رائفی‌پور؛ متخصص شناخت علائم شیطانی و فراماسونری
۱۰۱۵۶۲۹
۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۷
۶۸۷۳ 
ماجرای رائفی‌پور و طیف‌های مختلف اصولگرا ماجرای غامضی‌ست، خیلی دور و خیلی نزدیک، او حالا به مدد «محبی» به ستاد امر به معروف هم رسیده و دیگر محدود به «میکروفون» نیست!

برترین‌ها: ماجرای رائفی‌پور و طیف‌های مختلف اصولگرا ماجرای غامضی‌ست، خیلی دور و خیلی نزدیک، او حالا به مدد «محبی» به ستاد امر به معروف هم رسیده و دیگر محدود به «میکروفون» نیست!

روزنامه اعتماد ماجرا را با نگاهی اصلاح‌طلبانه روایت کرده:

روزگاري اگر در سطح شهر از پياده‌ها و سواره‌ها از امر به معروف و نهي منكر مي‌پرسيديم و معناي آن را جست‌وجو مي‌كرديم، پاسخ‌ها به سياست و اهالي‌اش بي‌ارتباط بود. آن روزها امر به معروف ستاد نداشت و صرفا فريضه‌اي ديني بود ولي حالا گويي هزاران سال از آن زمان گذشته چنانكه هم اين ستاد و هم اعضايش همگي نه‌ تنها فعاليت‌هاي سياسي خود را پيگيري مي‌كنند.

رائفی‌پور؛ از پشت میکروفون تا ستاد امر به معروف

بلكه علنا به يك جريان خاص در جمهوري اسلامي نزديكند و گاه و بي‌گاه به تخطئه جريان مقابل و خط‌مشي آنان مي‌پردازند چنانكه برخي ناظران از «سياست‌زدگي در ستاد امر به معروف و نهي از منكر» انتقاد كرده و اظهاراتي هشدارآميز را نسبت به افزايش اين قبيل رفتارها به زبان مي‌آورند. در چنين شرايطي و با تغيير نگاه ايجاد شده به اين ستاد بود كه اخيرا خبري دست به دست در شبكه‌هاي اجتماعي چرخيد؛ خبري كه از صدور مجوز امر به معروف و نهي از منكر مسوولان جمهوري اسلامي براي يكي از فعالان اين روزها شناخته شده و البته حاشيه‌ساز منتهي‌اليه راست سياست ايران حكايت داشت.

آمران سيستماتيک

علي‌اكبر رائفي‌پور اگر تا چند سال پيش فقط و فقط به‌ خاطر اظهارنظر درباره شيطان‌پرستي و مسائلي از اين دست شناخته مي‌شد، اين روزها از سوي حاميان با «استاد» خطاب مي‌شود و در قامت يك فعال سياسي اصولگرا ظاهر شده اما نه به سبك سنتي‌هاي اين جريان. رائفي‌پور از قضا با محمدباقر قاليباف، رييس مجلس يازدهم و نواصولگرايان حامي‌اش نيز سر سازش ندارد و همچون وحيد يامين‌پور و بخشي ديگر از جوانان اصولگرا، داعيه انقلابي‌گري پيش گرفته و خود را «بيزار از چپ و راست» معرفي مي‌كنند؛ حال آنكه نزديكي‌شان به منتهي‌اليه راست نمودار سياست ايران غيرقابل انكار است.

رائفي‌پور حالا كنار نقدهاي تند و تيزش به دولتي‌ها و اصلاح‌طلبان و سكوت و بعضا حمايتش از نهادهاي انتصابي با حكم ستاد امر به معروف، آمري است در ميدان نقد مسوولان. اين مجوز به نام گروه «جهادي معروف» به سرپرستي او ثبت شده و چنانكه رائفي‌پور نوشته، قرار است در حوزه مقابله «مردمي عليه رانت و فساد» فعاليت كند؛ فعاليتي كه از قرار معلوم ادامه‌دهنده همان راه عدالت‌خواهي سيستماتيكي است كه هم از سوي اصولگرايان و هم از سوي برخي نهادهاي حاكميتي موردحمايت قرار مي‌گيرند.

رائفی‌پور؛ از پشت میکروفون تا ستاد امر به معروف

مشروط‌سازي يک فريضه

نكته قابل‌توجه در اين ميان آنكه پس از انتشار مجوز فعاليت رائفي‌پور و همراهانش كه او از آنان تحت ‌عنوان «مهدي‌ياوران» نام برده، كنار كاربران مخالف با نوع نگاه اصولگرايان به سياست و فرهنگ، كاربران به‌اصطلاح «ارزشي» توييتر نيز كنار ناظران و تحليلگران اين جريان به انتقاد از اين مهم پرداخته و با يادآوري نوع نگاه دين اسلام به فريضه امر به معروف از صدور مجوز براي آن انتقاد كردند.

اين طيف از كاربران منوط‌سازي صدور مجوز براي عمل به اين فريضه و امر به معروف و نهي از منكر مسوولان جمهوري اسلامي را درحالي بستن دست خود و مشروط‌سازي عمل به فريضه مي‌خوانند كه سوي ديگر ميدان، كم نيستند اصلاح‌طلباني كه به ‌واسطه انتقاد از مسوولان انتصابي و نهادهاي آنان شاهد تشكيل پرونده براي خود در دادگاه‌ها هستند و حالا مي‌كوشند در 40 سالگي نظام جمهوري اسلامي قوه قضاييه را مجاب به اجراي قانون «جرم سياسي» كنند. اين تناقض احتمالا مهم‌ترين عاملي است كه فعالان سياسي و ناظران را به انتقاد از عدالت‌خواهي سيستماتيك رواج يافته ميان اصولگرايان واداشته؛ چنانكه آنان از فراموشي ساير اقشار جامعه و معاندخواني آنان انتقاد مي‌كنند.

رائفی‌پور؛ از پشت میکروفون تا ستاد امر به معروف

بگوييد اصلاح‌طلبان هم بيايند و مجوز بگيرند

محبی، دبير ستاد امر به معروف، در این روزها به رائفی‌پور نزدیک شده، برخی این تلاش را در جهت احصای محبوبیت مردمی قلمداد کرده‌اند و گفته‌اند محبی می‌خواهد در مجلس بعدی سهمی داشته باشد، گفتگوی اعتماد با «محبی» را بخوانید:

آقاي محبي اخيرا مجوزي به يكي از فعالان سياسي براي امر به معروف مسوولان اعطا شده كه انتقادهاي بسياري به همراه داشت؛ حال آنكه شرعا امر به معروف و نهي از منكر نيازمند اعطاي مجوز نيست، اين دو مساله به نوعي تناقض محسوب نمي‌شود؟

امر به معروف و نهي از منكر همان‌طور كه گفتيد يك جواب شرعي و يك حق شهروندي است. هر فردي مي‌تواند مسوولان را امر به معروف و نهي از منكر كند كه اقدامي واجب نيز محسوب مي‌شود اما در جهان امروز براي انجام اين قبيل اقدامات همچون ساير موارد، گروه‌ها و سازمان‌هاي مردم‌نهادي تشكيل شده و افرادي گردهم مي‌آيند تا كار منسجم‌تري انجام دهند كه براي آن نيازمند اخذ مجوز از دولت‌ها و حاكميت‌ها هستند. هرچند كه اين اقدام بدون اخذ مجوز نيز صورت مي‌گيرد ولي دريافت مجوز به نوعي مشروعيت حاكميتي به آن گروه مي‌بخشد. شما مي‌توانيد به صورت فردي ليست انتخاباتي دهيد و فعاليت سياسي كنيد ولي مي‌توانيد مجوز حزب بگيريد و اين فعاليت را در قالب آن تعريف كنيد. كسي به شما نمي‌گويد چرا مجوز حزب نداريد ولي اخذ اين مجوز نوعي مشروعيت به فعاليت افراد مي‌بخشد. در ماجراي امر به معروف نيز همين است و شما مي‌توانيد مجوز بگيريد تا از مشروعيت حاكميتي برخوردار باشيد. رهبر انقلاب نيز گفته‌اند كه «امر به معروف و نهي از منكر حوزه‌هاي مختلفي دارد كه مهم‌ترينش حوزه مسوولان است. مردم بايد از مسوولان كار خوب را بخواهند آن‌هم نه به صورت خواهش و تقاضا.»

مساله اينجاست كه بر‌اساس قوانين اعطاي مجوز به سازمان‌هاي مردم‌نهاد(سمن‌ها) بر‌عهده وزارت كشور است نه ستاد احياي امر به معروف.

بله! در ايران براي اخذ مجوز تشكيل سمن‌ها و سازمان‌هاي مردم‌نهاد لازم است كه به عنوان سمن‌هاي وزارت كشور مراجعه كنيد ولي اشكال كار آنجاست كه اخذ مجوز از وزارت كشور بسيار سخت و البته زمان‌بر است، ضمن آنكه درنهايت ممكن است به فرد مجوز داده نشود؛ بنابراين ما در ستاد احياي امر به معروف شرايط را تسهيل كرديم تا هر فردي كه قصد تشكيل سمن در اين زمينه را دارد، بتواند با مراجعه به ما مجوز مربوطه را دريافت كند.

اين موازي‌كاري محسوب نمي‌شود؟

قبلا هم موازي بوده است. زماني هم سازمان ملي جوانان اقدام به اعطاي مجوز به سمن‌ها و سازمان‌هاي مردم‌نهاد مي‌كرد و هم وزارت كشور اما پس از مدتي فقط وزارت كشور مسووليت اين كار را برعهده گرفت. آن زمان طي روند در وزارت كشور و اخذ مجوز ممكن بود 2 سال به طول انجامد حال آنكه در سازمان ملي جوانان اين مهم سريعا اتفاق مي‌افتاد. امروز هم شرايط به همان شكل است. ما بارها و بارها ديده‌ايم كه يك مقام مسوول حاكميتي هنگام مواجهه با امر به معروف به فرد آمر مي‌گويد «به تو چه!» ما براي آنكه اين مقام مسوول ديگر نتواند مقابل آمر معروف چنين رفتاري داشته باشد، اقدام به اعطاي مجوز به سمن‌ها مي‌كنيم تا به نوعي از آنان حمايت كنيم.

با اين حساب مجوز اعطا شده به آقاي رائفي‌پور اولين مجوز است يا خير؟

خير اولين مجوز نيست. ما از 15 مرداد ماه 98 كه آيت‌الله صديقي از اعطاي مجوز امر به معروف به سمن‌ها گفتند تا امروز 400 مجوز در حوزه‌هاي مختلف مثل محيط‌زيست صادر كرده‌ايم.

اگر فردي با ديدگاه سياسي مخالف با آقاي رائفي‌پور و شما درخواست كند اين مجوز به او اعطا مي‌شود يا اينكه اين امتياز تمام و كمال در‌اختيار طيف خاصي است؟

شما به اصلاح‌طلبان بگوييد اگر خواستند امر به معروف كنند، بيايند و مجوز بگيرند. ما از همه حمايت مي‌كنيم. همان‌طور كه اصلاح‌طلبان ممكن است خطا كنند، انقلابي‌ها و اصولگرايان نيز ممكن است خطا كنند. امكان خطا براي همه وجود دارد ولي نه حق امر به معروف را ساقط مي‌كند و نه تكليف را. ما در ستاد احياي امر به معروف نظارت استصوابي نداريم.

رائفی‌پور؛ از پشت میکروفون تا ستاد امر به معروف

VIP مطالبه‌گری و عدالتخواهی

فرهیختگان و اصولگرایان کُندرو اما چندوقتی‌ست که با رائفی‌پور دچار زاویه شده‌اند، بخش‌هایی از مطلب امروز «فرهیختگان» را بخوانید:

* برخی اخبار و موضوعات حسابی دود از سر آدم بلند می‌کند و تعجب‎برانگیز است. مثلا همین دو شب پیش که مانند همیشه درحال مرور صفحات مجازی در توئیتر و اینستاگرام بودم، یکی از این همه‌چیز‎دان‌‌های مجازی تصویری از یک مجوز در صفحه شخصی‌اش منتشر کرد که من‎بعد می‌تواند به‎صورت قانونی امر به معروف و نهی از منکر کند و من‎بعد با پشتوانه این مجوز می‌تواند مطالبه تخصصی از مسئولان داشته باشد! با این رویه و اعطای مجوز برای مطالبه‎گری و امربه‎معروف و نهی ‏ازمنکر نوعی شرایط خاص و VIP برای مطالبه‎گری برای عد‌ه‎ای خاص ایجاد می شود.

* همه آحاد مردم امکان مطالبه‎گری دارند و در قانون هم به این موضوع اشاره شده است، اما عد‌ه‌ای امکانات بیشتری دارند، چرا؟ چون نهاد خاصی برای آنها مزیت نسبی بیشتر و چتر حمایتی فراخ‌تری ایجاد می‌کند و همین باعث می‌شود مثل همان ثبت‎نام دانش‌آموزان به هر شکل و هزینه‎‌ای در مدارس غیردولتی، مطالبه‎گران نیز برای برخورداری از امکانات و حمایت‌‌های ویژه‌تر زیر چتر حمایتی نهاد‌های خاص بروند!

واکنش کاربران به این تغییر و تحولات بر دو مدل استوار است، ارزشی‌ها که خب این اقدام را فتح‌الفتوح می‌دانند و باقی کاربران اما نگاه مثبتی ندارند:

رائفی‌پور؛ از پشت میکروفون تا ستاد امر به معروف

رائفی‌پور؛ از پشت میکروفون تا ستاد امر به معروف

رائفی‌پور؛ از پشت میکروفون تا ستاد امر به معروف

رائفی‌پور؛ از پشت میکروفون تا ستاد امر به معروف

رائفی‌پور؛ از پشت میکروفون تا ستاد امر به معروف

رائفی‌پور؛ از پشت میکروفون تا ستاد امر به معروف

منابع: روزنامه اعتماد، فرهیختگان و شبکه‌های اجتماعی

انتشار یافته: 45
در انتظار بررسی:23
Iran, Islamic Republic of
11:17 - 1399/04/24
من رائفی پور را دوست دارم !
پاسخ ها
حامی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
از اسمت مشخصه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
رایفی پور یک ..که برای چند تا ادم بیسواد و متوهم مطالب قدیمی در مورد فراماسونری رو‌ از روی کتاب‌ها و اینترنت خونده و اونها هم جوگیر شدن فکر کردن این چیزی حالیش هست
فری
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
این لقب استادی مه بهشت دادن رو نه به عنوان سخنرانی که میکنه
ایشون استاد سواد رسانه است در دانشگاه
میبینم خیلی ها میگن چرا استاد میگین
بخاطر اینه
بهم اثبات شده استاد بود تو تخصصش
سعیدد
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
از اسمت فهمیدم منظورت چیه. اشتباهی منفی دادم
مهدی
United Kingdom
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
انشاءالله بپای هم پیر و خوشبخت بشوید.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
منفی خوردی درست بنویس
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
چقد به رائفی پور فکر می کنید.وسواس فکری گرفتید اصلا قاه قاه
ح
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
خیلی خواستنیه
Iran, Islamic Republic of
11:20 - 1399/04/24
چرا هر روز چهره این .....را نشان میدهید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
جالبه همه مطالبشم ازیوتوب کپی میکنه
Iran, Islamic Republic of
11:28 - 1399/04/24
یه عكس با شهرام جزايري مدرك جرمه ولي سالها كار كردن با طبري عاديه!!
Iran, Islamic Republic of
11:38 - 1399/04/24
رایفی پور سلطان قلب ها سردار بزرگوار از شما خواستاریم با امریکایی های کمونیست مبارزه را ادامه دهید مبادا مشغولیت به امور داخلی شمارا از یاد کمونیست های امریکایی دور نماید والسلام
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
آمریکا کمونیست نیس،متاسفانه چینتون کمونیسته خخخخ
شاهین
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
کاش کمی سواد سیاسی داشتی و میفهمیدی نظام آمریکا مبتنی بر دموکراسی است
همین چین که باهاش قرارداد بستید نظام کمونیستی است
در حال حاضر چین در حال جنایت و نسل کشی مسلمانان تو نقاط مختلف کشورش است
sajad
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
خب طرفداراش همینقدر فهم و درک دارن دیگه اینم یه مشت عجایب و دربری بدون سند و مدرک میگه طرفدارای بدون مطالعشون ذوق میکنن حتی این رفیقمون نمیدونه معنی کمونیست چیه ببین چقدر داغونن آمریکا سردرمدار مبارزه با کمونیسته دوست عزیز
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
داداش فک کنم منظورت لیبراله نه کمونیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
چرا انگ بیسوادی و متوهم بودن رو به مخالفانتون میزنید..این کامنت کاملا مشخصه برای خراب کردن دیگران گذاشته شده ..
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1399/04/24
آیا این آقایان با این رفتار می توانند از اصحاب امام زمان باشند
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1399/04/24
مجوزی که دولت بده بگه بیا ما رو نقد کن و با ما مبارزه کن خب مشخصه چیه دیگه:)))
Iran, Islamic Republic of
11:51 - 1399/04/24
متخصص چرندیات
پاسخ ها
عطا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
بگرد واسه واژه جدید چون واسه حرفاش کمه
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1399/04/24
اهنگ چاووشی برعکس میکرد میگفت شیطان پرستیه خخخخخ
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1399/04/24
وجود مبارک امثال رائفی پور ها ( منظور افکار شون ) باعث شکل گیری باندهای مافیایی بزرگ و کوچک میشه ( و در نهایت بی عدالتی گسترده) ، چون از شناخت حقیقی برخوردار نیستند
پاسخ ها
عجیب
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
واقعا شناخت رو چیزی میپنداری ک تو ذهن خودته
Iran, Islamic Republic of
12:15 - 1399/04/24
فرقه ای که تئوریسینش این باشه وای به .....خدایا خودت نجاتمون بده.
Iran, Islamic Republic of
12:48 - 1399/04/24
به نظر می‌رسد افکارش نزدیک به داعش هس
Russian Federation
13:59 - 1399/04/24
اگه به یکی از مسئولین رده متوسط اصولگرا انتقاد کنه درسته . وگرنه .....
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1399/04/24
به سخنرانی های ایشان گوش دهید بعد اظهار نظر کنید..من عاشقشم
پاسخ ها
sajad
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
بله من مدتی طرفدارش بودم ولی برعکس شما رفتم خودم دنبال ... که میگفت گشتم دیدم یه مشت مزخرف داره تحویل امثال شما میده که اصلا پایه و اساس نداره یکیش همون زنده شدن مایکل جکسونه که فیلمشو گذاشت بدون اینکه اصلا بره سرچ کنه ببینه این فیلم و شبکه فاکس برای بررسی افکار عمومی ساخته ولی رائفی بعنوان سنده زنده بودن جکسون نشون داد این یکیش بود خودتون برید دنبال بقیه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
یکی از همین سخنرانی های حضرت : شلوار جین در واقع جن آبیه
Iran, Islamic Republic of
15:00 - 1399/04/24
این خانم نرگس محمدی که ازش دفاع کردین میخواست غلط زیادی نکنه که اینجوری گرفتار نشه.آیه قرآنه هرکس در گرو کاریست که انجام داده
Iran, Islamic Republic of
15:14 - 1399/04/24
انقلابی بودن هزینه داره

چیزی که رایفی پور داره تو همه این سال‌ها با آبروش پرداخت می‌کنه
هزار مدل انگ و وصله رو تحمل کرده تا انقلابی بمونه

حالا این وسط خیلی ها دارن میسوزن ک نوش جونشون
خوبشون شد!
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1399/04/24
اونقدر با احساس و قوی صحبت میکنه فکر میکنی دیشب با پیغمبر شب نشینی داشته و یا وحی بهش میرسه خخخخخخخخ
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
عروج داشته خخخ
Iran, Islamic Republic of
17:46 - 1399/04/24
این آقا به وزرات اطلاعات وصله یه سخنرانی داشت میگفت که سعید امامی نفوذی سیا بوده دروغ از این شاخدار تر
Iran, Islamic Republic of
18:45 - 1399/04/24
چرا هر روز ی خبر از این شیاد با این جهره شیطانیش میگذارید . بس کنید به این ... بها ندید با انتشار اخبارش
Iran, Islamic Republic of
19:43 - 1399/04/24
رائفی پور هم حریف این حسن نخواهد شد اوفتااااااااااااد
Iran, Islamic Republic of
22:32 - 1399/04/24
داداچ ، قیمت مجوز تو بازار چنده ؟ ده بالا خریداریم
Iran, Islamic Republic of
22:55 - 1399/04/24
اینو بدونید هرکس رو که این رسانه ها بزنن یعنی کارش درسته.
Iran, Islamic Republic of
08:01 - 1399/04/25
اینکه این آدم چه تفکراتی داره اصلا مهم نیست
مهم و تلخ اینه که به چه راحتی تریبون و پول در اختیار داره و هرچی به ذهن ش می رسه رو می تونه منتشر کنه.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج