۷۰۴۷۴۹
۵۰۴۳

اپل پارک؛ ساختمان جدید ارزشمندترین شرکت جهان

شرکت اپل در دهه گذشته طیف گسترده ای از محصولات جدید را به دنیای تکنولوژی معرفی کرده است که تاثیر نوآوری های به کار رفته در آنها در زندگی امروز ما به هیچ وجه قابل انکار نیست، اما اپل پا را از گجت ها و گوشی های هوشمند فراتر گذاشته و سال ها است بر پروژه ساخت اپل پارک تمرکز کرده است.

ماهنامه ایران آذین: شرکت اپل در دهه گذشته طیف گسترده ای از محصولات جدید را به دنیای تکنولوژی معرفی کرده است که تاثیر نوآوری های به کار رفته در آنها در زندگی امروز ما به هیچ وجه قابل انکار نیست، اما اپل پا را از گجت ها و گوشی های هوشمند فراتر گذاشته و سال ها است بر پروژه ساخت اپل پارک تمرکز کرده است؛ بنایی شبیه یک سفینه با تکنولوژی های خارق العاده که از نظر بسیاری این بنا بر آینده معماری تاثیرگذار خواهد بود. ایده این مرکز متعلق به استیو جابز مدیرعامل فقید این شرکت است

و در ساخت و طراحی آن حداکثر تلاش برای نزدیک شدن به دیدگاه و خلاقیت پیچیده او برای ساخت این فضا صورت گرفته است. استیو جابز در آخرین دیدار عمومی خود قبل از مرگش در اکتبر ۲۰۱۱ پیرامون دیدگاه خود در مورد مرکز جدید اپل گفته بود: «این مرکز دارای یک حیاط، (فضای باز) مجلل در میان خیلی چیزهای دیگر است. دایره ای شکل است و دور آن مسیری منحنی وجود دارد. ارزان ترین برای ساختن آن را انتخاب نکردیم و هر قطعه شیشه ای در ساختار اصلی منحنی شکل خواهد بود. ما در حال ساخت بهترین ساختمان اداری در دنیا هستیم. من واقعا فکر می کنم که دانش آموزان و دانشجویان معماری به این ساختمان خواهند رفت و از آن دیدن خواهند کرد.»

اپل پارک؛ ساختمان جدید ارزشمندترین شرکت جهان

جایی برای ۱۲ هزار کارمند!

اپل پارک با 260 هزار متر مربع 12 هزار کارمند این شرکت را در خود جای می دهد که این تعداد برابر با جمعیت ایالت خودمختار آلند در فنلاند است! هزینه طراحی و ساخت آن حدود 5 میلیارد دلار برآورد شده است. طراحی و ساخت آن توسط شرکت معماری «فاستر و همکاران» انجام گرفته و ساختمان حلقه ای شکل آن با یک سفینه فضایی و پنتاگون مقایسه شده است. اپل پارک همچنین شامل یک مرکز تناسب اندام، بخش گیاهان انرژی بخش و یک هکتار باغ های زردآلو است. در واقع یکی از جنبه های متمایز کننده مرکز جدید اپل این است که در این ساختمان قرار است 12 هزار کارمند کار کنند. جا دادن این تعداد از کارکنان در یک ساختمان یک جور مانع تدارکاتی به حساب می آید،

اما اپل معتقد است که همکاری میان کارگران و کارمندان را از این راه بهبود می بخشد. «جانی ایو»، مدیر ارشد طراحی اپل در مصاحبه با «ویرد» می گوید: «بزرگ ترین دستاورد کمپ جدید این است که در این ساختمان بسیاری از کارکنان می توانند به راحتی ارتباط برقرار کنند، راه بروند و با دیگران صحبت کنند. امید است که با قرار دادن بسیاری از کارکنان در یک مرکز، روابط افراد با کسانی خارج از تیم خود به منظور به اشتراک گذاشتن ایده ها و تخصص های مختلف، بیشتر از قبل شود.» بنای اپل پارک که مدت زمان زیادی است در دست ساخت بوده، در حال رسیدن به مراحل پایانی کار خود است و از ماه آپریل 2017 پذیرای کارمندان شده است. البته تخمین زده می شود که بیشتر از شش ماه برای انتقال تمام کارمندان زمان نیاز است و کار ساخت و ساز تا تابستان آینده ادامه خواهد یافت.

اپل پارک؛ ساختمان جدید ارزشمندترین شرکت جهان

بشقاب پرنده ای روی زمین

بنای اپل پارک شگفتی های زیاد در خود جای داده است؛ از ظاهر عجیب خود که مانند بشقاب پرنده ای روی زمین است گرفته تا شبکه مخصوص برق رسانی اپل موسوم به microgrid که با صفحات خورشیدی تغذیه می شود. این بنا، در محل سابق شرکت HP ساخته شده است و زمین اولیه آن متشکل از ۹ ملک در منطقه «کوپر تینوی سیلیکونولی» است که تا سال ۲۰۰۶ یک به یک خریداری شده اند. همچنین جالب است بدانید شرکت اپل در زمان خرید این املاک، به منظور جلوگیری از طمع فروشندگان و پایین نگه داشتن قیمت ها هویت خود را مخفی نگه داشته بود.

کافه رستورانی که در وسط این حلقه قرار دارد، به تنهایی می تواند در حدود ۲۰۰۰ مشتری را در خود جای دهد؛ این تعداد برابر با شمار تمام بازیکنانی است که در گروه های بسکتبال، فوتبال، بیس بال و هاکی آمریکا بازی می کنند. به گفته اپل تمامی پنجره های بیرونی دارای شیشه های خمیده هستند که از نظر اندازه بزرگ ترین شیشه های خمیده دنیا به حساب می آیند.

اپل پارک؛ ساختمان جدید ارزشمندترین شرکت جهان

تالار کنفرانس استیو جابز

یکی از مهم ترین بخش های این بنا تالار کنفرانس 1000 نفری آن است که به یادبود موسس اپل، استیو جابز نام گذاری شده و روی یک تپه در محوطه اپل پارک قرار دارد و یقینا محل رونمایی از محصولات آینده شرکت خواهد بود. این تالار در رویداد 12 سپتامبر 2017 شرکت اپل موسوم به کنفرانس WWDC 2017 که به معرفی محصولات جدید این شرکت شامل آیفون 8 و آیفون 10 اختصاص داشت، افتتاح شد. سقف این ساختمان که از جنس کربن است، بزرگترین صفحه کربنی در جهان محسوب می شود که تاکنون ساخته شده است.

اپل در طراحی سالن استیو جابز از طراحی متفکرانه و خلاقی بهره گرفت تا افراد هنگام ورود به آن با یک ساختمان نهایتا مدرن و آینده نگر روبرو باشند؛ موضوعی که باید در هر ساختمان مرتبط با فن آوری به کار گرفته شود و اهمیت فراوانی دارد. یکی از نکته های جالب سالن آسانسوری شیشه ای است که هنگام استفاده از آن احساس می کنید روی هوا هستید. حتی کلید رسیدن آسانسور نیز به شکلی مدرن طراحی شده تا در کنار ساختار کلی جالب توجه و چشمگیر باشد. هنگام ورود به سالن ممکن نیست به جزئیات آن توجه نکنید و این موضوع حتی شامل حالت منحنی شیشه های آن می شود.

اپل پارک؛ ساختمان جدید ارزشمندترین شرکت جهان

پارکینگ خیلی جادار!

پارکینگ ساختمان می تواند به طور همزمان ۱۴ هزار و ۲۰۰ خودرو را سرویس دهی کند. خوشبختانه استیو جابز قول داده بود به تعداد کافی جای پارک برای افراد معلول باشد. چرا که بنا به زندگینامه اش، او عادت داشت اتومبیل خود را در محل معلولین پارک کند! ساختمان پارکینگ شامل چهار طبقه فوقانی و سه طبقه در زیرزمین، نه تنها بسیار بزرگ و جادار است؛ بلکه به طور منظم توسط حسگرها و برنامه های کامپیوتری محل های پارک خودرو و ترافیک پارکینگ مورد نظارت قرار می گیرد. این ساختمان از ۳۰۰ جایگاه شارژ خودرو و ۲۰۰۰ جایگاه دوچرخه بهره مند است که در «سیلیکون ولی» نظیر ندارد.

اپل به منظور رفاه حال کارمندان، هزار دستگاه دوچرخه و ۲۰۰۰ جای پارک آنها برای رفت و آمد کارمندان از پارکینگ به داخل ساختمان، اختصاص داده است. اختصاص رایگان دوچرخه برای کارمندان، کاری است که بسیاری از شرکت های تکنولوژیک حوزه سیلیکون ولی انجام می دهند ولی دوچرخه های اپل که بدین منظور در نظر گرفته شده اند، برخلاف دوچرخه های رنگارنگ معروف گوگل به ساده ترین حالت ممکن طراحی شده اند.

اپل پارک؛ ساختمان جدید ارزشمندترین شرکت جهان

الهام از چشم انداز کالیفرنیا

فضای سبز داخلی بنا که مساحتی برابر با 121 هزار و 410 متر مربع دارد، دارای باغستانی شامل درخت های زردآلو، زیتون و سیب خواهد بود. همچنین یک حوض و یک باغچه پرورش گیاه در این حیاط وجود دارد. محوطه این بنا کاملا با محیط زیست سازگار خواهد بود و طبق اظهارات اپل، ساختمان جدید یکی از کارآمدترین سازه ها در زمینه انرژی است و انرژی مورد نیاز خود را به طور کامل از منابع تجدیدپذیر تامین خواهد کرد.

این انرژی از طریق صفحه های خورشیدی که روی سقف ساختمان کار گذاشته شده است و سرورهای گاز طبیعی شرکت Bloom Energy تامین خواهد شد. هم اکنون اپل 34 سرور گاز طبیعی در محوطه بنا دارد که می توانند معادل 8.4 مگاوات انرژی تولید کنند. همچنین سیستم مخصوص صفحات خورشیدی این سازه موسوم به MicroGrid به تنهایی می تواند 75 درصد از انرژی مورد نیاز این بنای عظیم را در زمان های کاری فراهم کند.

به گفته «تیم کوک» مدیرعامل کنونی اپل، استیو جابز برای طراحی فضای باز ساختمان از منظره کالیفرنیا الهام گرفته است و این شرکت امیدوار است که سازگاری بنا با محیط زیست به پیشرفت نسل بعدی در این شرکت کمک کند. او می گوید: «استیو با نور و تشعشعات چشم انداز کالیفرنیا هیجان زده می شد و از همین منظره الهام گرفته است.»

اپل پارک؛ ساختمان جدید ارزشمندترین شرکت جهان

امنیت بخش تحقیقاتی

از آنجایی که در شرکت اپل نوآوری حرف اول را می زند، حفظ امنیت اطلاعات بسیار مهم خواهد بود؛ لذا به منظور تامین امنیت و جلوگیری از درز اطلاعات سری به خارج از شرکت، این بنا از دو ساختمان کاملا مجزا تشکیل خواهد شد و یک ساختمان به طور اختصاصی به بخش تحقیق و توسعه تعلق خواهد گرفت.

معمار اپل پارک کیست؟

ایده اولیه این بشقاب پرنده که در آن مرزهای فن آوری به جلو حرکت خواهند کرد، در ذهن خلاق استیو جابز صورت گرفته و معماری و طراحی بنا به دست «نورمن فاستر» انجام شده است. نورمن فاستر متولد ۱۹۳۵ در شهر منچستر و شاه مهره تاریخ معماری انگلستان است. فاستر طراح بسیاری از ساختمان های فاخر جهان از جمله برج هزاره لندن، ساختمان معروف تخم مرغی شکل فرودگاه هنگ کنگ و ساختمان پارلمان آلمان در برلین است.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج