تندیسی که با سیامند رحمان غریبه است!
۱۰۱۰۹۶۹
۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۰
۵۰۹۵
تندیس سیامند رحمان در حالی رونمایی شد که شباهت چندانی به چهره واقعی آن مرحوم نداشت و سرپرست موزه ملی ورزش در مورد این مسئله توضیخاتی را ارائه داد.

خبرگزاری ایسنا: تندیس سیامند رحمان در حالی رونمایی شد که شباهت چندانی به چهره واقعی آن مرحوم نداشت و سرپرست موزه ملی ورزش در مورد این مسئله توضیخاتی را ارائه داد.

کمیته ملی المپیک با افتتاح تالار مشاهیر ورزش ایران رونمایی از تندیس مدال آوران المپیک و قهرمانان پارالمپیک را آغاز کرده است. محمد ابراهیم سیف پور، محمد مهدی یعقوبی، علی میرزایی، محمود ملاقاسمی، امامعلی حبیبی و مرحوم سیامند رحمان نفراتی بودند که از تندیس آنها رونمایی شد. اما از میان تندیس ها، تندیس سیامند رحمان شباهت زیادی به چهره واقعی آن مرحوم ندارد و حتی مردم در فضای مجازی هم عنوان کردند که از این تندیس چندان رضایت نداشتند.

البته تندیس سیامند رحمان اولین تندیسی نیست که شباهت ظاهری زیادی به صاحبش ندارد و زمانی که موزه ملی ورزش هم افتتاح شد تندیس بهداد سلیمی و کیانوش رستمی که در طبقه دوم موزه قرار گرفت، مورد پسند واقع نشد و حتی در زمان اولین بازدید، اصحاب رسانه بارها از بهداد سلیمی سوال کردند که شباهتی بین خودش و این تندیس می بیند؟

تندیسی که با سیامند رحمان غریبه است!

اینکه تندیس قهرمانان و مدال آوران ورزش ایران ساخته می شود اقدام ارزشمندی است اما انتظار می رود در ساخت تندیس ها نیز سلیقه بیشتری به خرج داده شود و نظارت بیشتری روی این مسئله انجام بگیرد تا ظاهر تندیس با صاحبش غریبه نباشد و در نهایت تندیس هایی شکیل از قهرمانان ایران به یادگار بماند.

سید محسن میر، سرپرست موزه ملی ورزش المپیک و پار المپیک در گفتگو با ایسنا درپاسخ به این پرسش که چرا تندیس سیامند رحمان در فضای مجازی مورد استقبال مردم قرار نگرفته است و حتی عنوان می شود شباهت زیادی به خود مرحوم رحمان ندارد، بیان کرد: ساخت تندیس سیامند رحمان توسط شرکتی که پنج تندیس دیگر را ساخته بود، انجام نگرفته و درواقع این تندیس از سوی همشهریان مرحوم رحمان به موزه اهدا شد. اما جای نگرانی نیست و به زودی تندیس سیامند رحمان با مدل سازی، مشابه پنج تندیس دیگر ساخته می شود و در تالار مشاهیر قرار می‌گیرد.

تندیسی که با سیامند رحمان غریبه است!

تندیسی که با سیامند رحمان غریبه است!

او ادامه داد: البته اینکه تندیس کاملا مشابه خود مرحوم رحمان نشده بود را به دوستان حق می دهیم چون وقتی فرد زنده و در دسترس باشد ابتدا از تمام ابعاد بدن او تصویر برداری انجام می شود و بعد تندیس را در مدت ۲۰ تا ۲۵ روز مانند خود او می سازند اما وقتی فرد در دسترس نباشد یا فوت کرده باشد باید از روی عکس های او مدل سازی انجام گیرد و همین باعث می شود کاملا شبیه آن فرد نشود. تندیس محمود ملاقاسمی نیز به این دلیل که او در آمریکا حضور دارد و امکان دسترسی وجود نداشت، از روی عکس هایی که داشتیم مدل سازی انجام و تندیس ساخته شد. برای سیامند رحمان هم از روی فیلم ها و عکس هایی که داریم تندیس ساخته خواهد شد و سعی می کنیم کاملا شبیه خود او باشد.

*مجسمه موحد، خادم، قایقران، سلیمی و رستمی امانت بود

تندیسی که با سیامند رحمان غریبه است!

میر در مورد خارج شدن مجسمه عبدالله موحد، رسول خادم، سیروس قایقران، بهداد سلیمی و کیانوش رستمی از موزه نیز پاسخ داد: سازمان زیبا سازی شهرداری تهران آن تندیس ها را یکسال به صورت امانی به ما داده بود و اکنون آنها را تحویل گرفتند. زمانی که موزه راه اندازی شد برای اینکه رونق بگیرد، آن تندیس ها را قرض گرفته بودیم و به صورت امانی پیش ما بود. ما تندیس بهداد سلیمی، کیانوش رستمی و عبدالله موحد و دیگر قهرمانان المپیک را با شکل و شمایل واقعی خودشان خواهیم ساخت و در تالار مشاهیر قرار می دهیم. در سال ۱۳۹۹ بنا دارم تندیس ۵۵ قهرمان تاریخ المپیک و ۱۲ قهرمان تاریخ پار المپیک را بسازیم و رونمایی کنیم. هر ماه از تندیس ۵ قهرمان المپیک و یک قهرمان پارالمپیک رونمایی خواهد شد.

* رونمایی از تندیس ۴ قهرمان در قید حیات و یک قهرمان فوت شده در هر ماه

سرپرست موزه ورزش در پاسخ به این پرسش که سازو کار خاصی برای رونمایی از تندیس اشخاص وجود دارد یا خیر، تاکید کرد: برای رعایت عدالت، جلسه‌ای با موضوع برنامه ریزی آثار موزه ای برگزار کردیم که در این جلسه آقایان سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک ، سجادی مشاور عالی رییس کمیته ملی المپیک و سرپرست کاروان، رحیمی مشاور رییس کمیته ملی المپیک، فخری رییس مرکز نظارت بر تیم های ملی و خانم طاهریان نایب رییس کمیته ملی المپیک و دیگر مدیران و قهرمانان حضور داشتند. در این جلسه چند شاخص را مد نظر قرار دادیم و در نهایت به این جمع بندی رسیدیم که ساخت و رونمایی تندیس افرادی که مدال المپیک گرفته اند را از المپیک ۱۹۴۸ آغاز کنیم تا به المپیک ۲۰۱۶ برسیم.

او افزود: البته یک تبصره هم در نظر گرفتیم. از آنجا که از ۱۵ نفر ابتدایی ۱۱ نفر فوت شده اند و برای ساخت تندیس های افرادی که فوت شده اند باید مدل سازی انجام شود که آن هم ۲-۳ ماه زمان می برد، همچنین حضور خود آن افراد و خانواده هایشان هم مهم است بنابراین تصمیم گرفتیم هر ماه از تندیس چهار قهرمانی که در قید حیات هستند و یکی از قهرمانان فوت شده رونمایی شود. در اولین ماه به صورت استثنا از تندیس سیامند رحمان رونمایی شد و در ماه بعد از تندیس مرحوم جعفر سلماسی رونمایی خواهد شد.

انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:20 - 1399/04/10
تندیس زنده یاد هاردیه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۹
خواستن با خدابیامرز شوخی کنند .
و الا این‌قدر ابله نیستند که بگن شبیه سیامنده .
Iran, Islamic Republic of
09:53 - 1399/04/10
شبیه سالار عقیلی شده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
نگا واسه یه رونمایی تندیس چندتا مفت خور مسئول دور و برشن.استاد کارهای بیخودی
سجی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
دقیقا
Iran, Islamic Republic of
09:53 - 1399/04/10
بلد نیستید ،نسازید ،مگه واجبه یه خرج کنید که هیچ شباهتی به چهره مورد نظر نداشته باشه.
پاسخ ها
بینام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
عین فیلم اصحاب کهف میمیونیم تندیس پرست عاشق تندیس بودند وخواهند ماند
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1399/04/10
اخه این چیه ساختن
بیشتر به کاریکاتور می مونه احتمالا خانواده ش مخالف رو نمایی از این تندیس هستند
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1399/04/10
شبیه رئیس جمهور کره جنوبی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج