۹۷۰۷۰۷ ۴ نظر
۵۰۰۰

هرآنچه بر موسیقی ایران در سال ۹۸ گذشت

نگاهی خواهیم داشت به رویداد‌های موسیقایی مهم سال ۹۸ که کرونا در این روزهای پایانی سال سعی در تیره و تار کردن آسمان آن را دارد.

روزنامه جام جم: نگاهی خواهیم داشت به رویداد‌های موسیقایی مهم سال ۹۸ که کرونا در این روزهای پایانی سال سعی در تیره و تار کردن آسمان آن را دارد.

فروردین

۴

حامد همایون از چهارم فروردین تورکنسرت خود را آغاز کرد. خواننده‌ای که از یکی دو سال قبل مدام کنسرت داشت و تک‌آهنگ منتشر می‌کرد، اما حالا هیچ خبری از او نیست و در روز‌های پایانی سال هم نه حرفی از او هست و نه اثری.

۹

همایون شجریان و سهراب پورناظری روز‌های ابتدایی سال آلبوم «ایران من» را برداشتند و رفتند آمریکا. از روز نهم فروردین تا روز‌های پایانی این ماه چند باری در شهر‌های مختلف اجرایش کردند و با استقبال هم مواجه شدند. توی پرانتز بگوییم شنیده شده میانه همایون و برادران پورناظری شکرآب شده و احتمالا دیگر کار مشترکی نداشته باشند.

هرآنچه بر موسیقی ایران در سال ۹۸ گذشت

اردیبهشت

۲۳

بهنام صفوی خواننده موسیقی پاپ که به بیماری سرطان مبتلا بود، در
۳۵ سالگی درگذشت. آثار این خواننده شباهت بسیاری به کار‌های رضا صادقی داشت و گفته می‌شد همین موضوع هم موجب دلخوری صادقی از صفوی بوده است.

۲۵

گروه شیلر را موسیقی دوستان می‌شناسند، این گروه موسیقی که در جریان سفرهایش بار‌ها اعلام کرده بود، عاشق مردم و فرهنگ ایران شده در اجرای تازه‌اش با یلدا عباسی دوتار نواز ایرانی روی صحنه رفت. ترکیب ساز‌های غربی و یک ساز موسیقی نواحی لحظات جالبی را برای این اجرا رقم زد.

هرآنچه بر موسیقی ایران در سال ۹۸ گذشت

۳۰

گفته شد علی ترابی، قربانی قانون تخصیص ۱۰ درصد از درآمد کنسرت‌ها برای کار‌های فرهنگی شد و آخرش هم نفهمیدیم چه شد، اما می‌دانیم ترابی از دفتر موسیقی وزارت ارشاد رفت و محمد الهیاری جایگزین او شد. الهیاری قبل‌تر در عرصه موسیقی فعالیتی نداشت و این حواشی بسیاری برایش ایجاد کرد. البته او تا امروز توانسته دفتر پرحاشیه موسیقی را به‌خوبی اداره کند.

خرداد

۲۵

محمد معتمدی، خواننده موسیقی ایرانی صراحتا از وجود یک مافیا و یا سلطان کنسرت در موسیقی کشور حرف زد، مافیایی که برای مارکت موسیقی و اتفاقات آن تصمیم می‌گیرد و از هر کس که دلش بخواهد چهره می‌سازد. بسیاری به این نکته اشاره کردند که منظور معتمدی از مافیا محمدحسین توتونچیان صاحب سایت ایران کنسرت و شرکت ققنوس است. هر چند توتونچیان پاسخی به این حرف‌ها نداد، اما معتمدی کار شجاعانه‌ای کرد، در افتادن با مافیا شجاعت می‌خواهد دیگر!

هرآنچه بر موسیقی ایران در سال ۹۸ گذشت

۳۰

فیلیپ زدار یکی از چهره‌های صنعت موسیقی فرانسه بر اثر سقوط تصادفی از پنجره یک ساختمان مرتفع جان باخت. او ۵۰ ساله بود و علاقه‌مندان به موسیقی در سراسر جهان دوستش داشتند.

تیر

۱

نینوا از آثار به‌یادماندنی حسین علیزاده است. برای اولین بار نت‌های این اثر منتشر شد تا یکی از پراقبال‌ترین آثار چهار دهه گذشته موسیقی ایران در دسترس نوازندگان قرار بگیرد.

هرآنچه بر موسیقی ایران در سال ۹۸ گذشت

۱۷

اعلام شد علیرضا افتخاری قرار است با ارکستر ملی روی صحنه برود. از آنجا که این خواننده در اجرایی که پیشتر در حوزه هنری داشت، نتوانسته بود مخاطبان را راضی کند به این پرداختیم که چرا باید این خواننده با بودجه کشور در ارکستری دولتی روی صحنه برود. این موضوع هر چند از جانب افتخاری با واکنش تندی روبه‌رو نشد، اما آهنگساز کار‌های او حسین پرنیا همکارمان را برای نوشتن یک یادداشت انتقادی بسیار نواخت!

مرداد

۸

حسین زمان خواننده خوش‌صدای سال‌های دور است. باید یک سال‌های دیگر هم اضافه کنیم و بگوییم او سال‌ها نتوانست مجوز اجرای صحنه‌ای بگیرد، اما کوتاه نیامد، آنقدر رفت و آمد تا توانست مجوز بگیرد و اجرای صحنه‌ای داشته باشد. احتمالا خودش هم می‌دانست با اقبال خاصی روبه‌رو نخواهد شد.


۲۰

پیش‌نویس سند موسیقی مرور و قرا رشد پس از جمع‌بندی نظرات، سند تدوین و نهایی و برای بررسی و تصویب به شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود. هر چند سال روبه پایان است و محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس کمیسیون هنر و معماری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی گفته بود آن را بررسی و نهایی می‌کنند، اما هنوز خبری نشده.

۲۳

لئو روخاس معروف به پسر خورشید از کشور اکوادور به ایران آمد و اجرایش هم با اقبال بسیار خوبی مواجه شد. استقبال از روخاس خاص ایران نبوده و این نوازنده در سراسر جهان کلی هوادار دارد. او معمولا با استایل سرخپوستی کارهایش را معرفی و اجرا می‌کند.

هرآنچه بر موسیقی ایران در سال ۹۸ گذشت

شهریور

۱

مهران مدیری، بازیگر و کارگردان شناخته‌شده کنسرتی برگزار کرد. هر چند تمام بلیت‌ها به‌سرعت فروش رفت و استقبال خوب بود، اما بعد از اجرا مردم راضی نبودند. مدیری نتوانسته بود قطعات را به خوبی اجرا کند.

۵‌
می‌گفتند حامد همایون رکورد گینس را برای اجرای کنسرت زده و ۲۰۰ اجرا روی صحنه برده، اما با گذر یک سال ماکان بند به همایون نشان داد رکوردش چندان هم رکورد نبوده! این گروه طی دو سال فعالیت خود ۴۰۰ اجرا روی صحنه برد.

هرآنچه بر موسیقی ایران در سال ۹۸ گذشت

مهر

۳

در موسیقی اپرای عروسکی «حافظ» ۱۴ خواننده حضور پیدا کردند. غیر از علیرضا قربانی که خواننده اصلی اپرا بود و در نقش حافظ حضور داشت، علی زند وکیلی و وحید تاج و ۱۳ خواننده دیگر در سایر نقش‌های اصلی خواندند.

۱۳

محمدرضا گلزار هم ظاهرا خواست از مدیری جا نماند و با عجله کنسرت گذاشت، حسابی هم فالش خواند و انتقادات بسیاری را برای خودش رقم زد.

۱۹

کیهان کلهر آهنگساز و نوازنده ایرانی است که شهرت جهانی دارد. او اعلام کرد اجرایش در استانبول را لغو کرده است. دلیلش را هم خشونتی دانست که حکومت ترکیه علیه کرد‌های سوریه روا داشته است.

هرآنچه بر موسیقی ایران در سال ۹۸ گذشت

آبان

۵

کلهر موفق شد جایزه وومکس را از آن خود کند. وومکس هر سال به منظور ارج نهادن به موارد برجسته موسیقی جهان، تاثیر سیاسی و قدردانی از یک عمر دستاورد هنری، هنرمندانی را برای دریافت این جایزه کاندید می‌کند.

۲۰

خشایار اعتمادی از خوانندگی خداحافظی کرد و این کار را سخت‌ترین تصمیم زندگی خود دانست. این خواننده موسیقی پاپ حسادت‌ها و دشمنی همکاران خود را دلیل خداحافظی از دنیای موسیقی دانست.

هرآنچه بر موسیقی ایران در سال ۹۸ گذشت

۲۷

مجید انتظامی آهنگساز و رهبر ارکستر هم دادش درآمد و پس از اعتراض معتمدی از مافیای موسیقی گفت. او معتقد است: هنر درگیر مساله مافیا شده و گروهی سعی می‌کنند با هم کار کنند.

آذر

۱

حالا که می‌روی عنوان آلبومی است که اسفند ۹۷ یعنی یک سال پیش در چنین روز‌هایی منتشر شد. محمد معتمدی خواننده این آلبوم بود و تور کنسرتش هم در تهران و دیگر شهر‌ها با استقبال خوبی روبه‌رو شد.

۲۱

دوتار ایرانی یکی از مهم‌ترین و کهن‌ترین ابزار‌های موسیقی ایرانی است. پرونده ساخت و شیوه‌های نوازندگی این ساز در در چهاردهمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو بررسی شده و نام این ساز کهن را در فهرست یونسکو ثبت کرد.

هرآنچه بر موسیقی ایران در سال ۹۸ گذشت

دی

۱۵

سردار سلیمانی که شهید شد، علیرضا افتخاری بعد از مدت‌ها ارائه نکردن کار تازه، قطعه‌ای برای ایشان خواند. اثری خوب و شنیدنی که مورد توجه هم قرار گرفت.

۲۵

باز هم کیهان کلهر. او جایزه گلوبال فست سال ۲۰۲۰ در بخش هنرمند سال را هم به خود اختصاص داد.

۲۹

علیرضا قربانی برای قطعه‌ای آلبوم پل‌ها و صدا‌ها توانست جایزه جهانی آکادمیا را دریافت کند. این جایزه یک دستاورد خوب در کارنامه این خواننده سنتی‌خوان است.

هرآنچه بر موسیقی ایران در سال ۹۸ گذشت

بهمن

۵

منوچهر صهبایی که با ارکستر سمفونیک تهران روی صحنه رفته و رهبری اجرا را بر عهده داشت، اعلام کرد شهرداد روحانی رهبر دائم این ارکستر پس از اتفاقات آبان‌ماه ترسیده و در آمریکا مانده است. این موضوع از سوی مدیران بنیاد رودکی و روحانی رد شد.

۱۵

در نشست خبری جشنواره موسیقی فجر درباره دستمزد دبیر جشنواره در دوره قبل سوال شد. فرهت که سال قبل گفته بود کار‌های جشنواره را به طور رایگان انجام می‌دهد، در این نشست تایید کرد که ۵۰ میلیون تومان دستمزد گرفته است.

۲۷

لوریس چکناواریان رهبر ارکستر و آهنگساز قطعه‌ای را برای جانباختگان هواپیمای اکراینی ساخت که با اقبال مواجه شد.

۲۹

جان‌جانم با صدای شهرام ناظری هم تقدیم شد به جانباختگان هواپیمای اکراینی. این قطعه نشان از توانایی بالای ناظری در خوانندگی داشت و نشان می‌داد با وجود بالا رفتن سنش هنوز هم خواننده خوبی است.

هرآنچه بر موسیقی ایران در سال ۹۸ گذشت

اسفند

۲

محمدرضا شجریان خواننده موسیقی ایرانی که مدتی است با سرطان دست و پنجه نرم کرده و در بستر بیماری است، راهی بیمارستان شد. شجریان هنوز هم از نظر جسمانی در اوضاع چندان مطلوبی نیست.

هرآنچه بر موسیقی ایران در سال ۹۸ گذشت

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج