فوبیای کرونا چیست؟ شاید شما هم مبتلا باشید
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
دکتر نداف کرمانی 4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_2
دکتر نداف کرمانی 2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۰۳۶۸۷
۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۸
۴۳۱۰
بعضی‌ها را اگر کرونا نکشد، حتما ترس‌هایش خواهد کشت، حکایت افراطی‌ها و وسواسی‌ها را در این مطلب آورده‌ایم.

برترین‌ها: بعضی‌ها را اگر کرونا نکشد، حتما ترس‌هایش خواهد کشت، حکایت افراطی‌ها و وسواسی‌ها را در این مطلب آورده‌ایم.

ترس، فوبیا و اضطراب سه مورد از اختلالات روانی است که در پی شیوع ویروس کرونا در میان افراد شایع شده است. شستن مکرر دست‌ها تا آنجا که پوست از حالت طبیعی خارج و به نوعی بیماری دچار شود، فاصله‌گذاری بیش از حد تا آنجا که به قولی از آن‌طرف بام افتادن، گوشه‌گیری، عزلت‌نشینی و هزاران مورد رفتاری غیر‌قابل پیش‌بینی و خارج از کنترل که گاه فرد را به افسردگی، خودزنی یا خودکشی می‌کشاند از جمله موضوعاتی است که در سایه شیوع کرونا دامن برخی را گرفته است. افرادی که گاه می‌بینیم یا می‌شنویم عنوان می‌کنند دست خودم نیست.

فوبیای کرونا چیست؟ شاید شما هم مبتلا باشید

از همه می‌ترسم، از اینکه با رعایت تمام نکات بهداشتی باز هم کرونا بگیرم. ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده نباشد اعتماد به نفس خودم را از دست می‌دهم و ترس عجیبی تمام وجودم را فرا می‌گیرد یا افرادی که خبر‌های ناگواری از آن‌ها در صفحه حوادث نقش بسته است، خبر‌هایی از خودکشی و دیگرکشی به خاطر احتمال ابتلاء به کرونا و غیره.

ویروس کرونا در یکه‌تازی خود، فوبیای کرونا را در برخی افراد نهادینه کرده است، فوبیا حالتی از ترس است که آثار و پیامد‌های ناگواری در فرد باقی خواهد گذاشت پس با اعمال راهکار‌های مناسب مانع ایجاد این حالت رفتاری شویم. فوبیا به عنوان ترس مرضی شناخته می‌شود که تمام عوامل محیطی و اجتماعی را می‌توان عامل ایجاد این ترس عنوان کرد. ترسی بیمارگونه که کاملا اکتسابی است به این معنا که افراد با قرار گرفتن در موقعیت و شرایط مختلف و بر اساس اصول یادگیری و شرطی سازی، فوبیا را آموزش می‌بینند.

واما اضطراب همان نشانه‌های روانی و جسمی ترس را ایجاد می‌کند با این تفاوت که عامل ایجاد‌کننده اضطراب مشخص نیست یعنی نمی‌دانیم چرا یک چنین اتفاقی افتاده است. به دلیل ناشناخته بودن این ویروس، صحبت‌ها و دیدگاه‌های متعدد و متنوعی پیرامون آن، به‌خصوص در فضا‌ی مجازی توسط هر فرد کارشناس و غیرکارشناسی منتشر شد و به خود اجازه داد هر جور که فکر می‌کرد درباره این اختلال صحبت و اظهار نظر کند.

فوبیای کرونا چیست؟ شاید شما هم مبتلا باشید

این تنوع و پراکندگی انتشار اطلاعات که عمده آن‌ها پیشتوانه علمی نداشتند و صرفا بر اساس تجربه فردی و نظرات شخصی تنظیم می‌شد به همراه انتشار موجی از آمار و ارقام فوت‌شدگان بر اثر کرونا، وضعیت زندگی افراد را تحت‌الشعاع قرار داد. در حالی که واقع امر این بود که در مقایسه با ارقام مرگ و میر جاده‌ای در یک‌روز، چندان برجسته نبود، اما به دلیل اینکه در مورد تلفات جاده‌ای چندان صحبت نمی‌شود پس ترس و اضطراب و فوبیا وجود نمی‌آورد. پیامد‌های انتشار اطلاعات نادرست درباره کرونا، از یک طرف ترسی ایجاد کرد مبنی بر اینکه بیماری آمده و افراد مختلف را به اشکال مختلف از بین می‌برد، از سویی دیگر تولید اضطراب کرد چرا که نمی‌دانند کسی که بغل دست آن‌ها است بیماری دارد یا خیر یا آنان مبتلا هستند یا نه.

علائم فوبیای کرونا

در خانواده‌هایی که اضطراب بالا است و اعضای آن از وسواس فکری برخوردارند یا بسیار کنترل‌گر هستند، ابتلا به فوبیا شایع است. نکته قابل‌توجه اینکه هرچقدر افراد بیشتر درگیر اضطراب ترس یا فوبیای ناشی از کرونا می‌شوند به همان اندازه احتمال بروز خطر و بیماری آنان بیشتر است.

به عنوان مثال برخی از ترس مردن خودکشی می‌کنند یا فردی که در مترو از ترس کرونا دستکش به دست دارد و با دستکش تخمه می‌خورد. اضطراب و فوبیا بیشتر تولید تنش عصبی می‌کند؛ چرا که عاملی ناشناخته دارند و هر چه ناآگاهی بیشتر، شدت آن هم بیشتر می‌شود؛ این حالات رفتاری در افرادی که مرتب در مورد این بیماری صحبت می‌کنند دیده می‌شود.

«به عنوان مثال وقتی عنوان می‌شود این ویروس در محیط یا روی ظروف اینقدر زمان زنده می‌ماند ناخواسته باعث شده مردم از دست زدن به هر سطحی بهراسند و خود را جمع کنند. این حالت، فوبیا است یعنی نسبت به عوامل محیطی و پیرامونی، مرضی را در افراد ایجاد کرده و باعث شده در ارتباطات و رفت و آمد‌های خود و استفاده از اشیا و وسایل اضطراب دلشوره و نگرانی داشته باشند.» در ادامه این رفتار‌های مرضی، دلشوره و نگرانی از آینده ایجاد می‌شود چرا که محصول ناآگاهی از آینده است. مانند اینکه اگر از فلان مکان برگشتم، نکند مبتلا شده‌ام.

راهکار شکست فوبیای کرونا

فوبیای کرونا چیست؟ شاید شما هم مبتلا باشید

در قدم نخست پیشنهاد این است که بیاییم نسبت به سانی دقت و ظرافت بیشتری به‌کار بندیم. باید در ارایه اعداد، ارقام و آمار‌ها از سبکی استفاده کنیم که در اذهان عمومی ایجاد اضطراب نکند. مشخص کردن کانال‌ها، مجاری ارتباطی و اطلاع‌رسانی معتبری که مردم به آن اعتماد داشته باشند از دیگر راهکار‌ها است چرا که مردم به برخی از رسانه‌ها بی‌اعتماد هستند یعنی همین عدد را از رسانه داخلی نمی‌پذیرند، اما از رسانه مورد اعتماد خود می‌پذیرند.

استفاده از اطلاعات مناسب و اطلاعات درخور فهم عموم جامعه از ضرورت‌های دیگر این دوران است یعنی از جملات و کلماتی که ممکن است فهم و درک را سخت کند و در عین حال اضطراب‌آور باشد استفاده نکنند. تقویت شبکه‌های اجتماعی منسجم که پیام‌ها و اطلاعات مناسب برای سنین مختلف را تنظیم کنند و در اختیار هر گروه سنی خاص قرار بدهند باید در اولویت قرار گیرد چرا که این کار به دسته بندی اطلاعات در قالب‌های مشخص کمک می‌کند تا کودک و نوجوان مثلا ۱۰ ساله اطلاعاتی را دریافت نکند که مناسب یک بزرگسال است.

ارائه خدمات عمومی رفاهی پزشکی مناسب به مردم تا آنجا که احساس کنند همواره حمایت می‌شوند از دیگر راهکار‌هایی است که بسیار تاثیرگذار است. احساس حمایت شدن در یک انسان آن هم در شرایط مختلف، باعث می‌شود از نظر روانی یک امنیت و آرامش را تجربه کنند، فراموش نکنیم فوبیا، ماهیت تبدیل دارد مثلا فوبیای ارتفاع به طبع شغل احتمال دارد، کنترل شود.

منبع: روزنامه آرمان ملی

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
خرید باکس 4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
عارفی_2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
فنی آتل_فوتر