۱۰۵۳۶۰۸
۱ نظر
۲۱۹۰۹
۱ نظر
۲۱۹۰۹
پ

ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی | روش‌ها، مزایا و معایب تنگ کردن واژن

بعد از انجام زایمان طبیعی، واژن بانوان به حالت سابق خود بازنخواهد گشت و همین موضوع نیز می‌تواند تاثیرات منفی بسیار زیادی بر روابط زناشویی آن‌ها بگذارد. ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای این افراد باشد.

برترین‌ها: بعد از انجام زایمان طبیعی، واژن بانوان به حالت سابق خود بازنخواهد گشت و همین موضوع نیز می‌تواند تاثیرات منفی بسیار زیادی بر روابط زناشویی آن‌ها بگذارد. ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای این افراد بوده و ظاهر واژن آن‌ها را بهبود بخشد. بانوان می‌توانند با ترمیم واژن خود در مدت زمانی کوتاه، مشکلات واژن خود را حل کرده و کیفیت روابط جنسی خود را نیز بالاتر ببرند.

روش‌های مختلفی برای بهبود ظاهر واژن و ترمیم آن به وجود آمده‌اند که هر یک از این روش‌ها برای مشکلات خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با عوارض زایمان طبیعی، راه‌های ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی و همچنین مزایای ترمیم واژن با شما در میان بگذاریم.

زایمان طبیعی چه عوارضی دارد؟

زایمان زنان، چه به صورت طبیعی و چه به صورت سزارین با تاثیرات مختلفی بر روی بدن همراه خواهد بود. بدیهی است که این تغییرات بدن پس از انجام زایمان طبیعی مشهودتر خواهد بود. بسیاری از عوارض زایمان طبیعی بین یک هفته تا یک سال بعد از انجام زایمان خود را نشان می‌دهند. برخی از عوارض به صورت دائمی می‌باشند و برخی از آن‌ها به مرور زمان از بین می‌روند. یکی از عوارض بسیار مهم پس از انجام زایمان طبیعی، تغییر شکل ناحیه واژن می‌باشد. این تغییر شکل معمولا موجب آزردگی بانوان شده و در روابط جنسی و زناشویی آن‌ها اختلال ایجاد می‌کند.

البته این تغییر شکل واژن می‌تواند به صورت‌های گوناگون خود را نشان دهد. به طور کلی می‌توان گفت زایمان طبیعی برای انوان عوارض زیر را به همراه خواهد داشت:

 • گشادی واژن

از آن جایی که قطر واژن بسیار کمتر از قطر سر نوزاد می‌باشد، لذا خروج نوزاد از آن موجب ایجاد تغییراتی در بافت آن و کشیدگی آن خواهد شد. از بین بردن این کشیدگی و برگرداندن واژن به حالت قبلی خود چندان کار ساده‌ای نیست، اما با وجود روش‌های جراحی زیبایی واژن امکان ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی فراهم شده است. رفع گشادی واژن معمولا با دو روش جراحی و غیر جراحی انجام می‌شود.

 • بی اختیاری ادرار

بسیاری از بانوان پس از انجام زایمان طبیعی به بی اختیاری ادرار دچار می‌شوند. علت این موضوع این است که در هنگام بارداری عضلات کف لگن فشار زیادی را تحمل می‌کنند و به مرور زمان ضعیف می‌شوند و از آن جایی که این عضلات مسئول کنترل ادرار و همچنین سفتی واژن در حین رابطه جنسی هستند، پس از انجام زایمان کنترل ادرار برای زنان دشوار خواهد شد. کنترل بی اختیاری ادرار در زنان نیز با استفاده از روش‌های مختلفی انجام می‌شود.

 • خشک شدن واژن

کاهش استروژن یکی دیگر از عوارض زایمان طبیعی می‌باشد. استروژن‌ها وظیفه‌ی سفت و مرطوب نگه داشتن واژن را برعهده دارند و به همین خاطر نیز پس از انجام زایمان طبیعی، واژن بانوان با خشکی و همچنین شلی مواجه خواهد شد. خشک شدن واژن می‌تواند دردناک شدن روابط جنسی را نیز در پی داشته باشد. درمان خشکی واژن نیز راه‌های مخصوص خود را دارد که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.

ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی | روش‌ها، مزایا و معایب تنگ کردن واژن

 

علائم گشادی واژن بعد از زایمان طبیعی چیست؟

عضلات مثانه و واژن  می‌توانند در هنگام تولد نوزاد یا در اثر فشار بارداری آسیب ببینند یا ضعیف شوند. با ضعیف شدن این عضلات عوارض زیادی بعد از زایمان برای بانوان به وجود می‌آید. برخی از علائمی که خبر از گشادی واژن بعد از زایمان طبیعی می‌دهند مربوط به موارد زیر هستند:

 • افتادگی رحم
 • بی اختیاری ادرار
 • اختلال در اعصاب لگن
 • مشکل در عملکرد جنسی و ارگاسم 

جراحی ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

همانطور که پیش‌تر ذکر شد، گشادی واژن یکی از عوارض زایمان طبعی به شمار می‌رود. برای ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که جراحی ترمیم واژن یکی از آن‌هاست. این جراحی با هدف تغییر شکل واژن و لب‌های بیرونی آن بعد زایمان انجام می‌شود. در ادامه برای بررسی این جراحی با ما همراه باشید.

هدف از تنگ کردن و ترمیم بلافاصله واژن بعد از زایمان چیست؟

بعد زایمان طبیعی اندام تناسلی بانوان دچار تغییراتی می‌شوند که ممکن است برای آن‌ها مشکل ساز باشد.در طی فرایند زایمان عضلات واژن برای ساخت بستری مناسب برای زایمان کودک دچار شل شدگی و گشاد شدن می‌شوند که این حالت بعد از زایمان ممکن است ماندگار باشد. برای حل این مشکل بسیاری از بانوان برای ترمیم ظاهری اندام تناسلی خود و سلامت بیشتری جنسی تصمیم به  تنگ کردن و ترمیم بلافاصله واژن بعد از زایمان می‌پردازند.این تدبیر برای بازگشت واژن به حالت اولیه بسیار مفید بوده و در زمینه‌های جنسی نیز می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

آیا ترمیم واژن بلافاصله بعد از زایمان طبیعی کار درستی است؟

به گفته بسیاری از پزشکان بهتر است برای انجام عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی عجله نکنید.بعد از انجام زایمان طبیعی بهتر است با استفاده از رژیم غذایی مناسب و انجام تمرینات کگل به ترمیم واژن خود بپردازید و در صورت عدم ترمیم به سراغ جراحی‌های مربوط به این روش بپردازید.

انواع جراحی‌های ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، زایمان طبیعی مشکلات مختلفی را برای بانوان به همراه خواهد داشت. هر یک از عوارض و مشکلات گفته شده می‌توانند با روش‌های متفاوتی مورد درمان قرار گیرند. بدیهی است که راه‌های درمان خشکی واژن نمی‌تواند برای تنگ کردن واژن مورد استفاده قرار گیرد. پس پیش از اقدام به درمان باید تحت معاینه قرار بگیرید تا متخصص زیبایی زنان، جراحی روش کاربردی را به شما پیشنهاد دهد.

برخی از مشکلات واژن می‌توانند با تغذیه مناسب و یا تمرینات ورزشی مفید برای روابط جنسی برطرف شوند، اما این روش‌ها معمولا برای مشکلات جزئی واژن مناسب می‌باشند و در صورتی که مشکلات جدی‌تر باشند، لازم است که به متخصص مراجعه کرده و در صورت لزوم تحت برخی جراحی‌های زیبایی واژن قرار گیرید. برخی از اصلی‌ترین روش‌های ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی به شرح زیر می‌باشند:

 • واژینوپلاستی

یکی از اصلی‌ترین روش‌های رفع گشادی واژن، واژینوپلاستی می‌باشد. هدف اصلی این جراحی قدرت بخشیدن به عضلات کف لگن می‌باشد. در برخی موارد این جراحی می‌تواند علاوه بر تنگ کردن وازن و افزایش لذت جنسی، درمان بی اختیاری ادرار را نیز در پی داشته باشد. واژینوپلاستی را نمی‌توانید بلافاصله پس از زایمان طبیعی انجام دهید. برای انجام آن باید حداقل ۳ ماه بعد از زایمان طبیعی اقدام نمایید تا تمام بخیه‌هایی که به هنگام زایمان زده شده‌اند، کاملا جوش خورده و ورم‌های ناشی از زایمان از بین بروند.

 • لیزر مونالیزاتاچ

همانطور که گفتیم یکی از عوارض زایمان طبیعی کاهش استروژن و در پی آن خشکی واژن می‌باشد. یکی از راه‌های افزایش استروژن بدن و همچنین رفع بی اختیاری ادرار در زنان، لیزر مونالیزاتاچ می‌باشد. این لیزر انرژی خود را از طریق یک پروب کوچک به واژن منتقل می‌کند و همین انتقال انرژی موجب تحریک واژن برای تولید کلاژن می‌شود و خشکی واژن از بین می‌رود. انجام این لیزر باید حداقل ۳ ماه پس از زایمان طبیعی انجام شود تا بدن بیمار تا حدودی بهبود یابد.

ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی | روش‌ها، مزایا و معایب تنگ کردن واژن

 • لابیاپلاستی

بدون شک یکی از رایج‌ترین روش‌های ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی، لابیاپلاستی می‌باشد. لابیاپلاستی معمولا برای تغییر ظاهر و اندازه لابیای واژن انجام می‌شود. از آن جاییکه زایمان طبیعی می‌تواند منجر به کشیده شدن لابیا و یا از بین رفتن شکل و اندازه طبیعی آن شود، لابیاپلاستی می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی باشد.

 • پرینورافی یا پرینه پلاستی

برای شناخت روش پرینه پلاستی باید گفت به ناحیه بین مقعد و واژن پرینه گفته می شود. در 90 درصد از زایمان های طبیعی  پرینه دچار آسیب و پارگی می‌شود که بعد از زایمان با بخیه ترمیم می‌شود اما ضایعاتی  که از خود به جای می‌گذارد نارضایتی خانم ها را به دنبال خواهد داشت.در طی عمل پرینه پلاستی پوست اضافی، غدد و زائده های گوشتی ایجاد شده روی پرینه برداشته شده و این برشها با بخیه های تمیزی بسته می شوند.

پرینه در واقع بافتی است که بین واژن و مقعد قرار دارد. زایمان طبیعی می‌تواند منجر به پارگی و آسیب این بافت شود. در صورتی که آسیب پرینه مختصر باشد، امکان برطرف کردن آن با بخیه‌ها وجود دارد. اما در صورتی که این آسیب‌ها جدی‌تر باشند، لازم است که تحت جراحی پرینورافی یا پرینوپلاستی قرار بگیرید. این جراحی می‌تواند عضلات حول واژن را تنگ کرده و بافت آسیب دیده‌ی پرینه را ترمیم نماید.

روش‌های سنتی برای ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

برخی از افراد نیز برای ترمیم شکل ظاهری واژن روش‌های غیر جراحی را ترجیح می‌دهند. در ادامه به معرفی برخی از روش‌های سنتی برای ترمیم واژن می‌پردازیم:

 • ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی با تمرینات کگل

یکی دیگر از روش‌های ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی انجام تمرینات کگل است که برای تقویت ماهیچه‌های کف لگن انجام می‌شود. عوامل مختلفی مانند افزایش سن، زایمان، بارداری، اضافه وزن و … می تواند باعث تضعیف ماهیچه های کف لگن شوند برای همین انجام تمرینات کگل و تقویت ماهیچه‌ها می‌تواند روش خوبی برای ترمیم وازن بعد از زایمان طبیعی باشد.

 • ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی با تغذیه مناسب

تغذیه مناسب در فرایند ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی می‌تواند بسیار مناسب باشد.استفاده از سبزیجات و میوه‌های می‌تواند فرایند ترمیم را برای شما راحت‌تر کنند.

زمان مناسب ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

به طور کلی می‌توان گفت معمولا جراحی تنگ کردن واژن حدود 3 تا 6 ماه بعد از زایمان و وضع حمل صورت می پذیرد. این وقفه‌ی زمانی برای این است که بافت ناحیه ی تناسلی به حالت طبیعی خود باز می گردد و میزان شلی و افتادگی پوست مشخص می شود.

مزایای ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

زایمان طبیعی می‌تواند ظاهر واژن را دستخوش تغییرات بسیاری کند و این تغییرات می‌توانند تاثیر بسیاری بر روند زندگی زنان بگذارند. به همین خاطر نیز بدیهی است که ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد. هر یک از روش‌های گفته شده برای ترمیم واژن، می‌توانند مزایای منحصر به خود را داشته باشند، اما به طور کلی مزایای ترمیم واژن بعد از زایمان به شرح زیر می‌باشند:

 • ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی می‌تواند موجب افزایش اعتماد به نفس بانوانی شود که رضایت کافی از ظاهر واژن خود ندارند.
 • ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی می‌تواند موجب بهبود روابط جنسی شود و در نتیجه‌ی آن ازدواج مستحکم‌تر خواهد شد.
 • جراحی‌های مورد استفاده برای ترمیم واژن معمولا سریع و کم خطر می‌باشند.

عوارض عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

از آنجایی که عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی روشی تهاجمی به حساب می‌آید می‌تواند دارای عوارضی باشد.برخی از این عوارض عبارتند از:

 • خونریزی
 • درد و سوزش
 • تورم
 • مشکل در نشستن
 • مشکل در دفع ادرار

مراقبت های بعد از جراحی و ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

 • به طور مرتب و روزانه ناحیه تناسلی و واژن را خشک و تمیز نگه دارید.
 • توجه داشته باشید که برای شست شوی واژن از مواد شوینده معتبر و تجویز شده توسط پزشک زنان استفاده کنید
 • می توانید بعد از پشت سر نهادن دوران نقاهت به انجام تمرینات ورزشی و پیاده روی بپردازید تا عضلات ناحیه تناسلی درگیر شوند.
 • برای جلوگیری از ابتلا به عفونت تمامی موارد بهداشتی را رعایت کنید.

دوران نقاهت ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

بیماران ممکن است معمولاً 3 تا 4 روز پس از عمل به محل کار خود برگردند. البته لازم به ذکر است که بهبودی کامل ممکن است حدود 3 ماه طول بکشد.

نکات مهم درمورد ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

 • در صورت داشتن عفونت در ناحیه واژن قبل از جراحی ترمیمی عفونت را برطرف کنید.
 • اکثر خانم ها در کمتر از یک هفته می توانند به فعالیت های روزانه و کار خود بازگردند.
 • این جراحی توسط بی حسی موضعی انجام شده و با درد و ناراحتی همراه نیست. 
 • برخلاف تصور اکثریت جامعه جراحی ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی هیچ گونه آسیبی به عصب های جنسی نمی زند و باعث کاهش میل جنسی نمی شود
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

محتوای حمایت شده

سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت برترین ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نظر کاربران

  • بدون نام

   برای من تا الان پنج بار به تخمک رسیده

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج