وعده وزارت امور خارجه درباره روابط ایران و چین
۱۰۱۵۲۵۵
۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
۷۲۸۲ 
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: بر اساس سند همکاری، روابط ایران و چین در یک ریل‌گذاری صحیح و اصولی وارد مرحله جدیدی می‌شود.

خبرگزاری مهر: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: رابطه ایران با چین با یک ریل گذاری صحیح و اصولی وارد مرحله جدید خواهد شد.

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار داشت: در سالگرد انعقاد برجام هستیم. پس از ۱۳ سال مذاکره، در ۲۳ تیر ۹۴ برجام امضا و یک هفته بعد قطعنامه ۲۲۳۱ تصویب شد.

موسوی ادامه داد: مقام معظم رهبری نیز با اشاره به بررسی‌های دقیق این توافقنامه از مجاری قانونی در کشور، با برشمردن موارد ۹ گانه و مطابقت آن‌ در جلسه ۶۵۴ شورای عالی امنیت ملی، اجرای آن را مورد قبول دانستند.

وعده وزارت امور خارجه درباره روابط ایران و چین

وی گفت: تا قبل از روی کار آمدن رژیم ترامپ، به رغم وجود برخی مشکلات در روند برجام، این توافق در مسیر خود حرکت می‌کرد. بعد از روی کار آمدن ترامپ اقداماتی خلاف برجام صورت گرفت و در نهایت در مِی ۲۰۱۸ آمریکا از برجام خارج شد و در دو مرحله تحریم های ثانویه را علیه ایران وضع کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: بعد از یکسال شورای عالی امنیت ملی در اردیبهشت ۹۸ بر اساس بند ۳۶ برجام گام‌های کاهشی با دادن فرصت ۶۰ روزه، ایران دست به کاهش تعهدات هسته‌ای خود زد و با تداوم بی‌عملی اروپایی‌ها در نهایت پنج گام برداشته شد.

موسوی عنوان کرد: در گام پنجم، ایران دیگر محدودیت عملیاتی ندارد و تمامی تصمیمات بر اساس نظر سازمان انرژی اتمی ایران صورت می گیرد. در کنار این موضوع ایران همچنان به همکاری پادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی ادامه می‌دهد.

وی تصریح کرد: ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به دنبال یک دستاورد سیاسی است و در آستانه اکتبر سال جاری که محدودیت‌ها در زمینه خرید و فروش تسلیحات علیه ایران تمام می‌شود، آمریکا تلاش خود برای بر هم زدن این قطعنامه را شدت بخشیده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: نظام بین‌الملل به عصر حکم فرمایی قانون جنگل باز نخواهد گشت و رژیم ترامپ باید بداند که این بی‌قانونی ادامه نخواهد یافت.

موسوی ادامه داد: ایران پیش از این توسط رئیس جمهور و شخص وزیر خارجه تاکید کرده است که مقابل این زیاده خواهی خواهد ایستاد.

وی در مورد سند همکاری میان ایران و چین گفت: ایران به عنوان کشوری مهم در غرب آسیا و همچنین چین کشوری مهمی در شرق آسیا، همواره روابط مهم و خوبی داشته‌اند. در سفر سال ۹۴ رئیس‌جمهور چین به ایران قرار بر این شد تا روابط میان تهران و پکن به سطح استراتژیکی حرکت کند و قراردادی برای همکاری جامع با هم امضا کنند. از همان زمان چندین کارگروه روی این موضوع کار کردند و در نهایت با تبادل پیش نویس مقدماتی، پیش نویس نهایی آماده و برای مذاکره نهایی آماده شده‌است. طرف‌های دیگر ناراحت هستند که این توافق تمامی حیله‌های آنها را خراب کرده که این هجمه ها ریشه در خارج دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: هم ضد انقلاب و هم اتاق های فکر تلاش می کنند تا با هجمه به این راهبرد و نقشه راه، مانع از اجرای آن شوند. اما ملت ایران مانع این موضوع خواهد شد.

موسوی در مورد حادثه نطنز عنوان کرد: گزارشات در این مورد را خود دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و سازمان انرژی اتمی ارائه کرده اند و هنوز جمع بندی نهایی نشده است. اگر جمع بندی کامل شود، گزارش نهایی اعلام شده و اقدام متناسب اعلام می‌شود.

وی در مورد سخنان رهبر انقلاب با نمایندگان مجلس در مورد صحبت با وزرا بدون توهین تصریح کرد: داشتن رهبری از نعماتی است که در چنین مواقعی ما قدر آن را می‌دانیم. فرمایشات رهبری فصل الخطاب ماست. وزارت خارجه از قبل با سایر قوا تعامل داشته و به ویژه بعد از این سخنان ما آماده هستیم تا تعامل خود را با نمایندگان مجلس بیشتر کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: ما در شرایطی هستیم که باید همه قوا تعامل داشته باشند تا از شرایط خطیر عبور کنیم.

موسوی در مورد سفر سرلشکر باقری به سوریه ادامه داد: روابط ما با سوریه از زمان حافظ اسد وجود داشته و از زمان انقلاب تاکنون رشد داشته است. این روابط در شرایط کنونی که ملت و دولت سوریه در نبرد با تروریسمی که با حمایت ارتجاع منطقه‌ای و برخی دولت‌های غربی هستند، ویژه است. حضور ما در سوریه با دعوت دولت این کشور بوده و این سفر هم در راستای گسترش روابط تهران و دمشق است.

وی در مورد احتمال انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا و تاثیر آن بر روابط ایران با ایالات متحده گفت: وزارت خارجه مجری اوامر نظام جمهوری اسلامی است. موضوع انتخابات آمریکا موضوعی داخلی آن کشور است. ما در طول این ۴۲ سال گروه های مختلف را در آمریکا آزموده ایم و یادمان نرود بسیاری از تحریم های کنونی که شاهد هستیم، در زمان اوباما اجرایی شد. نتیجه انتخابات آمریکا تاثیری بر سیاست ما ندارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد کمیسیون مشترک در موضوع برجام افزود: اروپایی‌ها دو نقش دارند که هم عضوی از این توافق بوده و هم هماهنگ کننده اجرای آن هستند. وقتی نقض عهد مشاهده می‌شود، ما صریح اعلام می‌کنیم. جمهوری اسلامی برای سومین بار با توجه به نقض صریح برجام از سوی آمریکا و بی عملی اروپا خواستار فعال شدن مکانیسم حل اختلاف شده‌است. برخی از آنها، برای شانه خالی کردن از مسئولیت، اقدام ایران را فعال کردن مکانیسم حل اختلاف ندانستند و آقای ظریف روی آن تاکید داشتند که ما پیش از این و بنا بر بند ۳۶ آن را فعال کرده ایم. آنها باید پاسخگوی این نقض ها باشند. اروپایی ها با اینکه عضو برجام هستند، سردمدار قطعنامه در شورای حکام شدند و این عجیب بود. شاید به دلیل کرونا نشود کمیسیون مشترک برگزار شود، ولی ما پیگیر هستیم.

موسوی در مورد بحث طرح اروپایی ها درباره برجام عنوان کرد: اروپایی ها تلاش کرده‌اند که موضع بینابینی را میان آمریکا و ایران اتخاذ کنند که ما آن را قبول نداریم. آنها تعهداتی داده اند که بارها اعلام داشته اند؛ ولی تاکنون به دلیل فشار آمریکا شکست خورده اند که این شکست برای وجهه اروپا و امنیت بین الملل خوب نیست.

وی در مورد انتشار سند همکاری جامع ایران و چین تصریح کرد: این سند هنوز نهایی نشده و در حال مذاکره است. این سند یک نقشه راه است و هیچ تعهدی در آن نیست. برخی که به این موضوع دامن می‌زنند، در حال جوسازی هستند. هر موقع سند نهایی شود، شفاف اعلام می‌شود. برخی نمی‌خواهند ایران با دنیا رابطه خوب داشته باشد. این سند طرفینی دارد و بعد از نهایی شدن، با موافقت این کشور، اعلام می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد آتش سوزی ناو هواپیمابر آمریکایی اظهار داشت: این موضوع به ما ربطی ندارد و فقط بگویم جالب است که چه زود ناو آمریکایی آتش گرفته است. باید دنبال کنیم ببینیم یوزپلنگان آمریکایی مسئولیت آن را قبول کرده اند یا خیر.

موسوی در مورد درگیری مرزی میان آذربایجان و ارمنستان ادامه داد: این اتفاق ناگوار بوده و امیدواریم موضوع قره باغ با مذاکره حل شود. جمهوری اسلامی نیز آمادگی خود را برای مساعی جمیله برای حل موضوع اعلام کرده‌ است.

وی در زمینه حل مشکلات اقتصادی در روند تجارت با کشورهای همسایه و اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت خارجه گفت: امسال را رهبر انقلاب سال جهش تولید نامیده اند و باید برای تحقق این شعار، تلاش کنیم تا صادرات افزایش یابد. ما با همسایگان تجارت داشته ایم و برخی توافقاتی در زمینه استفاده از ارز مشترک و ملی خود و برخی مکانیسم‌ها برای تسهیل در روند تجارت داشته‌ایم. وزارت خارجه تصدی گری در حوزه اقتصاد ندارد و تسهیل گر است و ما برای تسهیل در روند تجارت تلاش خود را می کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: حادثه نطنز هیچ تاثیری در روند کاری این سایت نداشته‌است. این یک سوله برای آماده‌سازی است و همانطور که می دانید عمده کار این سایت، زیر زمینی صورت می گیرد. دوستان در سازمان انرژی اتمی، در حال کار برای بازسازی سوله هستند.

موسوی در مورد طلب ایران از کره جنوبی عنوان کرد: در این زمینه مذاکراتی میان وزارت خارجه های دو کشور و همچنین سفرا در زمینه پرداخت بدهی کره جنوبی به ایران در حال انجام است. ما بارها تاکید کرده‌ایم که آنچه کره‌ای ها بهانه می آورند، مورد پذیرش نیست. ما انتظار داریم مقامات کره جنوبی رویکرد خود را تغییر دهند و بدهی خود را بپردازند.

وی تصریح کرد: اگر این مذاکرات که تاکنون روزنه‌هایی از آن انجام شده، به نتیجه نرسد، رویکرد حقوقی نیز پیگیری می‌شود. بهانه کره‌ای‌ها برای تحریم آمریکا مورد قبول نیست و باید بگویم که تحریم واشنگتن یکجانبه است و نباید سئول این موضوع را بهانه کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد گزارش نیویورک‌تایمز در مورد همکاری آمریکا و اسرائیل علیه ایران اظهار داشت: ایران از گزارش‌هایی که منتشر می‌شود، به راحتی عبور نمی‌کند. در مورد نطنز همانگونه که گفتم، هنوز جمع بندی نشده است و اگر مشخص شود دولت یا رژیمی پشت حادثه بوده است، اقدام قاطع و متناسب صورت خواهد گرفت و باید بگویم که دوران بزن در رو تمام شده است.

موسوی در مورد پیگیری ها در موضوع ترور شهید حاج قاسم سلیمانی ادامه داد: این یک کار ملی است و ارکان مختلف نظام از قوه قضاییه، وزارت خارجه و برخی نهادهای امنیتی و نظامی پیگیر هستند. شما شاهد بودید که در یکی از مجامع بین‌المللی این ترور محکوم شد. هیچ وجدان آگاهی جز دو رژیم منفور که احتمالا خود در آن دست داشته‌اند، این قبیل اقدامات را تایید نکرده است. ما تشریک مساعی با عراق خواهیم داشتیم و در آینده با جمع آوری تمامی شواهد، پیگیری‌ها سریعتر به پیش می‌رود.

وی در مورد پرونده قتل قاضی منصوری گفت: به رغم عدم همکاری های اولیه رومانی با ما، مسئولان سفارت ما دیداری با مسئولان بهداشتی رومانی داشته‌اند. آنها اعلام کرده‌اند که شواهد قتل را به دادگاه ارائه داده‌اند و در صورت پایان یافتن پروسه، با وکالت خانواده قاضی منصوری، با یک هواپیما جنازه وی به کشور بازمی‌گردد.

انتشار یافته: 46
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1399/04/23
پس خودرو باید ارزان بشه دیگه باشه اینم میبینیم
Iran, Islamic Republic of
11:09 - 1399/04/23
ریل گذاری به ته دره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
یک بار سوار تاکسی شده باشید متوجه می شوید که در ایران مردم زیادی کارشناس همه چیز هستند و غر زدن جز فرهنگ بسیاری در جامعه است و اگر کسی غر نزند وابسته و ... محسوب میشود.بررسی قرارداد های بین المللی تخصص می خواهد و کار مردم کوچه و بازار نیست.تنها امید من به دکتر ظریف است که به نظرم بهتر از ایشان در این باره وجود ندارد و بهتر است قرارداد در زمان حضور ایشان در وزارت خارجه بسته شود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
اون برجام بود
Iran, Islamic Republic of
11:14 - 1399/04/23
چین تایوان رو از دست داد ولی بجاش صاحب ایران شد!
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
حالا سینه چاکان آمریکا چرا از اینکه ایران نمی تونه گاو شیرده آمریکا بشه، چرا این قدر عصبانی شدن؟
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1399/04/23
احتمالا ایران میشه اردوگاه کار اجباری
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
از مصرفگرایی امریکایی خیلی بهتره
Iran, Islamic Republic of
11:16 - 1399/04/23
ایران باهیچ کشوری رابطه پایدار نخواهد داشت مگه اینکه امتیازات ملی و سرزمینی بده...
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1399/04/23
اینا فکر میکنن چین اجازه توسعه به ایران رو میده، نمیدونن که ایران فقط حکم شارژر برای صنایع رده سوم و چهارم چین رو داره...
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1399/04/23
لابراتوار بیولوژیک چینی ها با ۸۰ میلیون نمونه زنده...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
آزمایشگاههای بیولوژیک امریکای جنایتکارو در همین خاورمیانه بشمر
Romania
11:20 - 1399/04/23
وارد مرحله استعمارگر و مظلوم میشویم مثل قدیم آمریکا و ایران بدبخت .
Iran, Islamic Republic of
11:24 - 1399/04/23
ایران و ایرانی رو فروختین به چینی ها
Iran, Islamic Republic of
11:25 - 1399/04/23
ایران رو به چین و روسیه فروختین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
این مثل برجام نشه که گلابی هاش شد دلار۲۳هزارتومانی؟اول برجام هم حسن خیلی ذوق زده در سخنرانی اشگفت دیوار تحریما تر تر ترک خورد!
Iran, Islamic Republic of
11:28 - 1399/04/23
اجتمالآ از همون مسیر ریل گذاری برجام دیگه نه.....
Germany
11:29 - 1399/04/23
جناب موسوی خوب شد کرونا امد تا مشخص شود که ایران و ایرانی هیچ ارزشی برای کسی ندارد وسما هر روز یبشوی تتیر و خبر بدهی فروختید کشور را بدونه ارزشی برای ریشه های کشور و مردم داشته باشید خزانه خالی ملت گرسنه مسولین هم کشور به جراج گذاشته اند تا پول در بیاورند دست مریزاد از حس ایرانی بودنتان
Iran, Islamic Republic of
11:38 - 1399/04/23
ظریف و روحانی و همه کسانی که کشور رو بدست بیگانه سپردند مدیون خون شهدا هستند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
اینکه کار اینا نیست کارخودشما دلواپسای چینی پرسته
Iran, Islamic Republic of
11:45 - 1399/04/23
وارد‌ارباب‌ورآیتی‌میشه‌‌
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1399/04/23
شعار نه شرقی نه غربی سردر ورودی وزارت خونه رو بردارید!
Iran, Islamic Republic of
12:14 - 1399/04/23
هروعده که دادید همه باد هوا بود
پاسخ ها
بترسید از فردای این قرارداد ننگین
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
شماها اگه ریگی تو کفشتون نیست چرا از همون اول که قصد اینکارو داشتید با ملت ایران در میان نگذاشتی!!؟؟ یا ملت قبول میکردن یا نه اگه قبول میکردن جان شما هم در امان بود ولی پنهانکاری شما ملت رو به اوج خشم رسانده ...خلیج فارس از پارسال داره توسط چین جانورانش جارو میشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
خخخخخخخ به برجام افتخار میکنید!؟
Iran, Islamic Republic of
12:19 - 1399/04/23
دولت اصلاحطلب باید جلوی رشد قیمت دلار کثیف آمریکا و بی ارزشی ریال﷼﷼﷼﷼﷼﷼﷼﷼﷼﷼﷼﷼﷼﷼﷼﷼﷼﷼﷼﷼﷼را بگیره ،،،،،،،،
Iran, Islamic Republic of
12:21 - 1399/04/23
رابطه ایران با چین با یک ریل گذاری صحیح و اصولی وارد مرحله مستعمره شدن ایران شد. به قول معروف اومدیم , خوردیم , بردیم , رفتیم.
Iran, Islamic Republic of
12:30 - 1399/04/23
هههههههههههههه

کدوم وعده را درست عمل کردید که این بعدی باشد؟

تا ما را کاملا بدبخت نکنید ول کن نیستید

شما کاری نکنید همینطوری کشور بهتر اداره میشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
این چه ریل گذاری است که به چین نفت مملکت را با ۳۲٪ تخفیف تخفیف بفروشید و بجای دلار یوان بگیرید که اصلا بدرد نمیخورد ، آقای موسوی پس سیاست نه شرقی نه غربی چه میشود . واقعا که .
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1399/04/23
زحمت نکش قبلش نفعش به ملت رسیده اینا همه اش از سرخوشیه داد و قال میکنند ، امان از این مردم سیر!
Iran, Islamic Republic of
12:41 - 1399/04/23
تاریخ نشان داده است که ایران در طور تاریخ کهن خود مراحل سخت و تاریکی را گذرانده است و اقوام زیادی در فرهنگ ملت ایران ذوب شده اند قبول این قرارداد به معنی نفی اختیار و تمامیت ارضی ایران می باشد به معنی به چپاول رفتن منابع انرژی و معادن ایران که متعلق به نسل آینده نیز می باشد خواهد بود .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
درود
Iran, Islamic Republic of
13:17 - 1399/04/23
چندین سال دیگه اردوگاه های کار اجباری و میلیونها ایرانی در بند چین.جرم:تخطی از اهداف حزب کمونیست اسلامی استان ایرانستان چین...
Iran, Islamic Republic of
13:20 - 1399/04/23
وقتی وعده میدن پشت سرش یه گند حسابی بالا میارن
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1399/04/23
ابر قدرتی مثل آمریکارو باهاش لج میکنی
بعد اونوقت مجبور میشید برید با چین کمونیست و مسلمان کُش توافق کنی و باج بدی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
دقیقا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
برده های امریکا مشکلشون وطن پرستی نیست
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1399/04/23
بدانید چین کمونیست یک حکومت استعماری و جنایتکار است فقط نوکر و مستعمره می خواهد.
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1399/04/23
خدا این چین و نابود کنه. خوب رفیقی رو برای جهنم رفتن انتخاب کردید
Iran, Islamic Republic of
16:08 - 1399/04/23
کاش این کارو نمیکردین
یا باهمه دوست یا با همه دشمن خب اگه همین قرداد و با آمریکا از ترس چین همبسته بودین بازم هیچ نتیجه ای نداشت....
Iran, Islamic Republic of
17:18 - 1399/04/23
شما که میگین ایران را به چین فروختن مگه قراردادش را دیدین.
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1399/04/23
خدایا خسته شدیم از این قوم ظالمین خودت به دادمون برس ،از دست این دولت بی کفایت ودرغگو وظالم ،این چینیهای موش خور وآشغال خور جمعیتشون یک ونیم میلیارد شده دارند کل جهان رو ، میگیرند، انوقت ایران 70 میلیون جمعیت رو نیمتونه اداره کنه.شما که میگید ما متکی به هیچ کشوری نمیشویم فقط مونده دودستی تقدیم چین کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج