۸۶۲۸۴۱
۱۲ نظر
۵۰۶۷
۱۲ نظر
۵۰۶۷

۱۱ فیلم ارزشمندی که در اسکار ۲۰۱۹ نادیده گرفته شدند

مراسم اسکار همواره یکی از برترین فستیوال‌های سینمایی بوده است که معتبرترین جایزه‌های سینما در آنجا به منتخبین اهدا شده است. در سال‌های اخیر، فیلم‌های معدودی در جشنواره اسکار حضور داشته‌اند که علیرغم کیفیت بالای آنها، شانسی برای کسب جایزه نداشته‌اند.

برترین ها - سید هادی هادیان: مراسم اسکار همواره یکی از برترین فستیوال‌های سینمایی بوده است که معتبرترین جایزه‌های سینما در آنجا به منتخبین اهدا شده است. در سال‌های اخیر، فیلم‌های معدودی در جشنواره اسکار حضور داشته‌اند که علیرغم کیفیت بالای آنها، شانسی برای کسب جایزه نداشته‌اند. در واقع کیفیت معیار دقیقی برای نامزد شدن و در نهایت دریافت جایزه نبوده است، و می‌توان این طور برداشت کرد که جایزه گرفتن این فیلم‌ها به سیاست، ژانر و حتی شهرت بازیگران و کارگردان آن‌ها نیز بستگی دارد.

شاید این به همین دلیل است که هر ساله آکادمی اسکار فیلم‌های فوق العاده‌ای را نادیده می‌گیرد و یا بسیاری از این فیلم‌ها برای جوایز دیگر نامزد می‌شوند و حتی در برخی از آن‌ها جایزه‌های ارزشمندی را نیز به دست می‌آوردند. حال ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا با کمال بی‌طرفی، توجه شما را به فیلم‌هایی که آکادمی اسکار آن‌ها را نادیده گرفته است، اما برنده جایزه منتقدان و دیگر جوایز سینمایی شدند، جلب کنیم.

۱ - سوارکار (The Rider)

امتیاز در IMDb: ۷.۵

۱۱ فیلم ارزشمندی که در اسکار ۲۰۱۹ نادیده گرفته شدند

در ابتدای کار، این فیلم ممکن است یک داستان ساده در مورد زندگی یک پسر آمریکایی به نظر برسد که در جریان سوارکاری مصدوم شده است و مجبور است با شغل آموزش اسب سواری خداحافظی کند و به سرزمین‌های سرخپوستان آمریکا مهاجرت کند. اما داستان در طول مشاهده فیلم، پرده از نکاتی برمی‌دارد که نشان می‌دهد این اثر فاخر فقط یک درام معمولی در مورد سختی‌های زندگی انسان نیست.

در واقع این شخص به دنبال هویت واقعی خود در طول فیلم است. با توجه به محتوای این فیلم فلسفی، مهم نیست که از کجا هستید و چه ذهنیتی دارید؛ داستان فیلم سوارکار برای همه روشن است. دلیل این وضوح به این موضوع برمی گردد که همه انسان‌ها هستند تا جایگاه واقعی خود را در این جهان پیدا کنند.

۲ - مودی (Maudie)

امتیاز در IMDb: ۷.۷

۱۱ فیلم ارزشمندی که در اسکار ۲۰۱۹ نادیده گرفته شدند

فیلم مودی یکی از فیلم‌هایی بود که با هزینه بسیار کم و در مجموع کم‌خرج در جشنواره فیلم ایرلند به نمایش درآمد. این فیلم هیچ جایزه معتبری دریافت نکرده است، اما بسیاری از منتقدان سینمایی آن را یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۸ نامیده‌اند. داستان این فیلم به صورت عاشقانه، خنده دار و قابل درک روایت می‌شود که قصد دارد تا به ما بگوید که عشق به منطق و عقل بستگی ندارد.

هدف اصلی آن است که عشق می‌تواند فرد را دگرگون کند. در فیلم مودی، تماشاگر می‌تواند پیشرفت رابطه عاطفی بین ۲ فرد عادی را مشاهده کند که بین یک فروشنده ماهی و یک خانم خانه دار بیمار اتفاق می‌افتد. اما به لطف معجزه عشق به شخص دیگری، خانم خانه دار تصمیم می‌گیرد تا علاقه خود را به هنر افزایش دهد و به یک هنرمند موفق تبدیل شود.

۳ - کلمبوس (Columbus)

امتیاز در IMDb: ۷

۱۱ فیلم ارزشمندی که در اسکار ۲۰۱۹ نادیده گرفته شدند

یکی دیگر از فیلم‌های درام قدرتمندی که نتوانست توجه زیاد منتقدان را به خود جلب کند، فیلم کلمبوس اثر کوگونادا است. داستان فیلم روایت سفر مردی از کره جنوبی به یک شهر کوچک در آمریکا است تا از پدر بیمار خود مراقبت کند.

در آنجا، او با یک زن که در یک وضعیت مشابه قرار دارد، ملاقات می‌کند. به نظر می‌رسد که آن‌ها دقیقا همانند هر فیلم دیگری دچار روابط عاشقانه شوند. اما بر خلاف تصور شما، در حالی که انتظار داریم با یک داستان احساساتی آرام مواجه شویم، شما با یک چالش عمیق فکری و سوالاتی عجیب و غریب در مورد عشق و خانواده روبه‌رو می‌شوید که هر کسی را درباره زندگی خود به فکر فرو می‌برد.

۴ - مندی (Mandy)

امتیاز در IMDb: ۶.۶

۱۱ فیلم ارزشمندی که در اسکار ۲۰۱۹ نادیده گرفته شدند

این فیلم پیرامون هیجانات روانشناختی در مورد یک شهروند قانونی است که به صورت عجیبی به یک شکارچی خشن تبدیل شده است. یک حمل‌کننده چوب با زن مورد علاقه‌اش که در جنگل زندگی می‌کنند و در شروع داستان همه چیز بدون اشکال به نظر می‌رسد. پس از مدتی، زن ربوده می‌شود و جریان به کلی عوض می‌شود. در نگاه اول، موضوع اصلی فیلم بی‌مزه است، اما زمانی که شخصیت اصلی متوجه می‌شود که آدم ربایان از یک فرقه مذهبی هستند، بر روند کلی فیلم، داستان و حتی موسیقی متن فیلم تاثیر می‌گذارد، و محیط آن را کاملا منحصر به فرد می‌کند.

۵ - کدی (Kedi)

امتیاز در IMDb: ۷.۸

۱۱ فیلم ارزشمندی که در اسکار ۲۰۱۹ نادیده گرفته شدند

اگر علاقه‌ای به تماشای فیلم‌های هیجان‌انگیز ندارید و به دنبال فیلمی با محیط آرام هستید، فیلم کدی یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شماست. این یک فیلم که بسیار خلاقانه ساخته شده، در مورد زندگی حیوانات خانگی از دید چشمان آن‌ها است. فیلمبرداری کدی در استانبول انجام شده است و به طوری است که زندگی هزاران گربه در کنار یکدیگر را به نمایش می‌گذارد.

در این فیلم شما می‌توانید به همراه گربه‌ها، تاریخ شهر را مطالعه کنید. در فیلم کدی، نه تنها حیوانات را با خصوصیات اخلاقی مختلف و زندگی فردی آن‌ها را مشاهده خواهید کرد، بلکه افرادی که از آن‌ها مراقبت می‌کنند نیز در این فیلم به تصویر کشیده شده‌اند.

۶ - بی پی ام (BPM)

امتیاز در IMDb: ۷.۵

۱۱ فیلم ارزشمندی که در اسکار ۲۰۱۹ نادیده گرفته شدند

این فیلم مانند خیلی دیگر از فیلم‌های مورد انتظار برای جایزه، به موضوع مشکلات اجتماعی پرداخته است. داستان فیلم در ابتدای دهه ۹۰ و اعضای گروهی در پاریس را روایت می‌کند که در مورد فعالانی است که سعی دارند توجه افکار عمومی را به مسئله ایدز جلب کنند. فیلم BPM یک درام اجتماعی درباره زندگی سطحی مردم است.

اما سطح دیگری که در این فیلم وجود دارد؛ در واقع در تلاش است برای یادآوری این موضوع که ما نباید زندگی دیگران را قضاوت کنیم و مشکالت آن‌ها را نادیده بگیریم، زیرا مشکلات آن‌ها می‌توانند مشکلات ما نیز باشند. بی پی ام فیلم تاثیرگذاری و خوبی بود که در سال ۲۰۱۷ موفق به دریافت ۴ جایزه مختلف سینمایی شد.

۷ - داستان‌های مایروویتس (The Meyerowitz Stories)

امتیاز در IMDb: ۶.۹

۱۱ فیلم ارزشمندی که در اسکار ۲۰۱۹ نادیده گرفته شدند

این فیلم بیشتر شبیه رمانی است که از چند داستان کوتاه تشکیل شده است. در این فیلم شاهد داستان زندگی خانواده‌ای هستیم که علیرغم تمام مشکلات، زندگی خود را می‌گذرانند. داستان فیلم پیرامون پسر بازنده خانواده و برادری که نسبت به او موفق است، پدر که زندگی بسیار سختی داشته است و در مجموع مشکلات درون خانواده‌ها از جمله جوهره اصلی فیلم است.

با وجود این که داستان بسیار واقع گرایانه است، اما شیوه روایت داستان طوری پیش می‌رود که در بعضی سکانس‌ها کمدی می‌شود. این فیلم با استفاده از چاشنی طنز، پیامی را می‌دهد که با بهره بردن از عشق چیزی را از دست نخواهید داد. همچنین این فیلم بینندگان و منتقدانش را تحت تاثیر قرار داد و توانست جایزه Palm Dog را به خود اختصاص دهد.

۸ - بدون ردپا (Leave No Trace)

امتیاز در IMDb: ۷.۲

۱۱ فیلم ارزشمندی که در اسکار ۲۰۱۹ نادیده گرفته شدند

بدون شک این فیلم یکی از اصلی‌ترین فیلم‌های سال گذشته جشنواره‌های مختلف بوده است. دیدن یک پدر و دختر بی‌خانمان به عنوان شخصیت اصلی داستان بسیار نادر و دور از قابل ذهن است، اما نشان می‌دهد که آن‌ها با انتخاب خودشان اینگونه زندگی می‌کنند. این پدر و دختر از زندگی خود در جنگلی که در نزدیکی شهر است، خوشحال به نظر می‌رسند.

اما خوشحالی آن‌ها خیلی دوام نمی‌آورد و مردم منطقه نزد آن‌ها رفته و در تلاش هستند تا آن‌ها مجبور کنند که آنجا را ترک کنند. اتفاقی که در فیلم «بدون رد پا» نمایان می‌شود، این است که فیلم باعث می‌شود تا به چیز‌های عادی از یک زاویه دیگر نگاه کرد و کمی فکر کرد که آیا چیز‌هایی که ما به عنوان «خوب» تلقی می‌کنیم، واقعا خوب هستند یا خیر. فیلم همچنین سوالات مهمی درباره جایگاه مردم در جامعه را مطرح می‌کند.

۹ - اینگرید به غرب می‌رود (Ingrid Goes West)

امتیاز در IMDb: ۶.۵

۱۱ فیلم ارزشمندی که در اسکار ۲۰۱۹ نادیده گرفته شدند

این فیلم یک کمدی درام جالب در مورد جامعه مدرنیته است که پیام فیلم ادعا می‌کند تصویر زیبایی که شما می‌بینید همیشه مانند اصل و حقیقت آن درست نیست. اینگرید یک دختر مبتلا به بیماری روحی است و از طرفی دیگر او یک دختر بااستعداد است. همچنین در ادامه فیلم فرد مشهوری وارد می‌شود که در رسانه‌های اجتماعی هزاران دنبال کننده دارد و زندگی خوبی را سپری می‌کند.

این موارد حداقل چیزی است که تماشاگر بر روی صحنه نمایش از زندگی این دخر تماشا می‌کند. اینگیرید تصمیم جدی خود برای ملاقات با آن فرد مشهور را می‌گیرد، حتی تصمیم دارد که اگر مجبور شود برای انجام این ملاقات به لس آنجلس سفر کند. در نهایت این سفر صورت گرفته و طرفدار و فرد مشهور نه تنها همدیگر را ملاقات می‌کنند، بلکه با یکدیگر دوست نیز می‌شوند و مشاهده می‌شود که رسانه‌های اجتماعی و واقعیت دو چهره بسیار متفاوت هستند.

۱۰ - کیک پز (The Cakemaker)

امتیاز در IMDb: ۷.۲

۱۱ فیلم ارزشمندی که در اسکار ۲۰۱۹ نادیده گرفته شدند

فیلم «کیک پز» از دیگر فیلم‌های خوبی که سال گذشته از جایزه اسکار ناکام ماند. علاقه به پختن و طبخ کردن، تنها چیزی است که شخصیت اصلی این فیلم دوست دارد، اما در واقع کار او نیست. در ادامه فیلم، این مرد از آلمان به اورشلیم سفر می‌کند تا افرادی را ملاقات کند که قبلا هرگز ندیده است. فیلم از جلوه‌های ویژه پرهزینه‌ای برخوردار نیست، اما دارای پیچیدگی‌های غیرقابل پیش‌بینی است که در سطح ارتباط واقعی انسان امکان پذیر است. مثل هر درام خوب دیگری، این فیلم نیز به شما کمک می‌کند تا خودتان و دیگران را بهتر درک کنید.

۱۱ - داستان (The Tale)

امتیاز در IMDb: ۷.۳

۱۱ فیلم ارزشمندی که در اسکار ۲۰۱۹ نادیده گرفته شدند

در انتهای لیست می‌رسیم به فیلم شاهکار «داستان» که این فیلم در سال گذشته یکی از اصلی‌ترین نامزد‌های گلدن گلوب بود. نقطه عطف داستان در میانه‌های فیلم رخ می‌دهد، جایی که یک درگیری بین مادر و دخترش وجود دارد، اما برخلاف تصور این درگیری در مورد شکاف میان نسل‌ها نیست و بیشتر در مورد مسائل اجتماعی و تفاوت دیدگاه‌های مختلف است. علاوه بر این، داستان فیلم در مورد این است که چطور حافظه انسان می‌تواند غیر قابل اتکا باشد؛ حافظه آن قسمت‌هایی از زندگی ما را پاک می‌کند که می‌تواند ما را بترساند و یا غمگین کند. در انتها، بینندگان ۲ نسخه مختلف از یک رویداد مشابه را از ۲ زاویه دید مختلف مشاهده می‌کنند و در پایان نشان می‌دهد که تنها یک حقیقت است که در زندگی وجود دارد.

در پایان مقاله باید به این نکته اشاره کنیم که بزرگترین فیلم سال، فیلمی شناخته می‌شود که موفق به دریافت جایزه اسکار شود. شما هم در اینجا می‌توانید چندین فیلم را پیشنهاد کنید که شاید زیاد مورد توجه واقع نشده باشد، اما واقعا ارزش یکبار تماشا کردن را دارند. آیا فیلم‌هایی وجود دارد که شما آن‌ها را دوست دارید، اما منتقدان آن‌ها را دوست ندارند؟

منبع: brightside

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج