۴۳۴۸۵۰
۸۶۰۶۵۲
۸۶۰۶۵۲

محتوای حمایت‌شده

پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن

گاهی برخی از افراد ساختار پاهایشان به گونه ای است که برایشان حسابی دردسر ساز می شود. هنوز علت اصلی و مشخصی برای بروز اختلال در ظاهر پاها مشخص نشده است و تنها در برخی از موارد نادر، نرمی استخوان شدید می تواند دلیلی برای ابتلا به این نوع اختلال باشد ولی این مشکل، علت اصلی برای این موضوع محسوب نمی شود.

پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن

گاهی برخی از افراد ساختار پاهایشان به گونه ای است که برایشان حسابی دردسر ساز می شود. هنوز علت اصلی و مشخصی برای بروز اختلال در ظاهر پاها مشخص نشده است و تنها در برخی از موارد نادر، نرمی استخوان  و شدید می تواند دلیلی برای ابتلا به این نوع اختلال باشد ولی این مشکل، علت اصلی برای این موضوع محسوب نمی شود.اگر هنوز نمی‌دانید پای ایکس چیست در ادامه با ما همراه باشید.

پای ایکس (ضربدری) چیست؟

genu valgum یا اختلال ژنووالگوم که در جامعه بیشتر به نام اختلال پای ضربدری شناخته می‌شود،نوعی ناهماهنگی در مفاصل پاست که در آن قوزک پاها در هنگام ایستادن با فاصله ی ۳ اینچ یا بیشتر درکنار هم قرار می گیرند.این عارضه که بیشتر روی استخوان تیبیا تاثیر دارد، می‌تواند برا فرد مشکلات زیادی از جمله درد در ستون فقرات و یا مشکلات جدی‌تر مانند آرتروز و رماتیسم ایجاد کند.

اختلال زانوی ضربدری دارای انواع مختلفی است که در این مطلب به دو نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم. سوپینیشن پا حالتی است که در آن مچ  پای شما بیشتر از حد ممکن به بیرون میچرخد و انگشتان پا فشار بیشتری را متحمل میشوند.در این اختلال فعالیت‌هایی مانند دویدن برای افراد دارای این مشکل می‌تواند بسیار سخت باشد.

هایپراکستنشن زانو از دیگر انواع زانوی ضربدری است که در آن زانو‌ها به حالت غیر طبیعی به عقب مایل می‌شوند. این نوع عقب زدگی در زانو و مفاصل پا در انجام فعالیت‌های روزمره‌ی فرد مانند راه رفتن یا نشستن اختلال ایجاد می‌کند.

پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن

جهت مشاوره با دکتر خدایی همین حالا با ما تماس بگیرید.
 
 

روش تشخیص پای ایکس (ضربدری)

عده زیادی از مردم و والدین هنوز اطلاعی از اینکه پای ایکس چیست ندارند برای همین تشخیص آن بدون مراجعه به دکتر مشکل خواهد بود.هر دوی این عارضه با انحرافی در زانو همراه است که در زانوی پرانتزی به دلیل تخریب کندیل داخلی زانو سطح مفصل داخلی و در زانوی ضربدری به دلیل تخریب کندیل خارجی سطح مفصل خارجی تخریب می شوند هر دوی این عارضه در دراز مدت منجر به آرتروز یا ساییدگی مفصل شده که خیلی دردناک است.

پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن

پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن

جهت مشاهده دیگر مصاحبه ها به پیج کلینیک ارتوپدی فنی آتل مراجعه نمایید.

این بیماری‌ها موجب چرخش در مچ پا می شود و راستای طبیعی استخوان‌ها را در هم می ریزند که موجب کمر درد مچ درد زانو درد و ... می شود.

در اثر انحراف زانوی پرانتزی دو استخوان ران و ساق در قسمت داخلی به هم رسیده و طرف دیگر از هم فاصله می گیرد و در نتیجه کل وزن از قسمت داخلی تحمل می شود و به مرور زمان غضروف و منیسک که به عنوان بالشتک ضربه گیر زانو هستند تخریب می شوند.

پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن

علل عارضه پای ایکس (ضربدری)

این بیماری به دو حالت اکتسابی و مادرزادی و با نرمی مفاصل خودش را نشان می دهد و در دختران نسبت به پسران ۶ به ۱ است.

در نوع مادر زادی علاوه بر کجی ستون فقرات به جانب، چرخشی در مهره راس به وجود میاید، اما در نوع اکتسابی که به دلایل مختلفی اعم از عادت‌های بد نشستن یا ایستادن یا برداشتن بار‌های سنگین یا حتی یک طرفه انداختن کوله پشتی و التهاب مفصل ایجاد می شود.

در موارد اکتسابی در بیشتر اوقات با حرکات اصلاحی قابل درمان و بهبود است، اما در موارد مادرزادی علاوه بر حرکات اصلاحی استفاده از بریس‌های ستون فقرات اعم از میلواکی و بوستون توصیه می شود و در موارد خیلی شدید باید جراحی اصلاحی ستون فقرات و جراحی استئوتومی انجام گیرد.

پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن

این بیماری در اکثر مواقع به صورت مادرزادی و دراثر کمبود ویتامین دی و نرمی مفاصل که موجب (joint Laxity) می شود به وجود می آید.
 
هرگونه تغییر در میزان قوس کف پا اعم از کاهش یا افزایش نوعی اختلال محسوب میشود که موجب وارد شدن فشار‌ها و نیرو‌های نامتعارف از سوی زمین در اثر فشار وزن به مفاصل بالاتر می شود.

قوس کف پای نرمال بیشتر فشار‌های وارده از سوی زمین بر بدن انسان را همانند سیستم فنربندی و تعلیق خودرو با خوابیدن و بلند شدن خود هدر داده و مانع از اعمال این نیرو‌ها روی زانو، مفصل ران و ستون فقرات می شود، اما در افراد دارای صافی کف پا قسمت بیشتر نیرو‌های وارده از سطح زمین به پا با زوایای تغییر یافته دراثر خوابیدن قوس به صورت نامتعارف به مفصل بالاتر وارد شده و قسمت‌هایی از مفاصل را تحت تحمل وزن زیاد قرار داده که آن قسمت از مفاصل توانایی تحمل وزن زیاد را ندارند بدین ترتیب موجب تخریب مفاصل و درد در قسمت‌های مختلف بدن می شود. 

پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن

جهت مشاهده دیگر مصاحبه ها به پیج کلینیک ارتوپدی فنی آتل مراجعه نمایید.

عوارض پای ضربدری

پس از اسکن زانو میزان دقیق انحراف مشخص می‌شود و پس از نقشه پا بیمار ارتز اصلاحی برای هر بیمار مختص همان بیمار طراحی می‌شود که به صورت سه نقطه فشار زاویه زانو را درعرض شش ماه الی یکسال که به صورت شبانه استفاده می‌کنند کاهش می‌دهد و درد را کمتر می‌کند که این امر در سنین پایین با صاف شدن کامل انحراف همراه است البته در بزرگسالان هم انحراف امکان اصلاح کامل دارد.

پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن

روش‌های درمان پای ضربدری چیست؟

 بعد از آشنایی با پای ایکس و دانستن این موضوع که پای ایکس چیست باید به فکر درمان این اختلال باشید.ما در کلینیک ارتوپدی فنی آتل با بهره گیری از اسکنر‌های پیشرفته میزان صافی و چرخش مچ را دقیقا اندازه می گیریم که این اسکنر‌ها فاقد هرگونه اشعه مضر می‌باشد. سپس از روی این اسکن برای این بیماران کفی و صندل وکفش طبی مخصوص هر شخص را درست می کنیم.

پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن

پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن

جهت مشاهده دیگر مصاحبه ها به پیج کلینیک ارتوپدی فنی آتل مراجعه نمایید.

درمان های بدون جراحی

ورزش و فیزیوتراپی

انجام ورزش روزانه می‌تواند برای اصلاح  فرم بدن شما بسیار مفید باشد.برای درمان پای ایکس حرکات مختلف ورزشی ارائه شده که برای بازگشت پای شما به حالت عادی  مفید است.

کاهش وزن

از آنجایی که پاها حامل اصلی وزن انسان هستند،کاهش وزن می‌تواند تاثیر بسیاز زیادی روی درمان پای ایکس یا پای ضربدری داشته باشد.استفاده از رژیم غذایی مناسب برای چربی سوزی و کاهش وزن فشار روی پاهای شمارا به حداقل می‌رساند.

بریس یا آتل

بستن بریس یا آتل  از جمله روش‌های سنتی و قدیمی است که امروزه با دانش پزشکی پیشرفته‌تر  هم شده.این روش می‌تواند در اصلاح فرم پای شما و خارج کردن آن از فرم ضربدری،مفید باشد اما  بدون شک این روش به مدت زمان بیشتری برا اصلاح نیاز دارد.

کفی طبی

استفاده از کفی طبی راه رفتن با پای ایکس را راحت‌تر می‌کند و در کاهش درد پای شما بسیار موثر است.استفاده از کفش مناسب و یا کفی طبی از جمله ضروری‌ترین نیازهای اصلاح پای ضربدری هستند.

درمان با جراحی

برای درمان و اصلاح پای ضربدری می‌توان از جراحی هم استفاده کرد. استفاده از جراحی، نتیجه مطلوبی دارد و نیاز به نقاهت بیشتری دارد. همین امر باعث می‌شود مردم بیشتر به سمت درمان بدون جراحی روی می‌آورند.

پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن

جهت مشاوره و رزرو نوبت با کلینیک کلیک کنید.

کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی آتل

 • درمان زانوی ایکس (ضربدری)
 • درمان زانوی پرانتزی
 •  بیماری اسکولیوز یا انحراف جانبی ستون فقرات
 • راهکار درمانی ستون فقرات
 • راهکار‌های درمانی انحراف زانو
 • ساخت انواع پروتزهای دست و پا
 • ساخت کفش ها و صندلهای طبی
 • اسپلینت های مخصوص دست و پا
 • کرست های تخصصی ستون فقرات
 • دست مایوالکتریک
 • پروتز چشم
 • پروتزهای ورزشی
 • پروتزهای دیابتی
 • ساخت انواع ارتز و پروتزهای پیشرفت

پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن

همین حالا با ما تماس بگیرید.
 
 
 
پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن
 
پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آنپای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن
 
پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن
برای اطلاعات بیشتر به وب سایت ما مراجعه نمایید
 
پای ایکس (ضربدری) چیست؟ روش‌های درمان آن

 

 

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج