۱۳۷۵۶۶۲
۱۳ نظر
۶۱۸۹
۱۳ نظر
۶۱۸۹
پ

از این فیلم محبوب همه ما دیگر هیچ کسی زنده نیست

روز گذشته در هوای دلگیر و مات تهران زیر آوارِ سرفه‌های آلرژیک و طعم وارونگی خبر آمد بیتا فرهی درگذشت. بی‌هوا صدای سیلی هامون به گوشمان رسید. یکی از ماندگارترین سکانس‌های تاریخ سینمای ایران.

برترین‌ها - امیر عبودزاده: روز گذشته در هوای دلگیر و مات تهران زیر آوارِ سرفه‌های آلرژیک و طعم وارونگی خبر آمد بیتا فرهی درگذشت. بی‌هوا صدای سیلی هامون به گوشمان رسید. یکی از ماندگارترین سکانس‌های تاریخ سینمای ایران.

از این فیلم محبوب همه ما دیگر هیچ کسی زنده نیست

در پی درگذشت بانوی «هامون» یادداشتی منتشر کردیم که در ادامه می‌خوانید:

بختش بلند بود. ستاره بختش درخشان بود که یک شبه توانست ره صد ساله را برود. با همان فیلم لعنتی. با همان نقش لعنتی. «هامون» زندگی‌های زیادی را زیر و رو کرد. خیلی‌ها را عاشق کرد. و دو نفر را به اوج آسمان برد: حمید هامون و مهشید. زوجی که اگر در فیلم چندان آسوده و سعادتمند نبودند، باری در دنیای واقعی به خیلی چیزها رسیدند. به چیزهایی که فکرش را هم نمی‌کردند.

یکی خسرو شکیبایی بود که با همان تک نقش طلایی سوپراستار سینمای ایران شد و اگر خودش به خودش بد نمی‌کرد اگر اسیر عادت‌های شومش نبود، شاید هنوز هم می‌توانست در سینما و بیرون از آن آقایی کند. بشود یکی مثل بهروز وثوقی. که همه برایش از جا بلند شوند و به احترامش کلاه از سر بردارند. اما عموخسرو زود رفت و همه را حسرت به دل گذاشت.

سکانس به یادماندنی از بازی بانو «بیتا فرهی» در هامون مهرجویی

نقش مقابل او بیتا فرهی اما، باهوش و خوددار بود. حواسش جمع بود که آبرو و اعتبار جمع کرده را یک‌جا حرام نکند. نه با محافل و برو و بیا و حاشیه‌های سلبریتی‌پسند میانه‌ای داشت و نه حاضر بود برای چند میلیون بیشتر تن به هر کاری بدهد. در طول سه دهه بازیگری، آهسته و سنگین و به‌اندازه بود. اگرچه نقش‌های بزرگ زیادی در سینما نگرفت، باری، خود را به ابتذال هم نکشید. فرهی همیشه با حسرت از گذشته‌اش می‌گفت. از فیلم بانو. فیلمی که اگر در زمان خود اکران می‌شد، بی‌تردید او بسیار بیش از آنچه گذشت می‌درخشید. بازیگری که از تئاتر و در دنیای پرتلاطم بازیگری بالا نیامده بود، شاید جدا از آن چهره با ابهت و صدای میخکوب‌کننده، در بازیگری نیاز به استعدادهای شگفت‌انگیز بیشتری هم نداشت.

از این فیلم محبوب همه ما دیگر هیچ کسی زنده نیست

اما همان چند فیلم اندک، همان هامون و بانو و خون‌بازی و خاطراتی که در سریال‌ها برایمان به جا گذاشت، آنقدر بود که خیلی از بازیگران زن سینمای ایران به خواب هم نمی‌بینند. بیتا فرهی که همه این سال‌ها می‌توانستی در خانه اصیل و پر رنگ و لعابش در خیابان شریعتی- سر میرداماد پیدایش کنی و با او از روزهای رفته بگویی. بیتا فرهی که نرفت و ماند. نه سروصدایش بلند بود و نه گلایه‌ای داشت و نه ادعای بزرگی.

او حالا یکی از همه رفتگان هامون است. عزت‌الله‌خان و عمو خسرو و جلال مقدم و حسین سرشار و این آخری داریوش مهرجویی که با وحیده محمدی‌فر، دیگر بازیگر فیلم، رفتند و ما را با جادوی آن فیلم خاطره‌انگیز تنها گذاشتند. بیتا فرهی لابد تحمل این همه تنهایی را نداشته. لابد روحش دیگر در کالبدش نمی‌گنجیده. اما هاله‌ای که او را برای همیشه در برگرفت، سحر و طلسمی که از پرده نقره‌ای به زندگی نکبت و کسالت‌بار واقعی سرریز می‌شود، تا ابد رهایش نخواهد کرد. زن زیبا و باشکوهی که روزگاری رویا و خیال همه ما بود. صدای افسونگری که آهسته از طبقه دوم کتابفروشی می‌گفت: «هامون» و ما دل‌های‌مان یکسره می‌رفت.

از این فیلم محبوب همه ما دیگر هیچ کسی زنده نیست

اشک‌هایمان سرازیر می‌شد. با همان لباس اپل‌دار که امروز دمده به نظر می‌رسد. زیر تور عروس، همچون تمام زنان اثیری. با چادر در شاه‌عبدالعظیم و با لباس‌های آغشته به رنگ که همه بی‌قراری‌هایش را به نمایش می‌گذاشت. زنی که می‌خواست «بریزد، بپاشد، بسازد...». گفتنش سخت است، اما در آن روزگار او همه ما را عاشق خود کرد. او تجسم همان زنی بود که ما در خیال‌هایمان دنبالش می‌گشتیم. با همان خل‌خلی‌ها و همان جاه‌طلبی‌ها و همان زیبایی. معشوقی خیالی که در هر قصه و هر فیلم عاشقانه‌ای، دیگربار و دیگربار زخم‌های ما را تازه می‌کند.

او عشق ما بود، حق ما بود، سهم ما بود و حالا دیگر نیست. هرچند که جایی آن بالا دارد ما را نگاه می‌کند. انگار که از پرده بزرگ کاشته شده روی تپه شنی. انگار که از پنجره خانه‌اش به سوی این ساختمان نیمه‌تمام. انگار که رخ برگرفته از نور همه فلش‌ها و دوربین‌ها در دادگاه بی‌عدالت زندگی.

از این فیلم محبوب همه ما دیگر هیچ کسی زنده نیست

او دیگر نیست اما کاش همه نبودن‌ها همینقدر بزرگ و باشکوه و سایه‌گستر بود. کاش همه نبودن‌ها اینقدر پر از بودن بود. و در این لحظات حمید هامون است که با چشمانی مه گرفته، خسته از همه بی‌نصیبی‌ها برایمان می‌خواند...

ای کاش که دست تو پذیرش نبود و نوازش نبود و بخشش نبود

که این همه پیروزی حسرت است،

بازآمدنِ همه بینایی‌هاست به هنگامی که آفتاب

سفر را جاودانه بار بسته است  

و دیری نخواهد گذشت

که چشم‌انداز خاطره‌ای خواهد شد

و حسرتی

و دریغی

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود
آموزش هوش مصنوعی

تا دیر نشده یاد بگیرین! الان دیگه همه با هوش مصنوعی مقاله و تحقیق می‌نویسن لوگو و پوستر طراحی میکنن
ویدئو و تیزر میسازن و … شروع یادگیری:

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • ناشناس

   خدابیامرزشون ولی هامون فیلمی بی سر وته هست خیلی بهص پروبال دادن

  • ناشناس

   حب ، این کلمه کجای ضمیر روشن میکند ، ای صاحب ضمیر

  • ناشناس

   بسیار زیبا نوشتی برای بانوی با کلاس سینمای ایران

  • یاسمن

   اینم فیلم بود

   پاسخ ها

   • ناشناس

    شما اخراجی هات رو ببین

  • ناشناس

   بازیگرای قدیمی هم خیلی عالی بودن و هم زیبا، بازیگرای الان اینقدر بوتاکس و ژل تزریق کردن حتی دیالو‌گ گفتن هم براشون سخته

  • ناشناس

   مرسی برترین ها هزاران حیف بیتا فرهی بانوی زیبا کاربلد متین خوش صدا چرا بهاره بهنوش دوزاری چندش نرفتن آخه کوری عزراییل

  • ناشناس

   همه میرن به نوبت دیگه چند نسل از ایران می میرند این دهه

  • ناشناس

   تا 1410 خیلی تا 1420 بیشتر می میرند

  • ناشناس

   مهشید هامون مهرجویی

  • ناشناس

   زندگی نکرده می میریم این خیلی بده

  • آنی جون

   بیتا فرهی هنرمند بزرگی بودند میلیون حیف شد رفت بازیش در هامون باتو خون بازی عالی است روحشون شاد یادش گرامی

  • ناشناس

   خیلی عجیب نیست که همه کس همه چیز را درک نکنند ، بهر حال یکی از پربارترین فیلم ها ی سینما هامون است

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج