چرا ناباروری در میان مردان ایرانی بیشتر شده؟
۱۰۰۵۷۴۴
۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۵
۵۱۰۲
آماری که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد ۱۵درصد از زوج‌هایی ایرانی توانایی باروری ندارند! خیلی از مشکلات مربوط به آقایان است و این مطلب به این مساله می‌پردازد.

برترین‌ها: آماری که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد ۱۵درصد از زوج‌هایی ایرانی توانایی باروری ندارند! خیلی از مشکلات مربوط به آقایان است و این مطلب به این مساله می‌پردازد.

امروزه با گسترش استفاده از رژیم‌های غذایی نادرست، چاقی، زندگی کم‌تحرک یا از سوی دیگر انجام ورزش‌های شدید و بیش از اندازه، استرس‌های محیط کاری، مصرف سیگار، تریاک، متادون، دارو‌های روان‌گردان، مشروبات الکلی و... میزان ناباروری با منشأ مردانه در حال افزایش است.

چرا ناباروری مردان بیشتر شده است؟

دکتر حسینی با اشاره به این‌که تغییر سبک زندگی در برخی مردان نابارور می‌تواند منجر به بهبود کیفیت اسپرم شود، می‌گوید: حضور در محیط‌های گرم و بی‌توجهی آقایان به لزوم خنک‌تر بودن ناحیه میان تنه از دمای بدن فاکتور دیگری در بروز ناباروری است. در پسربچه‌هایی که بیضه نزول نیافته در زمان تولد دارند نیز اگر درمان جراحی نشوند در بزرگسالی هیچ اسپرمی نخواهند داشت. اصلاح این موارد می‌تواند به بهبود کیفیت نطفه در برخی آقایان منجر شود. برای مثال در آقایانی که از اختلال ژنتیکی رنج می‌برند یا آنانی که مبتلا به نارسایی کارکرد بیضه هستند یا آنانی که دچار انسداد در مسیر لوله‌های منی‌بر هستند، اصلاح الگو‌های فوق می‌تواند کمک‌کننده باشد، ولی درمان نهایی نبوده و نیاز به درمان‌های تخصصی و حتی فوق‌تخصصی خواهند داشت.

چاقی، مانعی برای باروری

چاقی یکی از مشکلات رو به افزایش در کشور‌های جهان و از جمله ایران است. به گفته دکتر حسینی یکی از شاخص‌های ارزیابی چاقی اندازه‌گیری شاخص توده بدنی (BMI) است. مطالعات نشان می‌دهد افزایش بیش از سه واحد در میزان شاخص توده بدنی با ناباروری در ارتباط خواهد بود. در افراد چاق معمولا تعداد، حرکت و شکل طبیعی اسپرم کاهش یافته و احتمال آسیب به دی‌ان‌ای اسپرم افزایش می‌یابد. وی تاکید می‌کند: نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد کاهش وزن در بیماران چاق منجر به بهبود قابل توجه در دی‌ان‌ای اسپرم و نیز اسپرم با شکل طبیعی می‌شود. از طرف دیگر به دلیل تبدیل هورمون مردانه (تستوسترون) به هورمون زنانه (استرادیول) در بافت چربی، احتمال ناتوانی جنسی در مردان چاق بالاتر می‌رود.

بهبود باروری با اصلاح تغذیه

داشتن رژیم غذایی سالم از شاخص‌های اساسی در بهبود سلامت مردانه است. دکتر نریمانی در این باره می‌گوید: مصرف بیشتر غذا‌های فیبردار، لیکوپن و فولات (به‌طور کلی مصرف بیشتر میوه‌جات و سبزیجات) و نیز مصرف گوشت ماهی (حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و نیز امگا ۳) می‌تواند باعث بهبود نطفه شود. در عوض مصرف زیاد غذا‌های چرب یا گوشت قرمز (مصرف فست‌فودها، سوسیس و کالباس، غذا‌های کنسروی و غیره) می‌تواند منجر به کاهش توانایی باروری زوجین شود. مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها به‌خصوص غذا‌های حاوی اسید اسکوربیک، آلفا توکوفرول و بتا کاروتن باعث بهبود کیفیت نطفه می‌شود.

چرا ناباروری مردان بیشتر شده است؟

بهبود کیفیت نطفه با مکمل

مصرف مواد حاوی ویتامین‌ها، به‌خصوص میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند منجر به بهبود کیفیت نطفه شود. دکتر نریمانی با بیان این مطلب می‌افزاید: مصرف مکمل‌های ویتامینی در صورتی که از سوی متخصص اورولوژی آشنا به ناباروری تجویز شود نیز می‌تواند موثر باشد. دلیل تاکید بر تجویز ویتامین‌ها توسط متخصص اورولوژی (و نه متخصص دیگر) به مردان نابارور آن است که این ویتامین‌ها در برخی موارد ممکن است اثر معکوس داشته باشند. این متخصص یادآور می‌شود: در هر بیمار براساس وضعیت نطفه، مکمل خاصی لازم است و این‌که ما برای همه بیماران یک نسخه ثابت حاوی ویتامین C و E بنویسیم درست نیست.

مردان روزانه ورزش کنند

بررسی‌ها به‌طور قطعی ثابت کرده است که انجام ورزش منظم روزانه می‌تواند باعث بهبود قابل توجه در کیفیت نطفه آقایان شود. اما به گفته دکتر نریمانی، نکته بسیار مهم در شدت انجام این فعالیت‌هاست. برای مثال انجام یک ورزش با شدت متوسط به مدت نیم تا یک ساعت در روز باعث بهبود کیفیت باروری می‌شود. اما انجام ورزش‌های شدید روزانه به دلیل ایجاد رادیکال‌های آزاد در بدن و سرکوب تولید هورمون‌های مؤثر در باروری منجر به تشدید ناباروری مردان خواهد شد.
این متخصص با تاکید بر این‌که مصرف مکمل‌های حاوی تستوسترون (آمپول تستوسترون) برای بدنسازی منجر به کاهش اندازه بیضه‌ها و آسیب به نطفه می‌شود، با قطع این آمپول‌ها ممکن است تولید اسپرم به اندازه طبیعی برنگردد.

دکتر حسینی نیز در این باره می‌گوید: دوچرخه‌سواری طولانی‌مدت می‌تواند باعث کاهش کیفیت اسپرم به دلیل گرم شدن دمای کیسه بیضه شود. پس به‌طور کلی انجام ورزش‌های منظم روزانه با کیفیت ملایم تا متوسط منجر به بهبود کیفیت منی می‌شود در حالی که ورزش‌های شدید طولانی کیفیت نطفه را کاهش می‌دهد.

استرس، مردان را نابارور می‌کند!

بسیاری از اختلالات ناباروری و تهدید سلامت جنسی در مردان، تحت‌تاثیر شرایط استرسی و اضطرابی ایجاد می‌شود. استرس‌های شدید نیز می‌توانند با تاثیر بر آزادشدن هورمون ال‌اچ (LH) و متعاقب آن تستوسترون و نیز رها کردن دوز بالای هورمون‌های استروییدی در بدن در ایجاد ناباروری موثر باشند.

از طرف دیگر استرس می‌تواند با فعال‌کردن سیستم سمپاتیک بدن منجر به افزایش توان عروق محیطی و در نتیجه کاهش خون‌رسانی به بیضه‌ها شود. استرس‌های کاری، اجتماعی و خانوادگی همه می‌توانند تاثیر منفی در این امر داشته باشند. استرس، بیشترین اثر را بر تعداد و حرکت اسپرم دارد در حالی که بر شکل اسپرم و حجم آن تاثیر زیادی ندارد. با این تفاسیر، کاهش استرس می‌تواند باعث بهبود کیفیت نطفه شود.

چرا ناباروری مردان بیشتر شده است؟

​​​​​​​درمان ناباروری زیر تیغ جراحی

در برخی بیماران نابارور انجام جراحی می‌تواند کمک‌کننده باشد. برای مثال در بیماران دارای واریکوسل که کیفیت نطفه مختل شده یا اندازه بیضه در حال کوچک‌شدن است، جراحی ممکن است موثر باشد. در بیمارانی که انسداد در مسیر لوله‌های منی‌بر رخ داده است، برای مثال در مورد آقایانی که وازکتومی کرده‌اند، جراحی باز کردن لوله‌ها می‌تواند موثر باشد. در بیمارانی که اسپرم در نطفه‌شان وجود ندارد و اشکال در کاهش توانایی بیضه در تولید اسپرم است (نارسایی بیضه‌ها) با انجام جراحی‌های میکروسکوپی ممکن است بتوان نواحی پراکنده حاوی اسپرم را در بافت بیضه پیدا و آنان را استخراج کرد.

منبع: روزنامه جام‌جم

انتشار یافته: 41
در انتظار بررسی:6
Germany
08:48 - 1399/03/29
استرس زنان رو هم نابارور میکنه فقط مختص مردان نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
موضع ناباروري مردانه نه زن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
خانم های محترم لطفا برای فرزند دار شدن یک تشک پرقو به همراه یک سینی پر از میوه جات گوناگون و....به همراه آرامش کامل روانی بدون سروصدای اضافی وغرغر آماده بفرمایید ما دیگر کار هم نمی توانیم بکنیم بالاخره صلاح کار با خودتان است هرکه فیل خواهد جور هندوستان کشد
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
از پارازیت شدید هم احتمالا هست که به خستگی و سرطان و بیماری های دیگه منتهی میشه
ناباروری که مشکلی نیست هزینه لوازم جلوگیری را صفر میکنه نیاز نیست بخری دیگه
این مشکلات ناشی از پارازیت و الودگی هوا به خانمها هم میرسه یعنی سرطان های مختلف
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
۱۱:۲۱
بله دقیقا پارازیت خوراکیهای تراریخته و حاوی سموم شیمیایی همه در سرطان و بیماریهای مختلف موثره ابتکار یه کار مفید داشت انجام میداد اونم جلوگیری از پارازیت بود ولی امثال زاکانی و جهان‌نیوز جلوش و گرفتن
Iran (Islamic Republic of)
08:55 - 1399/03/29
داروهای بدنسازی رو فراموش کردین. خیلی هم شایع هست. برادر من که کلاس می رفت مربیش اصراااار می کرد بیاید قرص مصرف کنید !!!!
Iran (Islamic Republic of)
08:56 - 1399/03/29
همون بهتر که مردان ایرانی نسلشون بر بیافته. تازه خودشونم علاقه ای به ازدواج و تعهد ندارن. حتی اگر بگی هیچی نمیخوام.یک راست بریم سر زندگی. اونوقت تازه فکر می کنن طرف ایرادی هم داره!
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
بخاطره اينه كه انقدر دخترا پر توقع هستند يكي توشون خوب در بياد شك برانگيزه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
من خونه دارم ماشين دارم و شغل متوسطي هم دارم دنباله يه خانم خوش اخلاقم بياد تو زندگيم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
در عوض با مردهای افغانی ازدواج کنید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
زنای ایرانی خودشون سر تا پا مشکلن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
زنای ایرانی خودشون هیچی بلد نیستن انتظاری هم ازشون نمیره بچه درست تربیت کنن که وضع الان ایران شده این
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
لایک
Iran (Islamic Republic of)
09:05 - 1399/03/29
يعني نميدونيد ؟!!!
1- پارازيت
2- استرس ناشي از فشار اقتصادي
3- دو تا سه شيفت كار با تغذيه نا مناسب
4- الودگي هوا
5- بالا رفتن سن بخاطر عدم توانايي تامين مسكن و امكانات ازدواج

شما نسل ايراني رو منقرض كرديد و خواهيد كرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
خدا خیرشون بده که نسل ایرانی را منقرض کردند
والله یک دنیا آسوده میشن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
کاملا درسته
داش قدرت
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
من حاظرم بیام تو زندگیت ، خوش اخلاقم خیلی
Iran (Islamic Republic of)
09:13 - 1399/03/29
شما عصر يه ساعت برو پشت بام از ساعت 5 بعد از ظهر آنقدر درجه پارازيت و زياد ميكنند تا 8 صبح فردا كه شقيقه هات مور مور ميشه
يه دوستي بود كارش پارازيت بود ميگفت دستگاههاي پارازيت و ميبرديم تو بيابون تست ميكرديم وقتي روشن ميكرديم پرنده ها مي افتادن رو زمين ضمنا تخم گذاري پرنده قطع ميشد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
چرت نگو
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
دقیقا داره درست میگه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
چرت میشنوی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
دقیقا همینه اونایی هم که تکذیب می‌کنن اینجا چند درصدین
Iran (Islamic Republic of)
09:14 - 1399/03/29
پارازيت - دود - استرس - عدم ورزش
Germany
09:23 - 1399/03/29
مگه متادون م ناباروری میاره؟ عجب.
Iran (Islamic Republic of)
10:51 - 1399/03/29
پارازیتها چی ،اونا چقدر اثر داره
Iran (Islamic Republic of)
10:52 - 1399/03/29
بسیار هم عالی امیدوارم ۱۵ درصد به ۹۵ درصد برسه جمعیت رشد نکنه
Iran (Islamic Republic of)
11:22 - 1399/03/29
جامعه ایران در نهایت به دلیل ابتلا به بیماری های مختلف منقرض میشه
Iran (Islamic Republic of)
12:14 - 1399/03/29
دوست محترمی که میگن زنهای ایرانی سرتا پا مشکل دارن و نمیتونن بچه تربیت کنند بله درست میگی چون معیار آقایان برای انتخاب همسر مسائل ظاهری و زیبایی و نوع پوشش و آرایش و.. مسائل ظاهری شده نمیگم اینها مهم نیست اما الویت نیست. یه عروسک که بین فامیل و دوستان بتونه نشونش بده و بگه زن من خوشگل تره خوب خانم هم وقتش را صرف خواسته های آقا میکنه دلیل نمبینه روی شعور و سواد تحکیم بنیان خانواده کار کنه و یاد بگیره
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
بالاخره اونم خانمهای خوب مد نظر شما هم که زن یکی شدن دیگه
زنهای ایرانی توان تربیت صحیح فرزندان را ندارند عمدتا من دیدم دنبال فال گیری و ...هستند لاک ناخن و فال و چشم و همچشمی و..
اگر زنها درست باشند جامعه هم درست میشه
Iran (Islamic Republic of)
16:40 - 1399/03/29
بس که دنبال کثافتکاری و فیلم های پورن و غیره هستن که نمیشه اینجا گفت
مشکل تو افکار و زیاده خواهی هاشونه
پسر عموی خودمن مشکل داره و بچه دار نمیشه دقیقا دکتر بهش گفته یه مدت فیلم پورن دیدن رو ترک کن و سعی کن یه زندگی زناشویی معمولی داشته باشی
اینها نفرت انگیز هستن
پاسخ ها
محمد
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
این موارد اصلا مهم نیست.منم اینکارها رو میکردم،الان چندتابچه هم دارم!
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
مزخرف ميگي و بناي علمي نداره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
اونوقت چرا جاني سينز 2 تا بچه داره اون كه بجاي ديدن خودش بازي ميكنه
Iran (Islamic Republic of)
18:17 - 1399/03/29
ناباروری بیشتر نشده بلکه ترس از بچه دار شدن الان زیاد شده. تو این مملکتی که تورم و گرانی و اختلاس افتاده تو جون ملت
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
مسائل رو قاطی نکن! این مطلب از منظر پزشکی صحبت کرده و در مورد ناباروریه!
Iran (Islamic Republic of)
18:38 - 1399/03/29
خداروشکر فقط نمیدونم این حاملگی های ناخواسته و سقط جنین ها چیه
Iran (Islamic Republic of)
18:52 - 1399/03/29
دوستان من چیزی نمیگم که متهم به توهم توطئه نشم ولی فقط فکر کنید چرا ایران؟
Iran (Islamic Republic of)
00:46 - 1399/03/30
بس که بدبختها استرس دارند.شغل و گرونی و خرج زندگی
Iran (Islamic Republic of)
00:51 - 1399/03/30
در سنین بالا که ازدواج کنی دیگه خودت بچه نمیخوای، واقعا انرژی و حوصله بچه رو نداری.
Iran (Islamic Republic of)
13:40 - 1399/03/31
تنها چيزي كه موتور مرد و از كار ميندازه پارازيت بعد استرسه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج