش آمد، باید بگوییم چرا اسکوچیچ رفت؟ رفتن اسکوچیچ را من درک نکردم و متوجه معیارهای این تصمیم نشدم. گاهی دوستان تصمیماتی می‌گیرند که برای ما که مویی در ورزش سفید کردیم، نامفهوم است. تمام اهل فن گفتند چنین کاری نکنید اما انجام دادند. آیا اسکوچیچ بد کار کرده بود؟ آیا نتیجه نگرفته بود؟ بروید ببینید شبکه‌های ماهواره‌ای چه مرثیه‌ای خواندند تا اسکوچیچ برود و کی‌روش بیاید. اگر شما معتقدید آن شبکه ماهواره‌ای معاند است، چرا به حرفش گوش دادید؟ آن شبکه تلویزیونی به دنبال برکناری اسکوچیچ و آوردن کی‌روش بود.

یک شبکه ماهواره‌ای به دنبال برکناری اسکوچیچ بود

*به نظرم آوردن کی‌روش اشتباه بزرگی بود. من می‌دانم تاج یک نفره درباره این موضوع تصمیم نگرفت و آوردن کی‌روش به او دیکته شد. به او گفته بودند نیمکت ما باید سنگین باشد. آدمی نقش ایفا می‌کند و آدم دیگری نقش ایفا نمی‌کند و عمل نمی‌کند و کارش اصل است. اسکوچیچ کارش اصل بود و کارش اصالت داشت و نقش بازی نمی‌کرد. بالا و پایین می‌کرد و روی نیمکت مانور نداشت. او باندی روی نیمکت نداشت که بعد از بازی بالا و پایین بیندازندش.»

*می‌گویند که ما دو گل به انگلیس زده‌ایم. آقایان وقتی دو گل به انگلیس زدید که تمام نخبه‌های خود را از زمین خارج کرده بود. انگلیس ۵ بازیکن تغییر داد و بعد گل زدیم. در این همه سال ما ۶ گل نخورده بودیم اما خوردیم! تیمی که به ما ۶ گل زد را بزرگ نکنید. تیم ملی انگلیس از سال ۱۹۶۶ تا به الان آرزوی قهرمانی یا نایب‌قهرمانی داشته است. از دوره بابی چارلتون، انگلستان نتوانسته است قهرمان شود. ما از این تیم ۶ گل خوردیم. لیگ انگلستان قوی است و تیم ملی این کشور قوی نیست. ما هم قبول داریم لیگ انگلستان قوی است اما تیم ملی این کشور قدرتی ندارد.

*ما فوتبال را سیاسی کردیم. آقایان فوتبال سیاسی نیست و نباید آن را سیاسی کنیم. بازیکن حق دارد نظرات خود را درباره مسائل اجتماعی بیان کند اما فوتبال سیاسی نیست. فوتبال ایران دچار حوادث زیادی شده و متاسفانه آقای تاج فعلا کاری می‌کند که اشتباهات دیگران را به گونه دیگر جلوه بدهد. تاج تحت فشار است و خیلی اذیت شده است. ممکن است این فشارها کمر کسی را بشکند اما قرار نیست به خاطر این فشارها طلبکارانه صحبت کنیم. آقای تاج در تلویزیون طلبکارانه صحبت می‌کرد.

یک شبکه ماهواره‌ای به دنبال برکناری اسکوچیچ بود

او در پاسخ به این سوال که آیا تیم ملی در جام‌جهانی موفق بود یا خیر، گفت: «خیر، ما به هیچ عنوان موفق نبودیم. گاهی صحبت‌هایی مطرح می‌کنند که آدم تعجب می‌کند. وقتی در آسان‌ترین گروه سوم می‌شوید یعنی موفق نبودید. ما اگر در گروه آرژانتین یا فرانسه بودیم چه اتفاقی رخ می‌داد؟ ما مقابل اسپانیا قرار می‌گرفتیم چه می‌شد؟ ما موفق نبودیم چون هم گل‌های زیادی خوردیم، هم امتیازی که می‌خواستیم نگرفتیم و هم به امریکا باختیم.»

*تیم فرسوده‌ای داشتیم. بروید ببینید میانگین سنی بازیکنان ما چقدر بود. امسال قدرت، سرعت و انتقال چاشنی تاکتیک شده بود. یکی دو بازیکن تکنیکی جلوه کردند و سایر بازیکنان تکنیکی جلوه نکردند چون تاکتیک در بازی‌ها قالب بود. سه عامل باید به تاکتیک کمک کند و این سه عامل را ما نداشتیم. ما انتقال و سرعت  نداشتیم و میانگین سنی تیم ملی هم بالا بود. متاسفانه کی‌روش لیگ را نمی‌بیند. من می‌ترسم کی‌روش در دوره بعد همین بازیکنان را به تیم ملی دعوت کند. آقا بپذیرید که برخی بازیکنان تمام شده‌اند. این را باور کنید. تعجب کردم که شجاع خلیل‌زاده بازی نکرد. بازیکن فیکس تیمت را بازی نمی‌دهی؟ واقعا این مسائل را نمی‌فهمم. چطور می‌شود بازیکنی که در بازی‌های قبلی فیکس بوده به یک‌باره در ترکیب اصلی تیم ملی قرار نمی‌گیرد.

یک شبکه ماهواره‌ای به دنبال برکناری اسکوچیچ بود

*درباره انتقاد کی‌روش نسبت به انتشار ترکیب تیم ملی پیش از دیدار برابر انگلیس باید بگویم مسخره ترین حرف‌ همین است که کی‌روش بر زبان آورد. آقای ایویچ با آقای صفایی‌فراهانی جلسه داشت. من هم در جلسه بودم. آقای ایویچ پای تخته، گروه ایران را نوشت و تک‌تک بازیکنان حریف را هم نوشت. او می‌گفت امریکا با این ترکیب بازی می‌کند و ترکیب سایر تیم‌ها را هم نوشت. وقتی نوشت نفر به نفر تیم‌های حریف را هم نوشت. او با وجود اینکه هنوز مربی تیم ملی نشده بود، می‌دانست نقطه قوت ما کجا و نقطه ضعف ما کجا است. مربیان بزرگ چند ماه قبل‌از بازی‌ها تیم‌ها را محک می‌زنند و شاید یک بازیکن تغییر کند. این چه حرفی است که می‌گویید چون دو ساعت به بازی ترکیب تیم ملی لو رفت بازی را باختیم؟ مگر ترکیب تیم‌ها در جام‌جهانی چقدر تغییر می‌کند؟

یک شبکه ماهواره‌ای به دنبال برکناری اسکوچیچ بود

*دوستان ما به سراغ مربی ایرانی نمی‌روند. هیچ ایرادی هم ندارد. با این حال سرمربی تیم ملی باید زودتر انتخاب شود. همین الان مذاکره را شروع و طی یکی دو هفته تمام کنید. مگر می‌خواهید هواپیمای شکاری بخرید؟ رزومه مربیان مشخص است و کارنامه آنها هم در دست‌شان است. خیلی ساده می‌گردید و مشخص می‌شود هر مربی چه رزومه‌ای دارد. یکی از معیارها باید این باشد که مربی با فوتبال ایران آشنا باشد. چرا کروات‌ها با ما هماهنگ بودند؟ استانکو، ایویچ و برانکو همه موفق بوده‌اند. چون فوتبال آنها به فوتبال ما نزدیک است و تفکر فوتبالی ما به هم نزدیک است. از این مربیان باید استفاده کنید که فوتبال ما را بشناسند.

*موفقیت‌های کی‌روش را نام ببرید. کجا با کی‌روش موفق بودیم؟ آیا در جام‌ملت‌های آسیا موفق بودیم؟ در جام جهانی موفق بودیم؟ پروپاگاندا و بعد تبلیغاتی را اینجا می‌شود دید. ما به آرژانتین می‌بازیم و بعد جشن خیابانی می‌گیریم. زمان کی‌روش این اتفاق رخ داد. اما کره‌جنوبی را می‌بریم خبری نمی‌شود. چه اتفاقی رخ داده است؟ واقعا متوجه این مسائل نمی‌شوم. چرا انقدر اطراف فوتبال ما باید حواشی وجود داشته باشد. بروید برگزاری بازی‌ها را ببینید. از زمانی که قرار بود خانم‌ها بیایند به هر بهانه‌ای تماشاگر را به ورزشگاه راه ندادیم. با این کارها روح فوتبال را می‌کشیم. الان با صراحت می‌گویم تاج نباید از فوتبال برود و باید برنامه‌های خود را با شجاعت پیاده کند.

 

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  مطالب خواندنی

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج