پس‌لرزه‌های انفجار نطنز در تل‌آویو
۱۰۱۳۶۲۱
۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۷
۱۱۲۷۷ 
«یک نفر دهان یوسی کوهن را ببندد»؛ این دعوای راه افتاده در تل‌آویو بر سر نطنز است؛ دعوا بر سر دوراهی قدرت‌نمایی و ملاحظه امنیتی است؛ دعوای گروهی که می‌خواهند به رخ بکشند که دستشان به درون تاسیسات هسته‌ای ایران رسیده و توانسته‌اند آن را منفجر کنند و گروهی که می‌خواهند دهان گروه اول را از ترس واکنش ایران ببندند.

روزنامه توسعه ایرانی: «یک نفر دهان یوسی کوهن را ببندد»؛ این دعوای راه افتاده در تل‌آویو بر سر نطنز است؛ دعوا بر سر دوراهی قدرت‌نمایی و ملاحظه امنیتی است؛ دعوای گروهی که می‌خواهند به رخ بکشند که دستشان به درون تاسیسات هسته‌ای ایران رسیده و توانسته‌اند آن را منفجر کنند و گروهی که می‌خواهند دهان گروه اول را از ترس واکنش ایران ببندند.

چند ماهی است که آتش‌سوزی‌های سریالی و انفجار پشت انفجار ایران را شوکه کرده است. ابعاد مشکوک این حوادث آن جایی خود را پررنگ‌تر کرد که دو مورد از این انفجارها در دو منطقه حساس موشکی و هسته‌ای ایران رخ داد.

شامگاه پنجم تیرماه یک انفجار در منطقه موشکی پارچین اتفاق افتاد و چند روز بعد در بامداد 12 تیر، انفجاری دیگر خسارتی هنگفت در تاسیسات غنی‌سازی نظنز به بار آورد.

پس‌لرزه‌های انفجار نطنز در تل‌آویو

معمایی با یک کلید اسرائیلی

آنطور که سایت نورنیوز دیروز نوشته، «مجموعه هسته‌ای نطنز در مساحتی با بیش از ۱۰۰ هزار متر مربع، تاسیساتی زیرزمینی در عمق 7.6 متری زمین هم دارد که از حملات هوایی مصون است.» این سایت به نقل از علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داده که سوله مونتاژ، خرداد 97 بعد از بیانات رهبری مبنی بر لزوم آمادگی برای تولید 190 هزار سو اورانیوم غنی شده کلید خورد و یک ماه بعد هم به بهره‌برداری رسید.

سالن مذکور برای سانتریفیوژ‌های IR ۲ m ,IR ۴,IR ۶ که جزو سانتریفیوژ‌های پیشرفته ایران هستند، ایجاد شد و به‌دلیل کوتاهی سقف، سوله دیگری برای سانتریفیوژ‌های قدبلندتر ایران راه‌اندازی شد. در سالن مونتاژ ۶۰سانتریفیوژ می‌توانست نصب و تست‌های مختلف روی آن انجام شود، مهم‌ترین تست در این سالن تست سرعت بود که با ابزار‌های مدرن شدنی است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گرچه گفته که انفجار در این سوله خللی در فعالیت هسته‌ای سایز نطنز ایجاد نکرده اما ادامه داده که خسارت سنگینی به آن وارد شده است.

تفاوت این انفجار اما صرفا در محل آن نیست. انفجار در این بخش از نطنز نیز می‌توانست مانند سایر انفجارها و آتش‌سوزی‌های معمایی هفته‌های اخیر، سر به مهر بماند اما یک اسرائیلی، کلید این معما را لو داد.

ادعای کوهن و یوزها

ایدی کوهن، تحلیلگر اسرائیلی که طبق حساب کاربری‌اش بین سال‌های 2004 تا 2012 در دفتر نخست‌وزیری اسرائیل فعالیت می‌کرد، همان شب حادثه در توئیتی به زبان عربی با تاکید بر اختصاصی بودن خبرش از منابع اطلاعاتی غربی نوشت که «اسرائیل بزرگترین کارخانه غنی‌سازی اورانیوم در ایران را بمباران و تخریب کرده است.»

همچنین پیش از انتشار نخستین خبر درباره حادثه نطنز، بیانیه‌ای در رسانه‌های خارجی منتشر شد منتسب به گروهی زیرزمینی با نام «یوزپلنگان وطن». گروه مذکور در بیانیه خود ادعا کرده بود: «ما مخالفانی هستیم که در دستگاه‌های امنیتی ایران حضور و فعالیت داریم و سازه جدیدالتاسیس مونتاژ نطنز را به عنوان هدف عملیات خود برگزیدیم!»

از این گروه مجهول‌الهویه و ادعای آنها دیگر خبری نشد، اما ادعای کوهن با تغییراتی دوباره مطرح شد. روزنامه نیویورک تایمز از آن سوی دنیا، به نقل از یک مقام اطلاعاتی خاورمیانه که خواست نامش فاش نشود، گزارش داد که این انفجار یک عملیات خرابکارانه بوده و عامل انفجار نیز یک وسیله منفجره بوده که داخل این تاسیسات نصب شده بود.

در این میان وزارت جنگ اسرائیل دو روز پیش خبر داد که صنایع هوافضای اسرائیل ماهواره شناسایی افق 16 را به فضا پرتاب کرده است. رادیو اسرائیل ماموریت این ماهواره را رصد سایت‌های هسته‌ای و فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعلام کرد

رفته رفته زمزمه‌های دست داشتن اسرائیل در این حمله بالا گرفت. مقامات ایران به‌رغم اینکه اعلام می‌کردند علت انفجار در نطنز به دلایل امنیتی محرمانه است و فعلا اعلام نمی‌شود، اما گمانه‌زنی‌ها درباره دست داشتن اسرائیل را هم رد نمی‌کردند. رسانه‌ها اما با جدیت بیشتری این گمانه را دنبال کردند. سایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی دیروز درباره آن نوشت: «به ‌نظر می‌رسد تشابه زیادی بین حادثه نطنز و ترور سردار سلیمانی قابل مشاهده است؛ یعنی ترکیبی از اطلاعات و پشتیبانی به همراه اقدام که با توجه به حجم تخریب احتمال عمدی بودن را تقویت می‌کند.»

کیوان خسروی، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی هم یک روز پس از این انفجار اعلام کرد: «بررسی‌های فنی و امنیتی انجام شده از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط، علت وقوع حادثه در مجتمع هسته‌ای شهید مصطفی احمدی روشن در نطنز را به صورت دقیق مشخص کرده اما به دلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد.»

تل‌آویو گرا می‌دهد

از آن سو مقامات اسرائیلی با یک بام و دو هوا، هم تلویحا مسئولیت این انفجار را پذیرفتند و هم از آن سر باز زدند. «گابی اشکنازی» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی پس از این اتفاق گفت: «ما سیاست طولانی‌مدت را در دوره‌های مختلف داشته‌ایم تا به ایران اجازه ندهیم توانایی‌های هسته‌ای داشته باشد. رژیم (ایران) با چنین توانایی‌هایی تهدید موجودیتی علیه اسرائیل است و نمی‌توانیم اجازه دهیم در مرزهای شمالی ما خود را تثبیت کند. بنابراین ما اقداماتی را انجام می‌دهیم که بهتر است درباره آن‌ها صحبت نشود». پس از او اما بنی گانتس، وزیر امنیت اسرائیل پس از بالا گرفتن این اخبار طی سخنانی گفت که نباید تمام اتفاقات رخ داده در ایران را به اسرائیل ربط داد.

گرچه او سعی کرد این اتهام را از دوش اسرائیل بردارد، اما هرچه می‌گذرد، نشانه‌های دست داشتن رژیم صهیونیستی در آن انفجار و چه بسا دیگر انفجارهای رخ داده در ایران بیشتر می‌شود.

پرتاب ماهواره برای رصد ایران

در این میان وزارت جنگ اسرائیل دو روز پیش خبر داد که صنایع هوافضای اسرائیل ماهواره شناسایی افق 16 را در ساعت 4 بامداد روز دوشنبه به وقت محلی، به فضا پرتاب کرده است. رادیو اسرائیل ماموریت این ماهواره را رصد سایت‌های هسته‌ای و فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعلام کرد.

یکی از این نشانه‌ها نگرانی برخی مقامات اسرائیلی از افشای این اخبار است. همزمان که برخی از آنها برای قدرت‌نمایی اطلاعات مربوط به خرابکاریشان در ایران را به رسانه‌ها درز دادند، برخی دیگر نسبت به خطرات این قدرت‌نمایی هشدار می‌دهند.

دیروز آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی و مسئول حزب «اسرائیل بیتنا» اعلام کرد یک مسئول عالیرتبه در دستگاه‌های امنیتی به صراحت گفته که «اسرائیل» مسئول حادثه پنجشنبه هفته گذشته در تأسیسات هسته‌ای نطنز بوده است.

گذشته از منازعات سیاسی قدرت و انتخابات در تل آویو، افشای دست داشتن اسرائیل در حوادثی که در ایران رخ می‌دهند، خطر امنیتی برای رژیم صهیونیستی دارد، چراکه اقدامات تلافی‌جویانه ایران را به دنبال خواهد داشت

قمار امنیتی برای پیروزی در انتخابات؟

ظاهرا پس لرزه‌های این داستان به موضوع انتخابات اسرائیل هم کشیده است. لیبرمن گفته که این مسئول عالیرتبه دستگاه اطلاعاتی، با این اقدام، تبلیغات خود برای ورود به انتخابات زودهنگام در حزب لیکود را آغاز کرده تا جایگزین نتانیاهو شود. مسئول حزب «اسرائیل بیتنا» بعد از این هشدار، از نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل خواسته که دهان این شخص را ببندد.

حال روزنامه «تایمز» اسرائیل اعلام کرده که اشاره لیبرمن به «یوسی کوهن»، رئیس سرویس جاسوسی موساد است.

گذشته از منازعات سیاسی قدرت و انتخابات در تل‌آویو، افشای دست داشتن اسرائیل در حوادثی که در ایران رخ می‌دهند، خطر امنیتی برای رژیم صهیونیستی دارد چراکه اقدامات تلافی‌جویانه ایران را به دنبال خواهد داشت.

در پی همین احساس خطر، ابتدای هفته «عاموس یادلین»، رئیس اسبق اطلاعات ارتش اسرائیل در واکنش به همین اخبار گفت: «اگر ایران، اسرائیل را مقصر حوادث اخیر بداند، تل‌آویو باید به‌ صورت عملیاتی آماده پاسخ احتمالی تهران باشد که ممکن است به‌ صورت حمله سایبری، موشکی یا اقدام در دیگر کشورها انجام شود.»

او پس از تاکید بر لزوم آماده‌باش اسرائیل، ادامه داد: «آیا ایرانی‌ها به حادثه دانستن این اتفاقات ادامه می‌دهند یا مانند موارد اخیر، لحن خود را تغییر داده و کسانی را عامل آن خواهند دانست؟ این مسئله تأثیر زیادی بر پاسخ [ایران] خواهد داشت.»

تمام اینها در شرایطی است که تاکنون هیچ‌یک از مقامات ایرانی و اسرائیلی به طور رسمی دست داشتن اسرائیل در انفجار نطنز یا حوادث اخیر دیگر در ایران را تایید نکرده‌اند و شاید به دلایل امنیتی در روزهای آتی نیز آن را اعلام نکنند؛ اما ناظران بر این باورند که شواهد و قرائن حاکی از درستی این ادعاست. به ویژه آنکه پیشتر در دوم شهریور 1393 سپاه پاسداران از سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی اسرائیلی در نزدیکی تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر داده بود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:4
Iran, Islamic Republic of
08:08 - 1399/04/18
صداقت در مسئولین ایرانی موج می زند!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
بدلایل امنیتی دلیلش افشا نمیگرد، بدلایل امنیتی یا عدم شهامت وجوابگویی به مسببانش در صورت افشا،
@یاعلی@
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
اینقدر میگفتین ما اطلاعات روز دنیا را داریم پس کو
چطور به حساس ترین جا رخنه کردن
پس شعار ندهید
@یاعلی@
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
خخخخخخخخخخخ
چندین بار اسراییل منافع ایران را در لبنان سوریه و خود ایران منهدم کرده
ولی ایران فقط فریاد میزند
پس کو تلافی
Iran, Islamic Republic of
08:27 - 1399/04/18
الان تمام خبرگزاری های دنیا از بمب گذاری یا حمله پهبادی سخن گفته اند اما متاسفانه هیچ جوابی که داده نشد، هیچ، یه جورایی هم القا شده اتفاق خاصی نیفتاده(عین همیشه). همین که پای اسرائیل و بازرسان تقلبی به واحدهای حیاتی رسیده یعنی خیلی حرف!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
مطمئن باشید اگر کار اسرائیل باشه ایران تلافی میکنه چون میدونه کوچکترین ضعفی نشون دادن یعنی چراغ سبز نشون دادن به حملات بعدی اونها.اما به احتمال زیاد کار یک گروه داخلیه که پشت سرش منافقین هستن و اسرائیل داره گنده میاد که خودشو بزرگ کنه مثل تبلیغات همیشگیشون.جایی کاری بکنن اونو بزرگ نشون میدن اگرهم کار اونها نباشه سعی میکنن خودشون رو پشت اون نشون بدن که با این کار خودشونو بزرگ کنن.جنگ روانی
Iran, Islamic Republic of
08:27 - 1399/04/18
راستی اینهمه تبلیغ رادار۱۳خرداداس ۳۰۰وپایش ازدریایعمان وبقول خودشان اشراف کامل اطلاعاتی وپدافندمجهزیک پهپادتانطنزآمده وقبلش رهیگیری شناسایی وسرنگون نشده اماباآب وتاب پهپادهای حوثی وحماس درصدراخبارندهروزآتش سوزی واختلاس وفسادودزدی چرا؟فقطخدامیداند
پاسخ ها
مبارز آزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
تو اصلا فهمیدی چی گفتی
ی کلاس انشاء برو عزیز
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
خیلی کم سواد مگر خودت فقط بدانید چه گفتی
Iran, Islamic Republic of
09:00 - 1399/04/18
تا وقتی این دولت باشه خیلی چیزا لو میره خیلی ترورها هم اتفاق افتاده و میفته
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
بخدا اگه ثابت بشه اسراییلی‌ها تو این مورد دست داشتند باید به وعده اسراییل باید از بین برود جامه عمل پوشاند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
مثل اینکه ترور داشمندان هسته ای در زمان احمدی نژاد اتفاق افتاد ،میفهمی؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
واقعا ... هستی این یک مشکل ملی است چه ربطی به دولت دارد سواد ندارید حرف نزن
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1399/04/18
پس لرزه کجا بود؟ یه بابایی اونجا اومده گفته انفجار کار ما بوده که به جمهوری اسلامی بفهمونه چه قدرت اطلاعاتی داره. بقیه هم بهش اعتراض کردن که چرا گفتی. واسه خودتون داستانسرایی نکنین. چنین عملیاتی نشون دهنده اوج قدرت نظامی و اطلاعاتی کشوری مثل اسراییله
Sweden
09:47 - 1399/04/18
ممتظر جواب دندان شکن ایران هستیم.
Iran, Islamic Republic of
09:56 - 1399/04/18
در عمق زمین است ۷ کیلومتر فکر ان باشید که اسراعیل با موشک هایی در عمق ۴۰ متریه زمین عمل میکند
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1399/04/18
پهنباد در نزدیکیه نطنز !!!!!!!!!!!!!!وتو براحتی بزنیش واقعا که اف ۳۵ امریکایی از پدافند هوایی ایران عبور کرده وزده و رفته مگه شما ها نمگید ی مگس از حریم ایران نمیتواند عبور کند خخخخخخبا دنیا لجبازی کنید تا ببینند ملت که چطور نابود میشین
Iran, Islamic Republic of
10:06 - 1399/04/18
آذری ها ضرب المثل دارن با این مضمون:
نزن در آهنی مردم را که میکوبن در چوبی تو را
و یا اینکه کلوخ انداز را پاسخ سنگ است
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1399/04/18
اگر کار اسراییل باشد حتما باید پاسخ مشابه داد والا تکرار خواهند کرد سوریه را ببینید دیگه هروقت دلشون بخواد هرجایی رو میزنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
اگر کار اسرائیل باشد این قدرت اونا نشون میده اگر با پهباد زده باشند چجوری اسرائیل نا بو د بشه باتبلیغات وحرف
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
بعید که شهامت اینکار باشه
Iran, Islamic Republic of
11:59 - 1399/04/18
چقد خویشتن داری اخه چرا می ترسید از اسراییل بابا کار اسرائیل بزن از خاک برش دار چقد صبر والا اسرائیل یک صدم ایرانم مساحتش نیس
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1399/04/18
باز هم پای خیانت به کشور در میانه یکیو با پول فریب دادن مث ترور سردار سلیمانی
Iran, Islamic Republic of
12:56 - 1399/04/18
اینا بی گفایتی و بی لیاقتی مسئولین ودولت بی تدبیر ونا امیدی را می رساند ..
France
13:36 - 1399/04/18
چه غلطا اسراییل ما رو زده میگن پس لرزه در تل اویو
ای کاش چاپ بکنید
Iran, Islamic Republic of
22:12 - 1399/04/18
یکبار گفتم وقتی طرف در دعوا تیزی بکشه وتو فقط از تو جیبت اونو بترسونی عاقبت بایستی بری بیمارستان .تا زمانی که جرات نکنی تیزی را بیرون بیاری و بزنی کار برهمین منوال خواهد بود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج