طبقه متوسط کشور در حال تجزیه شدن است
۱۰۰۲۹۸۹
۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۷
۵۲۶۲ 
رییس اتاق بازرگانی با بیان این‌که طبقه متوسط کشور در حال تجزیه است، گفت: سه اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف آمادگی دارند استراتژی توسعه صنعتی کشور را تدوین و ارائه کنند.

خبرگزاری ایسنا: رییس اتاق بازرگانی با بیان این‌که طبقه متوسط کشور در حال تجزیه است، گفت: سه اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف آمادگی دارند استراتژی توسعه صنعتی کشور را تدوین و ارائه کنند.

 غلامحسین شافعی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی وضعیت اقتصادی کشور اظهار کرد: طبق آمار رسمی منتشر شده، نرخ تشکیل سرمایه از سال ۱۳۹۰ تاکنون همواره نزولی بوده است. نرخ تشکیل سرمایه در ماشین آلات در ۹ ماهه پایانی سال ۱۳۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد منفی ۱۵ درصد داشته، در صورتی که این نرخ در سال ۱۳۹۷ منفی هفت درصد بود. این مقایسه بدان معناست که بخش مولد در کشور انگیزه کافی برای سرمایه‌ گذاری ندارد.

وی ادامه داد: طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ضریب جینی از سال ۱۳۹۲ روند صعودی داشته، این یعنی افزایش قابل توجه نابرابری و شکاف اجتماعی؛ علی‌رغم افزایش درآمد اسمی خانوارها به نظر می‌رسد که طبق این آمار با وجود بالا رفتن قدرت خرید طبقه متوسط کشور در حال تجزیه است موضوع بسیار مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد. البته این وضعیت در شرایطی رخ داده که نفت خام از ۵۲ دلار در سال ۲۰۱۷ به ۳۹ دلار در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته و کشور درگیر مسائل و مشکلات ناشی از بحران کرونا است.

رییس اتاق بازرگانی توضیح داد: در این شرایط مساله‌ مهم برای فعالان اقتصادی وضعیت فعلی محیط کسب و کار است. مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۱ اقدام اساسی، پایه‌ای و بنیادی برای اقتصاد کشور را رقم زد که آن تصویب قانون بهبود فضای کسب و کار است. البته بررسی‌ها در مورد فضای کسب و کار نشان می‌دهد که وضعیت خوبی حکمفرما نیست به گونه‌ای که رقم شاخص ملی محیط کسب و کار در زمستان سال ۱۳۹۵، ۵.۸۳ و در پاییز سال ۱۳۹۷، ۶.۳ بوده است. هرچه این عدد بالاتر رود یعنی فضای کسب‌ و کار بدتر می‌شود به طوری که این رقم در زمستان سال ۱۳۹۸ به ۶.۵ رسید.

وی ادامه داد: طبق بررسی‌های صورت گرفته از فعالان اقتصادی موانعی بر سر محیط کسب و کار بوده است که اولین و مهم‌ترین آن غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات مستمر بر قیمت مواد اولیه در فعالیت‌های اقتصادی به خصوص بخش تولید است. عامل دیگر بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی و دشواری تامین مالی در کنار غیرقابل پیش‌بینی بودن محیط کسب و کار در تامین مواد اولیه از دیگر مشکلات محیط کسب و کار است.

رییس اتاق بازرگانی ادامه داد: پس از تاکیدات مقام معظم رهبری درباره‌ی بهبود محیط کسب و کار و از ابتدای تصویب قانون مربوطه اولین اقدام عملی را وزارت اقتصاد انجام داد و آن گشایش پنجره واحد در محیط کسب و کار است. این کار در تهران آغاز شده و قرار است در چهار استان دیگر هم اجرایی شود. وزیر اقتصاد و دارایی قول داده تا آخر سال پنجره واحد را در تمام کشور افتتاح کند که عامل انگیزشی مهم برای فعالان اقتصادی است.

شافعی ابراز امیدواری کرد که طبق توصیه مقام معظم رهبری به زودی شبکه دادگاه‌های تجاری را شاهد باشیم که بسیار بر محیط کسب و کار اثرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به تشکیل دبیرخانه مشترک سه اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف اظهار کرد: ما با اصناف، بخش‌های تعاونی و خصوصی هماهنگی کامل داشته و معتقدیم که ما می‌توانیم بازوی مشورتی قوای سه‌گانه باشیم تا بتوانیم زمینه‌سازی جهش تولید را فراهم کنیم. برای رسیدن به این اهداف اقداماتی همچون بالابردن هزینه‌های غیرمولد و مسدود سازی درآمدهای فعالیت‌های سوداگرانه انجام شود چون تاکنون سیستم پاداش‌دهی به کارهای غیرمولد بیشتر از مولد بوده است.

به گفته رییس اتاق بازرگانی هم‌سویی سیاست‌های پولی، مالی و ارزی و تجاری در راستای جهش تولید بسیار مهم است. این عدم هماهنگی ضربه زیادی به اقتصاد کشور وارد می‌کند.

شافعی در پایان گفت: اتاق‌های سه‌گانه همچون گذشته اعلام آمادگی می‌کنند که در صورت دادن ماموریت به آنها استراتژی توسعه صنعتی کشور را تدوین و ارائه کنند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
10:26 - 1399/03/18
این کورنای سفارشی بچسب نتیجه عملکرد کسانی است که کمر مردم را بااین عملکردهای که منجر به فقر و فساد ودر جایی پرکردن جیب یک عده شده هست مردم که بریدند
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1399/03/18
ایران قبلا فقط یک شرکت نفت بود ولی حالا اگر نفت هم ارزان شده مخابرات وگاز وبرق وآب وماشین وگمرک وچاپ سکه ومالیات معدن مس وطلا وارز وبنزین ووووهرکدام یک شرکت نفت است
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1399/03/18
میدونی چی درسته ۴۰ سال حالمون بد بدتر شد و ثمرش رنج غم بود ولی پدر جان این اولین آخر بار بود همسفر شدن ملت برای انتخاب شما
Iran, Islamic Republic of
10:40 - 1399/03/18
خیر نینی ترامپ که باعث این همه بدبختی تحریم توئه
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1399/03/18
انتخاب شماها به عنوان نماینده و کارفرما سبب فلاکت کشور شد
Iran, Islamic Republic of
11:07 - 1399/03/18
واقعن درست گفت قدرت خرید اقشار متوسط جامعه داره پایین میاد
Iran, Islamic Republic of
11:12 - 1399/03/18
فقط حرف میزنید ،کشور با این همه ثروت و ذخائر غنی و نفت و معادن چرا باید مردم بدبخت و بیچاره داشته باشه مگر جمعیت ما چقدر هست ،که به جای آسایش زندگی و مالی فقط باید تو عذاب و سختی باشیم!
Iran, Islamic Republic of
11:27 - 1399/03/18
به نظرم تا موقعی که تورم متوقف نشه داستان همینه،وجامعه تبدیل به دوطبقه میشه یکی ثروتمند ودیگری فقیر،چون اکثر جامعه متوسط کارمندان هستن .افزایش اجاره بها ،مواد غذایی این قشر را فقیر می کنه.
Iran, Islamic Republic of
11:35 - 1399/03/18
آقا خیلی دیر متوجه تجزیه شدی سال هاست تجزیه شده
Iran, Islamic Republic of
11:39 - 1399/03/18
این طرح تجزیه طبقه متوسط زمان احمدی نژاد شروع شد
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1399/03/18
طبقه ی متوسط نابود شد !!! دقیقا شده ایم جامعه ی دوقطبی فقیر وغنی مانند کشور هند ،دولتش از ترس تهدید پاکستان درحال موشک سازی وپرتاب ماهواره به فضاست ومردمش درفقر و فلاکت بسر می برند ،درهندوستان بیش از ۵۰٪ خانه ها توالت ندارند.و۴٪ ها بر ۹۶٪ ها ،حکومت می کنند .
Iran, Islamic Republic of
12:53 - 1399/03/18
زنده باد.به مسئولین گدا پرور
Iran, Islamic Republic of
12:58 - 1399/03/18
در حال نابود شدن ما که عملا فقیر شدیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج