اگر پول ندارید، سعی کنید کرونا نگیرید!
۱۰۱۱۳۳۲
۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۱
۵۳۰۶
«اگر خدای نکرده کرونا بگیرم چقدر باید برای بهبودی هزینه کنم؟» شاید این روز‌ها این مهم‌ترین سوالی باشد که در ذهن بسیاری از مردم که با شرایط سخت اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، نقش بسته است.

روزنامه خراسان: «اگر خدای نکرده کرونا بگیرم چقدر باید برای بهبودی هزینه کنم؟» شاید این روز‌ها این مهم‌ترین سوالی باشد که در ذهن بسیاری از مردم که با شرایط سخت اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، نقش بسته است. این روز‌ها ورای نگرانی‌هایی که درباره کرونا وجود دارد، ترس از هزینه‌های سرسام‌آور این بیماری عجیب و غریب هم رهایمان نمی‌کند.

روز گذشته هم یک کاربر اینستاگرامی در آمریکا از هزینه داروی هشت میلیونی رمدسیویر و هزینه ۶۵ میلیون تومانی هر دوره درمان بیمار کرونایی در صورت ورود این دارو به ایران نوشت. هرچند گفته می‌شود هزینه درمان بیماران کرونایی رایگان است، اما شایعاتی در فضای مجازی حاکی از آن است که برخی بیمارستان‌ها سلیقه‌ای عمل و از بیماران هزینه بالایی دریافت می‌کنند. در این گزارش با رئیس کمیسیون بهداشت مجلس و معاونت درمان وزیر بهداشت درباره هزینه‌های درمان صحبت می‌کنیم.

صورتحساب کرونا

فاکتور ۵۴ میلیون تومانی!

حسین علی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از متغیر بودن هزینه‌ها در مداوای بیماران مبتلا به کرونا گفت. او در گفتگو با خبرنگار ما هزینه‌های مداوا را وابسته به میزان روز‌های بستری در آی سی یو و همچنین نوع بیمارستان (خصوصی یا دولتی) متغیر دانست و اعلام کرد هنوز داروی خاصی برای مداوای کرونا در جهان پیدا نشده و دارو‌های مختلفی در درمان استفاده می‌شود و هر بیمارستان بر اساس وضعیت بیمار دارو تجویز می‌کند.

شهریار در لابه لای صحبت هایش از فاکتور‌های ۵۴ میلیونی، ۲۰ میلیونی و ۱۵ میلیونی بیمارانش گفت که به خاطر کرونا به بیمارستان‌های خصوصی پرداخت کرده اند. رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین درباره داروی رمدسیویر که این روز‌ها از آن زیاد صحبت و گفته می‌شود در آمریکا برای بهبودی مبتلایان به کرونا استفاده شده و در درمان موثر است اعلام کرد که این دارو در کشور ما محدود است و هنوز به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هزینه بین ۲.۵ میلیون تا ۵ میلیون تومان

هرچند رئیس کمیسیون بهداشت مجلس از نبود پروتکلی خاص برای درمان گفته بود، اما در تماسی که با دکتر حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، داشتیم او با قاطعیت گفت: «مگر می‌شود پروتکل درمان نداشته باشیم؟» درباره هزینه‌های بیماران کرونایی هم قاسم جان بابایی معاونت درمان وزارت بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در اوایل فروردین گفته بود: «متوسط هزینه درمان کرونایی‌ها در هر پرونده برای بیمارستان بین پنج میلیون در بخش مراقبت‌های ویژه و ۲.۵ میلیون در بخش عادی است. البته به این هزینه‌ها باید لوازم حفاظتی پرستاران و پزشکان را هم اضافه کرد که در بخش عادی حدود ۲۰۰ هزار تومان و در بخش‌های ویژه ۴۰۰ هزار تومان است». این رقم‌ها مربوط به هزینه‌هایی است که هر بیمار برای بیمارستان دارد، ولی برای این که بدانید بیمار چقدر باید پرداخت کند، ادامه مطلب را بخوانید.

هزینه‌ها را دولت پرداخت می‌کند

صورتحساب کرونا

اگر شما برای درمان به یک بیمارستان خصوصی بروید، ممکن است هزینه‌های زیادی از شما دریافت کنند، اما به گفته معاونت درمان وزارت بهداشت، در بیمارستان‌های دولتی ۹۰ درصد از هزینه‌ها به عهده بیمارستان و دولت است و بیمار فقط باید ۱۰ درصد از هزینه‌ها را پرداخت کند. مبلغ این ۱۰ درصد برای مبتلایان کرونایی که در تخت عادی بستری شده باشند، ۱۵۰ تا ۴۵۰ هزار تومان خواهد بود و اگر در بخش آی سیو بستری شده باشند به حدود یک میلیون تومان خواهد رسید.

البته طبق گفته معاون وزیر اگر بیماری توان پرداخت همان ۱۰ درصد را هم نداشته باشد به مددکاری بیمارستان‌ها ابلاغ می‌شود که ۱۰ درصد سهم بیمار را مددکاری بپردازد و بیماران کم بضاعت رایگان ترخیص می‌شوند. او درباره هزینه بیمارانی که در بیمارستان‌های خصوصی بستری می‌شوند نیز گفت: «تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونا که به بیمارستان‌های خصوصی رفته و بستری شده‌اند، خیلی کم است و بیشتر افرادی هستند که یا بیمه تکمیلی دارند یا توان مالی بیشتری برای پرداخت در بیمارستان خصوصی دارند».

قیمت تست بدون داشتن علایم

بنا بر آن چه معاون درمان وزارت بهداشت گفته، تمامی هزینه‌های تست و دارو در بیمارستان‌های دولتی برای مبتلایان کرونا رایگان است، اما در برخی مواقع پیش می‌آید که برخی به دلیل حساسیت و ترسی که از کرونا دارند حتی بعد از اعلام پزشک که این بیماری کرونا نیست، اصرار به انجام تست کرونا دارند. در این گونه موارد هم فرد باید خودش هزینه‌های تست را در آزمایشگاه پرداخت کند. هم اکنون تست کرونا در آزمایشگاه‌های معتبر با قیمت ۴۵۰ هزار تومان در حال انجام است.

یارانه‌ای برای پیشگیری

صورتحساب کرونا

اجباری شدن استفاده از ماسک، هزینه ماسک را هم به مخارج بسیاری از مردم که با گرانی‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، افزوده است. از آن جا که هر ماسک حداقل دو هزار تومان قیمت دارد، اگر هر نفر در روز فقط یک ماسک استفاده کند، حداقل باید ماهی ۶۰ هزار تومان پول بپردازد. حالا این رقم را برای یک خانواده پنج نفره درنظر بگیرید که می‌شود ماهی ۳۰۰ هزار تومان. به همین دلیل احتمال استفاده از ماسک در دهک‌های پایین به شدت کم خواهد بود.

اما با توجه به آن چه پیش از این گفتیم که مداوای هر بیمار کرونایی میلیون‌ها تومان برای دولت هزینه دارد، بهتر است دولت برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و متحمل شدن هزینه‌های گزافی که برای یارانه درمان هر بیمار می‌پردازد، یارانه‌ای برای ماسک در نظر بگیرد تا همه بتوانند از ماسک برای پیشگیری استفاده کنند و ریسک کمتری برای ابتلا وجود داشته باشد. همچنین هزینه‌های دولت برای درمان بیماران کرونایی هم به مراتب کاهش خواهد یافت. با این حال باز هم به همه هموطنان پیشنهاد می‌کنیم برای در امان ماندن از ویروس کرونا حتما از ماسک حتی ماسک‌های پارچه‌ای استفاده کنند و مرتب دست‌های خود را بشویند تا هر چه زودتر از شر این ویروس نحس خلاص شویم.

انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:4
United States
14:34 - 1399/04/11
اگه تو امریکا ۳۳ درصده تو ایران ۹۶ درصده،!!
Turkey
14:37 - 1399/04/11
اینجا اگه پول نداری باید بمیری
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1399/04/11
اضافه کنید عدم برگزاری مجالس و دورهمی. بیرون رفتن های الکی با عنوان دور زدن ....
Iran, Islamic Republic of
14:42 - 1399/04/11
از کی تاحالا مقیاس ما آمریکا شده که هم هزینه ها رو با آمریکا مقایسه میکنید؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
یه امریکایی میانگین چهار هزار دلار ماهیانه حقوق میگیره یعنی هشتاد میلیون تومان اینجا باید نماینده مجلس باشی همچین پولی در بیاری
Iran, Islamic Republic of
14:42 - 1399/04/11
از کی تاحالا مقیاس ما آمریکا شده که هم هزینه ها رو با آمریکا مقایسه میکنید؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
14:44 - 1399/04/11
اره راست میگن رایگانه برای بستری مادرم واسه کرونا با دفترچه حدودا یک ملیون بیمارستان دولتی پول گرفت وقتی هم ک گفتیم چرا دولت اعلام کرده رایگانه گفتن نخیر دروغه باید پرداخت کنین
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
شما یک بار دیگه دقیق بخون ک نوشته شده تو بیمارستان دولتی هم ده درصد هزینه ها با بیماره یعنی اگه مادر شما تو بخش عادی بستری بوده حدود ۴۵۰هزار تومان و اگه تو بخش ویژه بستری بوده حدود یک میلیون تومان ب عهده بیمار یعنی مادرتونه
بینام
United Arab Emirates
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
بخش عادی بستری بودن
بدون نام
United Kingdom
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
جالبه نسبت هزینه به درامد امریکاییها ارزون تراز همون یک میلیون شما با حقوق کارگر در ایران درمیاد
Turkey
14:54 - 1399/04/11
اصلا اینجا همه چی رایگانه
امریکا گرونیه
بیچاره ها
Iran, Islamic Republic of
14:59 - 1399/04/11
رمدسیویر هم که آمریکا برای 3 ماهه آیندش برای خودش برداشت
Iran, Islamic Republic of
15:00 - 1399/04/11
دوباره با آمریکا مقایسه کردین؟3000 دلار حقوق یکماه یه کارگر تو امریکاست.در صورتیکه 50 میلیون تومان حقوق دو سال یه کارگر تو ایرانه
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
دقیقا حقوق یک ماهشون از حقوق یکسال ایران بالاتره
درضمن سه هزار دلار برای مشاغل بدون تخصص هست برای مثال شخصی که دکترا داره تا هشت هزار و ده هزار دلار هم ماهی میگیره
Iran, Islamic Republic of
15:52 - 1399/04/11
چرا ما ایقد بدبختیم واقعا . چرا نباید مثل بقیه کشورها نباید مجانی باشه؟ یعنی باید کرنا گرفتیم بمیریم دیگه اره؟ وای از حق الناس . ایقد ماهانه پول بیمه اجباری کجا میره
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1399/04/11
ماکه مرده متحرکیم،،حداقل خلاص میشیم از اینهمه فقر وبدبختی،،،خودکشی هم گناه کبیره اس،،،حداقل باکرونا بمیریم،،نعمت بزرگیست واسه دهه شصتیها
Iran, Islamic Republic of
17:26 - 1399/04/11
بازار گردی و پاساژ گردی خانمها ، نقش زیادی در انتقال کرونا داره،. خیلی از خانمها رعایت نمیکنن، حتما باید برن بازار
پاسخ ها
مونا
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
چون وقتی اینترنتی خرید می کنیم همون جنس برامون نمی فرستند
Iran, Islamic Republic of
18:05 - 1399/04/11
بله متاسفانه حقیقت داره من علائم مشکوک به کرونا داشتم برای تشخیص حدود دو روز از این بیمارستان به اون بیمارستان پاسکاری میشدم و بعد چند تا آزمایش و سه بار ویزیت و هزینه 300 هزار تومان مشخص شد کرونا ندارم.
پاسخ ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
ولابدشانسی این همه هزینه کردی وقت گذاشتی آخرسرهم گفتن کرونانداری خخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1399/04/12
اصلا به مردم چه پس دولت چکاره اس
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1399/04/12
چطور دارن به کشورای دیگه کمک کنند خرج در مانی مردم رو بدن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج