adexo3
۱۰۰۸۸۶۹
۸۶ نظر
۲۸۷۲۶
۸۶ نظر
۲۸۷۲۶
پ

هدیه خانم، تولدت مبارک، عجب حلوای قندی هستید

تصویر اثیری آن زن متجدد جین‌پوش که شالش را پشت گوش‌هایش جمع می‌کرد، نهایتِ اغواگری و تمثیلی از زنِ اجتماعی در سال‌های رونق اصلاحات بود، هدیه تهرانی با شمایلی بی‌بدیل، نماد تجدد و حق‌طلبی زنان ایرانی شده بود.

برترین‌ها: بامداد روز پنجم دی‌ماه ۱۳۸۲، زلزله‌ای ویرانگر ظرف ۱۲ ثانیه شهر بم را تقریباً با خاک یکسان کرد. بر اثر این زمین‌لرزه، بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تن جان خود را از دست دادند، ۳۰ هزار تن دیگر مجروح شدند و ۸۵ درصد شهر تخریب شد؛بلافاصله بعد از پخش خبر این تراژدی، هدیه تهرانی همراهِ‌ تیم امداد و نجات صلیب سرخ با هواپیمای امدادی فورا از تهران راهی بم شد تا در عملیات امدادرسانی شرکت کند.

هدیه خانم، تولدت مبارک، عجب حلوای قندی هستید

کسانی که آن روز شاهد این ماجرا بودند تعریف می‌کنند به‌محض رسیدن آستین بالا زد و رفت در دل خرابه‌های بم روزها ماند و کار کرد…حضور او به‌وقتِ مصائب، نه نخستین‌ بار بود نه آخِرین بار. کمک و تشریک مساعی هنگام سختی‌ها، باور قلب بزرگ و دل دریای او است. چهارم تیر ماه زادروز هدیه تهرانی‌ست و به این بهانه به مسیری که طی این‌سال‌ها طی کرده پرداختیم. با ما همراه باشید.

هدیه خانم، تولدت مبارک، عجب حلوای قندی هستید

تصویر اثیری آن زن متجدد جین‌پوش که شالش را پشت گوش‌هایش جمع می‌کرد، نهایتِ اغواگری و تمثیلی از زنِ اجتماعی در سال‌های رونق اصلاحات بود، هدیه تهرانی با شمایلی بی‌بدیل، نماد تجدد و حق‌طلبی زنان ایرانی شده بود و بعدتر در زندگی شخصی‌اش هم موفق شد همپای آن نمادی که ساخته بود، دوام بیاورد و پرستیژ خودش را حفظ کند از فعالیت‌های زیست‌محیطی‌اش تا کاراکتر موقر و دور از حاشیه‌ای که داشته و دارد.

هدیه خانم، تولدت مبارک، عجب حلوای قندی هستید

هدیه تهرانی در روزهای نخستین تابستان 51 در تهران به دنیا آمد. دیپلم دارد و پدر هدیه با مادرش که از خانواده‌ی میرزایی که از گرگانیان اصیل بودند، ازدواج کرده. او علاوه بر بازیگری در عکاسی و ورزش هم دستی بر آتش دارد. آن طور که خودش گفته هیچ وقت به صورت جدی و عاشقانه پیگیر بازیگری نبوده ولی به هر حال برایش جذابیت داشته است. 

هدیه خانم، تولدت مبارک، عجب حلوای قندی هستید

هدیه تهرانی برای بازی در فیلم "روز واقعه" انتخاب شد، اما بعد‌ها لادن مستوفی جای او را گرفت. کیانوش عیاری هم او را برای بازی در "بودن یا نبودن" انتخاب کرد که بعد‌ها عسل بدیعی جای او را گرفت. اما سرانجام مسعود کیمیایی او را برای فیلم "سلطان" انتخاب کرد و بدین ترتیب او وارد سینمای حرفه‌ای شد. بازی‌های بی نظیر هدیه در "کاغذ بی‌خط"، "قرمز" و "شوکران" تحول عظیمی در کارنامه هنری او ایجاد کرد و سیمرغ‌های بلورین را برایش به ارمغان آورد. در ادامه این مطلب نگاهی به نقش‌های ماندگار هدیه تهرانی داشته‌ایم که قطعا مرور دوباره‌اش خاطرات گذشته را زنده می‌کند.

قرمز

هدیه خانم، تولدت مبارک، عجب حلوای قندی هستید

 

فریدون جیرانی بهتر از کیمیایی و احمد امینی به قدرت بازی تهرانی پی‌برد؛ این که او در استفاده از بدن و اندام هایش امساک می ورزد و بیان خوبی دارد. «قرمز» درباره زنی بود که استقلالش را در برابر مرد بیماری به دست می آورد بازی آرام، کم تنش و لحن بیان راحت و سرد تهرانی «مشرقی» را به ماندگارترین شخصیت آثار جیرانی بدل کرد. اعطای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن خوشامدگویی به چهره تازه سینمای ایران بود.


شوکران

هدیه خانم، تولدت مبارک، عجب حلوای قندی هستید

اوج بازی هدیه تهرانی؛ او مثل یک بازیگر پخته در تمام لحظات حضور داشت: بازی درونی که مرز شرارت و دوست داشتنی بودن را می شکند و قالب تازه ای می آفریند. هنوز خنده‌های او که ناخودآگاه دستش را جلوی دهانش می‌گرفت و گریه هایش در پایان فیلم زبانزد است. تهرانی در قالب «دیو و دلبر» همه را شوکه کرد؛ پرسونای او با این نقش کامل شد: زنی که روی پای خودش ایستاده، جلو می‌رود و از هیچ چیز نمی هراسد.


کاغذ بی‌خط

هدیه خانم، تولدت مبارک، عجب حلوای قندی هستید

فیلمی که انعکاسی از وضع موجود زنان در اواخر دهه هفتاد بود: تضاد مردی که زن را به شکل کلیشه‌ای می‌خواست در برابر زنی که مولد بود و آفریننده. تهرانی رو به روی خسرو شکیبایی، در فیلمی با ریتم تند، جلوه تازه ای از قدرتمندی طبقه متوسط ارائه داده، زنی که عقب نمی‌رود و نقش‌های اجتماعی کلیشه‌ای را نمی پذیرد.

هدیه خانم، تولدت مبارک، عجب حلوای قندی هستید

چهارشنبه‌سوری

هدیه خانم، تولدت مبارک، عجب حلوای قندی هستید

پخته ترین اجرای تهرانی که البته با شکستن قالب همیشگی‌اش ممکن شد: زن قدرتمند اینجا چهره دیگری هم از خودش نشان داد: عاشقی سرتق که نمی‌توانست با خیانت همسرش کنار بیاید: گریه‌های او در حمام و دیالوگ‌هایی که بین هق هق اش می گوید، نمونه‌ای درست از اجرا و کنترل او بود.

هدیه خانم، تولدت مبارک، عجب حلوای قندی هستید


هفت دقیقه تا پاییز

هدیه خانم، تولدت مبارک، عجب حلوای قندی هستید

می گویند این نقش را به این دلیل پذیرفت تا از پس چک های برگشت خورده ماجرای نمایشگاه عکس اش برآید. فیلمی پا در هوا که تهرانی هم کمترین انرژی را برای آن گذاشته بود و بی کم و کاست با گارد بسته، فقط شمه‌ای از قدرتش در اجرای خونسردانه نقش ارائه داده بود. عجیب این که برای این فیلم نامزد سیمرغ بلورین شد!


اسرافیل

هدیه خانم، تولدت مبارک، عجب حلوای قندی هستید

حضور موقرانه تهرانی نوید ظهور یک پرسونای تازه را می دهد؛ بازی او در سکوت، استفاده حداقلی از اندام، چشم‌ها و میمیک صورت و کنترل در بروز احساسات، اینجا با غم فقدان گره خورده و نتیجه داده. کلافگی و خستگی‌اش با غم به ثمر نشسته و شخصیتی ساخته که بیننده را به درون خودش می‌کشد؛ مادری که در فراق فرزندش عزادار است، باورپذیرترین نقشی‌ست که تهرانی طی سال‌های اخیر بازی کرده است.


بی‌ همه چیز

هدیه خانم، تولدت مبارک، عجب حلوای قندی هستید

«بی همه چیز» تلاش می‌کند حس و حال روستا و آدم‌هایش را انتقال دهد. بازی‌های پرویز پرستویی و هدیه تهرانی در نقش زنی اغواگر و البته متین با توجه به سایر نفرات تیم بازیگری منسجم‌تر بوده و البته که شاید جزو آثار درخشان هدیه‌ی سینمای ایران نباشد.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت برترین ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نظر کاربران

  • نجم چاپلوس

   درست بر عکس نجم ( سمت خدا) که با اجرای مصنوعی ، مورد نفرت عمومی قرار گرفته

   پاسخ ها

   • بدون نام

    چه ربطی داشت؟

   • بدون نام

    چه ربطی داشت آخه

   • بدون نام

    خاطرخواه نجم الدین بودی هرجا میرسی اینقدر جلز ولز میکنی؟

   • خاطره

    یکی از بی هنران جناح روحانی و موثر در رای روحانی و وضع الان.

   • رضوان

    چقدر حسادت پشت این حرفه

   • بدون نام

    :)))

   • میثم

    چه ربطی داشت آخه واقعا

   • بدون نام

    اتفاقا پسر مودب و خوبیه نجم الدین

   • بدون نام

    سال 88 وسط اتفاقات تلخ از مشایی 100 میلیون وام گرفت برای نمایشگاه عکس مثل افتخاری خودشو نابود کرد

   • بدون نام

    چه فیلم های مصنوعی داغونی میساختن قبل تیپ ها رو

   • بدون نام

    چرا چرت میگی

   • زن چهل ساله

    چطور ممکنه در سینمای ایران با لچک روی سر مدرن بود؟

   • بدون نام

    اثیری و متجدد رو چطوری کنار هم گذاشتید؟؟؟

   • بدون نام

    ....،این مطلب چه ربطی به نجم داشت، خدایا همه مریضای روحی وجسمی رو شفابده

   • ساحل

    یه تار مو نجم رو به 100تا مثل این نمیدیم.بترکه چشم حسود

   • بدون نام

    ماشالله چقد حسود و بخیل وجود دارن تو ایران.اگه خوشت نمیاد برای یه چی میاد مطلبشو بخونی یا نظر بدی کلا فقط میخوایم تو هر موضوعی یه حرفی زده باشین

   • بدون نام

    كشتى مارو با اين نجم ت

  • بدون نام

   فوق العادس

   پاسخ ها

   • بدون نام

    مثبت اشتباهی آره خیلی فوق العاده است در شرایطی که ترانه علیدوستی بخاطر اظهارنظر ۵ ماه حبس میبرن براش در شرایطی که خیلی از بازیگران و بی دلیل یا بخاطر بدحجابیشون از کار بیکار میکنن اوائل دهه ۸۰ هدیه تهرانی عکسهای بی حجابش و با شلوارک منتشر میکرد اما ممتوع الکار نشد سال ۸۸ از یه طرف رفت دستبند سبز بست و از طرف دیگه رئیس بخش ورزشی شد و حقوق آنچنانی بابتش گرفت درحالیکه رامین پرچمی و فرشید منافی ممنوع الکار شدن

    هدیه تهرانی کنار مشایی نشست و تو دوره دوم احمدی نژاد هم پول و پست گرفت اما امثال تو بازم براش هورا کشیدن در حالیکه امین حیائی رو برای بازی در فیلم قلاده های طلا مجازات کردن البته از حق نگذریم تو تمام این سالها هدیه تهرانی دستش به خیر بود و این نقطه مثبت شخصیتش بود فقط نمیدونم چرا انقدری که به حجاب بقیه گیر دادن و مشکل تراشی کردن هیچوقت بهش گیر ندادن و چطور با اینکه بعد از انتخابات ۸۸ خیلی از طرفداران موسوی بایکوت شدن ایشون باوجود حمایتش از موسوی از طرف وزارت ورزش دولت احمدی نژاد هم پست گرفت الانم ستایشش و میکنید در حالیکه بازیگرانی مثل سوسن تسلیمی عین آب خوردن ممتوع الکار شدن ایشون هرگز بعد سانحه هواپیمای بوئینگ که شمع روشن کرد بعضی بازیگران دیگه که بودن بازخواست شدن طبق معمول ایشون با حمایت پشت پرده نشد نمیخوام بگم کارش درست نبود که برای قربانیان هواپیما شمع روشن کرد میخوام بگم یه نفر چطور انقدر راحت تو هر دولتی هر کاری بخواد میکنه و باهاش کاری ندارن و یکی دیگه مثل ترانه علیدوستی رو براش حبس ۵ ماهه میبرن به جرم اظهارنظر

   • بدون نام

    یه جوری گفتی برای ترانه پنج ماه حبس بریدن هر کی ندونه فکر می کنه قپونی زدن دستش فرستادنش انفرادی.پنج ماه حبس تعلیق بوده دیگه

   • بدون نام

    عزیزم مشکل از هدیه تهرانی نیست مشکل از اوناییه که بقیه بازیگرارو اونجوری به نا حق مجازات میکنن اینکه طرفداریه هدیه تهرانیو میکنن آقایون یا کاریش ندارن مهم نیس مهم اینه ک همه جوره مخالفتشو اعلام کرده و میکنه و بازم حرفشو میزنه

   • به ۱۲:۱۰

    همین که حرف میزنه و کاریش نمیکنن نشون میده که پروژه است
    وگرنه امکان داره توی این مملکت حرف بزنی و اسم و رسمی هم داشته باشی و کاریت نکنن؟
    یا توی ایران زندگی نمیکنی و یا اینکه خیلی از مرحله پرتی

   • بدون نام

    مهم اینه که دنبال جنجال آفرینی و قهرمان سازی از خودش نبوده حالا اینکه گرایش سیاسی داشته مهم نیست. وقتی پخته رفتار کنی و احساساتت بر منطقت غلبه نکنه میشی مثه هدیه تهرانی.با همه هست ولی با هیچکی نیست

  • ایرانی

   رفیق فابریک مموتی ومشایی

   پاسخ ها

   • ناشناس

    از موسوی حمایت کرد اما به طرز عجیبی همون سال ۸۸ بعد از رئیس جمهور شدن دوباره احمدی نژاد از طرف وزیر ورزش احمدی نژاد رئیس فدراسیون ورزشی شد

   • میتی از مشد

    بدون شک امثال لیلا حاتمی و هدیه تهرانی مایه فخر و مباهات بانوان ایرانی هستند تنتان سلامت و عمرتان دراز

  • بدون نام

   بازیگر توانمندی یه

   پاسخ ها

   • بدون نام

    بى انصاف نباشيد ديگه! راست ميگه هم بازيش خوبه هم خوشگل و شيكه

  • صحرا

   من عاشق شخصیت خانم تهرانی هستم
   زیبا، ساده، جدی و در کل بهترین

   پاسخ ها

   • عین الله

    من هم همینطور

  • بدون نام

   من به فدای محمدرضا فروتن، فداش بشم ، چه صدایی، چه تیپی

   پاسخ ها

   • بدون نام

    منم شخصیتش رو دوست دارم ولی قربونش نمیرم... ولی از خدا میخوام سلامت باشه

   • بدون نام

    قربونیش بشی

   • بدون نام

    ایوالله ، محمدرضا فروتن و امیر جدیدی خیلی باحالند و تیپ و صدای مردونه ای دارند

  • بدون نام

   سوسن تسلیمی و هدیه تهرانی دو چهره اصیل و فابریک و استاندارد سینمای در حد جهانی هستند و تا به امروز هیچ بازیگر زنی در سینما ایران حائز این امتیازات نبوده و نخواهیم داشت مطمئنا. با سپاس

   پاسخ ها

   • بدون نام

    اسم این .. را کنار اسم خانم تسلیمی آوردی تا مثلا به خیال خودت از اعتبار خانم تسلیمی برای این .. خرج کرده باشی. جمع کن بند و بساطتو. دیگه خیلی کهنه شده این سیاهبازیها

  • بدون نام

   انسانیت این هنرمند در جریان سیل پارسال فروردین در بندر ترکمن مشخص شد تا جایی که توانست به مردم کمک کرد و روزهای متمادی در کنار هموطنان خود ماند....انسانیتش مثال زدنی شد.....

   پاسخ ها

   • بدون نام

    احسنت

  • بدون نام

   هدیه تهرانی خیلی مصنوعی بازی می کنه
   حاالا شما ازش تعریف کنید ...

   پاسخ ها

   • بدون نام

    نه اتفاقا بازیش خیلی طبیعیه ولی خودش اصلا به دل نمیشینه

  • بدون نام

   کاغذ بی خط خیلی قشنگ بود

  • بدون نام

   هدیه بینظیره

   پاسخ ها

   • بدون نام

    بینظیر خانم بوتو بود که به لقاءالله رفت

  • بدون نام

   فقط خدا به دادت برسه هدیه جوادیه تهرانی
   فقط خدا به دادت برسه

   پاسخ ها

   • بدون نام

    خدا به داد همه مون برسه

  • مسیحی

   فیلم دستهای آلوده رو یادتون رفت که به نظرم بهترین فیلم بود

   پاسخ ها

   • مجید

    آره من یادمه ۱۲ ،۱۳ سالم بیشتر نبود اونو تو این فیلم دیدم عاشقش چهرش شده بودم

   • بدون نام

    دستهای الوده بسیار فیلمفارسی درپیتی بود

  • منوچهر

   علاوه بر هنر بازیگری، هنر بی حاشیه بودن او در این عصر دیده شدن خودش اوج هنر این خانم است.

   پاسخ ها

   • بدون نام

    بی حاشیه بودن از نظر جنابعالی و امثالهم یعنی خفه خون گرفتن و دم نزدن از حقوق مردم! درسته!؟ وگرنه ایشون در مسائل شخصی اش کم حاشیه نیست ولی به یمن همون سکوت مطلق و بی مسئولیتی اجتماعی مطلوب مسئولین و امثال شماها،کسی باهاش کار نداره

  • بدون نام

   بازیش برای این مصنوعیه که همش بوتاکس هست برای همین هیچ حسی را نمیتونه با صورتش ننشان بده

   پاسخ ها

   • بدون نام

    یه نگاه به چین های پوستش بنداز بعد حرف از بوتاکس بزن

   • بدون نام

    بابا صورتش از مادر برگ من پیرتر و خرابتره

   • بدون نام

    كو بوتاكس؟

  • بدون نام

   برترین ها دیگه شورشو در آورده .
   ینی متجدد بودن یه امتیازه ؟
   جالبه که هنوز هم به این دوره میگید دوره ی اصلاحات .
   خیلی نظرات برترین ها داره مغرضانه میشه.
   چرا اخبارتون سلیقه ایه و هرکس و ناکسی رو که دوس دارید بزرگش میکنید ؟
   متاسم برای بعضی از رسانه های کشورمون...

  • بدون نام

   یکنواخت بازی می کنه
   تو همه ی فیلمهاش. یک نفر رو بازی می کنه .

  • rambo_khass

   هدیه تهرانی اینستا نداره؟اگه داره پیجشو بدین امر خیره

  • x

   دمت گرم خانم هدیه تهرانی..انشالله سلامت در اینده بیشتر پیشرفت کنید.خدا قوت

  • بدون نام

   نان به نرخ روز خور واقعییییی

   پاسخ ها

   • بدون نام

    واقعأ و منفعت طلب

  • احمد رضایی

   هدیه تهرانی یعنی عشق نفس معرفت امید بی همتا زیبا اسطوره بی رقیب بی حاشیه و برای من زیباترین بازیگر زن سینمای ایران

   پاسخ ها

   • بدون نام

    قصد خیر داری تا برات پا پیش بزاریم

  • بدون نام

   میشه بفرمائید ایشون چه حرکت اجتماعی و حق طلبانه ای در استیفای حقوق زنان انجام داد! خوش قیافه گی و لباس پوشیدن معمولی اسم جدیده حق طلبیه!!؟ ضمنأ میشه بگین ایشون در چه فعالیت سیاسی ، مدنی یا اجتماعی پیشرو بوده!؟ اینهم معنی همون بد لباس نپوشییدن ایشونه! اگه اینطوره که در اون زمان و امروز 70 درصد زنان و دختران کشور از ایشون شیک پوشترند

   پاسخ ها

   • بدون نام

    چشم خانم مه.....

   • ناشناس

    به شلوار جین پوشیدن در سال 82 میگه تجدد.انگار ما شلوار چیت پوشیدیم:) معلوم نیست اینا از کجا اومدند

  • ع

   من هنگامه قاضیایی رو دوسش دارم عاشقشم

   پاسخ ها

   • بدون نام

    نمیدونم کیه اما هرکی هست ایشالا زودتر پیشمرگش بشی و قربونش بری

  • بی نام

   خیلی خوشگله

  • سیا

   بنده خدا اگر بدت میاد چرا مطلبو میخونی بابا چقدر حسودید البته بعصی ها

  • ناشناس

   شیرزن زادروزت مبارک

  • ناشناس

   ملت سال 99 چی خوش ذوق تر کامنت میگذاشتن و ریپلی میزدن

  • الهه

   از آدمها اسطوره نسازید
   ولی در کل تولدش مبارک

  • ناشناس

   درپناه خدا باشی انشاالله

  • احمدذاکری

   سرکارخانم هدیه تهرانی هنرمند خوبی است از فیلم های ایشان خاطرات خوبی داریم.خداوند به ایشان سلامتی وعافیت عنایت کند.

  • آخرین سنگر سکوته

   اینهمه نوشتین بحث کردین
   جایی اینکه یه تولد ساده تبریک بگین چرن نوشتین باشه بابا شما همه عقل کل هستین همچی دون
   تولدت مبارک خانوم تهرانی زیبا

  • ناشناس

   یک بازیگر و هنرمند فوق العاده . چه در عرصه کاری و چه در عرصه اجتماعی . درجه یک .

  • نادرشاه افشار

   خانم با شخصیت و زیبا زادروزت مبارک .

  • ناشناس

   اخرین باری ک رفتم سینما مربوط میشه به زمانی که هدیه تهرانی ستارش بود😍

  • sam

   تولدت مبارک بازیگر حرفه ای👏👏👏👏

  • ناشناس

   بانو هدیه تهرانی تولدتون مبارک .

  • ناشناس

   کی هست این،،،، مگه بقیه تولد به من تبریک میگه

  • ناشناس

   دوروی سکه ،پل چوبی،آبی

  • ناشناس

   سوپر استار دوستداشتنی ومحبوب ایران با وقار وبت شخصیت به انسان به تمام معنا درود به شرفش

  • ناشناس

   نجیب اصیل باوقار بی حاشیه هنرمند واقعی
   خدایا به سلامت دارش

  • ناشناس

   لباس ناجور پوشیدن هم اسمش تجدد نیست اتفاقا بی فرهنگیه.

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج