۲۸۹۹۷۲
۴ نظر
۵۰۸۸
۴ نظر
۵۰۸۸

بیت واکینگ: پیاده روی، سلامتی و کسب درآمد!

یکی از چالش های پیش روی مدیریت شهری، استفاده فزاینده از خودروهای تک سرنشین است. آیا فناوری می تواند راهی خلاقانه برای ترغیب مردم به پیاده روی داشته باشد؟

ماهنامه دانشمند - حسین ملک محمدی: یکی از چالش های پیش روی مدیریت شهری، استفاده فزاینده از خودروهای تک سرنشین است. آیا فناوری می تواند راهی خلاقانه برای ترغیب مردم به پیاده روی داشته باشد؟

هر روز ساعت های زیادی را در ترافیک پایتخت گرفتارم. استفاده از خودروی شخصی بدترین کار ممکن است، به همین خاطر ترجیح می دهم از تاکسی، اتوبوس و مترو استفاده کنم؛ اما بهترین بخش روز من وقتی است که پیاده روی می کنم. هرچند پیاده روی در روزهای به شدت آلوده اواخر پاییز و اوایل زمستان کار عاقلانه ای نیست، اما باز هم خواستنی است! چهره زشتی که در اتوبان های درهم پیچیده تهران بزرگ و خیابان های کوچک و بزرگش می بینیم، خودروهای تک سرنشین است! آیا راهی برای تغییر هست؟ شاید فناوری راه حلی داشته باشد.

بیت واکینگ: پیاده روی، سلامتی و کسب درآمد!

پاداش پیاده روی

در تراکنش پول های مجازی به ویژه بیتکوین، کاری که رایانه ها انجام می دهند به تولید پول می انجامد؛ اما آیا می توان با فعالیتهای فیزیکی هم پول پارو کرد؟ اگر میانه تان با پیاده روی خوب است، بله. یک استارت آپ جدید با نام بیت واکینگ (Bitwalking) که مقصر اصلی آن در شهر لندن است، ایده ای جاه طلبانه دارد: پیاده روی کنید و پول بگیرید! کاربران علاقه مند کافی است برنامک مخصوص را در گوشی هوشمند تلفن همراه خود نصب کنند و پیاده روی کنند؛ بدین ترتیب هر گام بیشتری مساوی است با پول بیشتر.

با وجود برنامک های متعدد ورزشی و تناسب اندام که گام شماری یکی از قابلیت های ساده آن هاست، نیمی از ایده بیت واکینگ مفهوم جدیدی نیست؛ اما نیمه دوم آن که مربوط به پرداخت پول می شود، آن قدر جذاب هست تا بیت واکینگ را در بین بسیاری از برنامک ها دوست داشتنی کند. اگر کسی عینک بدبینی به چشمش باشد، حتما فکر می کند این برنامه کاسه ای زیر نیم کاسه دارد. اما ظاهرا موسسان بیت واکینگ فکر پخته ای دارند، چرا؟ خب مسلما راضی کردن سرمایه گذاران چشم بادامی نباید کار ساده ای باشد.

«نیسان بارها» و «فرانک ایمبسی» دو موسس بیت واکینگ برای اجرای موفقیت آمیز این ایده و ساخت بانک مجازی شان، موفق شده اند از سرمایه گذاران ژاپنی بیش از ۱۰ میلیون دلار پول دریافت کنند. یکی از این سرمایه گذاران، شرکت موراتا (Murata) است که در زمینه تولید تجهیزات الکترونیکی شهرت فراوانی دارد. این شرکت مشغول ساخت دستبند هوشمندی است که می تواند به خوبی برای گام شماری و محاسبه درآمد مجازی آن کافی باشد تا دیگر نیازی به حمل گوشی تلفن همراه نباشد. از سوی دیگر برخی تولیدکنندگان کفش نیز اعلام آمادگی کرده اند تا پذیرای این پول دیجیتالی باشند. حتی یکی از بانک های انگلستان نیز در حال مذاکره برای مشارکت با بیت واکینگ در اجرای بزرگترین جشنواره موسیقی این کشور در سال آینده است.

بیت واکینگ: پیاده روی، سلامتی و کسب درآمد!

رزومه کاری موفق

بیت واکینگ نخستین تجربه موسسان آن نیست. آن ها پیش از این نیز موفق شده اند فناوری های نوین را به مردم فقیر دنیا ارائه دهند، تجربه ای که برای کشورهای در حال توسعه و فقیر بسیار مفید فایده بوده است. سال گذشته آن ها کیپاد (Keepod) را در مناطق فقیر نایروبی، پایتخت کنیا، راه اندازی کردند که یک فلش درایو ۷ دلاری با تمام برنامه های مورد نیاز یک رایانه رومیزی است.

هدف از کیپاد ارائه امکانات اولیه فناوری برای ۵ میلیارد نفر از مردم جهان است که دسترسی به رایانه شخصی ندارند. آرزوی کیپاد ارائه اطلاعات و کمک به توانمندسازی افراد و رفع شکافی است که ۷۰ درصد مردم دنیا در آن گرفتار شده اند. حالا آن ها با یک پروژه خیرخواهانه دیگر دست به کار شده اند؛ بیت واکینگ.

هدف از بیت واکینگ نه فقط ترغیب مردم به پیاده روی، دوری از خودروهای شخصی و حفظ محیط زیست کره زمین است که می تواند به عنوان منبع درآمدی هرچند کوچک برای مردم کشورهای فقیر نیز به حساب بیاید.

بیت واکینگ می کوشد تنبل ترین فرد روی کره زمین، به خاطر پول هم که شده، دست از تنبلی بشد و کمی پیاده روی کند! البته درآمد به دست آمده در بیت واکینگ را می توان برای خرید درون شبکه ای استفاده کرد یا آن را برای دیگر افراد حاضر در این شبکه فرستاد. امید می رود با اقبال عمومی کاربران و توجه شرکت ها در آینده نزدیک به این استارت آپ، بازار بیت واکینگ غنی تر شود تا کاربران بتوانند تجربه خرید واقعی تری داشته باشند.

موسسان بیت واکینگ امیدوارند همه چیز طبق برنامه ریزی های آنها پیش برود تا طرح های تجاریشان امکان عملیاتی شدن را پیدا کنند؛ به این ترتیب شرکت های تولیدکننده محصولات ورزشی و پوشاک می توانند به بازار بالقوه ای دست پیدا کنند و محصولات خود را بهتر عرضه کنند.

از آنجا که بیت واکینگ براساس گام های برداشته شده، پولی را به کاربران خود اختصاص می دهد؛ نیاز است تا امکان سوءاستفاده از برنامه به خوبی پیش بینی شود. به همین منظور، این برنامه از الگوریتم ویژه ای برای تعیین گام های برداشته شده برخوردار است و مهندسان معتقدند به کمک فناوری GPS و اتصالات WiFi تمهیدات لازم را برای ارزیابی مسافت طی شده اندیشیده اند. البته بیت واکینگ هنوز جزئیات این الگوریتم محاسباتی خود را در اختیار سایران قرار نداده است. از این گذشته، کاربران مجاز به داشتن چند حساب بیت واکینگ نیستند، از سوی دیگر فعلا سقف ۳ دلاری برای درآمد روزانه کاربران در نظر گرفته شده است.

سوالی که شاید به ذهن شما متبادر شود این است که چرا بیت واکینگ برای پیاده روی پول می پردازد؟ جواب ساده است! فارغ از تمام طرح های خیرخواهانه ای که استارت آپ بیت واکینگ را توجیه می کند، یک طرح توجیهی یک خطی وجود دارد. هدف اصلی بیت واکینگ چیز غریبی نیست و می توان نمونه های مشابه آن را در محصولاتی نظیر انواع و اقسام فناوری های پوشیدنی و دستبندهای هوشمند شرکت هایی نظیر Fitbit، Nike و Garmin هم یافت. همه به دنبال جمع آوری داده های کاربران در زمینه سلامتی و تناسب اندام هستند! به همین خاطر است که دستگاه های نظارتی، تاکید ویژه ای بر حفظ حریم خصوصی کاربران دارند و مهندسان این شرکت ملزم به رعایت این چارچوب ها شده اند.

از آن جا که این برنامه در حال حاضر فقط در چهار کشور انگلستان، کنیا، مالاوی و ژاپن راه اندازی شده است، برای استفاده از آن و پول درآوردن باید کمی صبور باشید. فعلا می توانید به وب سایت بیت واکینگ به نشانی www.bitwalking.com مراجعه کرده و با در اختیار قرار دادن برخی از اطلاعات شخصی، خصوص کشور محل سکونت و نشانی ایمیل تان، در لیست انتظار ثبت نام کنید. امیدواریم هدف شما از پیاده روی حفظ سلامتی باشد تا کسب درآمد. همیشه سلامت باشید.

بیت واکینگ: پیاده روی، سلامتی و کسب درآمد!

اعداد طلایی بیت واکینگ

۱۰۰۰ قدم: برای به دست آوردن یک دلار بیت واکینگ ($BW) باید ۱۰ هزار قدم بردارید؛ که معادل مسافتی بالغ بر ۸ کیلومتر (۵ مایل) است.

۱$BW=۱$: هر دلار بیت واکینگ معادل یک دلار آمریکا ارزش دارد و می توان از آن برای خرید درون شبکه یا انتقال پول به سایر اعضا استفاده کرد.

۳$ per day: در حال حاضر سقف ۳ دلاری برای درآمد روزانه کاربران در برنامک بیت واکینگ درنظر گرفته شده است.

آیا پول مجازی بیت واکینگ تاثیری بر زندگی فقرا دارد؟

نلسون ماندلا، فعال برجسته مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی نقل قول جالبی دارد. او می گوید: «پول، موفقیتی به همراه ندارد، بلکه این آزادی خلق پول است که موفقیت را خواهد ساخت.» به همین خاطر انتظار می رود بیت واکینگ در کشورهای فقیر تاثیر به مراتب بیشتری بر سلامتی مردم داشته باشد. خصوصا اینکه بالابودن نرخ برابری دلار با ارزهای محلی موجب می شود تا مردم تمایل بیشتری به پیاده روی روزانه پیدا کنند.

خوب است بدانیم که برای مثال حقوق متعارف کارگران در مناطق روستایی مالاوی رقمی در حدود ۴۵ دلار در ماه است. حال، آن ها می توانند به کمک بیت واکینگ درآمد ماهانه خود را تا دو برابر افزایش دهند؛ البته اگر به گوشی های هوشمند دسترسی داشته باشند. با ۳۰ هزار قدم پیاده روی در روز که معادل مسافتی بالغ بر ۲۴ کیلومتر است، می توان ماهانه تا ۹۰ دلار از بیت واکینگ درآمد کسب کرد که در بسیاری از نقاط جهان رقم کمی نیست.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج