حذف مقاله مربوط به تأثیر منفی هیدروکسی‌کلروکین
۱۰۰۲۵۲۸
۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۴
۳۸۳۶ 
مجله علمی «لنست» مقاله‌ای علمی را که در آن گفته شده بود داروی هیدروکسی کلروکین بر بیماران کرونایی اثر منفی دارد، حذف کرد.

برترین‌ها: به نقل از رسانه فارسی زبان؛ مجله علمی «لنست» مقاله‌ای علمی را که در آن گفته شده بود داروی هیدروکسی کلروکین بر بیماران کرونایی اثر منفی دارد، حذف کرد.

این مقاله به درخواست سه نفر از دانشمندانی که نویسنده اصلی آن بودند حذف شده است.

دلیل حذف مقاله چه بود؟

سه نویسنده اصلی از چهار نویسنده این مقاله یعنی مندیپ مهرا، استاد دانشگاه هاروارد که مدیریت این تحقیق را بر عهده داشته، فرانک راشیتزکا از بیمارستان دانشگاهی زوریخ و امیت پتل استاد دانشگاه یوتا، با انتشار بیانیه‌ای در توضیح دلیل پس گرفتن امضای خود از پای مقاله گفته‌اند که آنها برای بازبینی نتیجه تحقیق‌شان به دست یک نهاد ثالث، با سفارش دهنده تحقیق یعنی شرکت آمریکایی «سرجیفیر» به توافق نرسیده‌اند. سپان دسای، مدیر عامل شرکت سفارش‌دهنده، خود نفر چهارم در این تیم پژوهشی است

تحقیقات این‌چنینی معمولا برای تأیید نهایی نیاز به بازبینی یک شخص یا نهاد علمی ثالث دارند.

حذف مقاله مربوط به تأثیر منفی هیدروکسی‌کلروکین

پژوهشگران در بیانیه خود نوشته‌اند شرکت سفارش دهنده تحقیق، تمامی داده‌ها را که برای بررسی «مستقل» نتایج مورد نیاز است، در اختیار آنها قرار نداده و بنابراین آنها قادر به «راستی‌آزمایی منابع اولیه داده‌ها» نیستند. به این ترتیب نتایج به دست آمده از این پژوهش به دلایل روش‌شناختی زیر سؤال رفت.

نتیجه تحقیق چه بود؟

در مقاله مورد بحث که با استناد به نتیجه تحقیق این دانشمندان روز ۲۲ مه (۲ خرداد) در مجله علمی لنست منتشر شد، گفته شده بود که این تحقیق روی حدود ۹۶ هزار بیمار کرونا بستری شده بین دسامبر تا آوریل گذشته در ۶۷۱ بیمارستان در سراسر جهان انجام شده است. از این تعداد فرد مبتلا به کووید ۱۹، به ۱۵ هزار نفر دوز هیدروکسی کلروکین یا مشتقات آن همچون کلروکین را به تنهایی یا در ترکیب با داروهای آنتی بیوتیک داده بودند.

بر اساس ادعای نویسندگان مقاله لنست، نتیجه این مطالعه نشان داده بود که داروی جنجالی هیدروکسی کلروکین که برای کرونا پیشنهاد شده، هیچ تأثیر مثبتی بر روی بیماران کرونایی نداشته و بلکه خطر نامنظمی ضربان قلب و حتی مرگ فرد بیمار را بالاتر می‌برد.

هیدروکسی کلروکین دارویی است که از آن غالبا برای درمان مالاریا استفاده می‌شود.

تأثیر انتشار نتایج تحقیق

انتشار این مقاله علمی تأثیرات چشمگیری در سراسر جهان داشت.

مهم‌ترین پیامد انتشار این مقاله آن بود که سازمان جهانی بهداشت آزمایش‌های بالینی در مورد تأثیر هیدروکسی کلروکین بر افراد مبتلا به کووید ۱۹ را متوقف کرد. این سازمان اکنون پس از ابطال نتایج تحقیق قبلی، خبر از سرگیری آزمایش‌های بالینی را داده است.

پژوهشگران دیگری در جهان از جمله پروفسور دیدیه رائولت در فرانسه نیز تا کنون از نتایج مثبت هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا سخن گفته‌اند. ادعای رائولت در فرانسه و اروپا جنجال زیادی بر پا کرده است.

در میان مقام‌های سیاسی جهان نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تا کنون نسبت به فواید این مولکول سخن گفته و فاش کرده که خود او نیز به منظور پیش‌گیری از کرونا از این دارو استفاده می‌کند.

انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:01 - 1399/03/17
حالا تکلیف ما که به این بهانه هزاران فحش به ترامپ در رسانه ها دادیم چه میشود؟ خدا از سر تقصیراتمان بگذرد
Iran, Islamic Republic of
11:17 - 1399/03/17
بیماری داشتم که بااینکه بخاطر بیماری روماتیسم مفصلی ازمدتها پیش قرص هیدروکسی کلروکین مصرف میکرد.مبتلا به کرونا شده بود.این موارد معمولا درآمارها بحساب نمی آید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج