adexo3
۱۴۱۸۹۵۲
۳ نظر
۱۳۵۰
۳ نظر
۱۳۵۰
پ

اسلحه مرگبار آمریکا، جهان را به وحشت انداخت

ایالات متحده اخیرا از خودروی رزمی M۱۰ بوکر – M۱۰ Booker برای گردان‌های پیاده نظام خود رونمایی کرده است. با تانک مرگبار ارتش آمریکا آشنا شوید.

گجت نیوز: ایالات متحده اخیرا از خودروی رزمی M10 بوکر – M10 Booker برای گردان‌های پیاده نظام خود رونمایی کرده است. با تانک مرگبار ارتش آمریکا آشنا شوید.

اسلحه مرگبار آمریکا، جهان را به وحشت انداخت

جهان امروزی تمایل شدیدی به جنگ و درگیری دارد و کشورهای صاحب قدرت با شاخ و شانه کشیدن برای یکدیگر، سعی می‌کنند برتری نظامی و سیاسی خود را به رخ بکشند. در برهه‌ای از زمان هستیم که حماس درگیر جنگ با اسرائیل است و اوکراین با روسیه درگیری نظامی دارد.

در چنین زمانه‌ای مسلم است که تمامی کشورهای مهم و در معرض خطر تلاش می‌کنند قوای نظامی خود را مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات نظامی کنند و به همین خاطر است که بودجه‌های کلان به این حوزه اختصاص می‌دهند. برای مثال، آمریکا به‌تازگی بودجه یک تریلیون دلاری برای ارتش خود تصویب کرده است! یا مثلا ترکیه را به‌عنوان کشور نزدیک به خودمان در نظر بگیرید که قصد دارد ناو هواپیمابر بسازد!

معرفی خودروی رزمی M۱۰ بوکر

به هر حال در آشفته‌بازار امروز، تجهیزات نظامی روز به روز توسعه می‌یابند که یکی از تازه‌ترین آنها، خودروی رزمی M10 بوکر است که اخیرا به ارتش ایالات متحده ملحق شد. این خودروی رزمی شبیه به تانک کوچکی است که به‌منظور تقویت نیروهای پیاده نظام ارتش، چتربازان و واحدهای کوهستانی توسعه یافته و جالب اینجاست بدانید که گلوله‌های تنگستنی آن با سرعت قابل قبولی به تانک‌های زرهی دشمن اصابت می‌کنند.

اسلحه مرگبار آمریکا، جهان را به وحشت انداخت

بوکر در سال جاری و در مراسم آبردین پرووینگ گراند رونمایی شد. نام این تانک مرگبار جدید از روی دو سرباز ایالات متحده به نام‌های رابرت دی بوکر و استیون ای بوکر انتخاب شده است و در مراسم رونمایی نیز خانواده‌های آنها حضور داشته‌اند. نخستین محموله تانک‌های ام ۱۰ بوکر به دست لشکر ۸۲ هوابرد می‌رسد.

قرار شده این محموله به‌طور مشخص تحویل لشکر 82 گردان سوم، هنگ 73 سواره نظام داده شود. همچنین گفته شده احتمالا نام و پرچم این گردان به‌خاطر مأموریت پیاده نظامی که با آن محول شده، تغییر خواهد کرد. واحد زرهی مورد بحث قبل از این‌که تانک‌های بوکر به دستش برسد از خودروهای زرهی سبک LAV-25 که در اختیار تفنگداران نیروی دریایی است، استفاده می‌کرد. تا قبل از شروع تابستان 2025 ایالات متحده، 15 الی 20 بوکر به دست این واحد زرهی می‌رسد.

اسلحه مرگبار آمریکا، جهان را به وحشت انداخت

طبق پیش‌بینی‌های کارشناسان تا سال ۲۰۳۵ میلادی، بیش از ۵۰۴ دستگاه بوکر خریداری خواهد شد. موارد استفاده این خودروی رزمی در گردان‌های زرهی، لشکرها و تیپ‌های پیاده نظام سبک خواهد بود.

نامگذاری بوکر از روی اسامی سربازان

ایالات متحده به‌تازگی نام خودروهای زرهی خود را نه از روی ژنرال‌ها و فرماندهان، بلکه از روی درجه‌داران انتخاب می‌کند که شیوه جالب و در خور توجهی است. همان‌طور که گفته شد، بوکر نام دو سرباز ارتش بوده که در جنگ عراق جان باخته‌اند. رابرت بوکر سرباز هنگ ۱۳۳ پیاده نظام از لشکر ۳۴ پیاده نظام بود.

آن‌طور که در متن اهدای مدال افتخار بوکر آمده، این سرباز شجاع با تانک خود به سمت دشمن رفته و با مسلسل سبک آن به دو ایستگاه مسلسل دشمن حمله کرده و با وجود آتش سنگین آنها به سمتشان شلیک نموده است. او پیش از این‌که زخمی شود، یکی از مواضع دشمن را نابود می‌کند و سپس از دنیا می‌رود.

اسلحه مرگبار آمریکا، جهان را به وحشت انداخت

شش دهه بعد از رابرت دی بوکر، گروهبان استیون بوکر که عضو یگان زرهی ۱-۶۴، تیم رزمی تیپ ۲ از لشکر ۳ پیاده نظام بوده در طول عملیات آزادی عراق موفق به کسب و دریافت صلیب خدمات ممتاز می‌شود. در سال ۲۰۰۳ میلادی و در جریان پیشروی به سمت دشمن، گروهبان بوکر در معرض آتش آنها قرار می‌گیرد و در عین حال وظیفه هدایت نیروهای خودی را بر عهده داشته است.

استیون بوکر به‌خاطر هدف قرار دادن یک زره‌پوش دشمن مورد تحسین قرار گرفته، ولی در حین درگیری به شدت مجروح شده و کشته می‌شود.

توپ تهاجمی

گفتیم که M10 بوکر در واقع یک تانک کوچک به‌حساب می‌آید که مجهز به یک شاسی زرهی، برجک زرهی با توپ اصلی و سیستم حرکتی شنی‌دار شده است. شاید این دستگاه رزمی شبیه به تانک باشد، اما ارتش ایالات متحده صراحتا اعلام کرده M10 بوکر یک خودروی زرهی است.

اسلحه مرگبار آمریکا، جهان را به وحشت انداخت

وزن تقریبی این خودرو 38 الی 42 تن بوده و به‌طور قابل توجهی سبک‌تر از تانک 73 تنی M1A2 SEPv3 است؛ بنابراین ام 10 بوکر یک وسیله زرهی سبک خواهد بود. از این خودروهای زرهی عموما به‌منظور شناسایی، نظارت و کاوش مواضع دشمن استفاده می‌شود، ولی در میدان نبرد می‌توانند تهاجمی باشند.

M10 بوکر شبیه توپ تهاجمی است که ارتش آلمان در خلال جنگ جهانی دوم به‌کار برد. اصولا توپ‌های تهاجمی به‌عنوان وسایل نقلیه زرهی هستند که قدرت شلیک توپ اصلی را در اختیار پیاده‌نظام قرار می‌دهند تا از آنها در حمله و دفاع پشتیبانی کنند. هنگام مواجهه با یک حمله، توپ اصلی 105 میلی‌متری این خودرو می‌تواند پناهگاه‌های دشمن را نابود کرده و ایستگاه‌های مسلسل، استحکامات و سایر دفاع‌های دشمن را از بین ببرد.

گفته شده که توپ اصلی M35 که روی بوکر تعبیه شده از مهماتی استفاده می‌کند که هم‌اینک منسوخ شده است. شلیک با این مهمات به بوکر ویژگی مرگبار بودن می‌دهد؛ چرا که گلوله M900 قابلیت نفوذ در زره و بالچه‌دار دارد و مجهز به یک پرتابه بزرگ و دارت‌مانند شده که کلاهک آن، اورانیوم ضعیف شده خواهد داشت.

اسلحه مرگبار آمریکا، جهان را به وحشت انداخت

یکی دیگر از گلوله‌های M10 بوکر، M1040 بوده که 105 میلی‌متری و بدون نوک است و با بیش از 2000 ساچمه تنگستن پر می‌شود. پوکه این گلوله طوری طراحی شده تا بتواند نیمی از جوخه پیاده‌نظام 10 نفره دشمن را در بردهای 100 تا 300 متری ناتوان کند یا بکشد.

گلوله فوق هم‌اکنون تولید نمی‌شود؛ اما به‌مقدار کافی برای زمان جنگ موجود است. همچنین از گلوله‌های کنیستری به‌علت ایجاد فرسودگی و استهلاک زیاد لوله‌های توپ، به ندرت استفاده می‌شود. تا سال آینده میلادی ۲۰ دستگاه ام ۱۰ بوکر تحویل یگان هوابرد ۸۲ عملیاتی داده می‌شود.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • حامد

   با یه شاهد۱۳۶ میره به چوخ

  • ناشناس

   به یه موشک بنده

  • م

   زمان استفاده از سلاح های گنده انسان محور در حال افول است ، سرمایه گذاری روی سلاح های کوچک با هوش مصنوعی در اولویت است .

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج