adexo3
۱۴۱۰۹۹۱
۱۷۱۷
۱۷۱۷
پ

سپاهان تابلوی ۷۰ را پایین می‌کشد

تیم فوتبال سپاهان در ورزشگاه یادگار امام تبریز چهره جدیدی از خود به نمایش گذاشت که پیش‌تر از این تیم و سرمربی پرتغالی‌اش ندیده بودیم.

ورزش سه:تیم فوتبال سپاهان در ورزشگاه یادگار امام تبریز چهره جدیدی از خود به نمایش گذاشت که پیش‌تر از این تیم و سرمربی پرتغالی‌اش ندیده بودیم.

سپاهان یکی از بزرگ‌ترین و سرنوشت‌سازترین مسابقات فصل را با نتیجه‌ای پشت سر گذاشت که اصلا به آن عادت ندارد. آنها پس از ۵ ماه در یک مسابقه مساوی کردند و اولین نتیجه صفر صفر آنها در فصل جاری که معمولا متداول‌ترین نتیجه در فوتبال ایران به شمار می‌رود رقم خورد.

همچنین این اولین صفر-صفر سپاهان در ۲۹ بازی اخیر بود و در ۲۵ مسابقه دیگر سپاهان موفق شده بود حداقل یک گل به حریفش بزند. نکته قابل توجه دیگر اینکه سپاهان برای اولین‌ بار در مسابقه‌ای که نتوانست گل بزند شکست نخورد. پیش از این در ۳ بازی که سپاهان گلزنی نکرده بود ۳ شکست متحمل شده بود، که مقابل آلومینیوم اراک، شمس‌آذر و استقلال بود.

نتیجه مصاف تراکتور و سپاهان برای ژوزه مورایس و پاکو خمس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود و حتی می‌توان گفت که برای دو سرمربی پرتغالی و اسپانیایی اصفهانی‌ها و تبریزی‌ها حیثیتی به شمار می‌رفت. از یک سو همگان تا پیش از این مصاف پاکو خمس را به دلیل باخت‌های متوالی مقابل مدعیان قهرمانی شماتت می‌کردند و در سوی دیگر اگر سپاهان پس از نتایج ضعیف سه ماه پایانی سال ۱۴۰۲ در یک مسابقه دیگر شکست می‌خورد، به جرات می‌توان گفت که شانس قهرمانی را از دست می‌داد. با این وصف تساوی بدون گل اگرچه نه برای پاکو خمس و نه برای مورایس با توجه به پیشینه‌ای که در لیگ برتر دارند، ارزشمند و دوست‌داشتنی نبود، اما هر دو مربی را به اهدافشان در این برهه از فصل رساند. ضمن اینکه نباختند و این مسئله مهم در این مسابقه فراموش نشدنی فوتبال ایران بود.

سپاهان تابلوی 70 را پایین می‌کشد

در واقع با یک امتیازی که تراکتور و سپاهان کسب کردند، حالا همچنان پشت سر سرخابی‌های پایتخت قرار دارند و امیدوارند که رویاپردازی‌هایشان برای اینکه جام بیست و سوم فوتبال ایران به جایی غیر از تهران تعلق بگیرد، ادامه پیدا کرد.

اگر بخواهیم به طور خاص این مطلب را با تمرکز بر سپاهان ادامه بدهیم، مورایس برای به دست آوردن یک امتیاز حساس و سرنوشت‌ساز از جهنم ورزشگاه یادگار امام تبریز که سال گذشته تجربه‌اش کرده بود و به خوبی از تبعات باخت در این ورزشگاه آگاه است، تصمیم به تغییر سیستم و روشی گرفت که بر سپاهان طی دوران حضور او غالب بوده است. فصل گذشته برای سپاهان در حالی با کسب 65 امتیاز و نایب قهرمانی تمام شد، که اگر پیروزی عجیب و 7 گله استقلال در آخرین بازی فصل مقابل تراکتور نبود، آنها بهترین خط هجومی رقابت‌های لیگ برتر را به خودشان اختصاص می‌دادند و در فصل جاری نیز طلایی‌پوشان فوتبال ایران با سرمربی پرتغالی خود با اختلاف فاحشی بهترین خط هجومی لیگ برتر به شمار می‌روند. این آمار وقتی درباره سپاهان جالب توجه می‌شود که بدانیم آنها هم در فصل گذشته و هم در فصل جاری آمار خوبی در فاز دفاعی ثبت نکرده‌اند. تیم مورایس فصل گذشته با دریافت 17 گل و ثبت رتبه چهارمین خط دفاعی برتر مسابقات لیگ برتر را تمام کرد و در این فصل به شکل نیش‌داری با وجود قرار داشتن در رتبه چهارم جدول رده‌بندی، هفتمین خط دفاعی برتر مسابقات به شمار می‌روند! 

در واقع با همین آمارهای ثبت شده می‌توان نمایش سپاهان در ورزشگاه یادگار امام را توجیه کرد.

سپاهان تابلوی 70 را پایین می‌کشد

مورایس در این مسابقه با وجود اینکه ترکیبی تهاجمی را وارد زمین کرده بود، اما کاملا محافظه‌کارانه بازی کرد و در نیمه دوم با آگاهی کامل عقب کشید تا از یک امتیاز خود حراست کند و درنهایت موفق به انجام این کار هم شد. او این روزها بین فوتبال هجومی و نتیجه با توجه به سبک غالب در فوتبال ایران به نظر می‌رسد بدون توجه به انتقادات دومی را برگزیده است.

مورایس با این تک امتیاز شانس تیمش برای قهرمانی را حفظ کرد و در مقابل اجازه نداد که شکست احتمالی خودش و شاگردانش را بار دیگر به دل بحران بفرستد. حالا آنها با یک بازی عقب افتاده که در ورزشگاه نقش جهان مقابل ذوب‌آهن برگزار خواهد شد، همچنان امیدوارانه به قهرمانی نگاه می‌کنند و البته دیگر نباید مقابل رقبایی که در پیش دارند، لغزش کنند.

برای اینکه بیشتر در جریان چند و چون بازی‌های سپاهان و شانس این تیم برای قهرمانی قرار بگیریم، در ادامه بازی‌های باقی‌مانده این تیم در لیگ بیست و سوم را مرور می‌کنیم:

صنعت نفت آبادان (ورزشگاه تختی آبادان)

نساجی مازندران (ورزشگاه نقش جهان)

ذوب آهن (ورزشگاه نقش جهان)

ملوان بندرانزلی (ورزشگاه نقش جهان)

پرسپولیس (ورزشگاه آزادی)

استقلال خوزستان (ورزشگاه نقش جهان)

مس رفسنجان ( ورزشگاه شهدای مس رفسنجان)

هوادار (ورزشگاه نقش جهان)

آلومینیوم اراک (ورزشگاه امام خمینی اراک)

شمس آذر (ورزشگاه نقش جهان)

نگاهی به بازی‌های سپاهان مشخص می‌سازد که مورایس و شاگردانش شیب تند فصل را با بازی مقابل استقلال، تراکتور و گل‌گهر پشت سر گذاشته و حالا فقط دیدار برابر پرسپولیس در ورزشگاه آزادی پیش روی آنها باقی مانده و در مابقی مسابقات حریفان ساده‌تری مقابل آنها قرار می‌گیرند؛ اگرچه حضور رقبایی نظیر ملوان، آلومینیوم، و نساجی مازندران با توجه به پیشینه مورایس و عملکرد سپاهان مقابل آنها هشداردهنده به نظر می‌رسند.

نباید فراموش کرد اگر سپاهان با مسائل عجیب و غریب مربوط به سقف بودجه، تصمیمات کمیته‌ انضباطی و برخی مسائل داوری در برهه بازی رفت تا برگشت دیدار برابر فولاد خوزستان مواجه نمی‌شد، شرایط جدول مسابقات می‌توانست این روزها کاملا به شکل متفاوتی باشد.

تابلوی ۷۰ امتیاز را پایین بکش 

با تمام این تفاصیل سپاهان در حال حاضر با 38 امتیاز از 20 مسابقه در رتبه چهارم جدول رده‌بندی قرار گرفته و 30 امتیاز دیگر پیش روی این تیم قرار دارد. با این وصف سپاهان در رویایی‌ترین حالت موفق به کسب 68 امتیاز می‌شود، که مغایر با هدف ترسیم شده تیم در رختکن ورزشگاه نقش جهان  و رسیدن به امتیاز  70 برای قهرمانی است. بنابراین به نظر می‌آید در شرایط فعلی آنها باید این تابلو را پایین بکشند و هدف خود را با هدف واقع بینانه دیگری جایگزین کنند.

اما نکته خوش‌بینانه در این بین برای سپاهان اینکه لیگ بیست و سوم به شکل فشرده‌ای دنبال می‌شود و تیم‌های منسجم حاضر در این دوره از مسابقات کم نیستند و به همین دلیل امکان از دست رفتن امتیاز هم برای سپاهان و هم سه تیم دیگر که در جدول بالانشین هستند وجود دارد. با این وصف برخلاف دو فصل گذشته که استقلال و پرسپولیس با 68 و 66 امتیاز قهرمان شدند، تعجب ندارد که قهرمان لیگ بیست و سوم با امتیازی حول و حوش 60 به این موفقیت دست پیدا کند.

سپاهان تابلوی 70 را پایین می‌کشد

در واقع با توجه به بازی‌های باقی مانده 4 تیم مدعی قهرمانی لیگ بیست و سوم می‌توان اینطور استنباط کرد که اگر سپاهان لغزشی نداشته باشد و در مقابل رقبای این تیم امتیاز از دست بدهند، به هیچ وجه تصور قهرمانی این تیم دور از ذهن نخواهد بود. برای این مهم سپاهان در هر مسابقه بدون توجه به رقابت‌های باقی مانده و نتایج سایر رقبا باید برخلاف گذشته که به محابا بازی می‌کرد، به صورت کاملا محتاطانه به دنبال کسب 3 امتیاز باشد و سپس در انتظار اشتباه رقبا بماند.

سپاهان با مورایس ترسناک‌ترین تیم این فصل و فصل گذشته رقابت‌های لیگ برتر بوده و آمار خط هجومی آنها این موضوع را اثبات می‌کند. آنها فقط در خط دفاعی عملکرد قابل قبولی برای قهرمانی نداشته‌اند که با توجه به استراتژی متفاوتی که مورایس مقابل گل‌گهر و سپس تراکتور به کار گرفت و موفق به ثبت 2 کلین‌شیت و 4 امتیاز مهم شد، به نظر می‌رسد شرایط در این بخش هم می‌تواند برای آنها که در این فصل برای دومین مرتبه موفق به ثبت دو کلین‌شیت پیاپی شدند، متفاوت رقم بخورد.

 

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج