۱۱۶۷۱۸۴ ۱۳ نظر
۵۰۱۱

زندگی در فضا از دور قشنگ است!

لوله کش ، چسب نواری ، ماشین لباسشویی و اسلحه همراه فضانوردان چه مشکلاتی از فضانوردان را در فضا برطرف می کند؟

روزنامه خراسان - خادم: احتمالا شما هم داستان معروف هزینه چند میلیون دلاری آمریکایی‌ها برای درست کردن وسیله نوشتاری در فضا را شنیده اید در حالی که روس‌ها برای حل این مشکل از مداد استفاده کردند. به هر حال امکانات نخستین سفر فضایی که یوری گاگارین روس در آوریل سال ۱۹۶۱ با فضاپیمای وستوک-یک انجام داد، با امکاناتی که اکنون فضانوردان از آن بهره می‌برند قابل مقایسه نیست. این رفع خطا‌ها یا توسعه تکنولوژیک ابزار‌ها در پی بررسی‌های پس از پایان هر ماموریت فضایی، حاصل شده است. ماموریت‌هایی که لزوما همه آن‌ها موفقیت آمیز نبوده است. با این حال مسافران فضا که به لطف بلندپروازی‌های ایلان ماسک، مالک شرکت اسپیس ایکس و تسلا، تعدادشان رو به افزایش است، همچنان با چالش‌های حل نشده یا جدید مواجه هستند. در ادامه تعدادی از این چالش‌ها و راهکار‌های ارائه شده برای رفع آن را می‌خوانید.

زندگی در فضا از دور قشنگ است!

دسترسی نداشتن به لوله کش در فضا!

شرکت فضایی «اسپیس ایکس» در حالی هفته گذشته چهارمین گروه از فضانوردان را برای ماموریتی شش ماهه به ایستگاه بین المللی فضایی ارسال کرد که کپسول حامل فضانوردان در ماموریت قبلی با نقص‌هایی در سرویس بهداشتی روبه رو بود. حالا با رفع این اشکال در کپسول «کرو دراگون»، مقامات این شرکت درباره نقص فنی مأموریت سه روزه‌ای که چند هفته پیش انجام شد، سخن گفته اند. یک مقام اسپیس ایکس به خبرنگاران گفت: «لوله‌ای که ادرار را به داخل مخزن هدایت می‌کند، در مأموریت اینسپریشن ۴ شکست و محتویات آن به داخل فن نشت کرد.

سپس فن، ادرار را به فضایی محصور زیر کف فضاپیما پاشید. به گفته گرستن مایر، چهار مسافر در طول مأموریت متوجه مشکل نشدند. او افزود: «تا وقتی به زمین بازنگشتیم، واقعا متوجه مشکل نشدیم و خدمه نیز اصلا به آن پی نبردند. وقتی فضاپیما را بازگرداندیم، به کف نگاه انداختیم و آلودگی را زیر آن مشاهده کردیم.»، اما حالا در طراحی جدید توالت هیچ لوله‌ای وجود ندارد که مانند پرواز قبلی دچار مشکل نشتی شود.

چسب نواری نجات بخش

چند هفته پیش از پرتاب فضانوردان، شبکه نتفلیکس پخش مستندی به‌نام «شمارش معکوس، مأموریت اینسپریشن ۴ به فضا» را آغاز کرد. این مجموعه چند قسمتی، نگاهی اجمالی به زندگی فضانوردان، چگونگی انتخاب و مراحل لازم به‌منظور آمادگی آن‌ها برای سفر فضایی ارائه داده است. چند روز پیش، کاربران به نکته‌ای جالب در سومین قسمت این مستند پی بردند و آن وجود یک رول نوار چسب درمیان مجموعه متنوع تجهیزات قرارگرفته درون کپسول «کرو دراگون»، بود.

نوار چسب ساده ممکن است وسیله‌ای با فناوری پایین به‌نظر آید؛ اما همین ابزار معمولی پیشتر جان فضانوردان را نجات داد. واضح‌ترین مثال از کاربرد چسب نواری، درجریان مأموریت قمری آپولو ۱۳ رخ داد. آن زمان، وقوع انفجار در ماژول سرویس فضاپیما موجب تخلیه اکسیژن خدمه به درون فضا شد. خدمه برای نجات خود در ماژول ماه نشین پناه گرفتند؛ اما مشکل این جا بود که این بخش از فضاپیما برای پشتیبانی از دو نفر طراحی شده بود و حضور سه نفر در آن، سطوح دی‌اکسید کربن را به‌طرز خطرناکی افزایش می‌داد. از این‌رو، فضانوردان باید روی سامانه فیلترکننده، تصفیه‌کننده دی‌اکسید کربن مربعی نصب می‌کردند و در همین‌جا بود که چسب نواری به‌کار آمد. درجریان مأموریت آپولو ۱۷ نیز چسب نواری وسیله‌ای بود که برای تعمیر گلگیر شن‌رو قمری به کار آمد.

زندگی در فضا از دور قشنگ است!

معضل لباس‌های کثیف در فضا

در این میان مشکلاتی وجود دارد که متخصصان درحال یافتن راه حلی برای آن هستند. فضانوردان ایستگاه فضایی هر روز برای مقابله با آثار بی‌وزنی بر عضله و استخوان‌هایشان، دو ساعت ورزش می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود لباس‌های ورزشی به علت تعریق، بدبو و چسبناک شوند. به گفته للاند ملوین، فضانورد سابق ناسا، لباس‌های فضانوردان چنان به سرعت کثیف می‌شوند که مجبورند هر هفته از دو عدد جدید استفاده کنند. مشکل این است که در فضا امکانی برای شست و شوی لباس وجود ندارد. از شروع ماموریت‌های فضایی تاکنون روال این گونه بوده است که فضانوردان لباس‌های زیر، لباس ورزش یا هر لباس و شلوار دیگری را آن قدر می‌پوشند که کثیف و بدبو شوند و دیگر قابل استفاده نباشند.

سپس آن‌ها را داخل یک محموله گذاشته و در نزدیکی جو رها می‌کنند تا بسوزند. مارک سیویک، شیمی دان و متخصص فناوری‌های حفاظت خانگی و ساخت پارچه در شرکت تولیدکننده محصول تاید می‌گوید: «اهمیت این مسئله زمانی مشخص می‌شود که بدانیم یک فضانورد سالانه به ۶۸ کیلوگرم لباس در فضا نیاز دارد.» حالا ناسا می‌خواهد این وضعیت را با کمک شرکت پروتکتر اند گمبل (P&G)، صاحب عنوان تجاری «تاید» تغییر دهد. به گفته ناسا، در اواخر سال جاری میلادی، یک جفت شوینده و پاک‌کننده لکه تاید به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال خواهد شد تا تاثیر آن‌ها بر لباس‌های کثیف و عرق‌آلود آزمایش شود. سپس در ماه مه سال ۲۰۲۲ شماری دستمال‌های مرطوب‌کننده و لکه‌بر برای آزمایش به فضانوردان تحویل داده می‌شود تا تاثیر عملی آن‌ها مشخص شود.

زندگی در فضا از دور قشنگ است!

ابزار‌های امنیتی برای روز مبادا!

اگر ازجمله علاقه‌مندان به سینما باشید، احتمالا در فیلم‌هایی نظیر افق رویداد یا سولاریس، تصویر گردشگران فضایی را دیده‌اید که کنترل خود را ازدست می‌دهند. اما معلوم شده این ایده درواقع به‌قدر کافی برای ناسا و اسپیس ایکس نگران‌کننده بوده است. به‌گفته میریام کرامر، خبرنگار آکسیوم، درمیان تجهیزات فراوانی که دراختیار فضانوردان مأموریت اینسپریشن ۴ قرار گرفت، وسایل محدودکننده همچون بست کمربندی و دارو بود تا اگر فردی به «عامل خطر» تبدیل شود، دیگران از آن‌ها استفاده کنند.

به‌نقل از مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های رسمی ناسا که به‌دست آسوشیتدپرس رسیده است، سازمان فضایی از سال ۲۰۰۱، برای مواجهه با این رویداد برنامه داشته است. به‌همین منظور، به اعضای خدمه آموزش داده می‌شود تا مچ پا و دست فضانورد متخاصم را با چسب نواری ببندند و درصورت نیاز به او آرام‌بخش تزریق کنند. چنین سناریویی بسیار ترسناک به‌نظر می‌آید، اما وقوع آن بسیار بعید است. تمام فضانوردان ناسا مدت‌ها پیش از آن که پرتاب شوند، تحت تجزیه‌وتحلیل‌های روان شناختی سخت‌گیرانه قرار می‌گیرند.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  • زندگی توی فضا شرف داره به زندگی در ایران داغون

   پاسخ ها

   • خاورمیانه ای های ناقص عقل

    چه چندش آوره که میایم مطلب متفاوت و علمی بخونیم پایینش پره از نظرات تکراری بی معنی

   • بدون نام

    22.40
    مطلبتو خوندی برو دیگه به نظرات واقعی مردم چکارداری باید نظر تکراریتو بدی دخالت کنی اینو همیشه ما بهتون گفتیم خاورمیانه داغون ناقص

  • باشه کار و امکانات غذا دارو زنش باشه اوکی

   پاسخ ها

   • به خاورمیانه ای زن ستیز

    زنها اسباب بازی تو نیستند جز امکانات بهت بدن

  • زندگی در شهر های افسرده گرون ایران از دور قشنگ است

  • ناسا اجازه میداد همه مردم خاورمیانه از فرار کشوراشون می رفتند فضا

   پاسخ ها

   • بدون نام

    مردم خاورمیانه خیلی هم کم هوشند مدام حرفهای تکراری می زنند و کارهای تکراری می کنند بعد متعجبند چرا عقب مونده هستند

  • هیچ کدومشون از خاطره لذت زناشویی در فضا نگفتن تا حالا

   پاسخ ها

   • بدون نام

    خاورمیانه ای جز این مساله به چیز دیگه فکر نمیکنه کاش نظرات زیر این جور مطالب رو اصلا تایید نکنید

  • زندگی در فضا همه اش چرند و مزخرفه

   انحراف افکار عمومی از جنایت های آمریکا

   راستی گرانی و تورم ایران چه شد؟؟؟!!!

   پاسخ ها

   • بدون نام

    گرونی تورم مربوطه به خودتون نه امریکا انحراف به افکار تو داری میدی نه اونا خخخخخخخ

  • داستان هزینه چند میلیون دلاری ناسا برای اختراع خودکار فضایی و استفاده ی روس ها از مداد واقعی نیست مداد یک مشکل اساسی داشت که ذره های کربن مداد باعث اختلال در قطعات حساس می شود و بهترین وسیله خودکاری است که گاز نیتروژن در آن تزریق شده تا فشار کافی برای حرکت دادن جوهر را ایجاد کند و قیمت چندانی ندارند

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج