۱۳۰۹۴۸۸
۲۴۵۱
۲۴۵۱

استاد دانشگاهی که مسیر زندگی‌اش را عوض کرد

برترین داوران فوتبال زنان به همان اندازه بهترین داوران مرد جهان حرفه‌ای هستند. حضور داوران زن در بازی‌های مردان با جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر، به سطح دیگری رسیده و انتظار می‌رود که پس از آن موج جدیدی به راه بیفتد.

همشهری آنلاین: به نقل از تاپ ساکر بلاگ، در حالی که تیم‌های مردان و زنان در رقابت‌های رسمی فوتبال یا هیچ بازی رقابتی فیفا با هم بازی نمی‌کنند، اما مواردی بوده است که زنان مسئولیت بازی‌های مردان را بر عهده دارند. این اتفاق در سال‌های گذشته به‌ندرت رخ داده، اما با جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر، به سطح جدیدی رسیده و انتظار می‌رود که پس از جام جهانی فوتبال زنان در نیوزلند و قطر در سال ۲۰۲۳، موج جدیدی به راه بیفتد. 

برترین داوران فوتبال زنان به همان اندازه بهترین داوران مرد جهان حرفه‌ای هستند. شاید وقت آن رسیده باشد که با ۱۰ داور برتر زن در فوتبال آشنا شوید.

استاد دانشگاهی که مسیر زندگی‌اش را عوض کرد

۱. استفانی فراپارت – فرانسه

استفانی فراپارت شاید اولین زنی نباشد که داور فوتبال می‌شود، اما تعجب‌آور نخواهد بود که نسل بعدی او را به عنوان بهترین داور زن تاریخ ببیند، این عنوانی است که شایسته اوست، زیرا او در بسیاری از اتفاقات اولین‌ بوده است.

او اولین زنی است که یک بازی مردانه را در لیگ ۲ و لیگ ۱ فرانسه قضاوت کرده است. اولین زنی است که مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال مردان، بازی مردان لیگ قهرمانان اروپا، سوپرجام یوفا مردان در سال ۲۰۱۹ و بسیاری موارد دیگر را داوری کرده است.

او زمانی که تیم داوری تماماً زن را برای بازی جام جهانی فوتبال در قطر برای کاستاریکا و آلمان در یکم دسامبر رهبری کرد، تاریخ‌ساز شد. فراپارت به دلیل توانایی‌اش در تصمیم‌گیری سریع و مطمئن، حتی در موقعیت‌های پرفشار، یکی از بهترین داوران فوتبال زن در نظر گرفته می‌شود.

استاد دانشگاهی که مسیر زندگی‌اش را عوض کرد

۲. سلیمه موکاسانگا – رواندا

زن دیگری که در فوتبال مردان، به‌ویژه در فوتبال آفریقا، اولین‌های بسیاری را به دست آورده است، سلیمه موکاسانگاست. او نه‌تنها یکی از بهترین داوران فوتبال زن است، بلکه در زمره بهترین داوران فوتبال آفریقا نیز به حساب می‌آید.

موکاسانگا در سال ۲۰۱۲ به عنوان داور فهرست فیفا انتخاب شد و ۸ سال بعد و پس از آن، رکوردها را شکست. او در جام جهانی فوتبال زنان، فوتبال زنان در بازی‌های المپیک، جام ملت‌های زنان آفریقا و جام ملت‌های مردان آفریقا به عنوان داور وسط حضور داشته است. موکاسانگا اولین زن آفریقایی است که در جام جهانی مردان قطر در پیروزی ۴-۱ فرانسه مقابل استرالیا قضاوت کرده است.

موکاسانگا همچنین در جام ملت‌های آفریقا ۲۰۲۲ یک تیم داوری تماماً زن متشکل از فاتحه جرمومی (مراکش)، کارین اتمزابونگ (کامرون) و بوچرا کربوبی (مراکش) را به عنوان VAR هدایت کرد. او داور مناسبی است که می‌تواند با سرعت بازی هماهنگ شود و بهترین تصمیم‌ها را بگیرد.

استاد دانشگاهی که مسیر زندگی‌اش را عوض کرد

۳. یوشیمی یاماشیتا – ژاپن

یاماشیتا پیش از اینکه در لیست مسئولان مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر قرار بگیرد، گام‌های بزرگی در آسیا برداشت. او اولین زنی است که در لیگ یک و لیگ برتر ژاپن و نیز لیگ قهرمانان آسیا قضاوت می‌کند.

به غیر از جام جهانی فوتبال زنان، او در بازی‌های المپیک زنان قضاوت می‌کند و با ۳۷ سال سن، قضاوت در بازی‌های زیادی برای یاماشیتا در پیش است.

استاد دانشگاهی که مسیر زندگی‌اش را عوض کرد

۴. نیوزا بک – برزیل

نیوزا بک نام شناخته‌شده‌ای در برزیل است، زیرا او در چند لیگ آمریکای جنوبی بازی کرده و تجربه زیادی دارد. او ابتدا به‌عنوان فوتبالیست شروع کرد و اگرچه خیلی با آن پیش نرفت، اما پس از کمک به قضاوت مسابقات نوجوانان، مسیر دیگری را طی کرد.

او اولین داوری حرفه‌ای خود را در سال ۲۰۰۹ انجام داد و بازی‌هایی را در لیگ‌های برزیل، جام جهانی زنان و جام جهانی مردان داوری کرد.

استاد دانشگاهی که مسیر زندگی‌اش را عوض کرد

۵. کارن دیاز مدینا – مکزیک

کارن دیاز، یکی از سه نفر تیم داوری زنان بود که بازی بین کاستاریکا و آلمان را در جام جهانی قطر قضاوت کردند.

او در سن ۳۸ سالگی، چهره‌ای است که پس از قضاوت در لیگ دسته برتر فوتبال مکزیک در سال ۲۰۱۶، هفت سال در آمریکای جنوبی داوری کرده و دو سال بعد، نشان فیفای خود را دریافت کرد.

استاد دانشگاهی که مسیر زندگی‌اش را عوض کرد

۶. کاترین نسبیت - ایالات متحده

زندگی بسیاری از نام‌های این فهرست قبل از داوری خیلی دور از فوتبال نبود، اما شرایط نسبیت با بقیه فرق می‌کرد. او چند هفته قبل از جام جهانی فوتبال زنان ۲۰۱۹ که در آنجا قضاوت کرد، استاد شیمی در دانشگاه تاونسون بود. عملکرد خوب و حرفه‌ای بودن او، درست مانند سایر افراد حاضر در این لیست، به او کمک کرد تا راهی جام جهانی مردان فیفا شود.

در سال ۲۰۲۰، او اولین زنی بود که یک مسابقه قهرمانی در ورزش مردان در آمریکای شمالی قضاوت کرد. اگرچه نسبیت بازی‌های باشگاهی خارج از اروپا را قضاوت می‌کند، اما لیگ ملی فوتبال زنان یکی از بهترین لیگ‌های فوتبال زنان در جهان است.

استاد دانشگاهی که مسیر زندگی‌اش را عوض کرد

۷. بیبیانا اشتاینهاوس – آلمان

بیبیانا اشتاینهاوس یکی از قدیمی‌ترین داوران زن است که بسیاری از موانع بر سر راه داوری زنان در بازی‌های مردانه را شکست.

او ابتدا یک فوتبالیست بود و سپس بعد از گذراندن دوره داوری، کار خود را شروع کرد و به مقام رسمی مسابقات تبدیل شد. او در سال ۲۰۰۱ در لیگ فوتبال آلمان حضور داشت و در سال ۲۰۰۷ اولین داور زن بود که یک مسابقه رسمی لیگ حرفه‌ای مردان را قضاوت کرد.

اشتاینهاوس سپس در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۸ اولین داور زن در بوندسلیگا شد، اگرچه قبل از آن به عنوان کمک‌داور در زمین حضور داشت. او در سال ۲۰۲۰ از داوری بازنشسته شد، در حالی که بازی‌های جام جهانی زنان زیر ۲۰ سال ۲۰۰۸، یورو ۲۰۰۹ یوفا زنان و جام جهانی زنان زیر ۲۰ سال فیفا ۲۰۱۰ را داوری کرد.

استاد دانشگاهی که مسیر زندگی‌اش را عوض کرد

۸. ریتا گانی – مالزی

ریتا گانی ابتدا افسر پلیس بود تا اینکه در سال ۲۰۰۴ داور شد و دو سال بعد به لیست داوران فیفا پیوست. او در جام جهانی فوتبال زنان ۲۰۱۵ و جام زنان آسیا ۲۰۱۴ قضاوت کرد و پس از آن جایزه بهترین داور زن را از آن خود کرد.

استاد دانشگاهی که مسیر زندگی‌اش را عوض کرد

۹. سیان ماسی الیس – انگلستان

اگر در طول این سال‌ها از دنبال‌کنندگان سرسخت لیگ برتر هستید، به احتمال ۹۰ درصد سیان ماسی الیس را در حال داوری یک بازی لیگ برتر دیده‌اید. او عمدتاً یک کمک‌داور است، اما در مقام یک داور هم بسیار حرفه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

الیس در سال ۲۰۰۸ به عنوان داور در لیست لیگ برتر انتخاب شد و یک سال بعد در لیست داوران فیفا قرار گرفت. علیرغم تجربه‌اش، او هرگز داور وسط بازی مردان نبوده است. با این حال، او مسئولیت چندین رقابت از جمله جام جهانی و مقدماتی زنان، لیگ اروپا و لیگ قهرمانان اروپا را بر عهده داشته است.

استاد دانشگاهی که مسیر زندگی‌اش را عوض کرد

۱۰. کلودیا امپیرز – اروگوئه

کلودیا امپیرز در یک خانواده فوتبالیست به دنیا آمد زیرا خواهرزاده بازیکن مشهور سابق اروگوئه روبن امپیرز است. پدربزرگ او داور و پدرش هم مربی بوده است.

امپیرز در سال ۲۰۰۹ داور مورد تایید شد و در سال ۲۰۱۵ یک بازی مردانه را داوری کرد. یک سال بعد، او برای بازی برتر اروگوئه بین ریور پلاته و بوستون ریور داور شد. او یک وکیل است و دو بار به عنوان یکی از بهترین داوران جهان توسط فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال رتبه‌بندی شده است.

چه زمانی طلا بخرم؟

تکنیک‌های دریافت سود روی طلا (+ پیش بینی قیمت طلا) رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج