اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
کلاسینو_3
ریزخور_3
ریزخور_4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۱۴۹۳۹
۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵
۱۲۱۷۳
اگر بخواهیم برای سال ۲۰۲۰ در زمینه‌ی تکنولوژی فقط یک کلیدواژه انتخاب کنیم، اینترنت ۵G کلیدواژه موردنظر خواهد بود.

برترین‌ها: اگر بخواهیم برای سال ۲۰۲۰ در زمینه‌ی تکنولوژی فقط یک کلیدواژه انتخاب کنیم، اینترنت ۵ G کلیدواژه موردنظر خواهد بود. طی چند سال گذشته این تکنولوژی توجهات زیادی را جلب کرده، ولی طی ماه‌های گذشته به دلیل عملیاتی شدن زیرساخت‌های این فناوری در کشور‌های مختلف، حجم خبر‌ها و گزارش‌های مربوط به آن افزایش یافته است.

اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

به صورت بسیار خلاصه، اینترنت ۵ G نسل بعدی شبکه‌های سلولی است که در ادامه فناوری‌های ۴ G و ۳ G ارائه می‌شود. در این مطلب به جای اینکه به ویژگی‌هایی مانند فرکانس‌ها و طول موج‌های مربوط به این شبکه بپردازیم، قصد داریم بگوییم که این فناوری چگونه می‌تواند جهان اطراف ما را تغییر دهد.

شهر‌های هوشمند

این عبارت ممکن است مبهم به نظر برسد، ولی احتمالا در فیلم‌های علمی تخیلی نمونه‌هایی از آن را دیده‌اید. اینترنت ۵ G اتصال بین انواع و اقسام گجت‌های ریز و درشت موجود در خانه و شهر را راحت‌تر و ساده‌تر می‌کند. به‌عنوان مثال، هنگامی که با اتومبیل خود با سرعت به چراغ قرمز نزدیک می‌شوید، این چراغ‌ها می‌توانند به اتومبیل‌های موردنظر هشدار دهند. در زمینه‌ی گجت‌های خانگی هم می‌توان صد‌ها مثال ارائه کرد که تا حالا هم بسیاری از آن‌ها عملی شده‌اند، ولی با اینترنت ۵ G همه‌گیرتر می‌شوند.

اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

اینترنت ۵ G در مقایسه با نسل قبلی خود، می‌تواند میلیون‌ها ابزار را متصل به یکدیگر نگه دارد و دچار مشکل نشود. به طور مشخص، در یک محدوده ۱ کیلومتر مربعی اینترنت ۴ G از پس کنترل حدود ۲۰۰۰ گجت برمی‌آید، ولی برای ۵ G این رقم یک میلیون خواهد بود. در ادامه شهر‌های هوشمند، ما باید به انقلاب حمل و نقل یعنی اتومبیل‌های خودران اشاره کنیم.

اتومبیل‌های خودران

اتومبیل‌های خودران یکی دیگر از مواردی است که در فیلم‌های علمی-تخیلی به وفور دیده می‌شوند، ولی در آینده نزدیک در دنیای واقعی همه‌گیر خواهند شد. با این حال، چنین اتومبیل‌هایی برای اینکه به‌صورت کاملا خودکار روانه‌ی خیابان‌ها شوند، به اینترنت ۵ G نیاز دارند. این اتومبیل‌ها نیازمند واکنش‌های بسیار سریع و تاخیر پایین هستند و اینجاست که ۵ G وارد عمل می‌شود.

اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

هنگام حرکت با سرعت بالا، این اتومبیل‌ها باید در لحظه تصمیم بگیرند، با فضای ابری ارتباط برقرار کنند و با بخش‌های مختلف شهر هماهنگ شوند. در حال حاضر شرکت‌های بزرگی مانند تسلا، گوگل و اوبر میلیارد‌ها دلار برای این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. با همه‌گیر شدن ۵ G، این اتومبیل‌ها هم در آینده نزدیک به طور گسترده روانه‌ی خیابان‌ها می‌شوند.

واقعیت مجازی و افزوده

واقعیت مجازی چند سال قبل بسیار سروصدا راه می‌انداخت، اما در ادامه با چالش‌های سختی مواجه شد. هدست‌های واقعیت مجازی و افزوده فعلی علاوه اگرچه بزرگ و حجیم هستند، اما مشکل واقعی این است که باید به سخت‌افزار قدرتمندی وصل شوند. اپلیکیشن‌های موردنظر به پهنای باند و رزولوشن بالا نیاز دارند تا بتوانند دنیای مجازی را به صورت طبیعی نشان دهند.

اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

اینترنت ۵ G می‌تواند سیم‌های این هدست‌ها را حذف کند و بدون نیاز به سخت‌افزار قدرتمند، کاربران قادر به وصل شدن به شبکه‌های ابری همه‌فن‌حریف برای انجام کار‌های مختلف با این هدست‌ها خواهند شد.

سرویس‌های استریمینگ

اگرچه این روز‌ها به دلیل بحران کووید ۱۹ سرویس‌های استریمینگ محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند، ولی حتی قبل از این جریان هم این سرویس‌ها روزبه روز محبوب‌تر می‌شدند. با وجود اینکه در کشور‌های پیشرفته کاربران به‌راحتی با بهره‌گیری از اینترنت خانگی می‌توانند محتوای ۴ K استریم کنند، اما در دیگر مکان‌ها به راحتی نمی‌توان چنین کاری را انجام داد.

اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

باید خاطرنشان کنیم رزولوشن انواع محتوا رو به افزایش است و حالا که محتوای ۴ K در حال عادی شدن است، در آینده نزدیک شاهد ارائه‌ی انواع محتوای ۸ K خواهیم بود. اینترنت ۵ G به کاربران این امکان را می‌دهد که در انواع و اقسام مکان‌ها و با گجت‌های مختلف بتوانند به راحتی محتوا‌های مبتنی بر رزولوشن‌های بسیار بالا را استریم کنند.

موبایل گیمینگ

در حال حاضر در زمینه‌ی موبایل گیمینگ می‌توان به مشکلات زیادی اشاره کرد، ولی اینترنت ۵ G می‌تواند این حوزه را هم متحول کند. تقریبا تمام بازی‌های موبایل به اینترنت نیاز دارند و تاخیر زمانی موجود در شبکه ۴ G باعث می‌شود در برخی ژانر‌ها رقابت جذاب امکان‌پذیر نشود. متوسط تاخیر در ۴ G حدود ۷۰ میلی‌ثانیه است، ولی ۵ G از لحاظ تئوری می‌تواند این تاخیر را به ۱ میلی‌ثانیه برساند.

اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

این یعنی مثلا رقابت‌های آنلاین موبایل گیمینگ برای بازی‌های مبتنی بر ریتم سریع جذاب‌تر می‌شوند و لگ (Lag) در بازی تقریبا به صفر می‌رسد. در این زمینه باید به پلتفرم‌های گیمینگ ابری مانند گوگل استدیا و مایکروسافت xCloud اشاره کنیم که اینترنت ۵ G به‌خصوص برای آن‌ها مزایای زیادی به ارمغان می‌آورد. تاخیر پایین شبکه‌های ۵ G به کاربران اجازه می‌دهد که از طریق گوشی و تبلت خود به سرور‌های بازی وصل شوند و بدون هیچ مشکلی، بازی‌های سنگین را اجرا و تجربه کنند.

افزایش سرعت دانلود

بدون شک وقتی افراد کلمه اینترنت ۵ G را می‌شنوند، اولین چیزی که به ذهنشان می‌رسد سرعت دانلود بیشتر است. حداکثر سرعت دانلود ۴ G حدود ۱ گیگابیت در ثانیه است و این عدد برای ۵ G به ۲۰ گیگابیت در ثانیه می‌رسد. اما در دنیای واقعی و به صورت میانگین، اینترنت ۴ G سرعت حدودا ۱۰ مگابیت در ثانیه را ارائه می‌کند و برای ۵ G می‌توانیم انتظار سرعت میانگین ۱۰۰ مگابیت در ثانیه را داشته باشیم.

اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

در هر صورت اینترنت ۵ G جذابیت اینترنت موبایل را برای انواع کاربران دوچندان می‌کند و افراد بدون نیاز به شبکه‌های وای‌فای می‌توانند از سرعت بسیار بالا بهره ببرند.

خدمات درمانی

اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

در نهایت باید به تاثیر اینترنت ۵ G بر روی خدمات درمانی بپردازیم. این فناوری به بیمارستان‌ها اجازه می‌دهد سیستم‌های ارتباطی داخلی خود را بهتر و موثرتر کنند. علاوه بر این، دستگاه‌های پزشکی مختلف می‌توانند از شبکه‌های سریع و پایدار ۵ G بهره‌مند شوند. به‌لطف ویژگی‌های این فناوری، جراحی از دور با بازو‌های رباتیک امکان‌پذیر خواهد شد.

 

 

منبع: دیجی‌کالا مگ

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:9
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1399/04/22
اگه منظور از استریمینگ پخش زنده ست من تو یوتوب با اینترنت خانگی و فیلترشکن پخش زنده ها رو می بینم و مشکلی ندارم.کیفیت تصویر هم خوبه عمدتا.ولی سرعت دانلودم پایینه
Iran, Islamic Republic of
03:14 - 1399/04/23
پیشرفت زیادی هم خوب نیست کار دست بشر میده !!! هر چه زندگی ساده تر بهتر مثل زمان قدیم !
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
ادیب_4
دکتر نائبی_2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کالازم_فوتر
تنورستان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
اورانوس_فوتر2
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
انجمن پرستاری ایران_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان