adexo3
۱۴۲۹۲۵۷
۳۱ نظر
۶۱۹۶
۳۱ نظر
۶۱۹۶
پ

تیبای ضدگلوله‌ی سعید جلیلی چقدر حقیقت دارد؟

آیا واقعاً امکان تولید تیبای ضدگلوله وجود دارد یا استفاده یکی از مسئولان رده‌بالای کشور از این خودرو صرفاً جنبه تبلیغاتی دارد؟

برترین‌ها: با شروع ثبت‌نام کاندیداتوری چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری، هر یک از نامزدها هنگام ثبت‌نام سعی کردند نمادی از خود را در وزارت کشور بر جای بگذارند. در همین زمینه حضور یکی از نامزدها با خودرو تیبا در ستاد انتخابات بار دیگر افسانه‌هایی نظیر ساده‌زیستی یا از سوی دیگر استفاده از تیبای ضدگلوله میلیاردی را تقویت کرد. اما آیا واقعاً امکان تولید تیبای ضدگلوله وجود دارد یا استفاده یکی از مسئولان رده‌بالای کشور از این خودرو صرفاً جنبه تبلیغاتی دارد؟

تیبای ضدگلوله‌ی سعید جلیلی چقدر حقیقت دارد؟

خودروی مورد استفاده سیاستمداران از بخش‌های جذابی است که بسیاری از شهروندان در کشورهای مختلف پیگیر آن هستند. در ایران نیز هر از گاهی انتشار تصویر خودرویی که مقامات کشور سوار آن هستند، توجه عموم مردم را جلب می‌کند. رجل سیاسی نیز با آگاهی از این موضوع، معمولاً خودرو مورد استفاده خود را به‌ عنوان نمادی برای شیوه تفکر خود استفاده می‌کنند.

از این رو اغلب آنها حداقل در اماکن عمومی با محصولات داخلی حاضر می‌شوند تا بدین شکل خود را حامی تولیدات ایران نشان دهند. برخی از این افراد نظیر سعید جلیلی نیز پا را فراتر گذاشته و با محصولات اقتصادی نظیر پراید و تیبا عبور و مرور می‌کنند تا ظاهری از ساده‌زیستی را به نمایش بگذارند.

با آغاز ثبت‌نام چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری و حضور عکاسان متعدد در ستاد برگزاری انتخابات، فرصت مناسبی برای این گروه از سیاستمداران فراهم شد تا هر یک به‌نوعی خود را در صدر حواشی رسانه‌ها جای دهند. در همین زمینه حضور یکی از کاندیداها در وزارت کشور با خودرو تیبا بار دیگر سوژه عکاسان شد. این کاندیدا اتفاقاً از مقامات ارشد کشور در چند دهه گذشته شناخته می‌شد و پیش از این پرایدی معروف داشت.

تیبای ضدگلوله‌ی سعید جلیلی چقدر حقیقت دارد؟

در سوی دیگر ماجرا اما شایعاتی نیز مبنی بر ارزش میلیاردی این خودرو تیبا یا حتی ضدگلوله بودن آن رواج یافته است. اما آیا از لحاظ فنی و مهندسی امکان تولید تیبای ضدگلوله یا ارزش‌گذاری میلیاردی روی آن وجود دارد؟ یا همه این موارد، از جمله ساده‌زیستی با تیبا، افسانه‌ای بیش نیستند و تمام این اتفاقات صرفاً شو تبلیغاتی‌اند؟ وب‌سایت تجارت نیوز در این مطلب به تمام این سوالات پاسخ داده. با ما همراه باشید. 

پراید و تیبای ضدگلوله واقعیت دارند؟

استفاده سیاستمردان کشورهای مختلف از خودروهای ضدگلوله امر مرسومی است که دولتمردان ایرانی نیز گاهی از این قاعده مستثنی نیستند؛ بر همین اساس در ادامه، امکان ضدگلوله شدن خودروهایی همچون پراید و تیبا بررسی می‌شود.

ضدگلوله کردن خودرو کاری تخصصی است و علاوه‌بر دقت در مقاومت ورقه‌های فلزی و شیشه‌های خودرو، نکات مهم دیگری نیز دارد. بنابراین خودروهای ضدگلوله‌ای که امروزه  افراد سرشناس در سراسر جهان خریداری و استفاده می‌کنند، غالباً از سوی یک تیم فوق‌ مجرب به تولید می‌رسند.

همان‌طور که اشاره شد، علاوه‌ بر تغییر و مقاوم‌سازی شیشه‌ها و قطعات فلزی بدنه در خودروهای ضدگلوله، دیگر قسمت‌های این خودروها از جمله بخش موتوری، سیستم تعلیق و تایرها باید به‌کلی تغییر یابند. مقاوم‌سازی و ضدگلوله کردن خودرو مستلزم افزایش چشمگیر وزن اتاق بوده و این امکان برای پراید و تیبا با پیشرانه 75 اسب‌بخاری پراید قابل دستیابی نیست.

تیبای ضدگلوله‌ی سعید جلیلی چقدر حقیقت دارد؟

همچنین تایرها نیز باید در مقابل گلوله مقاوم باشد تا با ترکیدن آن، خودرو از کنترل خارج نشود. این تایرها را اغلب شرکت‌های بزرگ تایرسازی به تولید می‌رسانند که ابعاد بیشتر از 16 اینچی دارند. بنابراین برای ضدگلوله کردن تایر پراید و تیبا با دو حالت امکان‌پذیر است؛ یا باید لاستیک با اندازه بزرگ‌تر برای آن تهیه شود، یا اینکه تولیدکنندگان داخلی آن را تولید کنند که با وضع فعلی کیفیت لاستیک‌های ایرانی، بعید به نظر می‌رسد و در خودرو تیبای نامبرده نیز خبری از لاستیک‌های غیرمتعارف نیست.

از سوی دیگر هرچند امروزه با پیشرفت تکنولوژی، مواد مقاوم‌سازی بدنه بسیار سبک‌تر و کوچک‌تر شده‌اند، اما با احتساب ضخامت درهای پراید و تیبا، خصوصاً ستون‌های بسیار ضعیف این خودروها، واژه «پراید ضدگلوله» نمی‌تواند چیزی بیشتر از یک شوخی رسانه‌ای باشد.

پرایدسواری؛ شوی تبلیغاتی برای جلب نظر مردم

با توجه به فعالیت‌هایی که سیاستمداران در ایران دارند، کمتر کسی میان آنها پیدا می‌شود که قدرت خریدش در پراید و تیبا خلاصه شود. اما برخی از مقامات هنوز هم بر این عقیده هستند که باید مانند مردم زندگی کرد تا در دل آنها محبوب ماند. با این حال به نظر می‌رسد این نوع ظاهرسازی‌ها دیگر حتی بین طرفداران این افراد هم خریدار ندارد و چنین رویکردی پس از دهه 60 تقریباً منسوخ شد.

تیبای ضدگلوله‌ی سعید جلیلی چقدر حقیقت دارد؟

همچنین باید توجه کرد گاه این رویکرد نه‌تنها جنبه تبلیغاتی خاصی ندارد بلکه حتی جنبه منفی دارد؛ چراکه این افراد پس از چهار دهه حضور در رأس جایگاه تصمیم‌گیری، اجرا و گاهی نمایندگی ایران در سازمان‌های بین‌المللی، خواه‌ناخواه ویترین کشور در جوامع بین‌المللی شناخته می‌شود و شاید بهتر باشد از خودرویی به‌روزتر استفاده کنند. 

طبیعتاً نمایش تیبا و پراید که دهه‌هاست صنایع جهان از آن عبور کرده‌اند، نمی‌تواند نمایش مثبتی از ایران در جامعه جهانی باشد و دقیقاً عقب‌ماندگی صنعت خودروسازی ایران را بروز می‌دهد. 

این موضوعات باعث شده دیگر نامزدهای انتخاباتی هم واکنش‌های تندی به آن نشان دهند. چنان‌که یکی از کاندیداها چندی پیش در صفحه ایکس خود نوشت: «بعضی فکر می‌کنند ساده‌زیستی یعنی در مقابل مردم پراید سوار شویم، ولی به بهانه کوچک بودن خانه ۱۲۵ متری خود، منازل بزرگ‌تر دولتی را تصرف کنیم. رئیس‌جمهوری پیشرفت‌گرا کسی است که ماشین خوب سوار شود و باعث شود مردم هم صاحب ماشین خوب شوند.»

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • ناشناس

   مردم فریب تندرو

   پاسخ ها

   • رسول

    سلام
    روز قیامت می توانی جواب بدهی که آقای جلیلی مردم فریب است!

  • سربیکلاه

   بازی های تاریخ هردوره تکرار میشوند ولی این مردم ساده لوح از تجربیات گذشتگان هیچ استفاده ای نمی کنند

  • پوریا پوریا

   خب ماشین اخرین سیستم سوار بشه که مسئولیت بهش نمیدن😁

  • رها

   عوام فریبی

  • ناشناس

   الان تیبا گرون میشه،،

  • ناشناس

   فقط دکتر جلیلی

  • کارگرساحتمان

   خدایاچقدر توهین به این ملت گرسنه چه با پراید بیایی یابا بنز ضد گلوله بیایی حناتان رنگی ندارد همه ی شماها بخاطر دلارهای بی زبان تشریف میاورید یکنفرتان به خاطر خدا قدم بر نمی دارید

  • کارگرساحتمان

   مثلا روی پراید نوشته به خاطر خدا

  • بدون نام

   اقای جلیلی دست از سر مردم بردار....مگر اقتصاد دانی ....فقط با دنیا سر جنگ و ستیز دارید....با تعامل و گفتگو و صحبت کنید.... متاسفانه مردم را بیچاره کردید

  • ایرانی

   اگہ رای بیارہ خود کشی بکنیم بردیم

  • ناشناس

   برا ثبت نام با پراید و تیبا میان وقتی رای آوردن با بنز هم قانع نمیشن!

  • ناشناس

   فقط و فقط خدا داند و بس

  • gh

   ریس جمهوری که تیبا وپراید سواربشه یاتظاهرالکی اگر هم تظاهرنباشه فکرش درحدهمین زندگی برای مردم به دردآب هم نمی خوره

  • بی نام

   بهترین گزینه برای ریاست جمهوری جلیلی است مرد مخلص و وطن پرست واقعی و پرتلاش و عاشق خدمت به میهن ! دیندار واقعی و پاکدست و دور از حاشیه های سیاسی و اقتصادی

  • ناشناس

   جلیلی بهترین گزینه هست.
   شما هم تا میتونید تخریبش کنید به نفع اوست.
   شما چرا به لاریجانی و بقیه گیر نمیدین؟

  • شکیب

   حتما تیبا مظهر شرافت و مردم داری شده

  • سیبو

   آقای جلیلی خودت رنگ کن من که یک فقیر جامعه هستم هیچوقت تیبا وساینا دوست نداشتم نه اینکه ناشکری کنم ولی کسی رو هم فریب. نمیدم

  • ناشناس

   فقط دکتر احمدی‌نژاد و دیگر هیچ

  • ناشناس

   رئیس جمهور گدا پرور

  • ناشناس

   مسئولین محترم بخدا دیگه گذشت اون زمان که مردم میگفتن فلان مسعول ساده زیسته پس بریم بهش رای بدیم سطح فکر و شعور جوونا بالا رفته نوع زندگی ها فرق کرده بخدا که ما راضی تریم که مسعولانمون توی پنت هوس زندگی کنن و آخرین مدل ماشین رو سوار بشن و واسه مردم هم زندگی خوب و درخور بسازن ولی مسعولی که خودش پراید سوار میشه قطعا واسه مردمش بنز نمیخواد نهایت مترو و اتوبوس میخواد

  • مهران

   خودرو ایرانی و ضد گلوله ..عجب؟؟؟
   همش شایعه کی باور میکنه...

  • صفا

   افرین

  • ناشناس

   ایشان یعنی جهنم بعلاوه من .

  • ناشناس

   مردم در این چند سال فیلم هندی زیاد دیدن، همه فیلم ها را وجب به وجبش میدون چیه، مردم گول نزن، خودتو گول بزن، فرزندان این کشور دهه پنجاه نیستن، دهه 00 اند.

  • رضا

   مگه تیبا چه مشکلی داره اتفاقا خیلی هم بهش میاد.
   چرا انتظار شون بالا می‌برید این همه تیبا سوار اونم یکی از مردم هست.
   اگه ایشون بدون زحمت تیبا می‌خره و سوار میشه ماها که جون کندیم تا یه تیبا خریدیم

  • نورا.......

   انصافآ،این،نمایشها،نوبره ، هردم ازین باغ،بری میرسد تازه،ترازتازه،تری میرسد

  • ناشناس

   مگه جلیلی ادعا کرده پیشرفت گراست؟

  • man

   نه تنها جلیلی، بلکه همه آنهایی که بارفتارهای پوپولیستی، وبا وعده های دروغ وبا مدارک دروغی و بدون تخصص، پستی دا تصاحب میکنن، ریاکار دروغگو و مردم فریبند.

  • man

   وآیا آقای جلیلی روز قیامت پاسخ این همه مردمو میتونه بده یا فقط مردم باید پاسخگو باشن؟

  • ناشناس

   ملت بیچاره نه امید به آینده بیکاری گرانی پیری جمعیت ارابه های بی کیفیت رهاکردن ملت بحال خود

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج