adexo3
۱۴۲۵۷۶۲
۱۷ نظر
۲۴۵۸۰
۱۷ نظر
۲۴۵۸۰
پ

سریالی که احتمالا خیلی از ایرانی‌ها تماشا خواهند کرد

چند روز پیش نشریه معتبر ورایتی گزارش داد که سریالی درباره‌ی آخرین سلطنت ایران در دست ساخت است.

برترین‌ها: چند روز پیش نشریه معتبر ورایتی گزارش داد که سریالی درباره‌ی آخرین سلطنت ایران در دست ساخت است. «آخرین شاه» با الهام از سریال «تاج»، درام تاریخی‌ نتفلیکس از خانواده‌ی سلطنتی بریتانیا، قرار است از لحاظ زمانی 4 دهه را دربر بگیرد؛ از زمان جنگ جهانی دوم، دورانی ‌که شاه جوان، محمدرضا پهلوی به سلطنت رسید، آغاز و در سال 1979 با انقلاب اسلامی و اشغال سفارت آمریکا در تهران، خاتمه یافت. در همین رابطه، روزنامه هم‌مهین در مطلبی به قلم نازنین بقایی به سراغ این سوژه رفته که در ادامه می‌خوانید. با ما همراه باشید.

سریالی که احتمالا خیلی از ایرانی‌ها تماشا خواهند کرد
 عکس: دیوید برنت

این سریال که درحال تهیه و ساخت در کمپانی Random Access Media، موری رزمارین است، داستان زندگی پهلوی و همسر سومش، ملکه فرح پهلوی که به ژکی کندی  (همسر جان اف‌کندی) تشبیه شده‌است را دنبال خواهد کرد و قرار است دوران پرآشوب آخرین سلطنت در ایران را به نمایش بگذارد.

از معمای شاه تا آخرین شاه

ورایتی گفته است که «آخرین شاه»  که تحولات مذهبی و دسیسه‌های اعضای دربار در پس‌زمینه‌‌اش قرار می‌گیرد، قصد دارد داستانی پیچیده ببافد که منعکس‌کننده‌ی رویدادهای مهم تاریخی‌ای است که ایران و روابطش را با جهان شکل داده است.

در داستان یک خطی سریال آمده است: «داستان قهرمانانه و درنهایت تراژیک یک زن، مادر و ملکه که تلاش می‌کند شوهرش، شاه ایران، خانواده‌اش، خاندانش و وطنش را نجات دهد». «آخرین شاه» قرار است به بینندگان تصویری اجمالی از دوره حساس تاریخ ایران از دیدگاه آخرین پادشاه و همسر سومش، محمدرضا پهلوی و فرح دیبا ارائه بدهد.

شاید این نخستین‌باری باشد که سریالی داستانی و خارجی در رابطه با دوره حکومت پهلوی ساخته می‌شود، اما پیش‌تر در ایران سریالی با نام «معمای شاه» ساخته شد که دوران سلطنت پهلوی اول و دوم را به‌تصویر کشیده است.

سریالی که احتمالا خیلی از ایرانی‌ها تماشا خواهند کرد

سریال «معمای شاه»، یک مجموعه تلویزیونی ساخت ایران در ژانر تاریخی به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا ورزی و تهیه‌کنندگی علی لدنی است که در سال ۱۳۹۵ از شبکه یک سیما پخش شد. این سریال وقایع تاریخی و رویدادهای مهم اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جامعه ایران را در مقطعی ۴۰ساله از سال‌های ۱۳۱۷ تا ۱۳۵۷ به‌تصویر می‌کشد.

سریال با ازدواج محمدرضا پهلوی و فوزیه آغاز و با مرگ محمدرضا در قاهره به پایان می‌رسد. بااین‌حال سریال معمای شاه به‌دلیل ضعف فنی و برخی مغایرت‌ها با رخدادهای واقعی تاریخی با بحران عدم‌جذب مخاطب مواجه شد و شکست خورد. همان‌گونه که گفته شد، سریال «آخرین شاه» با الهام از سریالی انگلیسی به‌نام «تاج»، که داستان زندگی ملکه الیزابت دوم را روایت می‌کند، در حال ساخت است.

سریال تاج و سلب‌ مسئولیت نتفلیکس

مجموعه تلویزیونی «تاج» به نویسندگی و کارگردانی پیتر مورگان، سریالی در ژانرهای درام، بیوگرافی و تاریخی، محصول کشور انگلستان است که از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۳  در نتفلیکس پخش شد و توانست جوایز متعددی ازجمله امی و گلدن‌گلوب را کسب کند.

این سریال داستان زندگی و سلطنت ملکه الیزابت دوم را -به‌عنوان یک تازه‌عروس جوان که رهبری مشهورترین سلطنت جهان را به‌دست می‌گیرد- روایت می‌کند. دورانی که امپراطوری بریتانیا رو به زوال، دنیای سیاسی در آشفتگی، اما عصر جدیدی در حال طلوع است.

سریالی که احتمالا خیلی از ایرانی‌ها تماشا خواهند کرد

بازه زمانی سریال تقریباً شش‌ دهه را در شش‌ فصل دربر می‌گیرد که از کمی قبل‌تر از ازدواج پرنسس الیزابت و فلیپ مونت باتن در سال ۱۹۴۷ آغاز و با ازدواج شاهزاده چارلز و کاملیا پارکر در سال ۲۰۰۵ پایان می‌یابد.

بااین‌حال، سریال «تاج» به‌دلیل نمایش غیرواقعی برخی از رخدادهای تاریخی، مورد انتقادات فراوان قرار گرفته است. به همین سبب نتفلیکس در سال ۲۰۲۲، یک هشدار سلب مسئولیت را در صفحه‌ی خلاصه‌ی سریال، در وب‌سایت خود و همچنین توضیحات یوتیوب درباره‌ی تریلر فصل پنج اضافه کرد که در آن، سریال را «درام‌سازی تخیلی که الهام‌گرفته از رویدادهای واقعی است»، توصیف می‌کند.

بیوگرافی سازنده سریال آخرین شاه

در بخشی از مینی بیوگرافی او در آی‌ام‌دی‌بی آمده است: موری روزمارین تهیه‌کننده، کارگردان، نویسنده و روزنامه‌نگار تحقیقی سابق است. او جوایز متعددی را به‌عنوان تهیه‌کننده مجلات مستند و خبری، کارگردان و نویسنده برای بسیاری از معتبرترین برنامه‌های پخش آمریکا کسب کرده و از نزدیک با بسیاری از روزنامه‌نگاران تحسین‌برانگیز تلویزیون ازجمله مایک والاس، استیو کرافت، باربارا والترز و استون فیلیپس همکاری داشته است.

آثار او در نشریات معتبری چون نیویورک‌تایمز، لس‌آنجلس تایمز و سایر رسانه‌های چاپی و الکترونیکی در ایالات‌متحده، کانادا و سراسر جهان منتشر شده است. اولین مستند بلند روزمارین، «خون و اشک» که او تهیه‌کننده، کارگردان و یکی از نویسندگان آن بود، درگیری اعراب و اسرائیل را نمایش می‌دهد و از فیلم‌های دراماتیک، مصاحبه‌های اصلی، گرافیک و مطالب آرشیوی برای افشای تاریخ واقعی درگیری اعراب و اسرائیل استفاده می‌کند. «خون و اشک»، تحسین منتقدان را از تمام بخش‌ها به دست آورده است؛ به‌طوری‌که این اثر را فیلم قطعی درگیری اعراب و اسرائیل نامیدند و توسط شرکت پخش برنده جایزه آکادمی، توزیع شد.

سریالی که احتمالا خیلی از ایرانی‌ها تماشا خواهند کرد

روزمارین دو فیلمنامه بلند به‌نام‌های «ارواح برلین» و «پرونده دایامونتا» نیز نوشته است که هر دو از فیلم‌های هیجان‌انگیز سیاسی هستند. او اکنون تهیه‌کننده سریال «آخرین شاه»: ظهور و سقوط شاه ایران است. او علاوه بر تهیه‌کنندگی این سریال، نویسنده اصلی آن بوده که اپیزود پایلوت را هم نوشته است. هدف کار او، روایت‌کردن دوره‌ای است که ایران متحد اصلی ایالات‌متحده و اسرائیل بوده است.

پیش‌بینی حاشیه

آنچه تا به اینجای کار می‌توان فهمید این است که «آخرین شاه» برخلاف نامش، قرار است متمرکز روی آخرین ملکه ایران باشد و رویداد‌ها را از زاویه دید او برای مخاطب تصویر کند. با توجه به خلاصه داستان، همچنین گزارش ورایتی از این سریال که به‌جای توضیح در رابطه با موضوع و داستان و سایر ملزومات اثر، درحال مدح این دوره تاریخی در ایران بوده، انتظار می‌رود که با سریالی جهت‌دار متمایل به سلطنت مواجه باشیم که موجب جنجال و حواشی متعددی خواهد شد.

سریالی که احتمالا خیلی از ایرانی‌ها تماشا خواهند کرد

برپایی جنجال در رابطه با سریالی با ابعاد سیاسی، موضوع غریبی نیست؛ مخصوصاً اگر بی‌طرفانه ساخته نشود. بااین‌حال قطعاً تا زمان پخش نخستین قسمت این اثر باید منتظر ماند و دید که آیا سریال «آخرین‌ شاه» همانند سریال «تاج» که از آن الهام گرفته است، ارجاعاتی نادرست به وقایع تاریخی دارد و در آخر به‌دلیل حواشی مجبور می‌شود تا سلب مسئولیت کند و اثر را «درام‌سازی تخیلی الهام‌گرفته از رویدادهای واقعی» معرفی کند، یا همانند سریال «معمای شاه» به‌دلیل ضعف فنی و روایات تاریخی نامعتبر، شکست تجاری می‌خورد یا تبدیل به اثری قابل توجه می‌شود که علاوه‌بر دارا بودن جلوه‌های بصری جذاب به صحت رخدادهای تاریخی ایران وفادار خواهد بود و تبدیل به سریالی قابل استناد خواهد شد.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • ناشناس

   منتظر دیدن هستیم

  • من....

   ازبازیگران سریال نامی برده نشدوچه موقع وازچه کانالهایی پخش میشود..

  • جواد

   هیچکس نگا نمیکنه چون بی طرف نیست محض چاپلوسی هست

  • بینام

   دوران سلطنت پر از نکبت پهلوی فکر کن سریال بشه 🤢🥴😖 بیشتر شبیه جوک میمونه و پر از تحریف

  • ناشناس

   از شبکه افق و قرآن پخش میشه
   اینا دانلودیه کدوم شبکه چیه!

  • ناشناس

   سریال معمای شاه ضعیف بود و غیر فنی و روایت تاریخی نامعتبر داشت؟؟؟
   اتفاقا من خودم چند بار دیدم و واقعا یکی از بهترین سریال های صدا و سیما بود که به جز بخش داستانی که داشت، یکی از کاملترین روایت ها از دوران پهلوی بود ...
   واقعا این کینه بی حد و مرز شما رو از ساخته ای صدا و سیما درک نمیکنم ...
   ضمنا
   این سریال آخرین شاه قطعا جهت دار خواهد بود ...
   همونطور که کارگردانش گفته ایران متحد خوب اسرائیل بوده .‌.
   تمام
   کاملا جهت دار و حافظ منافع غرب

  • ناشناس

   توی عکس دوم زن شاه شبیه نسرین مغانلو شده البته بلا نسبت ایشان

  • ناشناس

   فیلم بیوگرافی «جرج فلوید» با عنوان «بابا دنیا را تغییر داد» (Daddy Changed the World) در دست ساخت است. این فیلم رو هم همه آزادگان جهان تماشاش میکنن!

  • اعظم

   پس بریم ببنیم

  • ناشناس

   معمای شاه سریالی بسیار مزخرف وضعیف که بکام تهیه کننده وکار گردان خودی بود که جیبشون پر بشه با ناباز یگرای در پیتی،،،

  • ناشناس

   معمای شاه بیشتر به جوک شبیه بود تا سریال

  • ناشناس

   خودتون رادرست کنید.تاکی بااین کارها مردم راسرگرم میکنید.شماها به مردم بهتر برسید

  • ناشناس

   احیانا اسپانسرش خاندان مکرم پهلوی نیستند ؟

  • ناشناس

   آب روبریز اونجا که میسوزه

  • میلاد

   حتما کلاه پهلوی و معمای شاه واقعیت هارو گفته؟؟؟؟

  • میلاد

   معمای شاه بیطرف بود😂 ...

  • ناشناس

   دیگه مثلش رانخواهیددید

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج