۸۵۷۷۱
۲۹ نظر
۵۰۰۸
۲۹ نظر
۵۰۰۸

چهره‌هایی که صدا و سیما با آنها بد است!

اظهار نظر جدید علی دارابی، معاون سیما درباره نبودن مسئله ای به نام «ممنوع الکاری» در تلویزیون و واکنش عجیب جواد یحیوی نسبت به آن، یک بار دیگر بحث کهنه ممنوعیت تصویر، بازی و اجرا را به جریان انداخت.

چهره‌هایی که صدا و سیما با آنها بد است!

روزنامه هفت صبح: اظهار نظر جدید علی دارابی، معاون سیما درباره نبودن مسئله ای به نام «ممنوع الکاری» در تلویزیون و واکنش عجیب جواد یحیوی نسبت به آن، یک بار دیگر بحث کهنه ممنوعیت تصویر، بازی و اجرا را به جریان انداخت. مروری داریم بر پرونده بازیگران و مجریان صاحبنامی که نام شان در لیست خاکستری تلویزیون به ثبت رسیده است.

قضیه ممنوعیت بازی و اجرا و نمایش تصویر، صدا و حتی نام بازیگران و مجریان و خوانندگان، مدت هاست به وضعیت دم خروس و قسم و ... تبدیل شده. از یک طرف معاونت سیما، مدیران و مسئولان مدام اعلام می کنند که هیچ ممنوعیتی در تلویزیون نداریم و از طرف دیگر، روز به روز اسامی جدیدی به این فهرست سیاه اضافه می شود. جالب اینجاست که برخی از اعضای این فهرست سیاه، تا قبل از ورود به دروازه های تلویزیون، روح شان هم از این ممنوعیت خبر نداشته و حتی خیلی هایشان از داخل خود سازمان برای انجام کاری دعوت شده اند اما درست دم در، مسئول حراست آنها را آگاه می کند که «ممنوع الورود»ند و بهتر است برگردند.

هفت صبح پیش از این به بهانه های مختلف از جمله اعلام ممنوعیت های جدید برای بازیگران، مجریان و حتی خوانندگان، این مسئله را مورد بررسی قرار داده بود. اظهارنظر جدید معاون سیما درباره نبودن مسئله ای به نام «ممنوع الکاری» در تلویزیون و موضع گیری جدی جواد یحیوی، مجری که مدت هاست در فهرست سیاه تلویزیون قرار دارد نسبت به آن، یک بار دیگر شعله این بحث را روشن کرد. این جرقه، بهانه ای شد تا یک بار دیگر به اعضای شناخته شده فهرست خاکستری و تلویزیون نگاهی بیندازیم و علت ممنوعیت، نوع ممنوعیت، ممنوعیت بازپخش آثارشان و ... را مرور کنیم.

فاطمه معتمد آریا

آخرین اثر پخش شده: سریال آشپزباشی/ 1388

علت ممنوع التصویری: «این را به صراحت می گویم من هیچ گرایشی به هیچ جریان و هیچ کس ندارم جز حرفه خودم. در هیچ دوره ای راحت نبوده ام و در هیچ دوره ای برایم کار کردن ساده نبوده است.»

چهره‌هایی که صدا و سیما با آنها بد است!

فاطمه معتمد آریا با این جمله در گفتگوی دو سال پیشش با ماهنامه تجربه، خواست بگوید همیشه فضای کار برایش سخت بوده و ممنوع التصویری اش ربطی به اتفاقات بعد از انتخابات ۸۸ نداشته. به هر حال فعالیت سیاسی این بازیگر روی حرفه اش اثر گذاشت و حتی در برهه ای اعلام شد سریال در حال پخش «آشپزباشی» که او در آن نقشی محوری داشت، احتمالا توقیف می شود.

مدتی بعد چند رسانه، خبری منتشر کردند که البته به واقعیت پیوست: «شورای نظارت بر صدا و سیما در نامه ای به رئیس این سازمان با استناد به بند ۱۵-۲ آیین نامه سیاست ها و ضوابط ناظر بر تولید، تامین وپخش برنامه ها از ضرغامی خواست که از ادامه فعالیت وی در برنامه های سازمان جلوگیری شود.

نوع ممنوع التصویری: عدم اجازه فعالیت

آثار پشت آنتن: آشپزباشی برای بازپخش از آی فیلم و تماشا

مهران مدیری

آخرین اثر پخش شده: مرد دو هزار چهره/ ۱۳۸۸

علت ممنوع التصویری: مهران مدیری از جمله سوپراستارهای تلویزیون بعد از انقلاب است که با خلق کاراکترهای جذاب و به واسطه ارتباط رخ به رخ با بینندگان توانست محبوبیتی فراوان به دست بیاورد. او البته تاوان این شهرت را در مقاطع مختلف داده ولی در بزنگاه مناسب بار دیگر جایگاه سابق را از آن خود می کرد. مدیری آرام آرام اوج گرفت و شمایل او به کاراکتری محبوب در مجموعه های نود شبی تبدیل شد. مردم او را دوست داشتند؛ چه وقتی مردی متمدن و شیک امروزی بود چه وقتی آدمی دفرمه مثل شیرفرهاد یا خل و چلی مثل مسعود شصت چی.

چهره‌هایی که صدا و سیما با آنها بد است!

مدیری بعد از موفقیت سرخوش از موفقیت مرد دو هزار چهره، سراغ قهوه تلخ رفت تا این بار از طریق شوخی با تاریخ، مخاطبان تلویزیون را با طنزی دیگر سرگرم کند. برادران آقا گلیان (تهیه کنندگان سریال) اما با مسئولان شبکه سه به توافق مالی نرسیدند و پس از کش و قوس فراوان قهوه تلخ سر از شبکه نمایش خانگی درآورد.

وضعیت کنونی: ساخت سریال برای شبکه نمایش خانگی

نوع ممنوعیت: ابهام در اجازه فعالیت در تلویزیون

آثار پشت آنتن: به جز شب های برره که در موقع پخش با مشکلاتی مواجه شد، دیگر آثار او مشکلی برای پخش نداشته اند.

میترا حجار

آخرین اثر پخش شده: تله فیلم ستاره/ ۱۳۹۲

علت ممنوع التصویری: میترا حجار در سینما می توانست تبدیل به ستاره شود اما هر چه جلوتر آمد از نقطه اوجش فاصله گرفت. او در تلویزیون حضوری پررنگ نداشته اما همین اندک بازیش با اما و اگرهایی همراه بوده. حجار چند سالی از ایران به قصد تحصیل دور بود تا اینکه انتشار خبر حضورش در فیلم هالیوودی Stellina Blue و سپس نوع پوشش در مراسم فرش قرمز فیلم «زمستان است» در جشنواره برلین می رفت که او را برای همیشه از سینمای ایران دور کند. او خیلی زود به سینما بازگشت و بعد از آن در سکوت کامل خبری جلوی دوربین کمال تبریزی در سریال «سرزمین کهن» رفت.

چهره‌هایی که صدا و سیما با آنها بد است!

نوع ممنوع التصویری: عدم اجازه برای حضور در استودیوی برامه هفت نشان داد که حجار از نظر مسئولان سازمان صدا و سیما حق حضور روی آنتن زنده را ندارد. حتی افشاگری عزیزالله حمیدنژاد کارگردان «آناهیتا» در برنامه زنده هفت تاثیری بر این تصمیم نداشت.

وضعیت کنونی: مشکلی برای بازی در مجموعه تلویزیونی ندارد تاکنون علاوه بر سرزمین کهن و گمشده قرار بود در ستایش هم بازی کند.

نوع ممنوع التصویری: عدم اجازه برای حضور در برنامه های زنده

آثار پشت آنتن: ندارد

باران کوثری

آخرین اثر بخش شده: کلاه قرمزی ۸۸

علت ممنوع التصویری: مشکل باران کوثری محدود به فعالیت های تلویزیونی نیست؛ او در سینما و تئاتر هم در سال های اخیر اجازه فعالیت نداشت. اتفاقا او در مصاحبه ای که درباره ممنوع الکاری اش انجام داد هرگز اشاره ای به تلویزیون نکرد بلکه حسرت او فیلم و تئاترهایی بود که نتوانست در آنها حضور پیدا کند. دلیل ممنوع التصویری کوثری هیچ گاه به شکل رسمی اعلام نشد اما فعالیت حرفه ای این بازیگر به خاطر گرایش سیاسی اش تحت تاثیر قرار گرفت. خودش در مصاحبه چند ماه پیش با روزنامه شرق ممنوع الکاری اش را اینگونه روایت کرده: «من نمی خواهم خیلی جزیی در مورد اتفاقاتی که افتاد صحبت کنم اما جلو دو تئاتر [خشکسالی و دروغ و روایت ناتمام یک فصل معلق] گرفته شد و در یک فیلم سینمایی [خسته نباشید] بعد از اینکه سکانس های من را گرفتند، گفتند باید با بازیگر دیگری تکرار کنند. فیلم ها و تئاترهای زیادی را از دست دادم ... در طول ممنوع الکاریم یک بار نتوانستم با یک مسئول صحبت کنم تا بفهمم مشکلم چیست؟ یعنی هنوز دلیل ممنوع الکار بودنم را نمی دانم.

چهره‌هایی که صدا و سیما با آنها بد است!

نوع ممنوع التصویری: عدم اجازه فعالیت

آثار پشت آنتن: ندارد

مینا لاکانی

آخرین اثر پخش شده: ترانه مادری/ ۱۳۸۷

علت ممنوع التصویری: لاکانی با دست های خودش باعث شد نامش در فهرست سیاه تلویزیون قرار بگیرد. بعد از حوادث انتخابات سال ۸۸، جزو گروهی بود که از ایران رفت. چند وقت بعد بدون حجاب در شبکه صدای آمریکا ظاهر شد و شروع کرد به بدگویی از وضعیت ایران او گفت که به عنوان یک «چهره مردمی»، دیگر نمی توانسته به فعالیت در ایران ادامه دهد. لاکانی در آن شبکه از شرایط نامناسب بازیگران ایرانی صحبت کرد و گفت که ماه هاست منتظر مانده تا پیشنهاد خوبی برای بازی به او بشود اما جریان هایی مانع از کار او در تلویزیون می شده اند.

چهره‌هایی که صدا و سیما با آنها بد است!

نوع ممنوع التصویری: علاوه بر ممنوعیت بازی در سریال ها و فیلم های سینمایی ایران، هیچ شبکه ای حق بازپخش آثار این بازیگر را هم ندارد.

وضعیت کنونی: بعد از این اتفاقات، صحبت های او مثل بمب در تمام محافل هنری صدا کرد. او در حال حاضر مهاجرات کرده و قطعا دیگر نمی تواند در ایران به فعالیت های بازیگریش ادامه دهد.

آثار پشت آنتن: روزهای اعتراض - آخرین گناه - تاوان و ترانه مادری

زهرا امیر ابراهیمی

آخرین اثر پخش شده: نرگس/ ۱۳۸۵

علت ممنوع التصویری: بعد از شهرتی که به خاطر بازی در نقش «زهره» سریال «نرگس» به دست آورد، فیلمی منتسب به او در شبکه مجازی منتشر شد. با اینکه انتساب این فیلم به امیر ابراهیمی هیچ وقت در واقعیت ثابت نشد و به تایید نرسیداما به دلیل حواشی که آن زمان به وجود آورد، تلویزیون تصمیم گرفت او را ممنوع التصویر کند.

نوع ممنوع التصویری: در تمام طول این سال ها، با اینکه سریال های ریز و درشت بسیاری از شبکه های مختلف بازپخش شدند اما سریال هایی که میرابراهیمی در آنها بازی داشت، هیچ وقت رنگ آنتن ندیدند. جالب اینجاست که سریال های او زمان پخش، با استقبال زیادی هم از سوی مخاطبان روبرو بودند.

وضعیت کنونی: بعد از انتشار این شایعات درباره او، به فرانسه رفت و در فیلم «زنان بدون مردان» شیرین نشاط بازی کرد. یک سال پیش مصاحبه ای با بی بی سی فارسی درباره شایعات و اتهاماتی که به او زده شده انجام داد و بعد از آن شنیده می شد که به استخدام بی بی سی درآمده. او احتمالا دیگر قصد بازگشت به ایران را ندارد.

آثار پشت آنتن: کمکم کن، غریبانه و نرگس

سحر قریشی

آخرین اثر پخش شده: شاید برای شما هم اتفاق بیفتد/ ۱۳۹۰

علت ممنوع التصویری: «بعد از بازی در سریال دلنوازان، نامه ای منتسب به همسر سحر قریشی به اکثر مجلات و خبرگزاری های معروف فکس شد و یک نسخه از آن هم به دست حراست صدا و سیما رسید. محتویات داخل آن نامه باعث شد، صدا و سیما قریشی را ممنوع الکار کند. البته خود قریشی بارها این مسئله را تکذیب کرد و همین آبان امسال هم در مصاحبه ای گفت که هنوز هم بعد از چهار سال، علت ممنوع التصویر بودنش را نمی داند.

چهره‌هایی که صدا و سیما با آنها بد است!

نوع ممنوع التصویری: بازپخش سریال «دلنوازان» از شبکه های مختلف تلویزیون در این مدت نشان می دهد که برخلاف زهرا امیر ابراهیمی و مینا لاکانی، ممنوعیتی برای نمایش آثار قبلی قریشی از تلویزیون وجود ندارد اما آنطور که پیداست نمی تواند در سریال ها و فیلم های تلویزیونی بازی کند.

وضعیت کنونی : سیروس مقدم همین چند ماه پیش تصمیم داشت نقش مرجان سریال «بچه های نسبتا بد» را به سحر قریشی بدهد قرار داد هم با او بسته شد اما چند روز قبل از شروع تصویربرداری مقدم نقش را به آیدا فقیه زاده دارد.

آثار پشت آنتن: ندارد

مجریان ممنوع الکار

درباره مجریان ممنوع الکار، تا به حال صحبت های بسیاری شده. هفت صبح همین تابستان امسال، پرونده ای مفصل به این مقوله اختصاص داد و درباره ممنوعیت حضور برخی از آنها از جمله ژیلا صادقی، رضا رشیدپور، فرزاد حسنی، آزاده نامداری، فرزاد جمشیدی و ...؛ توضیحات کاملی داد. آن زمان با انتشار خبر بازگشت جواد یحیوی به برنامه جشن رمضان تلویزیون، اینطور به نظر می رسید که قرار است قضیه ممنوع الاجرا بودن برخی مجریان، به بوته فراموشی سپرده شود و تلویزیون قصددارد از موضعش پایین بیاید اما ماه رمضان امسال، یحیویی به تلویزیون برنگشت و هیچ صحبتی هم از دلیل غیبتش به میان نیامد.

چهره‌هایی که صدا و سیما با آنها بد است!

تا اینکه صحبت های چند روز گذشته علی دارابی، معاون سیما درباره اینکه ممنوع الکار در تلویزیون نداریم باعث شد یحیویی سکوتش را بشکند و بار دیگر بحث ممنوعیت اجرایش در تلویزیون را پیش بکشد. او در مصاحبه ای با روزنامه «شرق» توضیح داد که این حرف از معاون سیما درست نیست چون در جشن رمضان امسال، به رغم مکاتباتی که برای حل مشکلش با وزارت اطلاعات داشته اما حراست صدا و سیما همچنان اجازه حضور در این برنامه را به او نداده!

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  • مجله جان قربون اون اسم قشنگت برم از شما بعیده که در مورد زهرا امیر ابراهیمی اینجوری بگید من فیلمشو ندیدم وگناهانش رو هم نمیشورم والکی تهمت وافتراهم نمیزنم ول مجله جان اگه یکم بیشتر تحقیق کنی و میفهمی که خانم امیر ابراهیمی بعد از رفتن به فرانسه یه لاییک وضدانقلاب تمام عیار شده که این رو ما توشبکه های ماهوارهای کم ندیدیم خانم معتمد اریاهم که کم فعالیتهای ضد نظام وضد دینی انجام ندادن از اون دیدار افتضاحش با دالایی لاما گرفته تا حضور پشت پردهاش توفتنه 88 لطفا اگه میخواید خبری روبذاری کامل بذارید

   پاسخ ها

   • بدون نام

    اشتباه مثبت دادم _ _ _ _

   • بدون نام

    میخواستم منفی بدم اشتباهی مثبت دادم یکی از مثبتها کم کنید...

   • راستکی

    آقا قربون دستت یه دو جین مثبت براش ثبت کن،من یکی بیشتر نمیتونم.

   • سعید

    فقط میتونم بگم خف.........

   • بدون نام

    راست میگی

   • بدون نام

    زنده باشی. دقیقا،،

  • کلا اگر حس کنن مردم از یکی خوششون اومده و به خاطر اون می شینن پای برنامه های بی محتوای تلویزیون اون رو ممنوع الکار میکنن. این ضربه هایی رو که با ممنوع الکار شدن این عزیزان به فرهنگ زدید نه کار اسراییل بود نه استکبار جهانی. حالا هی برید ماهواره ها رو از خونه مردم جمع کنید

   پاسخ ها

   • س م ر ب

    عزیزان رو خوب اومدی داداش!!!!! نکنه ....

   • بدون نام

    این عزیزان شما همچین تحفه ای نیستن که نبودنشون ضربه به فرهنگ بزنه بزرگ تراز اینا نمی تونن کاری بکنن...
    اینقد دوتا بازیگر درپیتو گنده نکنید

  • واقعا مشکلات اخلاقی بازیگر چه ربطی به فعالیت هنریش داره؟دلیل اینهمه سخت گیری چیه؟

   پاسخ ها

   • بدون نام

    کسی که مشهوره خواه ناخواه الگو قرار می گیره(خصوصا از طرف نوجوون ها)پس باید تو زندگی شخصیش یه سری چیزا رو رعایت کنه البته نه به زور ممنوع الکاری،خودش باید شعورشو داشته باشه که هنرمندان کشور ما ندارن...

  • مهران مدیری آشغال ساز است
   سایرین هم نبودشان به از بودن
   بیچاره ما در این کشور از درد بی علاجی به گربه می گیم خانم باجی

   پاسخ ها

   • حمید

    از تعداد منفیات معلومه

  • اگه یه کارمند ساده بود که الان هر جای دنیا بود پیداش می کردن و به هزار بار اعدام محکومش می کردن !!! حیف از اون پولای بیت المال که ریختن تو حلق بعضیا

  • لطفا يه كم دقت بيشتري تو نوشتن مطالبتون داشته باشد آشپز باشي سال 91 از آي فيلم پخش شد.

  • واقعا حق اینا نیست اینجوری
   در ضمن اگه یه لیست از خواننده ها هم میدادین، محسن یگانه اولین نفرش میشد انقدر که باهاش بدن...

  • مرگر صاحبان و مسوولان رسانه ملی که با این زورگویی هاشون باعث آبروریزی و ننگ ایران عزیزمان شده اند به امید خدا هم مردم ازشون سیر میشند و هم زودتر به لعنت خدا دچار میشن به امید پیروزی جوانان و متفکران جوان دوست

  • شما در واقع باید لیست افرادی رو منتشر میکردید که صدا و سیما باهاشون مشکل نداره. اینطور لیستتون خیلی کوتاه تر میشد. خسرو معتضد و چند تا مجری بیمزه و خنک و دو - سه نفر دیگه...

  • تا الان كه بودندچه تاجي به سر هنرمملكت ومن وشماي بيننده گذاشتند كه ازاين به بعد نبودشون اون تاج!!را از سرمون برداره؟!؟!؟واقعا خنده داره...
   به فكر نون باشيم كه خربزه آبه.

  • اقشار آسيب پذير جامعه...!!!!!!
   !!!!!!!!!!!!

  • هم هركاري دلشون مي خواد انجام ميدند و هم مي خوان توي رسانه ملي باشند

  • صدای و سیمای ضرغامی.!!!!!!!

  • بچه هااز طرفه خبری نیست
   اگه مطلبو بخونه یقین دارم حکم ارتداد همه رو صادر میکنه

  • ولی در مجموع نگاه کنید همه این ها با حرکات جلف و زننده اشون شان هنر و هنرمند و رسانه و مجری و بازیگر و فرهنگ و خلاصه هر چی دیگه از این دست بگید رو پایین آوردند. به هر حال برای کسی که این امکان رو داره که الگوی جوون های یه کشور باشه، یه سری خطوط قرمز دیگه تو زندگی شخصیش حتی کار حرفه ایش و نحوه اجراهاش هست که نمی تونه در موردشون بگه به کسی ربطی نداره یا این سبک منه و باید همین جوری پذیرفته بشه.

  • بعضی از این بازیگرا و مجری ها وقتی می بینند دیگه کسی نمیاد سراغشون و به قولی ستاره ی شانسشون خاموش شده برای اینکه خودشونو مطرح کنن میان یه کارها می کنند و یه حرف هایی می زنند که این بلاها می شه عاقبتش.
   شما اگه می خوای یه قضاوت درست بکنی باید بری با کارگردان های سینما و تلویزیون صحبت کنی و بگی چرا یه دفعه همشون میرن سراغ یه بازیگر و بعد یه دفعه هیچکدومشون دیگه سراغش نمی رن و اونها رو به این روز میکشونند.

  • تلویزیونم همون بمونه واسه ستایش و بدبختیاش،که سالی حداقل چهاربار از چهارتا شبکه پخش میشه، کلا ایران چندتا سریال خوب داشت مثله برره، نرگس،ترانه مادری، مرد هزار و دوهزار چهره که دقیقا همونا رو قطع کردن. واقعا که خوش سلیقن، آی فیلمم بره همون خانه اجاره ای و ستایش و پشت کوههای بلند رو بذاره. به ضرر خودشونه هیشکی دیگه نه تلویزیون خودمونو میبینه نه اهمیتی میده

   پاسخ ها

   • بدون نام

    من می بینم

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج