۵۲۶۲۲۰
۵۰۰۷

بهترین معماری های ۲۰۱۶ به انتخاب «آرک دیلی»

در سال ۲۰۱۶ میلادی هفتمین سری پیاپی این دوره مسابقات از سوی سایت آرک دیلی برگزار شد. در بیانیه این مسابقه، شناسایی و تجلیل از آثار معماریِ دارای اثری مشخص و تعیین کننده بر جامعه معماری به عنوان اولویت معرفی شده است.

فصلنامه همشهری معماری - نیلوفر رسولی: در سال ۲۰۱۶ میلادی هفتمین سری پیاپی این دوره مسابقات از سوی سایت آرک دیلی برگزار شد. در بیانیه این مسابقه، شناسایی و تجلیل از آثار معماریِ دارای اثری مشخص و تعیین کننده بر جامعه معماری به عنوان اولویت معرفی شده است. یکی از ویژگی های این مسابقه را می توان گستردگی آن دانست؛ به طوری که علاقه مندان معماری از سراسر دنیا با سلایق مختلف در این مسابقه شرکت می کنند و به همین دلیل می توان گفت این مسابقه به قشر خاص یا ایدئولوژی مشخص و محدودی تعلق ندارد.

از دیگر نقاط تمایز این مسابقه، نحوه داوری آثار آن است. در این مسابقه رأی دهندگان اصلی، کاربران سایت هستند. این افراد با ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در سایت آرک دیلی و با توجه به ایمیل معتبری که ارائه می کنند، می توانند سهمی در انتخاب برندگان و فینالیست ها داشته باشند. حضور قشرهای مختلف از سراسر جهان در داوری این مسابقه خود عاملی تاثیرگذار برای مطرح شدن این جایزه در سطح بین المللی است. طبق آمار منتشر شده در سایت، در سال ۲۰۱۵ نزدیک ۳۱ هزار و در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۵۵ هزار معمار و علاقه مند معماری در پروسه رأی گیری این مسابقه شرکت کرده اند.

طی این فرآیند، هر کاربر می تواند پس از ثبت نام در سایت، بین پروژه های منتشر شده سایت در بازه زمانی مشخص در رأی گیری شرکت کند (برای مثال در جایزه سال ۲۰۱۶، این بازه زمانی از ابتدای ژانویه سال ۲۰۱۵ تا آخرین روز دسامبر همان سال در نظر گرفته شده بود.) در این مسابقه به طور کلی بناها از نظر کاربری در ۱۴ دسته تقسیم شده اند که هر کاربر از میان این دسته بندی ها باید تنها یک بنا را انتخاب کند.

از میان این انتخاب ها، پنج پروژه نهایی در هر دسته بندی به مرحله نهایی راه می یابند. این دسته بندی ها شامل معماری با کاربردهای زیر است: خانه مسکونی، درمانی، صنعتی، آموزشی، ورزشی، فرهنگی، ضیافتی، نوسازی، اداری، داخلی، تجاری، عمومی و مذهبی.

نکته دیگر، مسئله رعایت حقوق شرکت کنندگان این مسابقه است. با توجه به قوانین سایت، هر پروژه درج شده در این سایت قبلا با شرکت در این مسابقه اعلام موافقت کرده است. از طرفی حق کپی رایت متعلق به شرکت و شخص ثبت کننده پروژه است.

پس از مرحله نخست رأی گیری و در مرحله دوم، صفحه رأی گیری به روز می شود و این بار رأی دهندگان باید از میان پنج پروژه منتخب در هر دسته بندی، تنها به یک مورد رأی دهند. بعد از این رأی گیری، برندگان نهایی مشخص می شوند.

پس از اعلام برندگان نهایی، جایزه این مسابقه به وسیله سایت آرک دیلی به دفتر برندگان فرستاده شده، نتایج مسابقه در تاریخ اعلام شده بر صفحه اصلی سایت قرار می گیرد. برای پنج پروژه راه یافته به مرحله نهایی نیز این سایت تمهیدات و مزایای خاصی در نظر گرفته است.

معماری عمومی

 • آشپزخانه محلی تراس داکوستا
 • آتلیه ماب و کولکتیوو وِر هاوس
بهترین معماری های 2016 به انتخاب «آرک دیلی»

معماری تجاری

 • فروشگاه میومیو
 • هرتزوگ و دِمورن

بهترین معماری های 2016 به انتخاب «آرک دیلی»
این پروژه در سایت مجاور پروژه ای دیگر از این گروه، واحدی تجاری برای پرادا، واقع شده است. این دو پروژه در مرکز تجرای Aoyama واقع شده اند و در واقع بخشی از محیط و معماری نمایشی هستند که هر کدام به نحوی سعی در معرفی و نشان دادن برند تجاری خود دارند. البته این دو فروشگاه برای این کار دو رویکرد متفاوت را در پیش رگفته اند. با این که فروشگاه پرادا درصدد بود این اتمسفر گم شده را به واسطه فاصله های شفاف و عرصه ای عمومی به این محل تزریق کند، این ساختمان با فاسادهای مات، درون خود را از عابران پنهان نگاه می دارد و تنها با برشی که در ورودی دارد، درون خود را نمایان می کند.

معماری ضیافتی

 • کافه سِلا
 • دفتر معماری اف.سی.سی و پائولو لُبو

بهترین معماری های 2016 به انتخاب «آرک دیلی»
با توجه به سایت این پروژه، طراحی این ساختمان در تلاش برای آشتی دادن ذات دوگانه طبیعت است، تلاشی برای طراحی کافه ای معاصر و مدرن در کنار ساحلی با پیشینه بسیار کهن. این عمل با اضافه کردن بخشی جدید با هدف ارتقای ساختمان قبلی انجام شده است و نکته اصلی این طرح در چگونگی تلفیق این دو بخش با یکدیگر نهفته است.

معماری خانه

 • خانه ماتیلده
 • دفتر ترا اِ توما

بهترین معماری های 2016 به انتخاب «آرک دیلی»
این پروژه به بازسازی خانه ای با کمترین هزینه و زمان و در محله ای نه چندان مرفه اختصاص دارد. معمار این طرح با استفاده از شگردهای مناسب از جمله دقت در انتخاب مصالح موفق شده است به رغم شرایط نامساعد مالی و زمانی، به نیازهای کارفرما پاسخ دهد. این خانه به راحتی نشان می دهد که کسری بودجه و زمان نمی تواند مانعی برای استفاده از علم معماری در بازسازی خانه باشد.

معماری مجموعه مسکونی

 • دیوار بزرگ WA
 • لوئیجی روسلی

بهترین معماری های 2016 به انتخاب «آرک دیلی»
پروژه مسکونی دیوار بزرگ WA در استرالیا ساخته شده است. در دسترس بودن میزان کافی از زمین در این کشور امکان زیادی را برای معماران در اجرای ایده های نوین فراهم می کند. در این پروژه نیز با توجه به همین موضوع به مسئله مسکن از منظر مسائل اقلیمی و استفاده از انرژی های پاک پرداخته شده است.

نوسازی

 • خانه ای در گیمریش
 • الیزابته دِ اُلیوییر اسالدانیا

بهترین معماری های 2016 به انتخاب «آرک دیلی»
بازسازیی و مرمت این خانه چهار طبقه در پرتغال با توجه به این پرسش ها انجام شده است:

الف - چند درصد از ساختار بنا باید حفظ و چند درصد باید به روز شود؟
ب - افزوده های جدید با چه شیوه ای با ساختار قبلی ترکیب شوند؟
ج - در این روند چه تغییراتی اعمال شود؟

معماری صنعتی

 • کارخانه ای روی زمین
 • دفتر معماری یوئچی آشیزاوا و همکاران

بهترین معماری های 2016 به انتخاب «آرک دیلی»
تلفیق دیوارهای سبز، حضور درخت و عوامل طبیعی در نما و سطح این ساختمان صنعتی، این بنا را با گستره ای از ایده های پایدار و دوستدار محیط زیست همراه کرده است. حضور این عناصر تنها به لایه بیرونی ساختمان خلاصه نشده است و این عوامل سبز در فضاهای داخلی بنا نیز حضور پررنگی دارند؛ به طوری که ظاهر سبز این بنا تا حدی تصور اولیه ما را از بناهای صنعتی دستخوش تغییر می کند.

معماری آموزشی

 • دانشکده معماری
 • دفتر معماری تام و ویدگارد

بهترین معماری های 2016 به انتخاب «آرک دیلی»
دانشکده معماری شش طبقه موسسه تکنولوژی رویال سوئد در حیاط اصلی محوطه دانشگاهی قرار دارد. برخلاف نمای یکدست آجری و قرمزِ ساختمان های اطراف، این ساختمان با مصالح و فرمی متمایز طراحی شده است. در این طراحی، جانمایی ساختمان امکانات مناسبی را برای استفاده از فرم منحنی فراهم کرده است که خود این فرم در تقابل با فرم راست گوشه دیگر ساختمان های این دانشگاه قرار می گیرد.

معماری درمانی

 • خوابگاه مجتمع درمانی
 • دفتر شارون دیویس

بهترین معماری های 2016 به انتخاب «آرک دیلی»
فراهم آوردن محیط کاری با مطلوب ترین شرایط زیستی مهم ترین نکته این بیمارستان آفریقایی است. طراحی خوابگاه این مجموعه (برای استفاده دانشجویان، پزشکان و کارکنان) با هدف ارتقای روحیه ساکنان صورت گرفته است و همه عوامل اقلیمی نیز در طراحی لحاظ شده است.

معماری اداری

 • ساختمان اداری اینتسا سنپائول
 • کارگاه رنزو پیانو

بهترین معماری های 2016 به انتخاب «آرک دیلی»
این ساختمان دومین بنای بلند شهر تورین است که به وسیله گروه رنزو پیانو طراحی شده و به اجرا در آمده است. این ساختمان به عنوان المانی شاخص در خط آشمان شهر تورنتو شناخته می شود. در این طرح کاربری های مختلف در طبقات ابتدایی و انتهایی ساختمان با رویکرد استفاده عمومی و شهری شهروندان در نظر گرفته شده است.

معماری فرهنگی

 • خانه اپرای هاربین
 • دفتر ساختمانی مَد

بهترین معماری های 2016 به انتخاب «آرک دیلی»
همسو با افزایش جمعیت شهرهای چین، شهر هاربین با جمعیتی هفت میلیونی نیازمند فضای فرهنگی متناسبی با جمعیت و تنوع جمعیتی خود بود. برای حل این مشکل و با همکاری گروه معماری مد، جزیره ای فرهنگی با معماری سیال در امتداد ساحل این شهر طراحی و اجرا شد.

معماری ورزشی

 • استادیوم ماتمو آتلانتیک
 • هرتزوگ و دِمورن

بهترین معماری های 2016 به انتخاب «آرک دیلی»
مشخصه این بنا، نور و گشودگی آن است که با سازه سیرکولاسیون، سقف و ستون های آن حاصل می شود. همه این المان ها از خارج استادیوم به خوبی نمایان اند، به طوری که تماشاگران پیش از ورود به جایگاه خود می توانند مسیر دستیابی به آن را شناسایی کنند.

معماری داخلی

 • خانه وَنز لندن
 • تیم گریترِکس

بهترین معماری های 2016 به انتخاب «آرک دیلی»
یکی از معضلات ابرشهرهای امروز، مسئله فضاهای ترک شده شهری در دلِ تاسیسات است زیرا تغییر کاربری این گونه فضاها غالبا با دشواری های زیادی همراه می شود. این پروژه یکی از خلاقانه ترین استفاده ها از فضاهای ترک شده و بی استفاده شهری است. این خانه در زیرزمین و در دل پنج تونل در خارج یکی از ایستگاه های متروی لندن، فضایی از دست رفته را احیا کرده است.

معماری مذهبی

 • کلیسای روبان
 • کارگاه رنزو پیانو

بهترین معماری های 2016 به انتخاب «آرک دیلی»
ایده اصلی این بنا حرکت است. ساختمان از دو نوار سفید رنگ تشکیل شده است که به دور بدنه اصلی بنا می چرخند و در نهایت در انتها و بلندترین نقطه آن به یکدیگر می رسند. فضای خالی میان این دو بخش نیز به وسیله شیشه پوشانده شده است.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج