۵۳۸
۵۰۰۰

از تورم و التهاب خاموش چه مي‌دانيد؟

دشمني كه از درون حمـله مي‌كند!

تورم و التهاب! ممكن است اين واژه‌ها شما را به ياد پايي كه از فرط دويدن ورم كرده يا جوش قلمبه‌اي روي صورت‌تان زده، بيندازد كه البته هر۲ را مي‌توانيد به كمك مقداري يخ يا پمادي كه به‌راحتي در داروخانه پيدا مي‌شود و نيازي هم به تجويز پزشك ندارد، مداوا كنيد اما نوع ديگري از تورم نيز وجود دارد كه كاملا چيز ديگري است و به آن تورم مزمن مي‌گويند

نوعي اختلال خاموش كه روند آرامي را طي مي‌كند و هرگز قطع نمي‌شود. نه مي‌توانيد آن را حس كنيد و نه مي‌توانيد به خاطر آن آزمايش دهيد. تحقيقات اخير نشان مي‌دهد، تورم مزمن در بيماري‌هاي سنگين و مهلك دخالت دارد و از علل بنيادين بسياري از بيماري‌ها محسوب مي‌شود و مي‌تواند دليل ريشه‌اي سرطان، بيماري‌هاي قلبي، ديابت، افسردگي و انواع آلرژي باشد. هنوز دانشمندان پروسه رمزگشايي نحوه عملكرد تورم را به‌طور كامل طي نكرده‌اند .


افسرده‌ها بيشتر در خطر هستند

شرايط غيرمنتظره‌اي كه روي اعصاب شما تاثير مي‌گذارد مثل اين‌كه از شما بخواهند در يك جلسه كاري به‌طور في‌البداهه سخنراني كنيد، بي‌درنگ مي‌تواند اضطراب زيادي را به شما وارد كند كه اين موضوع به نوبه خود با التهاب بافتي در سطح بالايي مرتبط است. به اين دليل كه بخش‌هايي از مغز كه در احساس درد مشاركت دارند با استرس جمعي نيز فعال مي‌شوند و به بدن پاسخ مقابله مي‌فرستند. مطالعات ديگر نشان مي‌دهد، كساني‌كه از اضطراب طولاني‌مدت يا افسردگي رنج مي‌برند نيز التهاب بافتي را تجربه مي‌كنند.


بار سنگين يعني خطر

به‌نظر مي‌رسد، وقتي بار سنگيني را بلند مي‌كنيد سلول‌هاي چربي شما شروع به متورم شدن مي‌كنند. وزن اضافي غيرمنتظره است و به همين دليل سلول‌هاي چربي از سيستم دفاعي بدن تقاضاي كمك مي‌كنند. تعدادي از سلول‌هاي سفيد خون به اين علامت هشدار پاسخ داده و به سرعت به سمت سلول‌هاي چربي مي‌روند و سپس سلول‌هايي كه تقاضاي كمك كرده بودند، متورم مي‌شوند. به‌مرور زمان اين تورم مي‌تواند سلول‌هاي سالم را در مقابل انسولين- هورموني كه قند خون را تنظيم مي‌كند- مقاوم سازد و منجربه ديابت شود. علاوه‌بر اين‌ها، اين سلول‌هاي سفيد كه نيازي هم به آن‌ها نيست كم‌كم وارد جريان خون مي‌شوند و نهايتا كبد شما را آزار مي‌دهند. خوردن غذاها و خوراكي‌هاي پر قند، پر كربوهيدرات، پر چرب و خوردن مقدار زياد چربي‌هاي غني شده و غني نشده خطر تورم را افزايش مي‌دهد. يكي از مطالعاتي كه در استراليا انجام شده نشان مي‌دهد، بروز علائم التهاب و تورم به‌طور مشخصي ۳ ساعت بعد از خوردن خوراكي‌هايي مثل چيپس، سيب زميني پخته و شيريني كه گليسميك بالايي دارند، افزايش مي‌يابد.


چگونه اين دشمن دروني را خاموش كنيد؟

دشمني كه از درون حمـله مي‌كند!

دريايي باشيد

اسيدهاي چرب امگا۳ براي سلامت قلب و سيستم عصبي فوق‌العاده‌اند. مطالعات نشان مي‌دهند، چربي‌هاي امگا-۳، يعني چربي‌هايي كه در برخي ماهي‌ها مثل سالمون يافت مي‌شوند، مي‌توانند سلول‌هاي سفيد خون را كه منجربه تورم مي‌شوند، كنترل كنند. پس سعي كنيد هر هفته ۲ وعده ماهي بخوريد.


گياهان جادويي را ببلعيد

گياهان با التهاب دروني بدن مي‌جنگند، زيرا مملو از عناصر ضد‌التهاب مثل منيزيم و آنتي‌اكسيدان‌ها هستند. انگورها هم به‌خاطر وجود ماده شيميايي رسوراترول با تورم مقابله مي‌كنند. دانشمندان هنوز مطمئن نيستند، چرا گياهان چنين جادويي مي‌كنند اما يكي از تحقيقات اخير نشان مي‌دهد كه داشتن رژيم مملو از سبزي‌ها، ميوه‌‌ها و روغن زيتون تورم را فرو مي‌نشاند.


به‌خود تكاني بدهيد

براي اين‌كه ورزش كنيد، دنبال دليل مي‌گرديد؟ مطالعات اخير نشان مي‌دهند كه ورزش كردن تاثيرات نيرومندي بر كاهش تورم مي‌گذارد و خطر ابتلا به سرطان را كاهش مي‌دهد. ۴۵ تا ۵۰ دقيقه ورزش متعادل در بيشتر روزهاي هفته ايده‌آل به‌نظر مي‌رسد. فرقي نمي‌كند وزن‌تان چقدر است، بر همه افراد واجب است كه عرق بريزند. لاغر بودن شما معنايش اين نيست كه دچار التهاب و تورم پنهان سلولي نيستيد؛ با اين حال اگر خيال داريد چربي‌هاي اضافي را آب كنيد اين جمله انگيزه بخش را به خاطر بسپاريد، ورزش كردن، سلول‌هاي چربي را از بين مي‌برد و به‌طور خودكار با آرام كردن سيستم دفاعي بدن شما با التهابات دروني شما، مبارزه مي‌كند.


حال خود را خوب كنيد

كساني كه مضطرب يا افسرده‌اند به راحتي از طريق درمان اين مشكلات مي‌توانند خطر ابتلا به تورم را كاهش دهند. در مطالعه‌اي كه انجام شده، خانم‌هاي افسرده‌اي كه تحت درمان قرار گرفتند، شاهد كاهش التهاب بافتي خود بودند، احتمالا به اين علت كه سطح استرس آن‌ها هم كاهش يافته بود. در واقع پايين آوردن هر نوع استرسي مي‌تواند كليد بزرگي براي حل التهاب مزمن باشد. پس به جاي اين‌كه بگوييد امروز امتحانم را خراب مي‌كنم يا حتما از پرواز جا مي‌مانم يك نفس عميق بكشيد و به افكار منفي مجال بروز پيدا كردن ندهيد تا سيستم دفاعي بدن شما تحريك نشود.


دشمني كه از درون حمـله مي‌كند!

سيگار از آلودگي هوا بدتر است

اگر از دود سيگار بيزار هستيد، مطمئن باشيد سيستم دفاعي بدن‌تان هم همين حس را دارد. طبق مطالعات انجام شده، خانم‌هايي كه در مناطق آلوده زندگي مي‌كردند احتمال ابتلا به ديابت در آن‌ها بيشتر است، زيرا آلودگي هوا روند التهاب و تورم بافتي را تشديد مي‌كند و در نتيجه باعث مقاومت سلول‌ها به انسولين مي‌شود. اما آنچه بدتر از زندگي كردن در كنار يك جاده شلوغ است، عادت بد سيگار كشيدن است. دود تنباكو دشمن ريه‌هاست و باعث مي‌شود، سيستم دفاعي بدن فورا اقدام به ترميم و بازسازي خسارت وارد شده كند. گرچه گاهي بيش‌ازاندازه جبران خسارت مي‌كند و به جاي ترميم، سلول‌هاي سفيد خون آنقدر تهاجمي شده كه عاقبت منجر به بيماري ريوي مي‌‌شوند.


خوراكي‌هاي ضدالتهاب

حتما مي‌دانيد كه خوردن غذاهاي چرب و شيرين به سايز شما اضافه مي‌كند، اما اگر مي‌خواهيد التهاب و تورم دروني خود را مداوا كنيد هم بايد دست از خوردن شيريني و شكلات و سيب‌زميني سرخ كرده بكشيد و رژيمي را دنبال كنيد كه سرشار از مواد كاهش‌دهنده التهاب باشد. مي‌توانيد فهرست زير را به سبد خريد خود اضافه كنيد:

دشمني كه از درون حمـله مي‌كند!
 • سبزي‌هاي خوراكي: اسفناج، كلم بروكسل و سبزي‌هاي برگ دار تيره رنگ كه سرشار از منيزيم و فيتوكميكال كه براي سلامتي مفيدند.
 • ماهي سالمون: محققان دريافته‌اند كه اسيدهاي چرب امگا-3 در چربي ماهي مي‌توانند سلول‌هاي سفيد خون را از فعاليت زياد و بي‌مورد باز دارند.
 • تخم كتان: اين ماده غذايي سرشار از امگا3 است.
دشمني كه از درون حمـله مي‌كند!
 • حبوبات: عدس و لوبيا منابع خوبي از پروتئين محسوب مي‌شوند كه مي‌توانند قند خون را تنظيم كرده و در نتيجه التهاب را تحت كنترل در آورند.
 • زردچوبه: مطالعات نشان مي‌دهند كه اين چاشني دلپذير خاصيت ضد‌تورم و ضد‌سرطان دارد.
منبع : مجله سیب سبز

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج