محمود صادقی به آیت‌الله جنتی نامه نوشت
۱۰۰۱۹۷۹
۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۳
۷۶۷۷ 
محمود صادقی به آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان درباره رد صلاحیت‌های گسترده در انتخابات مجلس یازدهم نامه نوشت.

دیدار نیوز: محمود صادقی به آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان درباره رد صلاحیت‌های گسترده در انتخابات مجلس یازدهم نامه نوشت.

متن نامه محمود صادقی به آیت‌الله احمد جنتی به شرح زیر است:

به نام خدا
حضرت آیت‌الله جنتی
دبیر معزز شورای نگهبان
باسلام و احترام

بنابر نقل پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان حضرتعالی در جلسه مورخ ۱۲ خرداد ۹۹ شورای نگهبان فرموده‌اید:

«در انتخابات ۲ اسفند ۱۱۷ نماینده مجلس دهم از مردم رأی نگرفتند و حدود ۷۰ نفر نیز صلاحیتشان از سوی شورای نگهبان تائید نشد؛ خوب است هم نمایندگان قبلی توجه کنند که چه کردند که چنین اتفاقی برایشان افتاد و هم نمایندگان فعلی از این موضوع درس بگیرند.»

به عنوان یکی از نمایندگان مجلس دهم، که صلاحیتم از سوی شورای نگهبان تأیید نشد، اجازه می‌خواهم چند نکته را در این خصوص متذکر شوم:

۱- اینکه حضرتعالی به عنوان دبیر و قدیمی‌ترین عضو شورای نگهبان، که تردیدی در حسن نیت و خیرخواهی تان نیست، نمایندگان را در آغاز دوره به خودمراقبتی و اجتناب از اعمالی فراخوانده اید که موجب رویگردانی مردم از رأی به آنها می‌شود، امر بسیار شایسته‌ای است‌. اما باید دید در انتخابات دوم اسفند ۹۸ چه عواملی موجب رویگردانی مردم از رأی دادن به ۱۱۷ نفر از نمایندگان دوره‌ی دهم شد.

۲- طبق آمار رسمی نصاب شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به ۴۲/۵۷ درصد یعنی پایین‌ترین حد خود در چهار دهه گذشته تنزل کرد و در حوزه انتخابیه تهران به حدود ۲۵ درصد رسید. طوری که اکثر قریب به اتفاق منتخبان با رأی کمتر از ۱۲ درصد و بسیاری از آنها با رأی حدود ۸ درصد مردم تهران به مجلس راه یافتند. این افت مشارکت، علاوه براینکه مشروعیت تصمیمات این منتخبان را در مظان تردید قرار می‌دهد، زنگ خطری جدی برای نظامی است که برآمده از رأی مردم است و طبق قانون اساسی باید کلیه امور آن به اتکای آرای عمومی اداره شود.

محمود صادقی به آیت‌الله جنتی نامه نوشت

۳- واقعیت این است که آرای آن دسته از نامزدها که به تعبیر حضرتعالی «از مردم رأی نگرفتند» به سبد آن دسته از نامزدها که به مجلس راه یافتند ریخته نشد بلکه آن آرا اساسا به صندوق‌ ریخته نشد. باتوجه به این واقعیت رویگردانی مردم از شرکت در انتخابات، علاوه بر نارضایتی از عملکرد نمایندگان به عومل دیگری برمی‌گردد که جا دارد دلسوزان و دغدغه‌مندانی چون حضرتعالی در آن تدبر جدی بفرمایید.

۴- به باور اینجانب و بسیاری از ناظران و تحلیل‌گران، سهم قابل توجهی از علل نزول مشارکت مردم در انتخابات به ناامیدشدن آنها از نقش‌آفرینی مجلس در نظام تصمیم‌گیری کشور و نتیجتا بلااثردانستن رأیشان می‌گردد. وقتی مردم می‌بینند بعضی از لوایح مصوب مجلس دو سال پس از تصویب بلاتکلیف می‌ماند، یا در کلیدی ترین تصمیمات معیشتی خود مانند قیمت بنزین نظر نمایندگانشان نادیده گرفته می‌شود، یا پس از حوادث خونبار مترتب بر آن تصمیم عجیب و نسنجیده کسی در قبال منتخبانشان پاسخگو نیست، یا اینکه می‌بینند منتخبانشان گاه به صرف یک نطق یا سؤال گرفتار انواع پرونده‌سازی و فشارها می‌شوند و نمایندگانی که فارغ از منفعت‌طلبی شخصی اهتمام بیشتری به ادای وظایف نمایندگی دارند در فرآیند تأیید صلاحیت‌ها بیشتر با مانع روبرو می‌شوند، طبیعی است که نه تنها از عملکرد مجلس ناراضی میشوند بلکه از اصل شرکت در انتخابات منصرف می‌شوند.

۵- راه درست برای جلب مشارکت مردم، جلب اعتماد آنها به تأثیرگذاری نمایندگان در نظام تصمیم‌گیری کشور است. این امر از یک سو مستلزم اصلاح ساختاری و رفع موازی کاری‌ها و تداخل وظایف و بازیابی نقش بایسته تقنینی و نظارتی مجلس و مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی کلیه دستگاه‌ها در قبال نمایندگان مردم و پاسخگویی نمایندگان به مردم است و از سوی دیگر نیازمند اصلاح نظام انتخاباتی است. در اصلاح نظام انتخاباتی علاوه بر ضرورت شفافیت و تفکیک روشن و جلوگیری از تداخل فرایندهای اجرایی و نظارتی لازم است ضوابطی عینی و غیرسلیقه‌ای برای رد صلاحیت نامزدها تدوین شود و برای عملی ساختن توصیه دیگر شما یعنی «ضابطه‌مندکردن ثبت‌نام بی‌محابای داوطلبان» زمینه برای نقش‌آفرینی احزاب در معرفی نامزدها فراهم گردد.

با آرزوی توفیق الهی
محمود صادقی
نماینده مردم تهران در دوره مجلس دهم
۱۴ خرداد ۹۹

برچسب ها:
انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:15
Iran, Islamic Republic of
01:07 - 1399/03/15
این چه کاره است که به آیت الله جنتی نامه نوشته؟؟؟مگه قرار نبود زندانی بشه؟؟،
Iran, Islamic Republic of
01:09 - 1399/03/15
ایضا ترجیح منافع شخصی و جناحی نمایندگان بر منافع ملی در تصویب لوایح و نظارتها و تحقیق و تفحص های نمایندگان لیستی
Iran, Islamic Republic of
01:24 - 1399/03/15
ای بابا
یکی اینو راه بده مجلس کشت مارو
اخه تو چند سال تو مجلس بودی چکار کردی ؟!!!!!
پاسخ ها
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
بله بخاطر حرف زدن جاش تو زندانه
Iran, Islamic Republic of
01:25 - 1399/03/15
ای کاش چند تا آدم مثل محمود صادقی تو این مملکت داشتیم
Iran, Islamic Republic of
01:28 - 1399/03/15
آقای صادقی باصداقت تمام نظراتشان را که بسیار درست است بیان کردندوبه عنوان یک ایرانی از تلاششان درتمام این دوره برای مفیدبودن مجلس هرچندبیهوده سپاسگزاری میکنم.ولرای آن عده از کسانی که پس از هربار ابراز نظرات آقای صادقی مینویسندخودت چه کردی بایدگفت ببینیدچه کسانی جلوی مصوبات مجلس راگرفتند
Iran, Islamic Republic of
01:34 - 1399/03/15
دلت خوشه ها اصلا چیزی این میفهمه بعنوان رای ملت
Iran, Islamic Republic of
01:43 - 1399/03/15
قربون دهنت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
از نمایندگان فعال دور دهم مجلس بودن که نیاز های جامعه را در صحن مجلس منتقل و پیگیری میکردن .
Iran, Islamic Republic of
01:45 - 1399/03/15
این محمود صادقی کیه ؟؟؟ بابا بسه دیگه مگر قحطی خبره
Iran, Islamic Republic of
02:09 - 1399/03/15
این محمود صادقی هم مثل شریعت مداری کیهان است
هر چه در میکند مستقیم بدون سانسور در اخبار داغ منتشر می‌شود حال چرا باید تحقیق کرد
و پیدا کرد این دو نفر از کجا ساپورت میشوند
Iran, Islamic Republic of
03:40 - 1399/03/15
مرد ناحسابی عملکرد تو ودولت ناامیدت ..مردم را بیچاره کرد نه کار شورای نگهبان مگه قراره شورای نگهبان پیاز بیاره برای مردم یا دولتی که توحامی اش بودی ..
Iran, Islamic Republic of
04:52 - 1399/03/15
برای مسوولین ،نظرات وی قابل تامل است
Iran, Islamic Republic of
05:04 - 1399/03/15
دقیقا، اگه سرت بندازی پایین وچیزی نگی از حق مردم دفاع نکنی این نماینده خوبیه، خوب حقتو کف دستتون گذاشتیم وگفتم اگه ماها نیاییم شما کاره ای نیستید اینایی که رای دادن برا فقط مهر که توشناسنامشون بخوره
Iran, Islamic Republic of
05:14 - 1399/03/15
عجب خودت به در و دیوار می زنی خودت مافیای قدرت هستی چهار سال بودی چه کردی برای مردم
Iran, Islamic Republic of
05:18 - 1399/03/15
اولابیشترشرکت کردن تازه 10درصدشرکت ولی سالم باشند به مجلس بروندنه نماینده امریکاومنافقین باشند
Iran, Islamic Republic of
05:53 - 1399/03/15
آقای صادقی درک این مطلب زیاد هم سخت نیست. عملکرد دولت و مجلس باعث عدم مشارکت ملت در انتخابات مجلس شد. یعنی شما با این سواد متوجه نشدید.علتش نگاه شماها از بالا به پایینه که متوجه نمیشید.
Iran, Islamic Republic of
06:46 - 1399/03/15
تنها راه جلب رضایت ما مردم والله بالله رفع مشکلات اقتصادی ملت است ، این کار و اقدام کار شما ردصلاحیت شده ها نبوده و نیست ، مدتی کنار بروید و صبر کنید شاید حرف ما را بفهمید .
Iran, Islamic Republic of
06:58 - 1399/03/15
ببینید شما چه کردید که باعث سلب اعتماد و بالتبع عدم حضور ملت شد،چرا از ته قیف نگاه میکنید آقایان واقع نگر مردمی!!
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1399/03/15
توجیحات نماینده های رد صلاحیت شده در مورد مشارکت پایین مردم در انتخابات ، اولا عملکرد اقتصادی دولت اصلاح طلبان باعث افت مشارکت مردم در انتخابات شد ، وعده های داده شده ، اوضاع خراب اقتصادی واجتماعی وفرهنگی ، عامل بعدی افت مشارکت موضوع کرونا بود که خیلی از مردم را از امدن پای صندوق بر حذر داشت
Iran, Islamic Republic of
12:33 - 1399/03/15
چرا نظرات من را منتشر نمیکنید ؟
حقایق خیلی براتون دردناکه ؟
اگر جرات و جسارت نشر حقایق را ندارید ، جمع کنید .
لطفا توضیح دهید .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج