۳۳۰۲۹۸
۱ نظر
۵۱۶۳
۱ نظر
۵۱۶۳
پ

معروف ترین هکرها را بشناسید

دنیای تکنولوژی هر لحظه در حال پیشرفت است و با پیدایش یک صنعت یا علم جدید بلافاصله محصولی علیه آن عرضه می‌شود. با پیشرفت دنیای کامپیوترها و آغاز نسل اول ارتباط‌های شبکه‌ای کم‌کم نفوذ و هک شکل گرفت. امروز قصد داریم تا نگاهی به هک و تاریخچه آن بیندازیم.

وب سایت گجت نیوز - مبین محمدی: دنیای تکنولوژی هر لحظه در حال پیشرفت است و با پیدایش یک صنعت یا علم جدید بلافاصله محصولی علیه آن عرضه می‌شود. با پیشرفت دنیای کامپیوترها و آغاز نسل اول ارتباط‌های شبکه‌ای کم‌کم نفوذ و هک شکل گرفت. امروز قصد داریم تا نگاهی به هک و تاریخچه آن بیندازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

قبل از هر چیز بهتر است که معنی اصلی و لغوی کلمه هک را بدانیم، دانشنامه آنلاین ویکی‌پدیا کلمه هک را سود بردن از یک روش هوشمندانه و سریع برای حل یک مشکل کامپیوتری معنی کرده است، البته در گفتگوهای امروزی هک به معنی نفوذ به یک سیستم رایانه‌ای است. این کلمه در لغتنامه ادبیات به معنای سوراخ است. از طرفی دیگر، برخی از افراد عمل هک را یک جادوی بزرگ با ترکیب دانش برنامه‌نویسی و کامپیوتر می‌دانند.

معروف ترین هکرها را بشناسید

حال هکر کیست؟ به کسی که عمل هک را انجام می‌دهد هکر می‌گویند، هکر با داشتن دانش برنامه نویسی و گاهی اوقات برنامه‌های خاص که اغلب خودشان طراحی می‌کنند به یک سیستم رایانه‌ای نفوذ می‌کنند و از اطلاعات موجود در آن سیستم استفاده می‌کنند. البته هکرها به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند که بعدا با آن‌ها آشنا خواهید شد.

اگر قصد داشته باشیم که به تاریخچه این دانش نگاه کنیم، باید اعلام کنم که هک و نفوذ به سیستم تاریخچه دقیقی ندارند و از همان روز اولی که یک کامپیوتر کار می‌کرد، روز بعد هک شد و کم کم با پیشرفت شبکه‌های کامپیوتری گروه‌های هکر شکل گرفت، همچنین جرائم اینترنتی آغاز شد. چندی پیش در سال نامعلومی که هنوز جزئیاتی درباره آن مشخص نشده شرکت MIT مورد حمله یک گروه هکر قرار گرفت، این گروه جوانانی تحصیل کرده بودند و جرائم زیادی در آن زمان مرتکب شدند، البته هیچ‌وقت مجازات نشدند.

معروف ترین هکرها را بشناسید

به هر حال این روزها دنیای مجازی بسیار پرخطر شده و هر لحظه امکان دارد که یک هکر قدرتمند به رایانه شما نفوذ کرده و از اطلاعات شما سوءاستفاده کند.


انواع هکرها و نحوه‌ی هک کردن آن‌ها

هکرها به چهار دسته کلی کله سفید، کلاه مشکی، کلاه خاکستری و کلاه صورتی تقسیم می‌شوند که معمولا کارهای متفاوتی نسبت به یکدیگر انجام می‌دهند.

معروف ترین هکرها را بشناسید

  • هکرهای کلاه سفید: به هکرهایی گفته می‌شود که کارهای مفید انجام می‌دهند و اغلب شناخته شده‌اند، به عبارت دیگر این دسته از هکرها مرتکب هیچ خلافی نمی‌شوند و بیشتر وقت‌ها برای دولت کار می‌کنند. برای مثال این هکرها، نقص‌های موجود در سیستم امنیتی را پیدا کرده و از ورود دیگر هکرها به آن جلوگیری می‌کنند.
  • هکرهای کلاه مشکی: این هکرها دقیقا ضد هکرهای کلاه سفید هستند، هکرهای کلاه مشکی خرابکاری را بیشتر از هر چیز دوست دارند و تقریبا همیشه پس از سرقت اطلاعات به رایانه قربانی صدمه می‌زنند. استفاده از آنتی ویروس‌ها بهترین راه برای مقابله با این نوع هکرها است که البته همیشه پاسخگو نیست.
  • هکرهای کلاه خاکستری: به این نوع هکرها اصطلاحا واکر هم گفته می‌شود و هدف اصلی آن‌ها تفریح است، کار این نوع هکرها فقط دزدیدن اطلاعات کاربر روی رایانه بوده و به سیستم قربانی هیچ صدمه‌ای وارد نمی‌کنند. تفاوت عمده ین نوع هکرها با انواع هکر در این است که فقط برای اطلاعات با ارزش عملیات نفوذ را انجام می‌دهند.
  • هکرهای کلاه صورتی: این دسته از هکرها معمولا دانش برنامه نویسی ندارند و اغلب با برنامه‌های خریداری شده و اسکریپت‌ها موجود در اینترنت خودنمایی می‌کنند، از آنجا که این هکرها همیشه به دنبال خودنمایی هستند، خود را در جمع‌های مختلف معرفی می‌کند و گاهی اوقات دیگر هکرها به فکر در دام انداختن هکرهای کلاه صورتی می‌افتند.معروف‌ترین هکرهای دنیا


استیو وزنیاک

معروف ترین هکرها را بشناسید

استیو وزنیاک یکی از برترین‌های دنیای هک است، استیو یکی از موسسان اصلی شرکت اپل بوده که فعالیت عمده او در اپل ۲ انجام می‌شد او در کنار استیو جابز شرکت اپل را تاسیس کردند و پس از تلاش بسیار توانستند اولین رایانه شخصی را تولید کنند. این دو، بخشی از نوجوانی خود را به‌عنوان هکر زندگی کرده‌اند و از فعالیت عمده آن‌ها می‌توان به ساخت جعبه آبی اشاره کرد. این جعبه تماس تلفنی از راه دور را به‌صورت رایگان امکان‌پذیر می‌کرد.


تیم برنزلی

معروف ترین هکرها را بشناسید

تیم برنزلی مخترع و بنیانگذار دنیای پهناور وب ( World Wide Web ) است. وی دانشمند علوم رایانه بوده و ریاست کنسرسیوم وب جهان‌گستر است و تکامل وب را تحت نظر دارد. این شخص از دانش برنامه نویسی بسیار بلایی برخوردار است و قطعا برای کسی که خالق چیزی باشد نفوذ به آن، کارِ دشواری نیست.


لینوس توروالدز

معروف ترین هکرها را بشناسید

همان‌طور که می‌دانید بیشتر هکرها از سیستم عامل سورس باز لینوکس استفاده می‌کنند، جالب است بدانید که لینوس توروالدز یک مهندس فنلاندی آمریکایی است و سازنده هسته اصلی این سیستم عامل است. این شخص هم اکنون معمار ارشد پروژه لینکوس است و مدیریت کلی را بر عهده دارد.


ریچارد متیو استالمن

معروف ترین هکرها را بشناسید

این شخص در دنیای مجازی به‌عنوان یک هکر شناخته نشده است، اما با قدرت و دانش زیادی که در برنامه نویسی دارد، یک هکر ماهر به شمار می‌آید. ریچارد متیو استالمن از دسته هکرهای کلاه سفید بوده و با توجه به توانایی عظیم، تاکنون در دنیای آنلاین هیچ خرابکاری بزرگ یا کوچکی نداشته است و مانند هر هکر دیگری این عقیده را دارد که تمامی اطلاعات دنیا باید به اشتراک گذاشته شود.


دیوید اسمیت

معروف ترین هکرها را بشناسید

دیوید اسمیت خالق ویروس ملیسا است، البته ممکن است که نام این ویروس را شنیده باشید. ویروس ملیسا به‌گونه‌ای طراحی شده بود که از طریق ایمیل به سیستم هدف ارسال می‌شد و اطلاعات ناخواسته‌ای را به ایمیل فوق ارسال می‌کرد، این ویروس برای مدتی تمام شبکه پست الکترونیکی یا همان ایمیل را بدنام کرد.


رابرت تاپان موریس

معروف ترین هکرها را بشناسید

رابرت از هکرهای مشهور جهان بوده و هنوز هم درباره خرابکاری‌های قدیمی او در دنیای مجازی صحبت می‌شود. این هکر در سال ۱۹۸۸ میلادی ویروسی را طراحی کرد که نیاز به دانلود نداشت و فقط با باز کردن یک سایت به سیستم منتقل می‌شد و در مدت کوتاهی آن‌قدر تکثیر می‌شد که حافظه رم را آشغال می‌کرد. این شخص برای مدتی کل فضا اینرتنت را آلوده کرده بود و پس از دستگیری اعلام کرد که فقط قصد شوخی با یک فرد را داشته است.


ویلیام نپستر

هویت این هکر هنوز فاش نشده است اما بزرگ‌ترین خرابکاری او از کار انداختن کل شبکه اینترنت بود. چندین ساله پیش شرکت نوترون نسخه جدید آنتی‌ویروس خود را منتشر کرد و مدعی شد که می‌تواند از هر سیسمی محافظت کند، در شب همان روز پیغامی روی تمامی سیستم‌های شرکت نوترون با عنوان «لطفا حرف خود را پس بگیرید» به نمایش در‌آمد. نوترون به این پیغام هیچ توجهی نکرد و پس از چند ساعت به‌صورت کامل اینترنت کل دنیا قطع شد. ویلیام پس از وصل دوباره اینترنت اعلام کرد که هر لحظه بخواهد می‌تواند اینترنت جهان را دوباره قطع کند، لازم به ذکر است که تاکنون تنها 40 درصد از کل این ویروس شناخته شده و هنوز به‌صورت کامل پاکسازی نشده است.


نیکیتا کوزمین

معروف ترین هکرها را بشناسید

نیکیتا کوزمین یکی دیگر از هکرهای بزرگ جهان است، این شخص یکی از سه خالق ویروس گوزی است و جرائم رایانه‌ای بسیاری را مرتکب شده است. این ویروس از طریق فایل‌های پی دی اف به سیستم کاربران نفوذ می‌کند و اطلاعات آن را به منبع ارسال می‌کند. ویروس گوزی در سال ۲۰۰۷ شناسایی شد اما تا آن زمان میلیون‌ها دلار پول را از حساب‌های بانکی مختلف به سرقت برده شد. این شخص پس از دستگیری ۶.۹ میلیون دلار جریمه شد و همچنین به ۳۷ ماه حبس محکوم شد. البته وی در شناسایی این ویروس به کارشناسان فدرال کمک بسیاری کرد و همین امر باعث بر تخفیف در زمان محکومیت این هکر بزرگ شد.


آیا هر سیستم قابل نفوذ است؟

هکرهای بزرگ‌تری از لیست بالا در دنیای مجازی وجود دارند که هنوز هیچ اطلاعاتی درباره آن‌ها منتشر نشده است، همچنین لیست منتشر شده تنها چند نفر از هکرهای مشهور جهان هستند و لیست بلندبالایی می‌توان تهیه کرد. معمولا هکرهای بزرگ بر این باورند که هیچ سیستمی امن نیست و هیچ چیز در این دنیا غیرقابل نفوذ نیست. با این حال هکرها توانایی نفوذ به هر سیستمی را دارند و خطر هرلحظه در کمین است. بهترین راه مقابله در برابر آن‌ها هم استفاده از فایروال‌های قوی است، که برای حرفه‌ای‌ها تاثیری ندارد، البته فایروال‌های سخت افزاری امنیت بیشتری دارند و از آن‌ها در مراکز بزرگ استفاده می‌شود. به هر حال همیشه خطر در دنیای دیجیتال وجود دارد و احتمال در دام افتادن هم بسیار زیاد است.
پ
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارنتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارنتي ٧/٢ ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

گوناگون

مطالب خواندنی

نظر کاربران

  • traveler

    صرفا با استفاده از فایروال و آنتی ویروس نمیشه در مقابل یک حمله هدف گیری شده و همه جانبه مقابله کرد چرا چون در نهایت آنتی ویروس و فایروال هم از قوانین ریاضی و فیزیک پیروی میکنن و نمیتونن خارج از کدی که براشون طراحی شده عمل کنن و هر کدی در هر سطحی مشکلاتی درون خودش داره مثلا اگه خیلی به امنیت داده توجه بشه (مثلا فیلتر داده ها یا رمزنگاری و...) راه برای حملات محرومیت خدمات مثل(dos و ddos و...)هموار میشه و اگه به این امر توجه نشه و صرفا به کارکرد و اسکن های برون برنامه این توجه بشه راه برای حملات تزریقی و اسنیفینگ باز میشه پس میبینید که در هر حالت طراحی سیستم باز هم مشکلات امنیتی میتوانند در هر سیستمی به وجود بیان.حتی بزرگترین سازمان های امنیتی با داشتن چندین هکتار ابر رایانه و سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری قابلیت مقابله با حملات چند جانبه و هدف گیری شده رو ندارند.

ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج