۶۰۱۲۱۱
۵۰۱۲

کیان گیلانی؛ جدیدترین دورگه‌ی ایرانی فوتبال

سامان قدوس آخرین بازیکنی بود که با این سبک و سیاق پایش به فوتبال ایران باز شد. بازیکنی که به اصطلاح دورگه بود و در کشوری جز ایران بزرگ شده بود اما ترجیح داد فوتبال خود را در سطح ملی در تیم ملی ایران ادامه دهد.

روزنامه آسمان آبی - نوید استاد رحیمی: سامان قدوس آخرین بازیکنی بود که با این سبک و سیاق پایش به فوتبال ایران باز شد. بازیکنی که به اصطلاح دورگه بود و در کشوری جز ایران بزرگ شده بود اما ترجیح داد فوتبال خود را در سطح ملی در تیم ملی ایران ادامه دهد.
خاطراتی خوبی که ما ایرانی ها از ستاره های دورگه ای چون فریدون زندی، اشکان دژاگه، رضا قوچان نژاد و ... داشتیم و داریم، باعث شده تا فوتبالدوستان وطنی از آمدن چنین بازیکنانی استقبال کنند و البته حضور شخصی چون کارلوس کی روش که علاقه فراوانی به این دست از بازیکنان دارد، کاتالیزور این مسئله شده تا هر چند وقت یک بار بازیکنی با این شرایط معرفی شود که البته بسیاری از آنها هم اصلا در حد و اندازه تیم ملی ایران نبوده اند و خیلی زود محو می شوند.

جدیدترین دورگه فوتبال ایران

کیان گیلانی، بازیکنی ایرانی - آلمانی است که در سرزمین ژرمن ها به دنیا آمده است. پدر کیان متولد تهران و مادرش با ملیت مراکشی هر دو در آلمان بزرگ شده اند. پدربزرگ، مادربزرگ و همه اقوام پدری او اهل ایران هستند و با کیان در آلمان زندگی کرده اند به همین دلیل این بازیکن کاملا با آداب و رسوم ایرانی آشناست و حتی می تواند تا حدی به زبان فارسی صحبت کند که آن را متوجه شود.
کیان گیلانی؛ جدیدترین دورگه‌ی ایرانی فوتبال

از آلمان تا هلند؛ از آماتور تا پیشرفته

این بازیکن ۱۷ سال دارد و در رده های پایه فوتبال آماتور آلمان فوتبال خود را آغاز کرد. امیر هاشمی مقدم مربی تیم دوم نایمخن و بازیکن اسبق تیم فوتبال استقلال تهران از حضور این نوجوان ایرانی - آلمانی باخبر می شود و برای دیدن بازی هایش راهی مانشافت می شود. هاشمی مقدم در این باره گفت: «وقتی بازی کیان را برای اولین بار مشاهده کردم حیرت زده شدم. او فوتبال را به زیبایی بازی می کرد و آن سطح از فوتبال خیلی برایش کم بود و برای همین مقدمات حضورش در تیم های پایه نایمخن را فراهم کردم.»

قرارداد با نایمخن در ۲۰ دقیقه!

کیان به هلند رفت تا در تست های فنی باشگاه نایمخن شرکت کند. نایمخن یکی از سردمداران فوتبال پایه در هلند و حتی اروپا به شمار می رود و با تیم های بازیکن سازی چون آژاکس، فاینورد و پی اس وی رقابت تنگاتنگی دارد و به همین دلیل بازی کردن در این تیم در سنین پایه اصلا کار راحت و ساده ای نیست. هاشمی مقدم درباره نتیجه تست کیان در باشگاه نایمخن گفت: «فکر می کنم تنها ۲۰ دقیقه لازم بود تا مربیان و استعدادیاب های باشگاه نایمخن متقاعد شوند تا با کیان قرارداد امضا کنند و او را به عضویت تیم درآورند. آنها فهمیدند کیان چه ظرفیت بالایی دارد. از آن روز به بعد کیان گیلانی به تیم جوانان نایمخن پیوست.»

این پدیده نوظهور که مدتی است با تیم جوانان نایمخن کار می کند توانسته خیلی زود خودش را در دل مربیان و بازیکنان این تیم جا کند. درخشش در دو بازی حذفی در این امر بسیار موثر بود، مخصوصا نمایش فوق العاده اش در دیدار بسیار حساس برابر فیتس که او هم گل زد و هم پاس گل داد و ستاره شماره یک تیمش نام گرفت.
کیان گیلانی؛ جدیدترین دورگه‌ی ایرانی فوتبال

یک شماره ۱۰ مادرزاد و استاد مسلم «پاسِ در»

اما پست بازی کیان کجاست و خصوصیات بازی اش چگونه است؟ او یک بازیکن پست شماره ۱۰ است؛ یعنی بازیکنی که پشت مهاجم و به عنوان هافبک نفوذی و گاها حتی در قامت یک مهاجم سایه، انجام وظیفه می کند. هاشمی مقدم بهترین کسی است که می تواند درباره این بازیکن و توانایی هایش توضیح دهد.
کیان خیلی خلاق است و دید فوق العاده ای دارد. از تکنیک سطح بالایی برخوردار است و می تواند به راحتی یک در برابر یک را بردارد. نکته بارز بازی کیان این است که او قبل از این که توپ را کنترل کند می داند حرکت دوم و سومش چه خواهد بود و مقاصد خود را از قبل شناسایی می کند که این در کمتر بازیکنی آن هم در این سن وجود دارد. کیان جرأت می کند توپ را نگه دارد و تنوع به خرج دهد.
او شم بالایی در گلزنی دارد و استاد پاس های «در» است. در یک جمله بخواهم درباره اش به شما بگویم باید اعتراف کنم که کیان با این پیشرفتی که از خود نشان داده به زودی و در آینده ای نزدیک سروصداهای زیادی را به پا می کند و حرف های فراوانی برای گفتن خواهد داشت. فراموش نکنید سطحی که الان او بازی می کند، بسیار بالاست.

در همین زمینه با کیان گیلانی، بازیکن دورگه جدیدی که کشف شده و انتظار می رود به زودی به جمع ملی پوشان بپیوندد، صحبت کردیم که در زیر گفتگو با این پدیده دو رگه را می خوانید.

کیان ابتدا از خودت و خانواده ات بگو و این که چقدر از سرزمین پدری ات و فوتبالش شناخت دارید.

- پدرم در تهران متولد شده و همیشه تعریف ایران را می کند. پدربزرگ و مادربزرگم هم که با ما زندگی می کنند همیشه از فرهنگ بالای ایران و ایرانی حرف می زدند و من با این مسائل بزرگ شده ام و به همین دلیل خودم را یک ایرانی اصیل می دانم و به آن افتخار می کنم. مادرم ریشه مراکشی دارد اما در آلمان به دنیا آمده است. با این حال علاقه من به سرزمین پدری ام یعنی ایران قوی تر بوده است. برای کشور مادرم هم احترام زیادی قائلم. از کودکی بازی های تیم ملی ایران را دنبال می کردم و حتی بازی تیم ملی ایران در برابر مکزیک در جام جهانی ۲۰۰۶ را در ورزشگاه و از نزدیک تماشا کردم.
کیان گیلانی؛ جدیدترین دورگه‌ی ایرانی فوتبال

طرفدار کدام تیم ایرانی هستید و دوست دارید روزی در فوتبال ایران بازی کنید؟

- از بچگی استقلالی بودم ولی همیشه به تیم های دیگر احترام می گذاشتم. هیچ وقت آرزوی شکست تیم های رقیب را نداشتم. چه پرسپولیسی، چه سپاهانی و چه هر تیم دیگری. آنها برای خودشان جایگاه ویژه ای دارند. در بازی های لیگ قهرمانان آسیا هم مثل الان که پرسپولیس به نیمه نهایی رسیده برای شان آرزوی موفقیت می کنم.
توجه و تمرکز من فعلا روی تیم نایمخن است. آنها شرایط خوبی را فراهم کرده اند تا بتوانم پیشرفت کنم. تمام هدف من این است که روزی در بالاترین سطح فوتبال جهان بازی کنم. هلند در کنار پیشرفت فوتبالی توجه ویژه ای به پیشرفت انسانی بازیکنان هم دارد. همیشه می گویند یک فوتبالیست خوب باید شخصیت بالایی هم داشته باشد.

دوست دارید روزی برای تیم ملی ایران به میدان بروید؟

- برای من بزرگ ترین افتخار این است که روزی برای تیم ملی ایران بازی کنم و در جام جهانی به میدان بروم. با پشتکار زیادی تمرین می کنم تا روزی این آرزو محقق شود. وقتی این طور شد، دیگر این پیراهن را از دست نمی دهم و با تمام وجود برای پیروزی اش تلاش می کنم. آقای کی روش کار بسیار بزرگی انجام داده است. ایشان هم مبارز است و هم یک فروتن! امیدوارم فوتبال من روزی مورد پسند ایشان واقع شود.

کدام بازیکن ایرانی را بیشتر قبول دارید و فوتبالش را می پسندید؟

- تیم ملی ایران یک تیم به تمام معناست. نمی توانم یک نفر را از بین آنها انتخاب کنم و این کار بسیار دشواری است. احترام زیادی برای نفراتی چون اشکان دژاگه، علیرضا جهانبخش و رضا قوچان نژاد قائل هستم. نحوه پیشرفت علیرضا جهانبخش و شخصیت بالایش باعث شده تا او را الگوی خودم قرار دهم. البته آقای قوچان نژاد نشان داد صبر و پشتکار چقدر مهم است و الان نتیجه اش را می بینم. اشکان دژاگه هم به من یاد داد باید همیشه امید داشته باشم و تلاش کنم؛ حتی اگر مصدوم هستم! بازی او به تیم روحیه می دهد.

و در فوتبال جهان چه بازیکنی را بیشتر قبول دارید؟

- در سطح بین المللی شیفته بازی لیونل مسی هستم و او را هم ردیف مارادونا و زیدان می دانم. از آندرس اینیستا، لوکا مودریچ و تونی کروس هم خوشم می آید و سعی می کنم از بازی آنها چیزهای زیادی را یاد بگیرم. من در تیم های اروپایی طرفدار بارسلونا و آرسنال هستم و باشگاه هایی را دوست دارم که به جوان ها میدان می دهند.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج