انتقاد محسن رضایی از بورس
۱۰۱۰۳۲۵
۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۹
۶۷۱۴
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «بورس ما نقدینگی را به سمت تولید هدایت نمی کند و بعد از چند ماه، عوارض خود را به قیمت کالا و مسکن منتقل کرد و فریاد مردم را در آورده است.»

خبرگزاری ایلنا: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «بورس ما نقدینگی را به سمت تولید هدایت نمی کند و بعد از چند ماه، عوارض خود را به قیمت کالا و مسکن منتقل کرد و فریاد مردم را در آورده است.»

محسن رضایی در جمع مسئولان شبکه کانون‌های تفکر ایران با تشکر از کار خودجوش و مسئولانه اندیشکده و مطالعات در زمینه رفع نیاز مردم و کشور گفت: این اقدام، یک عمل انقلابی است. بالاخره تحقق نظام جمهوری اسلامی در کشور، تنها به مبارزه با داعش و صدام و آمریکا محدود نمی‌شود. نهادسازی در این نظام الهی و اینکه مردم ایران بیش از نظام های دیگر از زندگی و فعالیت‌هاشان بهره مند شوند، خودش کار بزرگی است که در جای خود نوعی مبارزه و جهاد محسوب می شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: ما می‌خواهیم الگویی جدید از اداره جامعه را در دنیا پرچم داری کنیم و نشان دهیم که اسلام هر کجا وارد می‌شود به آبادانی و سعادتمندی بیشتر بشر منتج می‌شود. کارهایی که شما انجام می دهید را نوعی مبارزه و جهاد و در مسیر تحقق آرمان های الهی می‌بینم.

وی با اشاره به سیر تاریخی در جامعه ایران گفت: در روند تاریخی کشور ما تا زمانی که به یک حاکمیت ایرانی، اسلامی و پیشرفته دست پیدا کنیم، تاریخ غم انگیزی را شاهد بوده ایم. تقریباً زودتر از ژاپن و برخی کشورهای اروپایی، توجه اندیشمندان ما و دلسوزان ما، به موضوع پیشرفت و ساماندهی زندگی مردم، جلب شد اما به جای اینکه تجارب ودانش تاریخ ۱۵۰ ساله توسعه داشته باشیم، همیشه تا قبل از انقلاب اسلامی در مقاطع ده ساله و بیست ساله به سر می‌بردیم. همه چیز از جمله مسئله مالکیت در حالت ابتدایی می ماند و تغییرات غیرکارشناسانه و نوعی گسست اجتماعی و اقتصادی در کشور وجود داشت.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: خوشبختانه از پیروزی انقلاب اسلامی به این طرف آرام آرام به صورت بنیادی و ریشه ای به مسائل پرداخته می شود. در برخی حوزه ها این نابسامانی دیده می شود و در برخی حوزه ها مثل امنیت و دفاع و سیاست خارجی و داخلی، پیشرفت بیشتری داشته ایم. اما در مسائل اقتصادی و فرهنگی، تلاطم و نوسانات ما زیاد بوده است. هر دولتی که روی کار می آید، مسیر گذشته را رها می‌کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به رویکرد سیاستگذاری کلان در کشور گفت: سیاست های کلی که مقام معظم رهبری در اختیار مجمع گذاشته است در حقیقت هدفش این است که فعالیت های کشور بر اساس آن نظام پیدا کند. این نظام یافتگی به میزان انطباق فعالیت دولت ها با سیاست ها کلی وابسته است. مثلاً در موضوع مالکیت و بانک یا تولید، نوآوری های جدید یا فضای مجازی، اگر دولت ها بر اساس برداشتهای و دیدگاه های خودشان بخواهند کشور را اداره کنند، شکافی بین سیاست های کلی و دولت ها پدید می آید.

رضایی تصریح کرد: ما باید کاری کنیم که مجمع تشخیص مصلحت با نهادهایی مثل شما، ارتباط نزدیک تری پیدا کند تا نتایج زحمات شما، در چارچوب سیاست های کلی کشور قرار گیرد و حسن این کار این است که ما از طریق بخش های غیر دولتی، اندیشکده ها و نخبگان کشور، اهرمی پیدا خواهیم کرد که نوساناتی که در دولت ها و مجالس روی می دهد را چاره اندیشی کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: از سه سال پیش توجه بیشتری به اندیشکده های مستقل از دولت و مجلس را در دستور کار قرار داده ایم و امیدواریم که این رویکرد اصلاحات پایدار در تصمیم گیری و اجرا را شاهد باشیم. ما از همکاری با شما استقبال می کنیم و پیشهاد می کنیم در راهکارهای مطرح شده توسط شما، موضوع سیاست های کلی را مد نظر بگیرید و کاری را که به سیاست های کلی نزدیک تر است را تقویت کنید و راه حل مسائل را در امتداد سیاست های کلی پیدا کنید.

وی افزود: از تغییراتی که با افزایش اختیاراتم، از دو سه سال پیش در مجمع اعمال کرده ایم این است که پیوند دبیرخانه مجمع را با مراکز پژوهشی و اندیشکده ای مستقل بیشتر کرده ایم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برخی مسائل در وضع جاری کشور تاکید کرد: می بینید که بعضی تصمیمات نادرست در دولت یا مجلس، پیامدهای خسارت باری را به کشور تحمیل کرده اند و جبران این خسارتها چند سال به طول می انجامد. همین اوضاعی که در زمینه پول پیش آمده و بانک مرکزی از سال قبل انجام می دهد یا در موضوع فعالیت های بورس، ممکن است خساراتی به وجود آید که پنج تا ده سال حل و فصل آن به درازا خواهد کشید. اشکال تعارض منافع را در این موضوعات می بینیم. دولت عمرش کوتاه است و می خواهد مشکلات خود را حل کند و نظام در درازمدت باید با پیامدهای تصمیمات دولت ها سر و کار دارد. این تعارض منافع از طریق کارهای پژوهشی و فعالیت های اندیشکده ای و ارتباط با مراکزی مثل مجمع، امکان پذیرنیست.

رضایی افزود: ما به توافقی میان نیروهای نخبه کشور که تعهدی به دولت و سیستم های اجرایی ندارند با مراکز نهادی مثل مجمع، نیاز داریم. باید ارتباطی شکل بگیرد تا منافع کشور حفظ شود. شرایط به نحوی است که نمی تواند به طور مستمر دولت را نقد کرد، چون این نقدها، هیجانات جامعه را بالا می برد. باید سیستم و مکانیزم هایی داشته باشیم که به صورت درونزا جلوی اقدامات ناصحیح را بگیرد و کشور را از بحران ها دور کند.

وی اضافه کرد: دولت حدود هفت سال در بازار بورس اقدام خاصی انجام نداد و به این دلیل که نتوانست سود بانکی را تنظیم کند و پیامدهای آن را در نظر بگیرد، حالا این نقدینگی از بانک خارج شده و به بورس وارد شده است. بورس ما این نقدینگی را به سمت تولید هدایت نمی کند و بعد از چند ماه، عوارض خود را به قیمت کالا و مسکن منتقل کرد و فریاد مردم را در آورده است. دولت ها نگاه کوتاه مدت دارند. نهادهای مستقل پژوهشکده ای می توانند دولت و مجلسها را هوشیار کنند.

در مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر حمایت مجمع از نهادهای مستقل اندیشکده ای گفت: بهترین حالت این است که این وظیفه در شما شکل بگیرد که از روندهای درازمدت کشور پاسداری کنید. اینکه به طور همزمان هم در خدمت دولت و مجلس باشید و همچنین سیاست های کلی را در ماموریت هایتان اعمال کنید، حرکت در مسیر نظام و پاسخ به نیازهای ارکان نظام است. از پژوهشگران و اندیشکده های می خواهیم که منافع زودگذر دولت ها و منافع درازمدت ملی را همزمان دنبال کنند.

رضایی در پایان افزود: مدل اداره کشور به گونه ای است که باید این روشها را مدنظر بگیریم. روشهای پیشرفت درکشورها متفاوت است. در چین دموکراسی از نوع غربی را تعطیل کرده اند و حزب کمونیست همه امور را در اختیار گرفته است یا حتی در نظام های دموکراتیک مثل کره جنوبی هم می بینیم که سیستم هایی را تعبیه کرده اند تا منافع بلند مدت را فدای منافع دولت ها نکنند. مجمع تشخیص مصلحت نظام هم هر دو منافع، چه کوتاه مدت و چه بلند مدت را همزمان دنبال می کند و به کمک شما، در رصد، نظارت و پیگیری امور در جامعه را انجام دهیم و از پیشنهادهای شما استقبال می کنیم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:63
Iran, Islamic Republic of
17:21 - 1399/04/08
باور کنید این محسن رضایی خودش دلال دلار و طلا هستش
پاسخ ها
amb
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
محسن برو دوغتو بنوش
نه اینکه قبل بورس مملکت گل و بلبل بود و تورم منفی
Iran, Islamic Republic of
17:24 - 1399/04/08
والا راس میگه...
بورس پولارو گرفته همه بیکارن این چه سودیه
پاسخ ها
علی ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
اطلاعاتت رو از بورس بیشتر کن تا ببینی بورس دقیقا کار اصلیش هدایت سرمایه ها به سمت اشتغال و تولید هست.بدون نام 17:24
Iran, Islamic Republic of
17:26 - 1399/04/08
مردم شمارانمیخان مگه زوره؟؟نصف بیشترمردم خاتمی واندکی احمدی نژاد میخان ،،دیگه کسی را قبول نمیکنن،،لطفا سانسورنکن
Iran, Islamic Republic of
17:28 - 1399/04/08
من نمیدونم چرا هر مسئولی به خودش اجازه میده در همه زمینه ها اظهار نظر کنه آخه شما نظامی هستی ؟سیاستمداری؟اقتصاددانی؟قاضی هستی ؟تکلیف خودتو روشن کن
Iran, Islamic Republic of
17:29 - 1399/04/08
والا تا حالا به تحلیل درست از این ادم ندیدم.
میگه میخواهیم الگوی جدیدی از مدیریت به دنیا نشان دهیم!!!
والا خوب الگویی نشان دادید!!!!
پاسخ ها
بدون نام
United States
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
آفرین منم ندیدم این مرد یک حرف علمی اچتماعی و سیاسی بزند ک خنده آورنباشد .اصلا تو باغ نیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
چرا بنده خدا پیش نهاد میده ولی قبول نمی کنند مگر این رضایی نگفت چندتا آمریکایی را گروگان بگیریم تا پولی از آمریکا بگیریم ولش کنیم اگر این کاررا کرده بودن علان وضع اقتصاد درس شده بود
Iran, Islamic Republic of
17:42 - 1399/04/08
شما چرامثل اونایی که خارج ازکشور زندگی میکنند صحبت میکنید. میدونیم خودتان هم اعتقادی به این صحبت خودتون ندارید. الان بورس شده داروواسه مریض دم مرگ
پاسخ ها
بدون نام
United States
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
اونایی ک خارج نشین اند مگه چه ایرادی دارند فقط کمتر دروغ میگند دیگه
Iran, Islamic Republic of
21:06 - 1399/04/08
تنها راه نجات کشور اینه که دست دلالان مسکن ودلار وخودرو ارز کوتاه بشن که از مهالاته چون تمام این دلالان از مسعولین مملکتی هستن چرا به نخبهها بها نمیدن که از صد نخبه نود تاشون باید برن مملکتای دیگه و یه عده آدمهای بی تجربه که حتی معلوم نیست چه جوری مدرک گرفتن باید تو ادارات وشرکتای دولتی جولان بدن حزب بازی توایران باعث عقب افتادگی کشورمونه بجای اینکه مسعولین دست به دست هم بدن برا آبادانی مملکت چوب لایه چرخ هم دیگه میکنن وفقط دنبال تخریب کردن همین قوانین دستور پاگیر مملکت وسد راه شدن قوانین ووام‌های کلان که دست دلالان میدن ووووو
Iran, Islamic Republic of
22:30 - 1399/04/08
این دقیقاً کارش چیه که راجع به هر چیزی نظر میده
United States
22:40 - 1399/04/08
من شرط میبندم رضای نمیدونه بورس یعنی چی؟
Iran, Islamic Republic of
23:06 - 1399/04/08
آچر فرانسه است همه چی بلد ولی هیچ کس بهش رای نمیده
Iran, Islamic Republic of
23:58 - 1399/04/08
شماها فعلا گندی که زدین به مملکت رو جمع کنید دنیا پیشکش
خرا ازتون نگذره که نمیدونی دردسرو کرایه خونه چیه ....
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج