adexo3
۱۴۲۵۷۰۱
۶ نظر
۳۱۱۴
۶ نظر
۳۱۱۴
پ

محمد سیانکی: بیشتر گزارشگران پرسپولیسی هستند

محمد سیانکی، گزارشگر ورزشی صداوسیما در کافه خبر درباره مسائل مختلفی صحبت کرد.

خبرآنلاین: او یکی از قدیمی‌ترین گزارشگران صداوسیماست ولی هرگز به اندازه سابقه و توانایی‌هایش مورد حمایت و توجه قرار نگرفته است. صحبت از محمد سیانکی است، کسی که اکنون نزدیک به ۳۰ سال است مسابقات فوتبال را گزارش می‌کند. سیانکی اخیرا مربیگری را هم جدی‌تر از قبل دنبال می‌کند ولی کمتر کسی می‌داند که او قبل از اینکه گزارشگر رادیو و تلویزیون شود، فوتبالیست حرفه‌ای بوده و سابقه بازی کنار مرحوم سیروس قایقران را هم دارد. دست تقدیر اما او را به گزارشگری آورد؛ شغلی که خودش می‌گوید عاشق آن است و هرگز به آن برای کسب درآمد نگاه نمی‌کند.

محمد سیانکی: بیشتر گزارشگران پرسپولیسی هستند

سیانکی که دل پری از بعضی اتفاقات داشت، به کافه خبر آمد و درباره اتفاقات مختلفی صحبت کرد؛ از گزارشگری در فوتبال تا علاقه‌اش به مربیگری در رده‌های پایه. صحبت‌های محمد سیانکی در گفتگوی اختصاصی با خبرآنلاین در ادامه آمده است:

چند وقت پیش خبری شنیدیم که شما سرمربی تیم جوانان پاس شدید.می خواهیم درباره مربیگری صحبت کنید چون نخستین بازخورد این اتفاق این بود که چرا باید یک مجری و گزارشگر مربی فوتبال شود؟

مردم بر اساس نداشته های شان قضاوت می کنند اما اگر بدانند ممکن است نظرشان عوض شود.من اول فوتبالیست بودم که به صداوسیما آمدم.من سال 71 – 72 با تیم کشاورز قرارداد بستم.یکی از مسئولان ان زمان باشگاه کشاور آمد در یک بازی محلی بازی من را دید و من را برد باشگاه کشاورز و گفت از این جوان تست بگیرید. آن زمان یورگن گده سرمربی بزرگسالان بود و آقای محمود بیداریان سرمربی امیدها بود و مرحوم سیروس قایقران هم بازیکن بود و هم مربی.باور نمی کنید در ان جو من دست و پایم می لرزید.برای اولین بار قایقران،امیر افتخاری و علیرضا دلیخون را می دیدیم.جلسه اول که رفتم گفتند فردا مدارکت را بیاور.

چه پستی بازی می کردی؟
هافبک وسط.اما از بدشانسی من آن زمان اوج کریم باقری در فوتبال بود.البته آقا کریم همین حالا هم اگر بازی کند یک سر و گردن از خیلی ها بالاتر است.من رفتم میدان فاطمی دفتر باشگاه کشاورز و قرارداد بستم.

چقدر بود؟
۱۵۰ هزارتومان پول پیش و ماهی هشت هزارتومان.خیلی پول زیادی بود.پول ها را ریختم داخل ساکم و وقتی مادرم دید گفت مگر در فوتبال هم پول می دهند؟فردا با من آمد باشگاه تا استعلام بگیرد.مدیر باشگاه گفت پسر شما انتخاب شده است و این حقش است. سال بعد یکی از بچه محل های ما آقای اسماعیل براری مدیر گروه گزارشگران رادیو بود.من ان زمان هم خوره روینامه بودم.کیهان ورزشی،دنیای ورزش و ابرار ورزشی را همیشه می گرفتم و می خواندم.خطی را جا نمی انداختم.به من گفت اطلاعات ورزشی ات خوب است؟گفتم عالی.گفت یک روز بیا میدان ارک رادیو.خدا بیامرزه آقای اسکویی هم بود؛همین طور آقای جهانی.تست صدا از من گرفتند و من شدم گزارشگر برنامه های رادیو.

پس شما فوتبالیستی بودید که گزارشگر شدید.
بله؛برای همین می گویم خیلی ها همین طوری قضاوت می کنند.

چه اتفاقی افتاد که با آن استعداد و با آن دستمزد به قول خودت بالا،محمد سیانکی فوتبا را بی خیال می شود و می رود سمت گزارشگری.
راستش فکر نمی کردم فوتبال تا این اندازه پیشرفت کند و به اینجا برسد.هیچ وقت فوتبال را به شکل درآمد نگاه نکردم.

رادیو هم پول می داد؟
فکرش را نمی کردم.من در اوج جوانی ام خدا دو مسیر خوب را سر راه من قرار داد اما عشقم رادیو بود.

پشیمان نیستید؟
اگر به عقب برگردیم فوتبال را از دایره زندگی ام حذف می کنم.علیرغم اینکه فوتبال را دوست دارم هرگز سمتش نمی روم.

حتی گزارشگری؟
شاید اگر ردیو می ماندم قصه فرق می کرد اما در تلویزیون از یک طیف ضربه های زیادی خوردم.رفتارهای غیر انسانی که دل من را شکستند.طیفی که قدرت هم دستشان بود.از آدم های ورزشی صداوسیما.من از زمان آقای لاریجانی در صداوسیما بودم تا همین الان که آقای جبلی هستند.ایشان رفتار پهلوانانه ای دارند اما تا به حال حتی به ایشان هم چیزی نگفته ام.در بخش فساد شما ببینید،بخشی از آن فاسد هست و همه که فاسد نیستند.من بی احترامی های زیادی دیده ام اما دارم کارم را ادامه می دهم.

چه کسانی هستند؟می خواهند نباشی؟
دقیقا.یک بار با یکی از این دوستان حرف می زدم،اولین سوالش این بود که چه زمانی بازنشست می شوی؟آنجا گفتم که اصلا من چرا آدم داخل ایشان که این رفتار با من بشود؟من تازه به پختگی رسیده ام.شما خودتان الان مطالب سال های قبل تان را بخوانید چه حسی دارید؟من گزارش های سال های قبلم را گوش می دهم می بینم چه اشتباهاتی داشته ام.نمی دانم نگاه دوستان چیست اما من سرم را بالا می گیرم و با قدرت کارم را ادامه می دهد.

گزارش های خودت را چند بار گوش می دهی؟
بعضی از گزارش هایی که بد بود یا خیلی خوب بود را گوش می دهم.مثلا بازی لیگ قهرمانان.دو تا بازی را گزارش کردم و به دل خودم چسبید.یا گزارش های جام جهانی نقطع عطف زندگی ام بود.در گزارش های جام جهانی خدا خیلی به من لطف کرد و کلماتی به ذهنم خطور می کرد که از خودم می پرسیدم که این کلمات از کجا آمد؟

مثل نان پدر و شیر مادر حلالت؟
نه؛من اصلا دنبال تقلید و جملات تکراری نیستم.من بازی لهستان و آرژانتین را گزارش کردم.لواندوفسکی تازه به بارسلونا آمده بود و من گفتم آن چیزی برای لوا آرزوست،برای مسی خاطره است.من قبلش به این فکر نکرده بودم.یکدفعه دیدم استودیو ۱۴ همه تعجب کردند و گفتند چه گفت؟با این حال مسیر زندگی من به این شکل رقم خورد و تا سال ۸۰ فوتبال را در باشگاه های شاهین و مقاومت و نیروی زمینی ادامه دادم.

محمد سیانکی: بیشتر گزارشگران پرسپولیسی هستند

چرا هیچ وقت نخواستی کسی بداند که تو مدرک A مربیگری داری؟
شاید نگاه من نشات گرفته از این بود که هیچ وقت فکر نمی کردم باید با یک سری از آدم ها ارتباط برقرار کنم و بگویم پرنده ای که روی آن درخت نشسته کلاغ نیست.این پرنده یک چیزی بلد است و یک هنر و خمیر مایه ای دارد.فکر نمی کردم اگر با رسانه های ارتباط برقرار کنم شرایط بهتر می شود.لزومی نمی دیدم.

تو هیچ وقت اهل نمایش نبودی.
اصلا دوست ندارم.من الان که با این بچه ها کار می کنم فوتبال را در مرحله دوم به آنها یاد می دهم.می خواهم از این بچه ها انسان های خوبی بسازم و می خواهم کاری کنم که اشتباهات من را تکرار نکنند.آخرین قهرمانی ما سال ۷۲ بوده در آسیا.این همه هم مدعی آمده و کسی نتوانسته.آقایان!یک قهرمانی چرا برای این مردم نمی آورید؟

تو جزو معدود گزارشگرانی هستی که در فضای مجازی حضور پررنگی نداری.دلیل خاصی دارد؟
یک نکته جالب برای شما بگویم.در مقط کوتاهی اینستاگرام را نصب کردم.می خواستم ببینم برای من جذابیت دارد یا نه؟به دو ماه نرسید و صفحه ام را بستم.یک روز در جلسه ای با یکی از تهیه کنندگان بودیم که ایشان گفت آقایان گزارشگر!فردا این مطلب را در اینستاگرام خودتان استوری کنید و ...من به ایشان گفتم که اینستاگرام ندارم!یک چیزی گفت که انجا هم دلم شکست.گفت تو که اینستاگرام نداری کسی آدم حسابت نمی کند!آنجا مصر شدم که دیگر نداشته باشم.اگر قرار است شخصیت من با فضای مجازی شکل بگیرد می خواهم اصلا این طور نباشد و شکل نگیرد.

تا به حال به خداحافظی فکر کرده ای؟
خیلی خیلی.این تصمیم سختی است.الان سی سال شده است که من وارد این عرصه شده ام.عمرم را پای این کار گذاشته ام.من به خیلی از گزارشگران جدید کمک هم کرده ام.هر وقت اشتباهی می کنند تلفن شان را پیدا می کنم و دوستانه نکات را به آنها می گویم اما باورتان می شود که خیلی از تهیه کننده های ما وقتی من اشتباهی می کردم شروع می کردند به تخریب.می گفتند که از فلان جا زنگ زده اند و گفته اند این چه وضع گزارش کردن است؟هیچ وقت نکات را به من نگفتند.مگر می شود آدم اشتباه نکند؟من می گفتم بیاید موردی به من بگویید تا مشکل را اصلاح کنم اما هرگز این کار را نکردند.اواخر هم نشستم فکر کردم چرا ایستاده ای؟چه اتفاقی قرار است برایت بیفتد؟

می شود گفت که دلیل بازگشت دوباره ات به فوتبال همین ناملایمتی ها بوده است؟
گفتن ندارد اما خب من مدرک A آسیا دارم.آن زمان پول را واریز کردم و از کلاس D آغاز کردم.آن زمان رضا لک با ما بود.بعد کلاس C.در این کلاس بهزاد غلامپور،بهنام ابوالقاسمپور و تاتار بودند.بعد رسیدم به کلاس A که دوستان عزیزی بودند که با هم دوره را گذراندیم.استاد ما آقای محصص بودند.من در "کوچینگ" نمره بالایی گرفتم که آقای محصص تعجب کرده بودند.

در این سال ها هیچ وقت پیشنهادی داشتی؟
یک بار حمید مطهری که احترام زیادی هم برای من قائل است پیشنهاد داد که دستیارش شوم.حمید مربی با دانشی است.من خودم دوست داشتم در تیم های پایه کار کنم.یک روز خواهرزاده ام را بردم مدرسه فوتبال.دیدم این بچه چقدر استعداد دارد.به واسطه این بچه که داشتم به او کمک می کردم رسیدیم به آکادمی کیا.به من گفت می خواهم شانسم را اینجا امتحان کنم.آنجا هم قبول شد و من این بچه را می بردم و می آوردم تا اینکه یک روز هادی مهدوی کیا که فهمید من مدرک دارم گفت بیا و به ما کمک کن.ما دنبال آدم سالم می گردیم و ...در آنجا شروع کردم.البته در چند تیم دیگر هم بودم.سه سال در آکادمی کیا کار کردم و دو تا قهرمانی با تیم امیدهای این آکادمی به دست آوردم؛بدون حتی یک باخت.

درآمدی هم داشتی؟
تا همین الان که پیش شما هستم یک هزارتومانی از آکادمی کیا نگرفتم.البته گله هم می کنم و شاید آقا مهدی خبر نداشته باشد.من سلامت کار کردم و مزدی هم نگرفتم.این خوب نیست.

درباره آکادمی کیا شایعات زیادی به گوش می رسد.این شایعات واقعیت داشتند؟
اجازه بدهید من چون در آنجا کار کرده ام درباره این مسائل حرفی نزنم.زمان خیلی چیزها را ثابت می کند.من درباره خودم حرف می زنم.من یکسری موارد را هم دوستانه به آنها گفتم اما گوش ندادند.دیدم شرایط دیگر در آنجا دور نیست و با اهداف من همخوانی ندارد وآن چیزی که فکرش را می کردم نبود و جدا شدم.من یک چیزی می توانم بگویم؟

حتما.
می خواهم به مردم،به جوان ها و به خانواده ها بگویم که سمت فوتبال نیایید و مسیرتان را عوض کنید.اصلا دنبال فوتبال نیایید یا اگر می خواهید بیایید منتظر عواقبش باشید.چه روحی،چه جسمی و چه مالی.من دوست ندارم خیلی از مسائل را باز کنم.

شفاف سوال می کنم؛پس تو چرا خودت در این فوتبال مانده ای؟
انتظارش را داشتم.من به این بچه هایی که با آنها کار می کنم می گویم که به این فوتبال نگاه برای تغییر مسیر نداشته باشید.از هر ۱۰۰ هزار نفر یک نفر بیرانوند می شود.یک فیلم بیرو ساخته می شود و ...الان خانواده ها دارند می گویند که بچه منبی خیال همه چیز شود در صورتی که بچه اش نخبه علمی است.ما رسانه ها یک بتی ساخته ایم از فوتبال که خانواده ها فکر می کنند بچه های شان می توانند ره صدساله را یک شبه طی کنند.در خیلی از آکادمی هایی که کار کرده ام بچه هایی می آمدند که من می دیدیم رنگ به صورت ندایند!کاشف به عمل می آمد که سه روز است این بچه ها نه جای خواب دارند نه غذا.شب ها در پارک ها می خوابند.الان بازیکن تستی می آید و می بینم که رنگ و رویش پریده است.لب هایش سفید است.بدون آب و غذا و جای خواب.این را چه کسی باید درست کند.این بغض را چه کسی باید درست کند.من سربالایی زندگی ام را رفته ام و الان در سرپایینی هستم.الان اینستاگرام و فضای مجازی تعیین کننده است.مربیا بدنساز از خدا بی خبر که با پودر و قرصا و آمپول فکر می کنند می توانند از این جوان ها فوتبالیست بسازند.

خودتان الان که در پاس دارید کار می کنید به چه هدفی فکر می کنید.تیم های دیگر،تیم بزرگسالان یا ...
من از فردای خودم خبر ندارم یعنی هیچ کسی خبر ندارد.خدا مهدی نفر را رحمت کند.من با او بودم که فوت کرد.آن زمان یک طیف خبرنگاران را متهم کرده بودند به دلالی و ...مهدی می گفت من با شرافت زندگی کرده ام و ...من خودم مرگ را با چشمانم دیدم.

واقعا چرا آن شب مهدی کمربند نبست؟
من با مهدی در ماشین بودم، فردای آن روز برنامه ورزش و مردم بود، مهدی یک مقدار حواسش به گوشی‌اش بود، قرار بود یک ملی پوش بسکتبال هم دعوت کنند، هی آنتنش می رفت و می آمد، گفتم مهدی حواست را به جاده جمع کن، ولش کن خدا رحمتش کند، می خواهم بگویم یک دقیقه قبل داشتم با او صحبت می کردم و او یک دقیقه بعد آن دنیا بود. هیچ کس از فردایش خبر ندارد، برای شما جالب نیست که چرا مربی جوانان پاس شدم؟ چرا مربی امیدها یا نوجوانان این تیم نشدم؟ من با این نسل از رده نونهالان شروع کردم و آمدم، روی این رده سنی شناخت دارم. اتفاقا تیمی که با حسین عبدی به جام جهانی رفت، ما یک بازیکن در کیا داشتیم به نام محمد امین رزاق که هافبک وسط قدری بود، من خیلی سعی کردم به او کمک بکنم، در گزارشم هم گفت برای یک مربی چقدر لذت بخش است که یکی از شاگردانش را در جام جهانی می بیند، دیدم یک خبرگزاری زد آقای گزارشگری که خودش را پرزنت می کند، گفتم چه ربطی دارد، من در مورد یک جوان دارم صحبت می کنم، خلاصه از رده های سنی نونهالان شروع کردم و رسیدم به جوانان، اگر عمری باقی بماند به بزرگسالان برسم و در نهایت تصمیمم خداحافظیه، تصمیمم فعلا این است، تا فردا چه شود مشخص نیست. فکر نکنید کیسه ای دوختم.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • تاج کبیر

   مثل خودت ک دشب تاحدسکته رفتی

  • تن

   کجا این حرف رو زد

  • مهران

   سوگلی هستند

  • رضا

   سواد و دانش زیادی لازمه که یه گزارشگر در مسابقات جام جهانی نام کشور پِرو را پْرو! ادا کنه. نظر شما چیه آقای سیانکی؟!!

  • ناشناس

   کل مقامات ایران لنگی هستن بعد میگن داوریا واسه استقلال 😂😂😂
   بازیشون با استقلال خوزستان معلوم شد داوری با چه تیمیه داور تیم حریف ده نفره کرد ی پنالتی مفت گرفت براشون 8 دقیقه هم وقت اضافه گرفت فقط کم مونده بود قرمز بپوشه 😂😂😂

  • ناشناس

   درود به شرفت آقای سیانکی که با صداقت همه چیز فوتبال را گفتی آرزوی موفقیت براتون دارم

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج